Ενίσχυση για Harbeth HL5+

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickperi

Established Member
14 March 2008
193
Καλησπερα,

ενδιαφερομαι για τον ενισχυτη του τιτλου. εχω βρει εναν σε αριστη κατασταση, και σε σχετικα καλη τιμη.
το θεμα ειναι οτι δεν εχω την δυνατοτητα να τον ακουσω στον χωρο μου με το συστημα μου, οποτε μονο οτι εχω βρει στο νετ, οπου εχει πολυ καλες κριτικες.
Ενα πιο παλιο thread στο forum αναφεροταν στο προηγουμενο μοντελο (ΙΙ) και ηταν πιο πολυ εστιασμενο στην επιλογη tubes, οποτε αν και ενδιαφερον, δεν εδινε και πολες πληροφοριες για τον ιδιο τον ενισχυτη.
Τα ηχεια μου ειναι τα Harbeth HL5 plus.
Ο ενισχυτης που εχω επι του παροντος ειναι ενας Musical Fidelity M6i, που ποτε δεν γινανε 'καλοι φιλοι' με τα Harbeth (σε αντιθεση με ενα ζευγαρι PMC DB1+ που ειχα πιο παλια).

Εχετε ακουσει τον ενισχυτη?
καμια αλλη προταση σε αυτη την κατηγορια?

θενκς και καλη χρονια να εχουμε!
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Ayon Triton III

Γενικά μιλώντας, τα Harbeth ταιριάζουν με λάμπα. Με Leben ο συνδυασμός τείνει να θεωρηθεί κλασικός.
Σε τρανζίστορ, κυκλοφορούν πολλοί ευτυχισμένοι κάτοχοι που τα συνδυάζουν με Naim και LFD.
 

nickperi

Established Member
14 March 2008
193
Re: Ayon Triton III

Γενικά μιλώντας, τα Harbeth ταιριάζουν με λάμπα. Με Leben ο συνδυασμός τείνει να θεωρηθεί κλασικός.
Σε τρανζίστορ, κυκλοφορούν πολλοί ευτυχισμένοι κάτοχοι που τα συνδυάζουν με Naim και LFD.

Ευχαριστω!
τα LFD δεν τα εχω υπ οψην μου, αλλα για τα Naim μαζι με Harbeth δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα, χωρις να εχω ιδιαν εμπειρια.
Για τα Leben το εχω ακουσει/διαβασει, αλλα κολαω στο look :(
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Ayon Triton III

Ευχαριστω!
τα LFD δεν τα εχω υπ οψην μου, αλλα για τα Naim μαζι με Harbeth δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα, χωρις να εχω ιδιαν εμπειρια.
Για τα Leben το εχω ακουσει/διαβασει, αλλα κολαω στο look :(

Ο LFD είναι ένας εντελώς "σπαρτιάτης" Άγγλος που δεν πείθει με την εμφάνιση αλλά με τον ήχο του.
Στο forum της Naim φοριούνται πολύ τα Harbeth αλλά μόνο μια ακρόαση θα σου λύσει τις απορίες.
Ο Leben έχει τη γοητεία του κλασικού αλλά υπάρχουν και άλλοι που αποθαρρύνονται από την εμφάνιση.

Κοίτα και τα μοντέλα σε τάξη Α των Sugden και Luxman.
 

nickperi

Established Member
14 March 2008
193
Re: Ayon Triton III

Ο LFD είναι ένας εντελώς "σπαρτιάτης" Άγγλος που δεν πείθει με την εμφάνιση αλλά με τον ήχο του.
Στο forum της Naim φοριούνται πολύ τα Harbeth αλλά μόνο μια ακρόαση θα σου λύσει τις απορίες.
Ο Leben έχει τη γοητεία του κλασικού αλλά υπάρχουν και άλλοι που αποθαρρύνονται από την εμφάνιση.

Κοίτα και τα μοντέλα σε τάξη Α των Sugden και Luxman.

Ειχα εναν Sugden IA4 για μια εβδομαδα στο σπιτι,
φοβερος ενισχυτης, πραγματικα μου εδειξε ποσο χανει ο M6i με τα Harbeth.
απο την πρωτη 'νοτα' καταλαβα την διαφορα
πιο σφιχτο μπασο, και πιο πολυ σωμα γενικοτερα. Ο Μ6i μου ακουγεται τωρα λιγο ρηχος, λιγο 'αδειος'.
Το θεμα ομως ειναι αν ειναι να μπω στο εξοδο (μεγαλο εξοδο) θελω να δοκιμασω Λαμπα.
μου αρεσει η ιδεα το tube rolling, και το παιχνιδι γενικοτερα με τους λαμπατους.
θα το μετανοιωσω? πολυ? ελπιζω οχι!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πρέπει ο Νίκος να ξεπεράσει πρώτα το σκόπελο της εμφάνισης (κουσούρι που άφησε μάλλον το Hugo)... :)

Αστο Σταυρο,
με το Γιουγκο εκανα αυτο που λενε Leap of faith, αλλα δεν το μετανιωσα:)
 

nickperi

Established Member
14 March 2008
193
Re: Ayon Triton III

Και το Rega?

Ακριβως!
επισης το ειχα δοκιμασει με ενα παλιο Ροτελ τελικο, και δεν μου εκανε 'κλικ'
ΟΚ αλλο ενας ανωτερος τελικος, αλλα και παλι
Θυμαμαι τον Σταυρο να λεει παντως οτι εχει καταργησει τον προ του, και παιζει απ ευθειας με το Γιουγκο, αλλα και παλι μιλαμε για ακουστικα, ισως να εχει να κανει και με αυτο το γεγονος

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

είναι μια λεπτομέρεια που μου ξέφυγε... :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Βρες κάνα Nelson Pass Νίκο!

