Epson EH-TW5300

papasbio

New member
24 December 2015
25
Kαλησπερα κ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
Ποια ειναι η γνωμη σας για αγορα του συγκεκριμενου προβολεα και σε ποιο καταστημα υπαρχει για προβολη demo?
Επισης out of the box θα χρειαστει ρυθμισεις εικονας?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Epson tw5300

Καλησπέρα φίλε μου και χρόνια πολλά.
Ερώτηση. Πως και σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο?
Ο συγκεκριμένος προβολέας φοράει τα μικρά 0.61 πάνελ της epson (L3C06U-A5G00),χρονολογίας 2011 που από contrast χτυπάνε "πάτο", επίσης με aperture ratio 61% (ο χώρος που καταλαμβάνουν τα pixel στην συνολική εικόνα) είναι και μέτριος σε ευκρίνεια με καθόλου συμπαγή εικόνα.
Στα μείον του ότι δεν διαθέτει lens shift και αν προσθέσουμε και τις αδυναμίες της τεχνολογίας LCD (ανομοιομορφία, σύγκλιση, αντοχή, κ.τ.λ) μόνο ενδιαφέρον δεν θα έπρεπε να προκαλεί ο συγκεκριμένος.
Για εμένα καλύτερα να τον ξεχάσεις και να κατευθυνθείς σε κάποιον DLP. Σε αυτή την κατηγορία τιμής θα πάρεις πολύ καλύτερη εικόνα.
 

papasbio

New member
24 December 2015
25
Re: Epson tw5300

Βασικα σκεφτηκα αυτο το μοντελο για να αποφυγω το RBE στους dlp θυμαμαι εναν optoma που ειχα δει κοντα στην τιμη του epson και δεν μου αρεσε
Δεν ξερω για τους benq διαβαζω καλες κριτικες για τον benq w2000 οτι εχει βελτιωσει αρκετα το RBE αλλα πρεπει να το δω σε καποιο καταστημα live.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Epson tw5300

Το RBE είναι κάτι που συνηθίζεται και με τον καιρό να έχεις υπόψιν σου. Απο την άλλη στους καινούργιους DLP το φαινόμενο είναι από σπάνιο μέχρι μη υπαρκτό. Φυσικά θα πρέπει να δεις κάποιον από κοντά για να είσαι σίγουρος. Αν σε ενοχλεί τότε δυστυχώς αναγκαστικά θα κάνεις υποχωρήσεις στο θέμα ποιότητας εικόνας και θα πας σε LCD.
 

papasbio

New member
24 December 2015
25
Re: Epson tw5300

Ok για το συγκεκριμενο μοντελο της benq εχεις καποια προσωπικη αποψη?
Σαν προβολεα dlp τι προτεινεις στην τιμη μεχρι 1500?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Epson tw5300

Κοίταξε, αυτή τη στιγμή έχω στα χέρια μου τον W1110 της Benq και ετοιμάζω το review του. Πολύ καλός προβολέας, στα 1000 ευρώ, δεν χρειάζεται να πας παραπάνω για εμένα.
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Epson tw5300

Εγω τον ειδα και μου αρεσε !!!! Φωτηνος με ωραιο Κοντραστ αρκετα καλη Εικονα για τα λεφτα του !! εγω ζουσα ανετα με την εικονα του παντως !!!
εναν Οπτομα της ιδια τιμης τον εσκισζε παντως ....

δεν ξερω..... ισως ηταν και πεσμενη η λαΜπα του Οπτομα διοτι ο Οπτομα ηταν στη βιτρινα να παιζει αρκετο καιρο ......

παντως ηταν διπλα διπλα και οι δυο και ηταν πολυ μεγαλη η διαφορα στο κοντραστ και στη φωτεινοτητα υπερ του ΕΠΣΟΝ !!!!

