Tado Smart Thermostat

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
smart-thermostat.jpg

Ανεκαθεν ήθελα να αντικαταστήσω τον συμβατικό θερμοστάτη του σπιτιού με έναν "έξυπνο", αλλα την απόφαση την πήρα όταν συνειδητοποίησα πως ο μικρός είχε ψηλώσει αρκετά ώστε να φτάνει τον θερμοστάτη και να ανοιγοκλείνει την θέρμανση και το ζεστό νερό :p
Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω τον γνωστό Nest αλλα με αποθάρρυνε το γεγονός πως δεν υποστηρίζεται επισήμως η χώρα μας και το ότι δεν μπορεί να ανοίξει/κλείσει το ζεστό νερό του boiler. Μετά από ερευνα αγοράς, κατέληξα στον Γερμανικό Tado ο οποίος υποστηρίζει επισήμως Ελλάδα και μπορεί να χειριστεί και το ζεστό νερό του boiler με μια επιπλέον συσκευή (extension kit). Η εγκατάσταση είναι σχετικά εύκολη, αν και εγώ προτίμησα να την κάνει ο ηλεκτρολόγος.
Οπως με όλους τους έξυπνους θερμοστάτες, ο χειρισμός γίνεται από το smartphone μας (IOS/android) ή από τον υπολογιστή και μάλιστα εξ' αποστάσεως. Η επικοινωνία με το internet γίνεται μέσω ενός ασύρματου bridge που συνδέουμε στο router. Εαν έχουμε αγοράσει και το extender, το εγκαθιστούμε στην θεση του παλιου θερμοστάτη και μπορούμε να βάλουμε τον θερμοστάτη Tado οπου επιθυμούμε διότι συνδέεται ασύρματα με το extender και το bridge. Εγω τον έβαλα στο πιο κρύο δωμάτιο του σπιτιού.
Το μεγάλο πλεονέκτημα του Tado έναντι του ανταγωνισμού είναι πως υποστηρίζει geolocation, οποτε όταν αποχωρούν οι ένοικοι από το σπίτι, αυτόματα σβήνει τον καυστήρα και όταν πλησιάζουν στο σπίτι, τον ανάβει ξανά στην επιθυμητή θερμοκρασία. Οι Γερμανοί ισχυρίζονται πως μπορεί να επιτύχουμε οικονομία έως και 30%, αλλα αυτό θα το δούμε στην πράξη. Επισης υποστηρίζει το IFFT (if this then that), ένα internet protocol που συνδέει διαφορες smarthome συσκευές. Πχ μπορώ να το συνδέσω με τις λάμπες Philips hue που έχω, έτσι ώστε όταν πλησιάζω σπίτι να ανάβει ο καυστήρας και τα φωτα. Επισης χρήσιμο είναι πως μπορείς να βάζεις χρονοπρογραμμα ποτε θα ζεσταίνει και για πόσο το νερο, κάτι πολύ χρήσιμο γιατί μονίμως το ξεχνούσαμε αναμμένο (ή το άναβε ο μικρός :p )
Τελος, σύντομα θα υποστηρίζει και το HomeKit της apple, οποτε θα μπορείς να το χειριστείς μέσω Siri.
Τα IOS app του είναι πολύ καλά και περιέχουν στατιστικά και διαγράμματα για την θερμοκρασία στο σπίτι.
Μεχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος και συνιστώ το σύστημα της Tado ανεπιφύλακτα.

tado-Overview-EN.png


screen_shot_2014-12-04_at_13.33.49.png
 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Tado smart thermostat

