Χώρος ακρόασης και υγρασία

vagmak

Established Member
19 August 2009
234
Καλημέρα στην κοινότητα.
Ήθελα να ρωτήσω...Τι προβλήματα θα μπορούσε να δημιουργήσει στα μηχανήματα μας ένας χώρος ακρόασης που έχει μονίμως υγρασία; Η απορία μου δημιουργήθηκε απο το δωμάτιο που ακούω μουσική. Το βράδυ το εχει το κρύο του και υπάρχει ενα σχετικά υγρό περιβάλλον που οσο και να ζεσταθεί ο χώρος μετά απο κάποια στιγμή το κρύο και η υγρασία επανεμφανίζονται...Δεν ξέρω πως ειναι η ζωή στο εσωτερικό των μηχανημάτων κάτω απο αυτες τις συνθήκες. Αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι και οτι καλύτερο. Υπάρχει πρόβλημα με τα μηχανάκια;
 

ZACHARIS

AVClub Enthusiast
12 May 2009
702
για πόσο ποσοστό υγρασίας μιλάμε? το έχεις μετρήσει? γενικά είναι καλό να μην έχει πολύ υγρασία, αλλά όλα τα σπίτια έχουν ειδικά Θεσσαλονίκη και παραλία που είμαι εγώ... νομίζω σε κανονικές συνθήκες υγρασίας, δεν θα έχεις πρόβλημα (προσωπικά ποτέ δεν είχα με τα μηχανήματά μου), αλλά πρέπει να μετρήσεις και την υγρασία του χώρου σου πριν βγάλεις συμπεράσματα
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
234
Οχι δεν εχω μετρήσει. Δεν ήξερα οτι μπορούμε να μετρήσουμε με κάποιο όργανο....Αλλά η υγρασία ειναι στα όρια του υποφερτού. Δεν είναι ο μέσος όρος ενός νορμάλ "ξηρού" δωματίου. Ξεφεύγει απο τον μεσο όρο ειδικά των χειμώνα. Σε κάποια σπίτια φίλων που εχω επισκεφθεί στην περιοχή μου (νότια προάστια προς θάλασσα) ολοι έχουμε πάνω κάτω της ίδιες συνθήκες. Με την δικιά μου περίπτωση ποιό ακραία θα έλεγα.
Υποθέτω όμως οτι σιγά σιγά και στα μηχανήματα επέρχεται φθορά & επηρεάζετε η απόδοση τους. Το σωσό θα ήταν να κάνω κατι για την σωστή θερμοκρασία του χώρου ακρόασης...αλλά κάτι τέτοιο δεν γίνετε.
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
234
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Θα το ψάξω, και ειδικά για αφυγραντήρα χώρου
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
234
Ναι το αντιλαμβάνομαι...γι αυτό άνοιξα και το θέμα. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω κατω απο ποιές ακριβός συνθήκες υγρασίας μπορεί να διαβρωθεί ενα μηχάνημα και σε τι βαθμό.....Εντάξη να μην είναι ο χώρος ακρόασης και στο κελάρι με τα βαρέλια. Αλλά μια κατάσταση ενός δωματίου τον χειμώνα χωρίς δυνατότητα θέρμανσης, με κρύο και σχετικά υγρό περιβάλλον.
 

GiannisTyf

Senior Member
29 July 2012
362
θεσσαλονικη
Ενας αφυγραντηρας με τιμη που ξεκινα απο τα 140ευρω θα σου λυσει σιγουρα το προβλημα.Θα ρυθμισεις την υγρασια στο επιπεδο που εσυ θελεις και θα την κραταει εκει.
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
234
Ευχαριστώ GiannisTyf, θα το τσεκάρω. Θα κοιτάξω πρώτα για μετρητή θερμοκρασίας και θα κινηθώ αναλόγος
 

toliskot

Supreme Member
20 February 2012
4,465
Ραφήνα
Στο δικό μου δωμάτιο που έχω τα μηχανήματα, το οποίο είναι και βορεινό, η υγρασία τους χειμερινούς μήνες κυμαίνεται από 55 έως 70%. Ποτέ δεν έχω δει ένδειξη στο μετρητή πάνω από 70%. Νομίζω ότι σε ένα σπίτι με μια φυσιολογική μόνωση δεν υπάρχει πρόβλημα υγρασίας. Εξάλλου τα μηχανήματα περισσότερο ταλαιπωρούνται το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες που πραγματικά ζεματάνε, παρά τον χειμώνα.
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Απάντηση: Re: Χώρος ακρόασης και υγρασία

