Θερμοστάτης καλοριφέρ εσωτερικού χώρου...

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Παλικάρια θέλω γνωμες για εναν θερμοστάτη μεγαλύτερης ακρίβειας απο τον τωρινό στο σπιτι που νοικιάζω...
Ειναι ενας Siemens με περιστροφικό διακόπτη ο οποίος...παρότι ακριβώς δίπλα του το θερμόμετρο/υγραςιομετρο δείχνει 20βαθμους...αυτός για να κλείσει πρεπει να τον γυρίσεις σιγα σιγα στους 15-16...και εκει κλείνει...και ξανα ανάβει οταν πεσει κανά δυο βαθμούς...
Ο λόγος μιας και θέλω να το εχω όλη μερα ανοικτό θα ήθελα να μπορω να κανονίζω με σχετική ακρίβεια την θερμοκρασία...και να μην δουλεύει άσκοπα...
Υπόψιν το σπιτι ειναι νοίκιαρικο και θα ήθελα να ειναι κατι που θα μπορούσα να το πάω μαζι μου φεύγοντας...ειδα νικά να ειναι βγάλε βάλε τον παλιό με τον καινουργιο...
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Να τον αλλάξεις με έναν pid. Αυτοί μαθαίνουν το χώρο σου σβηνουν λίγο πριν φτάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία κ ανάβουν πριν αυτή πέσει υπερβολικά. Πρακτικά, κρατούν πιο σταθερή τη θερμοκρασία, οπότε εξοικονομούν ενέργεια. Ψάξε για Siemens rev, aube και Honeywell. Έχω τους δύο τελευταίους κ μάλλον προτιμώ τον Honeywell κυρίως λόγω πιο ευέλικτου και αναλυτικού προγραμματισμού.
 

Ramius

Senior Member
21 October 2015
369
Όπως τα λέει ο toasted, πάρε έναν προγραμματιζόμενο με PID.
Και μην ανησυχείς, μπορείς να τον πάρεις μαζί σου σε όποιο σπίτι και αν πας, η σύνδεση είναι υπόθεση δύο ή τριών καλωδίων συνήθως.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Θες ψηφιακο απαραιτητα. Και για να ειναι βγαλε- βαλε θελει λιγο ψαξιμο γιατι οι περισσοτεροι δουλευουν με ψυχρη επαφη κατι που αυτος που εχεις, δεν εχει. Μπορεις να βαλεις τετοιον αλλα θελει λιγο προσοχη στη συνδεση. Δεν ειναι δυσκολο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://www.skroutz.gr/s/2365155/Siemens-REV13.html
Αφου μιλησαν για pid αυτον εχω εγω.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Το pid δεν το θεωρω πανακεια και ενας ακριβης ψηφιακος μπορει να ειναι εξισου αξιολογος.
Πχ https://www.skroutz.gr/s/5969900/Olympia-Electronics-BS-813.html
Ομορφος, λειτουργικος απο μια αξιοπιστη και αξιολογη ελληνικη εταιρια.
Πρωτη επιλογη μου πλεον σε ψηφιακο θερμοστατη.
 

Ramius

Senior Member
21 October 2015
369
Και εγώ τον REV13 έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Αλλά και αυτοί της Olympia Electronics είναι πάρα πολύ καλοί και παραμετροποιήσιμοι. Και ελληνικοί!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να προσθέσω τα εξής (δεν πρόλαβα να κάνω edit):
Το σημαντικό στοιχείο στους θερμοστάτες είναι το διαφορικό τους και φυσικά η ακρίβεια με την οποία αντιλαμβάνονται τις μεταβολές στη θερμοκρασία.

Οι κλασικοί διμεταλλικοί με περιστροφικό διακόπτη και οι απλοί ψηφιακοί έχουν διαφορικό (switching differential) 1 βαθμού κελσίου. Αυτό σημαίνει ότι αν π.χ. ορίσεις τη θερμοκρασία στους 20, το σύστημα θέρμανσης δουλεύει μέχρι να φτάσει αυτή στους 20.5, οπότε και κλείνει για να ξαναανάψει όταν πέσει στους 19.5.

Το πρώτο πρόβλημα με τους κλασικούς περιστροφικούς είναι ότι τουλάχιστον οι πιο απλοί απ' αυτούς μετρούν τη μεταβολή με βάση τη συστολή/διαστολή ενός διμεταλλικού ελάσματος, που δεν είναι και η πιο ακριβής μέθοδος. Οπότε το διαφορικό του 1 C στην πράξη μεγαλώνει, όπως και η κατανάλωση. Το δεύτερο πρόβλημα είναι ο ίδιος ο διακόπτης, δεν είναι πάντα εύκολο να ρυθμιστεί με ακρίβεια στο ίδιο σημείο.

Ένας καλύτερος θερμοστάτης μπορεί να έχει επίσης διαφορικό 1 C, αλλά να το "σέβεται", καθώς καταγράφει με μεγαλύτερη ακρίβεια τις μεταβολές.
Και οι ακόμη καλύτεροι όπως αυτοί που προτάθηκαν παραπάνω σου επιτρέπουν να ρυθμίσεις το διαφορικό, π.χ. στους 0.5 C, για ακόμη μεγαλύτερη άνεση.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,663
Πάτρα
Εγώ έχω έναν Fasma F1 καμιά 25αρια χρόνια και όταν κόβει στους 20C το ίδιο δείχνει και το θερμόμετρο που είναι τοποθετημένο δίπλα του.Η ανταπόκριση σε οποιαδήποτε αλλαγή θέσης του περιστροφικού διακόπτη είναι άμεση.
http://www.fasma-electronics.gr/products.html
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,996
Εγω παντως αυτους τους οικονομιας δεν τους καταλαβαίνω, περισσοτερο για marketing μου κανει.
Οσες απαντησεις εχω λαβει δεν με καλυπτουν.

Παράδειγμα.
Εμενα ζεστη στο σπιτι σημαινει να εχω εχω 23-24 βαθμούς.
Να είμαι ανετος και χωρις να φοραω καποια ζακετα-πουλοβερ
Με όλες αυτές τις αυξησεις πλέον εχει περιοριστεί η θερμοκρασια του καλοριφέρ.
Να σημειωσω ότι εχω παντα ανοιχτο το διακοπτη από τον Δεκεμβριο μέχρι και τον Απριλιο.
Η θερμοκρασια που του εχω βαλει πλέον (εδώ και 3 χρονια) είναι 20 βαθμούς (Πρωτα το είχα στους 23!!!)
Όπως καταλαβαίνετε κυκλοφορω με ζακετα γιατι ναι μεν είναι ζεστο το σπιτι, εχει σπασει η υγρασια, αλλα δεν είναι το ζεστο που θα ηθελα να είναι.

Εστω ότι βαζω ένα διακοπτη με ρυθμιση χωρου για οικονομια
Τι θα κανει αυτός;
Μολις παει στους 19,5 θα κλεισει γιατι ξερει ότι σε 10 λεπτα πχ το σπιτι θα φτασει στους 20
Ενώ αυτος που εχω κλεινει στους 20, αρα το σπιτι θα φτασει τους 21 βαθμούς.
Ωραια λοιπον, εχω οικονομια, αλλα εχω πιο κρυο σπιτι.
Με αυτην την λογικη αν δεν αναψω καθολου το καλοριφέρ θα εχω περισσοτερη οικονομια αλλα καθολου ζεστη.
Το πρόβλημα μου δηλαδή δεν είναι να εχω 20 βαθμούς ακριβως στο σπιτι, το προβλημα είναι να εχω ζεστο σπιτι κανοντας οικονομια, κατι το οποιο δεν καταφερνουν οι ηλεκτρονικοι διακοπτες.
Ισως να με βολευαν αν επαιζα στους 24 βαθμούς και δεν ηθελα με τον μηχανικο διακοπτη να παει στους 25 γιατι θα εκανε πολύ ζεστη.
Αλλα τωρα, που παει καποιες στιγμες στους 21 είναι κατι που δεν με χαλαει γιατι πολύ απλα δεν κανει φοβερη ζεστη.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Αν θες να κανεις οικονομια θα σε βοηθησει ο θερμοστατης αξιοποιοντας καλυτερα τη δυναμικη τουμλεβητα αλλα και την αδρανεια του σπιτιου. Και στο 20 να το εχεις παλι βοηθαει ενας εξυπνος θερμοστατης γιατι θα εχεις συνεχεια ~20°C και οχι 18-22. Ετσι βλεποντας σταθερα 20°C μπορει να νοιωσεις καλυτερα. Φυσικα το σπιτι δεν πρεπει να ειναι ουτε τρυπιο και να μπαζει ουτε ο λεβητας να δουλευει ενα 8ωρο ή διακεκομενα πρωι-βραδυ πχ. Τοτε βαλε ενα απλο διακοπτη.
 
2 March 2007
375
Στο δικο μου σπιτι εδω και 10 χρονια εχω βαλει εναν aube,γενικα ειμαι ευχαριστημενος αλλα θα ηθελα να βαλω καποιον που οταν θελω να ρυθμισω την θερμοκρασια π.χ. στους 22 βαθμους να μην χρειαζεαι για να ξεκινηση το καλοριφερ να πεσει η θερμοκρασια κατω απο 21,5 και αντιστοιχα να σβησει μολις ξεπερασει τους 22,5 βαθμους,με ενδιαφερει καποιος που να εχει λιγοτερο ευρος απο +- ενα βαθμο,τι προτινετε?
 

Ramius

Senior Member
21 October 2015
369
Re: Απάντηση: Θερμοστάτης καλοριφέρ εσωτερικού χώρου...

Ο Siemens REV13 και ο Olympia Electronics BS-813 που προτάθηκαν στην προηγούμενη σελίδα έχουν αμφότεροι αυτή τη δυνατότητα.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Εχουμε τον


http://www.skroutz.gr/s/5969884/Olympia-Electronics-BS-812.html

Εδώ και 2 χρονια. Δουλεύει άψογα, ειναι προγραμματιζόμενος και από τότε που τοποθετήθηκε εχουμε δει μια μείωση (κατα μέσο όρο) στην κατανάλωση πετρελαίου περιπου 5%.
Το χειμώνα είναι μονιμα στους 19.5 βαθμους
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Ευχαριστω για ολες τις γνωμες και αποψεις γυρω απο το θεμα...
Δεν ειμαι διατεθιμενος να δωσω πανω απο 30-40ευρω για εναν θερμοστατη οποτε απο οτι προτεινετε θα πρεπει να παω για την Ελληνικη λυση που φαινεται οτι ολοι εχετε να πειτε καλα λογια...
ΑΝ το σπιτι ηταν δικο μου τοτε ισως να αξιζε να επενδυσω σε κατι ποιο ακριβο αλλα βαλε βγαλε στα νοικιρικα δυστηχως δεν θα ηθελα να μπω σε αυτα τα εξοδα...
Ευχαριστω,
Ευγενιος
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,663
Πάτρα
Ευγένιε το θέμα το ανέλυσε πολύ σωστά ο Σωτήρης πριν.
Πάρε λοιπόν έναν θερμοστάτη στην τιμή που σκέφτεσαι και κάνε δουλειά σου.
Και εγώ που είναι δικό μου το σπίτι σου έγραψα ποιόν έχω δεκαετίες τώρα και ακόμα δουλεύει περίφημα. (Αν είχα και πετρέλαιο θα ήταν ακόμα καλύτερα ...φέτος είπα θα φουλάρω την δεξαμενή και θα του πιω το αίμα ....αλλά έδωσα 4000 για εξωτερικό βάψιμο)
Στην τελική πάρε ένα Ελληνικό προϊόν να στηρίξουμε και τις ελληνικές κατασκευές.
 

n_olympios

Supreme Member
17 June 2006
3,603
Εχουμε τον


http://www.skroutz.gr/s/5969884/Olympia-Electronics-BS-812.html

Εδώ και 2 χρονια. Δουλεύει άψογα, ειναι προγραμματιζόμενος και από τότε που τοποθετήθηκε εχουμε δει μια μείωση (κατα μέσο όρο) στην κατανάλωση πετρελαίου περιπου 5%.
Το χειμώνα είναι μονιμα στους 19.5 βαθμους

Οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος από τη μέρα που ανάβετε τη θέρμανση μέχρι και την ημέρα που ζεσταίνει ξανά ο καιρός όμως δεν ήταν οι ίδιες για κάθε χρόνο.

Γενικώς είναι πολύ δύσκολο να υπολογιστεί ακριβώς η όποια οικονομία από θερμοστάτη και μόνο, γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την κατανάλωση.
 

sotisdiv

New member
7 January 2009
91
Θεσσαλονίκη
Εγώ έχω εναν Siemens REV 17 ο οποίος αγοράστηκε για εξοικονόμηση καυσίμου λόγω μέτρησης με μεγαλύτερη ακρίβεια καθότι ψηφιακός και εδω κ δυο χρόνια δεν βγάζω άκρη.
Εχει οριστεί στους 20'C, ανάβει στους 19,6 και σβήνει στους 20,4. Θεωρητικά γιατί πρακτικά όταν ανάβει δημιουργεί τόση ζέστη που σε πιάνει δυσφορία και το θερμόμετρο εκτοξεύεται. Θα προτιμούσα να ήταν πιο ακριβής στις μετρήσεις του και δεν ξέρω αν σηκώνει και calibration για κάτι τέτοιο