τοσο μεγαλη που ειμαι σιγουρος οτι εχει καλυτερη εικονα και απο τον Μπενγκ 1070 τον δικο μου ο οποιος εχει 400 ωρες τωρα ....
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Epson tw5300

Απόψεις είναι αυτές. Γνωρίζω άνθρωπο που θεωρεί το fiat του καλύτερο από Mercedes. Πάντως χαίρομαι που μπορείς και βγάζεις ασφαλή συμπεράσματα βλέποντας έναν προβολέα στα πεταχτά σε μαγαζί και μπορείς να τον συγκρίνεις με αυτόν που έχεις στο σαλόνι σου (και να είσαι και σίγουρος!), εγώ μετά από 17-18 χρόνια ενασχόλησης με το "άθλημα" δεν το έχω καταφέρει ακόμη, ποτέ δεν είναι αργά θα μου πείς και θα έχεις και δίκιο...
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Epson tw5300

Απόψεις είναι αυτές. Γνωρίζω άνθρωπο που θεωρεί το fiat του καλύτερο από Mercedes. Πάντως χαίρομαι που μπορείς και βγάζεις ασφαλή συμπεράσματα βλέποντας έναν προβολέα στα πεταχτά σε μαγαζί και μπορείς να τον συγκρίνεις με αυτόν που έχεις στο σαλόνι σου (και να είσαι και σίγουρος!), εγώ μετά από 17-18 χρόνια ενασχόλησης με το "άθλημα" δεν το έχω καταφέρει ακόμη, ποτέ δεν είναι αργά θα μου πείς και θα έχεις και δίκιο...

καλα δεν κοβω 100% και το κεφαλι μου αλλα μου φαινοταν οτι αποκομιζα αυτη την εντυπωση ....

για τον Οπτομα ομως διπλα του τον ειχε σκοτωσει....
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Epson tw5300

Μηπως ειδες πιο μοντελο της optoma ηταν;
ηταν ενας ασπρος της ιδιας τιμης 530.. εκει γυρω η τιμη τους .... πρεπει να ηταν ο 141 αλλα ισως η λαμπα του λογω του οτι επεζε ολη μερα και ολο τον καιρο ισως να ειχε πεσει πολυ η λαμπα του ! Τον Οπτομα τον ειχα ξαναδει πριν απο ενα μηνα εκει τον Επσον οχι τον φερανε εκεινες τις μερες !

Απο τον Επσον μου αρεσε και το γεγονος οτι απο την ιδια αποσταση ανοιγε αρκετα μεγαλυτερη εικονα !!!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Re: Epson tw5300

ηταν ενας ασπρος της ιδιας τιμης 530.. εκει γυρω η τιμη τους .... πρεπει να ηταν ο 141 αλλα ισως η λαμπα του λογω του οτι επεζε ολη μερα και ολο τον καιρο ισως να ειχε πεσει πολυ η λαμπα του ! Τον Οπτομα τον ειχα ξαναδει πριν απο ενα μηνα εκει τον Επσον οχι τον φερανε εκεινες τις μερες !

Απο τον Επσον μου αρεσε και το γεγονος οτι απο την ιδια αποσταση ανοιγε αρκετα μεγαλυτερη εικονα !!!

Να ρωτήσω, από σύγκλιση πως τα πήγαινε ο epson που είδες?Aπό ανομοιομορφία? Σε τι mode έπαιζε? Από focus πως τα πήγαινε?παρατήρησες αν έχει σοβαρή διαφορά από γωνία σε γωνία?Οταν λες ότι είχε περισσότερο contrast τι εννοείς ακριβώς?Είδες σκοτεινές σκηνές και τις πέρναγε καλύτερα ο epson ή μιλάς για μεσαία πλάνα (εννοώ on/off ή ansi contrast)?τι gamma είχαν προρυθμισμένο οι προβολείς που έβλεπες? Από την ίδια πηγή έπαιζαν side by side?στην ίδια οθόνη? πλάι πλάι ή πάνω κάτω?το ίδιο υλικό (αλήθεια τι υλικό έπαιζε?)?

