Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 9 απο 15 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 81 έως 90 από 146
    AVClub Fanatic

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Παλλήνη

Απάντηση: Re: Tado smart thermostat

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από exile Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς επιβεβαιώθηκε το κακό σενάριο, αναγκαστικά θα ζεσταίνουμε και το νερό χρήσης πάντα.

Προχωράω στην παραγγελία του Smart Thermostat - Starter Kit V3+ και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Όσον αφορά το smart switch που αντικαθιστά την ασφάλεια-διακόπτη του ηλεκτρικού boiler, γνωρίζετε αν υπάρχει σχετικό thread εδώ για να το ψάξω παραπάνω; (Σίγουρα θα απευθυνθώ σε επαγγελματία για την εγκατάστασή του).
    Αν το πάρεις online, κάνε πρώτα chat η email και παζάρεψε, μπας και σου κάνουν 10%.
    The measure of who we are is what we do with what we have.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2018

Απάντηση: Tado smart thermostat

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από takisot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το πάρεις online, κάνε πρώτα chat η email και παζάρεψε, μπας και σου κάνουν 10%.
    Ευχαριστώ, το βρήκα στην Amazon.de 10% φθηνότερα από ότι στο site τους, οπότε το πήρα από εκεί.

AVClub Fanatic

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Παλλήνη

Ωραίος, καλορίζικο.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2013

Re: Tado smart thermostat

Ακολουθεί μεγάλο POST :)

Ψάχνω 5 χρόνια να βρω κάποιο smart θερμοστάτη για το σπίτι αλλά πάντα έκανα πίσω γιατί δεν ήμουν σίγουρος ότι θα κάνει για το σπίτι μου!
    Ζω σε πολυκατοικία - παραδοσιακά - και έχω κεντρική θέρμανση με αέριο. έχω τον κλασικό παλιό θερμοστάτη με την ροδελίτσα (επιλογή θερμοκρασίας) που ορίζεις στο περίπου πόσο θέλεις να ζεστάνει το σπιτι και κλείνει όταν ο θερμοστάτης (που είναι στον διάδρομο του σπιτιού) νιώσει την θερμοκρασία που έχεις ορίσει.

Το αποτέλεσμα είναι στο σαλόνι να έχει ζέστη και στα δωμάτια δροσούλα... αν και ο θερμοστάτης είναι πιο κοντά στα δωμάτια.

Πρώτη φορά βρίσκω θερμοστάτη και βλέπω ότι τον έχουν βάλει αρκετοί στην Ελλάδα (και έχει και support).... γιατί με το NEST δεν έπαιρνα και πολλά θετικά μηνύματα.
    Το αν το σύστημά μου υποστηρίζει τον θερμοστάτη θα το μάθω από ότι κατάλαβα μέσω του support της TADO αφού τους στείλω φωτογραφία.

Έχω να ρωτήσει τα εξής :

1) Πρέπει να πάρω και τον κεντρικό θερμοστάτη και τα smart radiator για να δουλεύει σωστά?
    2) Εάν πάρω ΜΟΝΟ τον Κεντρικό Θερμοστάτη ... οι πληροφορίες που σου δίνει (υγρασία, θερμοκρασία δωματίου κτλ κτλ) θα είναι μόνο για την περιοχή του θερμοστάτη (διάδρομος) ? (φαντάζομαι ναι, αλλά ρωτώ)
    3) Εάν θέλω ΦΟΥΛ πληροφορία για το κάθε δωμάτιο, πρέπει να βάλω radiator thermostats σε κάθε δωμάτιο ?
    4) Εάν δεν πάρω τα radiator thermostats, πως παίζει το πιο σώμα ανάβει και πότε ? μήπως εάν δεν βάλω σε κάθε δωμάτιο radiator θερμοστατη απλά θα λειτουργεί όπως ο παραδοσιακός θερμοστάτης με την διαφορά ότι το ελέγχεις μέσω app και remotely ?
    5) Πρέπει να πάρω το ΚΙΤ υποχρεωτικά ? Στο σημείο που θα μπει ο Θερμοστάτης πιάνει το wifi ..... χρειάζομαι και το bridge ?
    6) στα δωμάτια που δεν πιάνει wifi, εάν βάλω radiator thermostat πως θα επικοινωνεί με τον κεντρικό Θερμοστάτη ?
    7) Βάζοντας το bridge και τον Θερμοστάτη + radiator thermostats, μήπως η κεντρική μονάδα λειτουργεί και σαν wifi extension για να επικοινωνούν οι θερμοστάτες μεταξύ τους ?