Τι μοντελο?
τον class A με το 30W?
αν επαιρνα παλι τρανσιστορ, θα κοιταγα σε Luxman 590, αλλα εκει μιλαμε για μεγαλυτερο κοστος, ισως ομως και για καλυτερη μεταπωληση
θελω ΛΑΜΠΑ λεμε!!
 
26 June 2006
14,830
Athens
Re: Ayon Triton III

Τι λες? :)

Τελευταία ακούω μόνο από ηχεία (Wyrd > Hugo > Firstwatt F5 > Audio Physics Step SLE).

Η ρύθμιση στάθμης άψογη. Και ο ήχος εξαιρετικός στις μέσες εντάσεις (με το δικό μου σετάπ και στο δικό μου χώρο).

Η προσθήκη προ μόνο "λέρωνε" τα πράγματα..

Υπόψη. Ο τελικός μου είναι καθαρή τάξη Α και αρκετά αναίσθητος!
 

nickperi

Established Member
14 March 2008
193
Re: Ayon Triton III

Τι λες? :)

Τελευταία ακούω μόνο από ηχεία (Wyrd > Hugo > Firstwatt F5 > Audio Physics Step SLE).

Η ρύθμιση στάθμης άψογη. Και ο ήχος εξαιρετικός στις μέσες εντάσεις (με το δικό μου σετάπ και στο δικό μου χώρο).

Η προσθήκη προ μόνο "λέρωνε" τα πράγματα..

Υπόψη. Ο τελικός μου είναι καθαρή τάξη Α και αρκετά αναίσθητος!

ΟΚ then!
εξελιξεις λοιπον, σε βλεπω με καινουργια ηχεια συντομα:)
Γνωμες για τον Τριτωνα δεν βλεπω και προβληματιζομαι,
αλλα ειναι και παραμονη πρωτοχρονιας....
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Re: Ayon Triton III

Θα συμφωνησω με αυτούς που προτείνουν τρανσίστορ σε τάξη Α. Όχι λάμπα. Το tube rolling ενω στην αρχή θα είναι ενδιαφέρον θα το βαρεθείς στη συνέχεια. Κάνε τις αντίστοιχες ακροάσεις σου και θα καταλάβεις.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Re: Ayon Triton III

Αν θέλεις λάμπα κοίταξε cary sli 80... Πολύ καλό ματσαρισμα με τα 5αρια σου....
 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΛΑΝΗΣ

AVClub Enthusiast
20 February 2010
743
ΑΘΗΝΑ
Re: Ayon Triton III

Η συνεργασια Λεμπεν 600 και Χαρμπεθ ειναι ιδανικη εως 30τμ(30 βατ 23 κιλα)
Για μεγαλυτερο χωρο πας σε Αιον Τριτον 3 στα διπλασια βαττ( 70 εως 100βαττ αναλογα την λειτουργια)
Επισης τα επαιξα και με ΠΣΕ 300β 20 βαττ
Τωρα παιζουν με ΑΣΡ ΕΜΙΤΤΕΡ
Μπεστ πραις TRV 35 ME λιγα λεφτα,ενα σετ λαμπες για το ρολλινγκ,τζαμπα για ιαπωνικη κατασκευη και πους πουλ
Υπαρχει αγγελια ενεργη
Η λυση του λεμπεν και του τριτον ειναι ακριβες μονο για το χομπι της λαμπας
Εχεις πμ παρε με τηλ να σε διαφωτισω για τις λαμπες
Ευχαριστω
Καλη Πρωτοχρονια
 

nickperi

Established Member
14 March 2008
193
Re: Ayon Triton III

Θα συμφωνησω με αυτούς που προτείνουν τρανσίστορ σε τάξη Α. Όχι λάμπα. Το tube rolling ενω στην αρχή θα είναι ενδιαφέρον θα το βαρεθείς στη συνέχεια. Κάνε τις αντίστοιχες ακροάσεις σου και θα καταλάβεις.

Συμφωνω, απο ενα Sugden IA4 εχω τις καλυτερες εντυπωσεις, αλλα σκεφτομαι να δοκιμασω λαμπατο.
Ο Τριτων ειναι class A, ποια η διφορα (ακουστικη) μεταξυ Λαμπας class A και SS class A?
 
Last edited:
26 June 2006
14,830
Athens
Re: Ayon Triton III

Για μένα Λάμπα = Ευφωνικότητα.

Το δέσιμο με τα συγκεκριμένα ηχεία μπορεί να είναι ακουστικά "όμορφο".

Δε συνάδει όμως αυτό με το χαρακτήρα της πηγής, ΙΜΟ...
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Re: Ayon Triton III

Συμφωνω, απο ενα Sugden IA4 εχω τις καλυτερες εντυπωσεις, αλλα σκεφτομαι να δοκιμασω λαμπατο.
Ο Τριτων ειναι class A, ποια η διφορα (ακουστικη) μεταξυ Λαμπας class A και SS class A?

Επειδή υπεισέρχεται ο παράγοντας προσωπικό γούστο θα σου έλεγα να ακούσει και τις 2 τοπολογίες ενισχυτικών ώστε να διαμορφώσεις εσύ ο ίδιος άποψη.

Ιδανικά θα έπρεπε να ηχούν το ίδιο. Οι λάμπες για μενα υστερούν στα άκρα ενώ στα μεσαία έχουν περισσότερη παρουσια. Η ευφωνικότητά τους καθιστά το άκουσμα ευχάριστο αλλά απέχουν από την ακρίβεια.

Κάποια είδη μουσικής κολακεύονται από τις λάμπες, άλλα θάβονται.