Πολυ ενδιαφερον! Θα μας πεις λιγο ποσο σου πηγε ολο το πακετο (συσκευη, εγκατασταση); το αγορασες εσυ; στο εφερε ο ηλεκτρολογος; Ακουγεται παρα πολυ ενδιαφερον και θα θελαμε να διαβασουμε και εμπειριες μετα απο καποιο χρονικο διαστημα "συμβιωσης" :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επισης, μπορει να ειναι συνδεδεμενο με παραπανω απο 1 φορητες συσκευες; π.χ. 2 ατομα που μενουν στο σπιτι ωστε να ξερει οτι αφου τουλαχιστον ενας ειναι σπιτι να εχει ανοιχτη τη θερμανση;
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Απάντηση: Tado smart thermostat

Επίσης Τάκη, αυτό με το μπόιλερ αν μπορείς λίγο να το εξηγήσεις περαιτέρω.
Ξέρω οτι εφόσον ζεσταίνει ο καυστήρας, ζεσταίνει και το νερό χρήσης.
Μπορεί αυτό με κάποιο τρόπο να "διαχωριστεί"?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Απάντηση: Tado smart thermostat

Επίσης Τάκη, αυτό με το μπόιλερ αν μπορείς λίγο να το εξηγήσεις περαιτέρω.
Ξέρω οτι εφόσον ζεσταίνει ο καυστήρας, ζεσταίνει και το νερό χρήσης.
Μπορεί αυτό με κάποιο τρόπο να "διαχωριστεί"?

και στην τωρινη μου εγκατασταση (πετρελαιο) το μποιλερ εχει ξεχωριστο διακοπτη. Ισως αυτο εψαχνε ο φιλος σε σχεση με τα nest
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Tado smart thermostat

Πολυ ενδιαφερον! Θα μας πεις λιγο ποσο σου πηγε ολο το πακετο (συσκευη, εγκατασταση); το αγορασες εσυ; στο εφερε ο ηλεκτρολογος; Ακουγεται παρα πολυ ενδιαφερον και θα θελαμε να διαβασουμε και εμπειριες μετα απο καποιο χρονικο διαστημα "συμβιωσης" :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επισης, μπορει να ειναι συνδεδεμενο με παραπανω απο 1 φορητες συσκευες; π.χ. 2 ατομα που μενουν στο σπιτι ωστε να ξερει οτι αφου τουλαχιστον ενας ειναι σπιτι να εχει ανοιχτη τη θερμανση;

Το αγόρασα από το online shop τους. Ο θερμοστάτης κάνει 250 ευρω και το extender αλλα 100 αλλα μου το έκαναν δώρο (προς τιμή τους) διότι ο υπάλληλος με τον οποιο επικοινώνησα με είχε αρχικά διαβεβαιώσει πως δεν χρειαζόταν το extender για το ζεστό νερο, ενώ τελικά ήταν απαραίτητο.
Δεν υπάρχει περιορισμός στους χρηστες που τρέχουν την εφαρμογή, επομένως και 10 άτομα να μένουν σπίτι, η θέρμανση θα κλείσει όταν το σύστημα δει πως και το τελευταίο smartphone απομακρύνθηκε...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης Τάκη, αυτό με το μπόιλερ αν μπορείς λίγο να το εξηγήσεις περαιτέρω.
Ξέρω οτι εφόσον ζεσταίνει ο καυστήρας, ζεσταίνει και το νερό χρήσης.
Μπορεί αυτό με κάποιο τρόπο να "διαχωριστεί"?

Αυτο που έγραψε ο avpap. Το boiler μου έχει ξεχωριστό διακόπτη για το νερο και ήταν απαραίτητο ο έξυπνος θερμοστάτης να υποστηρίζει ξεχωριστό χειρισμό ζεστού νερού.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ΥΓ. Ο ηλεκτρολόγος το έβαλε σε 10 λεπτά. Βοηθησαν βεβαια οι αναλυτικές οδηγίες που σου στέλνουν, οι οποιες μάλιστα είναι customized στο σύστημα που έχεις σπίτι σου.
Εξαιρετικο support. Α, έχουν και 30 days money back guarantee!
 

koukou

Senior Member
8 November 2009
388
Re: Tado smart thermostat

Εχω το αντίστοιχο της Tado για το air condition. Πολυ καλο. Αν λειτουργούσε και σαν υδροστατης το χειμερινό θα το αγόραζα για το τζάκι!
 