Αυτά για τώρα ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί .... εάν θέλει !

ΥΓ. Μετά θα πάω και στο κομμάτι του συναγερμού που διάβασα, ότι μέσω του θερμοστάτη μπορείς να τον οπλίζεις ... γιατί είναι ενδιαφέρον ! :)

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2018

Απάντηση: Re: Tado smart thermostat

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από vaziliz Εμφάνιση μηνυμάτων

Ψάχνω 5 χρόνια να βρω κάποιο smart θερμοστάτη για το σπίτι αλλά πάντα έκανα πίσω γιατί δεν ήμουν σίγουρος ότι θα κάνει για το σπίτι μου!
    Ζω σε πολυκατοικία - παραδοσιακά - και έχω κεντρική θέρμανση με αέριο. έχω τον κλασικό παλιό θερμοστάτη με την ροδελίτσα (επιλογή θερμοκρασίας) που ορίζεις στο περίπου πόσο θέλεις να ζεστάνει το σπιτι και κλείνει όταν ο θερμοστάτης (που είναι στον διάδρομο του σπιτιού) νιώσει την θερμοκρασία που έχεις ορίσει.

Το αποτέλεσμα είναι στο σαλόνι να έχει ζέστη και στα δωμάτια δροσούλα... αν και ο θερμοστάτης είναι πιο κοντά στα δωμάτια.

Πρώτη φορά βρίσκω θερμοστάτη και βλέπω ότι τον έχουν βάλει αρκετοί στην Ελλάδα (και έχει και support).... γιατί με το NEST δεν έπαιρνα και πολλά θετικά μηνύματα.
    Το αν το σύστημά μου υποστηρίζει τον θερμοστάτη θα το μάθω από ότι κατάλαβα μέσω του support της TADO αφού τους στείλω φωτογραφία.

Έχω να ρωτήσει τα εξής :

1) Πρέπει να πάρω και τον κεντρικό θερμοστάτη και τα smart radiator για να δουλεύει σωστά?
    2) Εάν πάρω ΜΟΝΟ τον Κεντρικό Θερμοστάτη ... οι πληροφορίες που σου δίνει (υγρασία, θερμοκρασία δωματίου κτλ κτλ) θα είναι μόνο για την περιοχή του θερμοστάτη (διάδρομος) ? (φαντάζομαι ναι, αλλά ρωτώ)
    3) Εάν θέλω ΦΟΥΛ πληροφορία για το κάθε δωμάτιο, πρέπει να βάλω radiator thermostats σε κάθε δωμάτιο ?
    4) Εάν δεν πάρω τα radiator thermostats, πως παίζει το πιο σώμα ανάβει και πότε ? μήπως εάν δεν βάλω σε κάθε δωμάτιο radiator θερμοστατη απλά θα λειτουργεί όπως ο παραδοσιακός θερμοστάτης με την διαφορά ότι το ελέγχεις μέσω app και remotely ?
    5) Πρέπει να πάρω το ΚΙΤ υποχρεωτικά ? Στο σημείο που θα μπει ο Θερμοστάτης πιάνει το wifi ..... χρειάζομαι και το bridge ?
    6) στα δωμάτια που δεν πιάνει wifi, εάν βάλω radiator thermostat πως θα επικοινωνεί με τον κεντρικό Θερμοστάτη ?
    7) Βάζοντας το bridge και τον Θερμοστάτη + radiator thermostats, μήπως η κεντρική μονάδα λειτουργεί και σαν wifi extension για να επικοινωνούν οι θερμοστάτες μεταξύ τους ?

ΥΓ. Μετά θα πάω και στο κομμάτι του συναγερμού που διάβασα, ότι μέσω του θερμοστάτη μπορείς να τον οπλίζεις ... γιατί είναι ενδιαφέρον ! :)
    Καλησπέρα,

Δεν έχω τον θερμοστάτη ούτε μήνα, οπότε θα προσπαθήσω να απαντήσω μόνο σε ότι ξέρω:
    1) Όχι, τα smart radiator δεν είναι απαραίτητα. Εγώ έχω μόνο το Smart Thermostat.
    2) Ναι, οι πληροφορίες είναι μόνο για το σημείο που τον έχεις τοποθετήσει. Εγώ σκέφτομαι να πάρω & το extension kit για να μετακινήσω τον θερμοστάτη σε καλύτερο σημείο.
    3) Μάλλον, δεν το γνωρίζω με σιγουριά.
    4) Δεν έχω smart radiators οπότε δεν μπορώ να το απαντήσω με σιγουριά.
    5, 6, 7) Το bridge είναι απαραίτητο, το WiFi όχι. Δες εδώ: https://support.tado.com/hc/en-gb/ar...ating-systems- και εδώ: https://support.tado.com/hc/en-gb/ar...e-tado-Bridge-

Ελπίζω να βοήθησα (& να μπορέσει κάποιος να σου απαντήσει για τα 3 και 4)!

