Designated Survivor [ABC]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Designated-Survivor-fox.jpg


Σύμφωνα με το Deadline, το δίκτυο ABC παρήγγειλε το «Designated Survivor», ένα νέο δραματικό θρίλερ με πρωταγωνιστή τον Kiefer Sutherland (“24”). Ο τίτλος της σειράς πηγάζει απο τον όρο που χρησιμοποιείται για το μέλος του Υπουργικού Συμβουλίου που μεταφέρεται σε ασφαλή τοποθεσία όταν ο Πρόεδρος και τα υπόλοιπα υψηλόβαθμα στελέχη μαζεύονται στο ίδιο μέρος για τις ανάγκες υψηλού προφίλ εκδηλώσεων, όπως η προδρεική ορκομωσία και το προεδρικό διάγγελμα. Αυτή η τακτική έχει σαν στόχο την διαφύλαξη της συνέχειας της κυβέρνησης στην περίπτωση ενός καταστροφικού γεγονότος.

«Ενα χαμηλόβαθμο στέλεχος του υπουργικού συμβουλίου της Αμερικανικής Κυβέρνησης (Sutherland), ξαφνικά διορίζεται ως Πρόεδρος, ύστερα απο μια καταστροφική επίθεση που έχει σαν αποτέλεσμα τον θάνατο όλων των υψηλόβαθμων στελεχών της Προεδρικής διαδοχής.»

Το σενάριο της σειράς έχει γράψει ο David Guggenheim («Safe House»), ο οποίος θα εκτελέσει και χρέη παραγωγού μαζί με τον Simon Kinberg («The Martian», «X-Men, Days Of Future Past»).

Στον πρωταγωνιστικό ρόλο θα βρέθει ο Kiefer Sutherland, ο οποίος επιστρέφει στην τηλεόραση ύστερα απο το τέλος της τηλεοπτικής σειράς “24”, που πιθανότατα κάποια στιγμή θα επιστρέψει στους τηλεοπτικούς δέκτες με νέους χαρακτήρες.

Η νέα σειρά δεν θα υποστεί την διαδικασία του πιλοτικού επεισοδίου, καθώς το δίκτυο έχει παραγγείλει ολόκληρη την πρώτη σαιζόν.

Cinemode
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Ειδα το 1ο. Ενδιαφερουσα ιδεα και μπορουν να πανε προς παρα πολλες κατευθυνσεις. Να μιλησουν για πολιτικη, να γινει σειρα δρασης, σειρα πολιτικης κτλπ. Αυτη τη στιγμη εχουν ανοιξει 4 διαφορετικα plot lines. Φοβαμαι ομως οτι θα ειναι μια μεγαλη πατατα. Στο 1ο επεισοδιο δεν ειδα τιποτα που να με πειθει για τη συνεχεια. Θα δω αλλα δυο επεισοδια να δω προς τα που το πανε και μετα θα αποφασισω.

Στα συν, η παρουσια της Maggie Q, της Natasha McElhon και του Kal Penn.
Στα πλην, η πλαστικη(-ες) του Kiefer Sutherland. Θεε και κυριε.. τι εχει κανει το παλικαρι;;; Ειλικρινα, η φατσα του με αποπροσανατολιζε απο την πλοκη.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Αν πάει να κάνει κίνηση θα του φύγει κανένα πλαστικό από το μάγουλο ;)

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 
Στα συν της σειράς είναι ότι... επιτέλους, μετά απο 9 σεζόν και εισάριθμες απειλές αφανισμού, αποφάσισαν να δώσουν στον Jack Bauer το τιμόνι της χώρας. :flipout::flipout::flipout:

(Δεν το είδα ακόμα, αλλά από τα trailer υποψιάζομαι ότι είτε καλό είτε κακό, θα είναι εθιστικό και θα μας κάνει καλή παρέα για φέτος, αν μη τι άλλο απουσία άλλου αντίστοιχου)
 
Μετά από και το δεύτερο επεισόδιο, θα έλεγα ότι είναι συμπαθητική. Είναι κλασσική σειρά ABC, τα έχει "όλα" (πρωτότυπο θέμα, ακριβή παραγωγή, σασπένς, σκαμπανευάσματα κάθε λίγο και λιγάκι να σε κρατάει στην τσίτα), αλλά τελικά σου αφήνει μια χλιαρή αίσθηση. Συνεχίζω λόγω σασπένς, και βλέπουμε.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Εγω. Παραμενει καλη. Πρεπει να πω οτι την περιμενα αρκετα χειροτερη και επισης να υποπεσει σε διαφορα κλισε κατι το οποιο εχει αποφυγει. Χειροτερο σημειο της για εμενα παραμενει ο Σαδερλαντ (δεν μπορω να τον συνηθισω με τιποτα).

στη φαση που ο χαρακτηρας της maggie q προτρεπει τον αλλο τεχνικο να χακαρει, σκεφτηκα "οχι ρε π***η μου, snowden, wikileaks και ακομα την ιδια φιλοσοφια, ο σκοπος αγιαζει τα μεσα;" Ευτυχως ομως το εσωσαν ωραια.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
η αλήθεια είναι οτι οταν έχεις δει τον Jack Bauer για 9 σεζόν ε σε αυτό το ρόλο είναι κάπως
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Tα τρια εχω δει,αρκετα καλα αν σε εξιταρει το θεμα ,ελπιζω να παραμεινει ως εχει η να γινει ακομη καλυτερο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,572
Αθηνα
Tα τρια εχω δει,αρκετα καλα αν σε εξιταρει το θεμα ,ελπιζω να παραμεινει ως εχει η να γινει ακομη καλυτερο.
Από τα 3 πρώτα είχα μείνει και εγώ ευχαριστημένος :(

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

lesarros

AVClub Addicted Member
6 February 2008
1,392
Athens,Greece
Τα πρώτα 3 μου άρεσαν αρκετά κι εμένα.Περιμένω να βγουν τα gr για το 4ο.Ελπίζω να μην το χαλάσουν!
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Designated Survivor [ABC]

Η σειρά καλή , Ο jack δεν το έχει...

ή επειδή τον έχουμε συνηθίσει στο ρόλο του jack Bauer εδω μας φαίνεται κάπως, ίσως κάποιος που δεν εχει δει το 24 να έχει άλλη άποψη
ούτε εμένα μου αρέσει σε αυτο το ρόλο
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται.. Σταμάτησα βέβαια το 24 στον 4ο κύκλο και μου έχει μείνει η εικόνα νεότερου Jack, οπότε δεν μπερδεύομαι :p