empola

Established Member
20 June 2006
158
Re: Tado smart thermostat

Ωραία παρουσίαση! Στο δικό μου σπίτι έχει έναν διακόπτη στον πίνακα που έχει τρεις θέσεις: off, ηλεκτρικός θερμοσίφωνας, boiler. Θα δουλεύει το extension, τι λέτε;
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Re: Απάντηση: Tado smart thermostat

Καλησπέρα, μόλις εγκατέστησα κ εγώ τον Tado Smart Thermostat αρκετά ευχαριστημένος και από την εξυπηρέτηση σε κάποια τεχνικά θέματα που είχα αλλά και από την λειτουργία του θερμοστάτη.

Στα (-) θα έβαζα το γεγονός ότι μάλλον τα "Up" and "Down" arrows στο touch screen είναι παραπάνω ευαίσθητα καθώς κάποιες φορές εκεί που αυξάνω βηματικά τη θερμοκρασία, κάνει λες και το πατάω συνεχόμενα, δηλαδή, αν πατήσω από 20.1 να το πάνω 20.4, καμιά φορά μπορεί να "κολήσει" και να πάει αρκετά παραπάνω..

έχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Tado smart thermostat

Να σου πω την αλήθεια χειρίζομαι τον θερμοστάτη αποκλειστικά μέσω iphone/ipad και δεν έχω καν ακουμπήσει το touch screen :p
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Re: Απάντηση: Tado smart thermostat

Να σου πω την αλήθεια χειρίζομαι τον θερμοστάτη αποκλειστικά μέσω iphone/ipad και δεν έχω καν ακουμπήσει το touch screen :p

χαχα, σωστός, το κάνει σπάνια μεν αλλά το κάνει..ίσως επειδή το τάραξα στις δοκιμές!

πάντως είναι πραγματικά ωραίο εργαλείο, κάνει ακριβώς αυτό που λέει, με εύκολο χειρισμό και πολύ ωραία Report!

Κάτι ακόμα...στο κόκκινο κύκλο στη φωτογραφία, δε θα πρεπε να λέει την θερμοκρασία στην Περιοχή μου; Πως μπορώ να το ρυθμίσω αυτό;

12.jpg
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Tado smart thermostat

Ναι, πρέπει να το λέει. Δήλωσες την περιοχή σου κατά το αρχικό set up? Αν όχι, ή αν είναι bug, στείλε τους email και θα το ενεργοποιήσουν.
Εγώ είχα βάλει αρχικά την διεύθυνση του γραφείου δοκιμαστικά και για να την αλλάξω έπρεπε να επικοινωνήσω μαζι τους (το έκαναν αμέσως πάντως).
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Tado smart thermostat

@takisot

ποια version του tado εχεις; Αν καταλαβα καλα εδω https://support.tado.com/hc/en-gb/articles/212256366-What-is-a-tado-Starter-Kit-and-what-are-the-differences-between-versions- η μονη διαφορα της v1 με τις επομενες ειναι οτι δεν προβλεπεται multizone και συνδεση με homekit. Βλεπω οτι στο γερμανικο αμαζον υπαρχει η v2 σε αρκετα μειωμενη τιμη απο την v3 που πωλειται στο επισημο σαιτ της εταιρειας. Ειχα κρατησει στο νου μου τα καλα σου λογια και το γεγονος της προσιτης τιμης με κανει να το σκεφτομαι πολυ σοβαρα πλεον. Απο οτι εχω καταλαβει θα χρειαστω και εγω το extension kit, επειδη το boiler (ζεστο νερο) ειναι ξεχωριστο κουμπακι απο τη θερμανση. Σωστα τα λεω;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Tado smart thermostat

Έχω το v2 και το extension kit για το ζεστό νερό (όπως τα λες).
Ρωτά τους για discount, το 10% το έχουν εύκολα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Tado smart thermostat