Περιμένω να ακούσω για τον συναγερμό :) Φαντάζομαι θα πρέπει να υποστηρίζει IFTTT.

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    May 2010

Έχει πολύ κράξιμο όμως στο amazon επειδή θέλει συνδρομή με το μήνα για να λειτουργεί το geolocation απαράδεχτο να δίνεις τόσα χρήματα και να θες και συνδρομή

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθηνα

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από ela002 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει πολύ κράξιμο όμως στο amazon επειδή θέλει συνδρομή με το μήνα για να λειτουργεί το geolocation απαράδεχτο να δίνεις τόσα χρήματα και να θες και συνδρομή
    δεν ισχυει αυτο το πραγμα. Ποιος το γραφει αυτο;

AVClub Fanatic

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Παλλήνη

Όντως, καμία σχέση.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθηνα

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από vaziliz Εμφάνιση μηνυμάτων

Έχω να ρωτήσει τα εξής :

Παμε ενα-ενα αν και το ποστ γραφτηκε πριν αρκετο καιρο, δεν το ειχα παρει ειδηση.
    Με nest δεν ασχοληθηκα, διοτι τοτε που αγορασα εγω δεν ειχε υποστηριξη για ξεχωριστη ρυθμιση μποιλερ. Εχω διαβασει οτι πλεον υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. Επισης, ειχε βαλει tado ο @takisot και ηταν πολυ επεξηγηματικος, λεγοντας ταυτοχρονα τα καλυτερα λογια.

1,2 απαντηθηκαν τέλεια.
    3. θα ηταν πολυ πιο οικονομικο να αγορασεις αισθητηρες θερμοκρασιας-υγρασιας αν θελεις μονο πληροφοριες για το καθε δωματιο.
    4. οπως τα λες. Οι radiator επιτρεπουν να ανοιγοκλεινει η παροχη ζεστου νερου σε καθε σωμα ξεχωριστα, ωστε αν υπαρχει σημαντικη αποκλιση θερμοκρασιας μεταξυ των δωματιων να εξισορροπειται καπως η κατασταση. Ειμαι 99% σιγουρος οτι τα radiator thermostats χρειαζονται και τον smart thermostat για να δουλεψουν. Γενικα τα radiator τα θεωρω καπως υπερβολη εκτος αν υπαρχει οπως ειπα σημαντικη αποκλιση. Μπορεις να βαλεις offset μεσω του app, ωστε π.χ βαζεις τον tado smart thermostat εκει που πρεπει να μπει και μετα μπορεις να του δωσεις εντολη να εχει π.χ. -2 βαθμους (ή +2 ή οτι θες τεσπα) σε σχεση με τη θερμοκρασια του συγκεκριμενου χωρου. Ετσι αν π.χ υπαρχει διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ του χωρου που ειναι ο θερμοστατης και των πιο κρυων δωματιων του σπιτιου, μπορεις να το ρυθμισεις.
    5.ενα kit χρειαζεται υποχρεωτικα. οι θερμοστατες δεν χρησιμοποιουν wifi, αλλα επικοινωνουν με την γεφυρα με καποιο δικο τους πρωτοκολλο (ισως ειναι zigbee, αλλα δεν το εχω ψαξει) και η γεφυρα επικοινωνει ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ (τουλαχιστον η δικια μου μοντελο του 2016 ετσι ειναι) με το ρουτερ, ωστε τελικα να εχει προσβαση στο ιντερνετ.
    6. βλεπε την απαντηση του 5.
    7. νομιζω εχει απαντηθει ηδη στο 5.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθηνα

Re: Απάντηση: Tado smart thermostat

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από takisot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όντως, καμία σχέση.
    ισως μπλετηκε λιγο η κατασταση επειδη οταν αγοραζεις tado απο την εταιρεια απευθειας, υπαρχει η δυνατοτητα να πληρωνεις "με τον μηνα" αν δεν θελεις να το αγορασεις. Οι λειτουργιες ομως δεν ειναι διαφορετικες οποιος τροπος αποκτησης και αν επιλεχθει.

Σελίδα 9 απο 15 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910111213 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης