Οργάνωση μουσικής βιβλιοθήκης (μεθοδολογία - χρήση tagging software κλπ)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Με αφορμή τη συζήτηση που γίνεται στο νήμα του Audirvana περί οργάνωσης βιβλιοθήκης, αποφάσισα να ανοίξω το παρόν νήμα ώστε να συζητήσουμε περί αυτού. Σε αυτό το νήμα θα περιγράψουμε τι κάνει ο καθένας, θα ανταλλάξουμε απόψεις, θα κάνουμε ερωτήσεις και οτιδήποτε άλλο σχετικό που αφορά στο library management.

Έκανα ένα πρόχειρο search και δεν μου βγαίνει κάποιο συγκεκριμένο υπάρχον νήμα, οπότε ξεκινάω πρώτος εδώ.


Η μουσική μου βιβλιοθήκη αποτελείται αποκλειστικά από αρχεία FLAC. Υπάρχουν και κάποια ελάχιστα DSD των οποίων η ύπαρξη οφείλεται αποκλειστικά στην ανάπτυξη του Archphile.

Δομή Directories

- Music directory : εκτός των subdirectories που θα αναφέρω παρακάτω, εδώ βρίσκονται όλα τα albums που έχω ακούσει, εγκρίνει και επιθυμώ να έχω στη "δισκοθήκη" μου.
- Music\STAGE_1\New: Εδώ βρίσκονται όλα τα καινούρια rips, αγορές κλπ. Η νέα μουσική μένει για πολύ καιρό εδώ για ξεσκαρτάρισμα. Αν περάσει τα τεστς πολλαπλών ακροάσεων και μου αρέσει μπαίνει στο παρακάτω.
- Music\STAGE_1: Μετά το πρώτο crash test στο directory New, η μουσική (αν δεν σβηστεί) περνά εδώ και μένει για ακόμη μεγαλύτερο διάστημα. Πρέπει να σιγουρευτώ ότι μου αρέσει κάτι για να το κρατήσω. Αν μου αρέσει πολύ περνάει τελικά στο Music, ενώ αν υπάρχει έστω και η ελάχιστη αμφιβολία, πηγαίνει στο παρακάτω.
- Music\STAGE_2: Εδώ είναι και το τελευταίο στάδιο που θα περάσει ένα νέο άλμπουμ πριν πάει στον γενικό φάκελο Music.


Ονοματοδοσία Albums, αρχείων κλπ

- Με την ονοματοδοσία των αρχείων δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα
- Δίνω ιδιαίτερη έμφαση στην ονοματοδοσία των albums. Μια γενική δομή είναι η εξής:

- Artist - Album (year) [FLAC] --> Η κλασική ονοματοδοσία για flac albums που έχουν προκύψει από cd ripping και περιέχουν log, cuesheet κλπ
- Artist - Album (year) [FLAC] {WEB} --> Η ονοματοδοσία για flac albums που δεν έχουν προκύψει από cd ripping (πχ κάποιο online shop, bandcamp κλπ)
- κάποιες φορές χρησιμοποιώ το {} για να θυμάμαι κάποια πληροφορία που θέλω. Πχ στο μόνο vinyl rip που έχω υπάρχει το {VINYL} στο τέλος


Tagging

Το πρόγραμμα που χρησιμοπιώ και με έχει βολέψει πολύ είναι το Easytag (Linux). Αφου περάσω ή επανελέγξω τα βασικά tags όπως artist, album artist, year κλπ, συνήθως μπλέκω με το genre το οποίο αφήνω για μια επόμενη στιγμή ηρεμίας, όπου θα ψάξω σε διάφορα websites (wikipedia, discogs κλπ) να βρω το ακριβές genre tag για κάθε δίσκο. Επίσης αρκετές φορές χρησιμοποιώ το tag Comment για να καταχωρίσω κάποια ειδική πληροφορία, όπως ακριβή ονοματοδοσία κάποιας επανακυκλοφορίας δίσκου (remaster) κλπ.

Εδώ να σημειωθεί ότι έχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις (κυρίως σε linux), μεταξύ αυτών και αυτοματοποιημένες όπως το Picard, αλλά έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει περίπτωση να περάσουν εντελώς λάθος πληροφορία, οπότε επιμένω ακόμη στο χειροκίνητο.