(Το αν έβγαζε μεγαλύτερη εικόνα ο epson από πιο κοντά είναι κάτι που αφορά τις ανάγκες του κάθε αγοραστή, δεν είναι πλεονέκτημα ή προτέρημα).
 

papasbio

New member
24 December 2015
25
Re: Απάντηση: Re: Epson tw5300

Συμφωνω με τον φιλο παραπανω οι μετρησεις και οι συγκρισεις πρεπει να γινονται με τις ιδιες ρυθμισεις. Οι led προβολεις ειναι πιο φωτεινοι γενικα αλλα το κοντραστ τους ειναι πολυ κατωτερο απο τους dlp. O benq w2000 εχει παρει καλες κριτικες στο εξωτερικο σε συγκριση κ με τον 1100 απλα στην αθηνα ακομα δεν υπαρχει καταστημα για demo. Η αγορα προβολεα θελει αρκετο ψαξιμο.
Αν τον δω και δεν με ενοχλει το rbe σαφως προς τον benq θα καταληξω εχει περισσοτερα υπερ απο τον epson.
Περιμενω tegonik και τις κριτικες σου για τον 1100
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Epson tw5300

Να ρωτήσω, από σύγκλιση πως τα πήγαινε ο epson που είδες?Aπό ανομοιομορφία? Σε τι mode έπαιζε? Από focus πως τα πήγαινε?παρατήρησες αν έχει σοβαρή διαφορά από γωνία σε γωνία?Οταν λες ότι είχε περισσότερο contrast τι εννοείς ακριβώς?Είδες σκοτεινές σκηνές και τις πέρναγε καλύτερα ο epson ή μιλάς για μεσαία πλάνα (εννοώ on/off ή ansi contrast)?τι gamma είχαν προρυθμισμένο οι προβολείς που έβλεπες? Από την ίδια πηγή έπαιζαν side by side?στην ίδια οθόνη? πλάι πλάι ή πάνω κάτω?το ίδιο υλικό (αλήθεια τι υλικό έπαιζε?)?

(Το αν έβγαζε μεγαλύτερη εικόνα ο epson από πιο κοντά είναι κάτι που αφορά τις ανάγκες του κάθε αγοραστή, δεν είναι πλεονέκτημα ή προτέρημα).


δεν μπορω να πω διοτι τα τηλεκοντρολ ηταν εξαφανισμενα !!! απο συγκλιση τι να δεις ποδοσφαιρο επαιζε και 3 προβολεις διπλα διπλα ....

αλλα μπορω να πω οτι ηταν ευκρινης δεν υστερουσε σε ευκρινεια σε τιποτα απο τους αλλους διπλα του εναν Οπτομα και εναν Επσον 6600 !

Στην ιδια οθονη μεγαλη μακροστενη διπλα διπλα παιζανε ολοι το ιδιο προγραμα !

οχι δεν παρατηρησα ανομοιομορφια η περιεργα φαινομενα φλικερ κτλ, ναι εδειχνε αρκετες σκοτεινες σκηνες και στον Επσον ηταν ανετες ηταν κοντραστατες μπορω να πω οτι ηταν καλυτερες απο τον ΒΕΝΓΚ τον δικο μου !!!

αν ηταν παρω προβολεα θα επαιρνα αυτον και εξηγουμαι : εδωσα 520 ευρω για τον Βενγκ 1070 ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ με κοντα 370 ωρες Ο ΕπΣΟΝ στα 530 ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ και με ποιο κοντραστατη εικονα ΧΩΡΙΣ πληρη Συσκοτιση και μου εδωσε αυτη την εντυπωση σε σημειο να λεω μεσα μου τι βλακεια εκανα και πηρα μεταχειρισμενο ενω θα επαιρνα αυτον καινουργιο αφου και αυτος Πολυ καλα δειχνει .....