επειδη μενω σε παραλιακη πολη με εντονη υγρασια ,θελω να σας μεταφερω την εμπειρια μουτην δικη μου αλλα κ αλλων δυο φιλων μου:η υγρασια προκαλεσε σε δυο περιπτωσεις οξειδωση σε μερικα σημεια του εσωτερικου 2 cd player κ συνεχεις βλαβες στον μηχανισμο του ενος απο αυτα.Σε προβολεα ,εμφανιζοταν εντονο πιξελιασμα,πραγμα που με αναγκασε να το στειλω για επισκευη ,οπου δεν διαπιστωθηκε καμμια βλαβη.Το ιδιο πιξελιασμα παρουσιαζε η τηλεοραση του δευτερου φιλου μου , η οποια βρισκοταν κοντα στην κουζινα .Αυτο μας εκανε να ευποψιαστουμε οτι τα προκαλουσε η εντονη υγρασια του εσωτερικου των σπιτιων ,ιδιως λογω της κουζινας με τους πολλους υδρατμους.Μετα την αγορα αφυγραντηρα κ με σταθερο ποσοστο το 65% ΚΑΝΕΝΑ προβλημα δεν παρουσιαστηκε σε ΚΑΝΕΝΑ απο ταντρια σπιτια.Εγω προσωπικα εχω 2 αφυγραντηρες κ θεωρω επιβεβλημενη την υπαρξη του σε τοπους με υψηλη υγρασια.
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
234
Πωω άσχημη εμπειρία Thomas_. Δημιουργήθηκαν προβλήματα σχεδόν σε όλα τα "ηλεκτρονικά". Φαντάζομαι η υγρασία στον χώρο σου θα ξεπερνούσε το φυσιολογικό όριο. Επεξαν τον ρόλο τους και οι υδρατμοί...Αλλα το καλό είναι οτι βρέθηκε λύση με του αφυγραντήρες
 

GiannisTyf

Senior Member
29 July 2012
362
θεσσαλονικη
Σε χωρο που ειχε υγρασια 70% το πρωτο 24ωρο που δουλεψε ο αφυγραντηρας,μαζεψε 5 λιτρα νερο.Ολο αυτο το νερο υπηρχε σε μορφη υγρασιας στον χωρο που ειναι 50τμ.
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
234
...μάλιστα, & αναπόφευκτα φαντάζομαι θα επηρέασε και το εσωτερικό των μηχανημάτων σε ένα βαθμό. Ισος με οχι άμεσες συνέπειες (για τα μηχανήματα) αλλά μακροπρόθεσμα μειώνεται και η ζωή τους υποθέτω

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Αφυγραντήρα Olimpia Splendid Aquaria 22 Thermo έχω στον επτασφράγιστο χώρο του home cinema. Πέρα από προστασία για τα μηχανήματα διατηρώντας χαμηλά την υγρασία, κάνει πολύ πιο ευχάριστη την παραμονή στον χώρο χειμώνα-καλοκαίρι ασχέτως θερμοκρασίας. Μπορείς δηλαδή να κάτσεις ευχάριστα χωρίς θέρμανση το χειμώνα και χωρίς δυσφορία αντίστοιχα το καλοκαίρι.
 

vagmak

Established Member
19 August 2009
234
Απάντηση: Re: Χώρος ακρόασης και υγρασία

Στο δικό μου δωμάτιο που έχω τα μηχανήματα, το οποίο είναι και βορεινό, η υγρασία τους χειμερινούς μήνες κυμαίνεται από 55 έως 70%. Ποτέ δεν έχω δει ένδειξη στο μετρητή πάνω από 70%. Νομίζω ότι σε ένα σπίτι με μια φυσιολογική μόνωση δεν υπάρχει πρόβλημα υγρασίας. Εξάλλου τα μηχανήματα περισσότερο ταλαιπωρούνται το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες που πραγματικά ζεματάνε, παρά τον χειμώνα.