καλησπερα, σημερα παρελαβα τον θερμοστατη μου. Απο τον τοιχο βγαινουν 3 καλωδια προς τον παλιο μου θερμοστατη. Φαση, ουδετερο και γειωση. Αυτα πως αντιστοιχουν στο NO, NC, common του tado;


ευχαριστω πολυ!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Tado smart thermostat

Τον τοποθετησα μονος μου. Τελικα οι ανθρωποι ειχαν στειλει εξαιρετικες οδηγιες, απλα εγω, ως ασχετος, δεν ηξερα να τις "διαβασω". Οταν καταλαβα τι επρεπε να κανω πηρε λιγοτερο απο 10'. Χρησιμοποιησα την μια βιδα του παλιου θερμοστατη οποτε δεν χρειαστηκε να κανω ουτε τρυπα. Περιμενω το extension kit για το οποιο μου εχουν ηδη ετοιμασει οδηγιες και τις εστειλαν σε pdf. Πρεπει να ομολογησω οτι τετοιο support δεν εχω ξαναδει απο οποιαδηποτε εταιρεια!

1-2 ερωτησουλες.
Στο report, οταν πατας τον "ηλιο" τι δειχνει; Το αλλο κουμπι φανταζομαι δειχνει τις ωρες που δουλευει η θερμανση
Εχετε καταλαβει ανα ποση ωρα κανει refresh την θερμοκρασια ή/και στελνει δεδομενα στα mobile apps; Μπαταριες καθε ποτε αλλαζουμε; Ειδα οτι βγαζει σημανση ο θερμοστατης, αλλα χοντρικα για να εχω ετοιμες εφεδρικες :)

Κατι αλλο βασικο. Μου ηρθε λιγο παραξενη η ιδεα να "παραδωσω" τον ελεγχο του καλοριφερ, αλλα καταλαβαινω οτι αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος να δουλεψει αυτη η συσκευη. Εσεις πως το δουλευετε; smart schedule φτιαγμενο απο εσας και μετα always on χειμωνα/καλοκαιρι; geolocation χρησιμοποιειτε;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Tado smart thermostat

Καλορίζικο!

- Ο ηλιος απλα δείχνει την ώρα που υπάρχει φυσικό φως. Το άλλο κουμπί δείχνει ποτε παίρνει μπρος ο καυστήρας. Σύντομα μου είπαν θα έχεις καλύτερα στατιστικά στο app.
- Άμεσα στέλνει δεδομένα στα Apps, απλα μπορεί να πάρει 1-2 λεπτά μέχρι να φτάσει η εντολή μέχρι τον καυστήρα.
-Μπαταριες μια φορα τον χρόνο αλλα σε ειδοποιεί πολύ έγκαιρα
- Εγώ χρησιμοποιώ geolocation οποτε σχεδόν σβήνει όταν λείπουμε. Και φυσικά smart schedules οποτε χρειαστεί. Πχ για το νερο, το έχω βάλει να ανάβει αυστηρά για 30 λεπτά την ημερα στις 19:00. Φυσικά το κανεις override ανά πασα στιγμή μέσω του app.

ΥΓ. Έχουν εξαιρετικό customer support όντως.
 

katsim

Established Member
3 September 2014
141
Re: Tado smart thermostat

Επικοινώνησα και γω μαζι τους αλλα δεν γνωριζουν αν δουλεύει με αντλιες θερμοτητας, μου προτειναν βεβαια να το δοκιμάσω δωρεαν για ενα μηνα.
Αυτο που δεν εχω καταλάβει ειναι το εξής, εγω θελω να αλλαξω τον θερμοστάτη μου γιατι ειναι τοποθετημενος σε λάθος σημείο χωρις να κανω μερεμετια και τρυπες,εαν βαλω τον tado ποιο κιτ πρεπει να χρησιμοποιήσω? Ξερεις κανεις?