αυτα σκεφτομουνα !!!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

να πω οτι δεν εχω μετανοιωσει για τον Μπενγκ μου σαν εικονα απλα αν ειχα δει αυτον τον ΕΠΣΟΝ στα ιδια λεφτα καινουργιος και με Πολυ καλη εικονα ισως να ειχα παρει αυτον !
 
Last edited:

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Epson tw5300

αααα...πέστο ότι τους έβλεπες με ποδόσφαιρο βρε άνθρωπε για να μην κάνω όλες αυτές τις ερωτήσεις...δίκιο έχεις, έτσι θα ναι... :slapface:
Δηλαδή για να καταλάβω, έβγαλες το συμπέρασμα ότι ο 5300 είναι πιο ευκρινής και με καλύτερο contrast από έναν optoma που είχε δίπλα, άλλα και από τον δικό σου που έχεις στο σαλόνι σου, βλέποντας απλά μπάλα με άγνωστες ρυθμίσεις, ποιότητα υλικού, χωρίς ποτέ καν να μπεις στην διαδικασία να διακρίνεις προβλήματα σύγκλισης, focus, ανομοιομορφίας, ούτε καν να δεις αν είχαν σωστά ρυθμισμένο το πιο απλό πράγμα πάνω τους, τον φακό τους, και παράλληλα θέλεις όσοι διαβάζουν αυτή σου την άποψη να την πάρουν στα σοβαρά.
Καταλαβαίνεις τι μας λες έτσι?Οτι είδες δυο αυτοκίνητα να κινούνται σε ένα στενάκι μήκους 50 μέτρων και χωρίς να ξέρεις τίποτα για τους οδηγούς, την κατάσταση τους, τα χιλιόμετρα τους, τα λάστιχα τους, τις συνθήκες του δρόμου κ.τ.λ, συμπεραίνεις με βεβαιότητα ότι το ένα είναι πιο γρήγορο από το άλλο, και πιο γρήγορο και από το δικό σου γιατί απλά έτυχε να είναι μπροστά!
Δεν ξέρω, πάω να πάρω ένα ζεστό μπάνιο για αρχή και μετά θα μου φτιάξω και ένα ζεστό φασκόμηλο με κανέλα και βλέπουμε...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

να πω οτι δεν εχω μετανοιωσει για τον Μπενγκ μου σαν εικονα απλα αν ειχα δει αυτον τον ΕΠΣΟΝ στα ιδια λεφτα καινουργιος και με Πολυ καλη εικονα ισως να ειχα παρει αυτον !

και όλα αυτά επειδή σου άρεσε η μπάλα που έδειχνε και χωρίς καν να θελήσεις ούτε τις ρυθμίσεις του να κοιτάξεις ,ένα πατερνάκι να του βάλεις ή έστω ένα blu-ray να δεις πως παίζει μια HD ταινία βρε αδερφέ που λέει ο λόγος...τι να πω, με όλο το θάρρος φίλε μου άλλα οι πωλητές μόλις σε βλέπουν πρέπει να κάνουν πάρτυ..
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Re: Epson tw5300