Εχω την αίσθηση πάντος οτι τα περισσότερα μηχανήματα (ενισχυτές, τελικοί, cdp, κλπ) έχουν φτιαχτεί με γνώμονα τις υψηλές θερμοκρασίες. δλδ κατά την διάρκεια λειτουργίας οι υψηλές θερμοκρασίες είναι αναπόφευκτες, άρα και μέσα στην λογική τις κάθε κατασκευής. Η υγρασία όμως; Tι επιπτώσεις μπορεί να εχει; Δεν διαφωνώ πάντος οτι και η υπερβολική ζέστη δημιουργεί και αυτή τα προβλήματα της.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτή ειναι η λύση _tzo_ Θα ήθελα να μετρήσω πρώτα, εάν είμαι πάνω απο 60%. Ποιο είναι το οριο; Να υποθέσω 70%
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: Χώρος ακρόασης και υγρασία

Στο δικό μου δωμάτιο που έχω τα μηχανήματα, το οποίο είναι και βορεινό, η υγρασία τους χειμερινούς μήνες κυμαίνεται από 55 έως 70%. Ποτέ δεν έχω δει ένδειξη στο μετρητή πάνω από 70%. Νομίζω ότι σε ένα σπίτι με μια φυσιολογική μόνωση δεν υπάρχει πρόβλημα υγρασίας. Εξάλλου τα μηχανήματα περισσότερο ταλαιπωρούνται το καλοκαίρι με τις υψηλές θερμοκρασίες που πραγματικά ζεματάνε, παρά τον χειμώνα.

Οι βοριάδες έχουν λιγότερη υγρασία.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ευχαριστώ GiannisTyf, θα το τσεκάρω. Θα κοιτάξω πρώτα για μετρητή θερμοκρασίας και θα κινηθώ αναλόγος

Υγρασίας...

Πάρε αυτό με 5 . Θερμοκρασία και υγρασία.
Η ακρίβεια είναι υπερεπαρκής για τη δουλειά που το θέλεις.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Χώρος ακρόασης και υγρασία

Αυτή ειναι η λύση _tzo_ Θα ήθελα να μετρήσω πρώτα, εάν είμαι πάνω απο 60%. Ποιο είναι το οριο; Να υποθέσω 70%

Μετρήσεις δε μετρήσεις, με τον αφυγραντήρα θα είσαι καλύτερα. Όχι απαραίτητα για τα μηχανήματα, αλλά για σένα. Εγώ έχω τον αφυγραντήρα μόνιμα στο 55% και ανοιγοκλείνει μόνος του.
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Κι εγώ στο εξοχικό στη Σαντορίνη έχω πολύ υγρασία παρ' όλο που είναι καινούρια κατασκευή με άριστη μόνωση. Η Σαντορίνη έχει πολύ υγρασία. Ανησυχώ για το χειμώνα που λείπω και δουλεύουν μόνιμα 2 αφυγραντήρες.

Αφυγραντήρες υπάρχουν 2 ειδών: Με φρέον και με ζεόλιθο. Με φρέον δεν τα πάνε καθόλου καλά στις χαμηλές θερμοκρασίες (κάτω από 15 Κελσίου). Οι με ζεόλιθο δεν έχουν θέμα με τις χαμηλές θερμοκρασίες, είναι πολύ ήσυχοι αλλά καίνε παισσότερο ρεύμα.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Απάντηση: Re: Χώρος ακρόασης και υγρασία

Μετρήσεις δε μετρήσεις, με τον αφυγραντήρα θα είσαι καλύτερα. Όχι απαραίτητα για τα μηχανήματα, αλλά για σένα. Εγώ έχω τον αφυγραντήρα μόνιμα στο 55% και ανοιγοκλείνει μόνος του.

Απο θορυβο πως τα παει ο συγκεκριμενος Γιαννη?