αααα...πέστο ότι τους έβλεπες με ποδόσφαιρο βρε άνθρωπε για να μην κάνω όλες αυτές τις ερωτήσεις...δίκιο έχεις, έτσι θα ναι... :slapface:
Δηλαδή για να καταλάβω, έβγαλες το συμπέρασμα ότι ο 5300 είναι πιο ευκρινής και με καλύτερο contrast από έναν optoma που είχε δίπλα, άλλα και από τον δικό σου που έχεις στο σαλόνι σου, βλέποντας απλά μπάλα με άγνωστες ρυθμίσεις, ποιότητα υλικού, χωρίς ποτέ καν να μπεις στην διαδικασία να διακρίνεις προβλήματα σύγκλισης, focus, ανομοιομορφίας, ούτε καν να δεις αν είχαν σωστά ρυθμισμένο το πιο απλό πράγμα πάνω τους, τον φακό τους, και παράλληλα θέλεις όσοι διαβάζουν αυτή σου την άποψη να την πάρουν στα σοβαρά.
Καταλαβαίνεις τι μας λες έτσι?Οτι είδες δυο αυτοκίνητα να κινούνται σε ένα στενάκι μήκους 50 μέτρων και χωρίς να ξέρεις τίποτα για τους οδηγούς, την κατάσταση τους, τα χιλιόμετρα τους, τα λάστιχα τους, τις συνθήκες του δρόμου κ.τ.λ, συμπεραίνεις με βεβαιότητα ότι το ένα είναι πιο γρήγορο από το άλλο, και πιο γρήγορο και από το δικό σου γιατί απλά έτυχε να είναι μπροστά!
Δεν ξέρω, πάω να πάρω ένα ζεστό μπάνιο για αρχή και μετά θα μου φτιάξω και ένα ζεστό φασκόμηλο με κανέλα και βλέπουμε...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



και όλα αυτά επειδή σου άρεσε η μπάλα που έδειχνε και χωρίς καν να θελήσεις ούτε τις ρυθμίσεις του να κοιτάξεις ,ένα πατερνάκι να του βάλεις ή έστω ένα blu-ray να δεις πως παίζει μια HD ταινία βρε αδερφέ που λέει ο λόγος...τι να πω, με όλο το θάρρος φίλε μου άλλα οι πωλητές μόλις σε βλέπουν πρέπει να κάνουν πάρτυ..






εγω γραφω τι βλεπουν τα ματια μου οχι τι θες εσυ να σου γραψω .....
τα ματια μου εβλεπαν ενα μηχανακι με καλυτερη εικονα απο το διπλανο του ! αν ειχε παρει χαπια πριν η αν του βαλαν νιτρο και εδειχνε καλυτερα ΔΕΝ το γνωριζω ουτε τις Ρυθμισεις !!!!!

και ειναι αστειο να μιλαμε για ρυθμισεις στο ΜΕΔΙΑ ΜΑΡΚΤ που γινεται της τρελλης .......

οπως τα βγαζουν τα μηχανακια τα ρυθμιζουν προχειρα και τα βαζουν να παιζουν ! τι αλλο να σου πω ;;;



αντε γεια !!!! και να εισαι πιο ευγενικος δεν με ξερεις και απο χτες !!!!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Epson tw5300

Ευγενέστατος ήμουν, δεν κατάλαβα...
Φίλε μου εδώ άνοιξε ένα θέμα άνθρωπος που προσπαθεί να πάρει πληροφορίες για το αν ο 5300 αξίζει για αγορά. Το να δέχεται τέτοιου είδους παραπληροφόρηση δεν θα τον βοηθήσει να βγάλει κάποιο αξιόπιστο συμπέρασμα. Αποψη για έναν προβολέα έχουμε ΜΟΝΟ όταν τον έχουμε δει κάτω από ιδανικές ή έστω καλές συνθήκες και γνωρίζοντας πλήρως τις ρυθμίσεις του, το στήσιμο του , το υλικό, την πηγή που παίζει και την κατάσταση της λάμπα του. Οχι στα media markt σε χώρο με φώς, χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα απολύτως και να βγάζουμε και συμπέρασμα το οποίο να το πασάρουμε σε τέτοια νήματα ως άποψη μου μπορεί να λάβει σοβαρά ο άλλος.
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Epson tw5300

Οχι και παραπληροφορηση καλε μου Ανθρωπε !!!!! Εγω απλα του Λεω πως το Μηχανακι ΑΞΙΖΕΙ τα 530 ευρω του μεχρι Κεραιας !!!!!!

Ας το δει και μονος του δε χανει τιποτα !!!!!!! εγω το ειδα και μου αρεσε !!!! και πολυ κιολας ....