Αποθήκευση αρχείων

Tα αρχεία μου βρίσκονται σε διάφορες τοποθεσίες. Η τοποθεσία αναπαραγωγής είναι σε έναν Western Digital MyBook 2TB o οποίος σερβίρεται με samba στο τοπικό δίκτυο. Η διαδικασία που ακολουθώ όμως είναι λίγο πιο περίπλοκη:

Ο κύριος φάκελος της μουσικής μου βρίσκεται σε έναν δίσκο στο desktop PC μου. Εκεί κάνω όλες τις αλλαγές, tagging, μεταφορά albums σε άλλα directories, προσθήκες, αφαιρέσεις κλπ. Όταν τελειώνω με τις αλλαγές μου χρησιμοποιώ ένα command line εργαλείο (rsync) το οποίο συγχρονίζει το directory αυτό με το αντίστοιχο directory που υπάρχει στον MyBook. Εν ολίγοις, παρότι ακούω τη μουσική μου από τον MyBook, τα αρχεία αυτά είναι το Backup της μουσικής μου.

Πριν λίγες ημέρες αγόρασα και έναν δέυτερο usb δίσκο (Seagate 2TB) ο οποίος βρίσκεται στη ντουλάπα. Σε αυτόν παίρνεται περιοδικά backup της μουσικής, αποσυνδέεται και κρύβεται πάλι στη θέση του.



Γενικά σχόλια

Η βιβλιοθήκη μου είναι εντελώς ανεξάρτητη από το software που χρησιμοποιώ για να ακούω μουσική (MPD). Ο MPD δεν πειράζει τίποτα από τα παραπάνω. Το μόνο που κάνει είναι ότι σκανάρει όλα τα αρχεία και τα βάζει σε ένα database/library ώστε να μπορούν να αναπαραχθούν. Αυτή η library είναι απλά ένα αρχείο .db που υπάρχει στον streamer μου όπου απλά περιέχει την πληροφορία του τι υπάρχει και που. Εν ολίγοις, ο MPD δεν πρόκειται ποτέ να πειράξει κανένα tag, όνομα αρχείου ή directory. Απλά κρατάει ένα "τεφτέρι" για να ξέρει που βρίσκονται τα αρχεία που μπορεί να αναπαράξει και τι tags έχουν.

Από τους διάφορους MPD clients, μπορεί να γίνει αναζήτηση ανά καλλιτέχνη, album κλπ, ενώ επίσης μπορεί κανείς να πλοηγηθεί στα directories και να διαλέξει να ακούσει το directory ή αρχείο που επιθυμεί. εγώ συνήθως χρησιμοποιώ το τελευταίο. Επίσης συχνά κάνω search με όνομα καλλιτέχνη ή album και επιλέγω από το search result.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλή Χρονιά! :smile1:

Στη δική μου περίπτωση αποφάσισα να μην ασχοληθώ καθόλου με tagging (ετικέττες). Όμως άλλο ετικέττες και ονοματοδοσία και άλλο οργάνωση της μουσικής βιβλιοθήκης!

Φροντίζω εξ αρχής να οργανώνω συστηματικά τη μουσική βιβλιοθήκη με Δενδροειδή Δομή σε φακέλους/υποφακέλους και εν συνεχεία όταν πρόκειται ν' ακούσω μουσική, απλά σέρνω τον αντίστοιχο φάκελο εντός του Player (drag 'n drop). Σίγουρα υπάρχουν και κάποια μειονεκτήματα σ' αυτή τη μέθοδο, απαλλάσσομαι όμως από αρκετούς μπελάδες. Π.χ. τους τίτλους των κομματιών δεν τους βλέπω πάντα, κατά κανόνα όμως είμαι σε θέση να τους ξέρω, διότι έχω φροντίσει εντός του αντίστοιχου φακέλου να υπάρχουν εικόνες των εξωφύλλων κλπ.

Από την άλλη πλευρά προϋποτίθεται αυστηρή και πολύ καλή ιεραρχική δομή εντός των φακέλων/υποφακέλων και γνώση (σε γενικές γραμμές) των περιεχομένων της μουσικής βιβλιοθήκης, αλλά αυτό γίνεται.

Στο σκληρό δίσκο λοιπόν (εξωτερικό, αλλά υπάρχουν και αντίγραφα μερικά ή πλήρη σε διάφορες θέσεις) ακολουθώ συνήθως την παρακάτω οργάνωση μουσικής βιβλιοθήκης.

Α) -Άλλοι Φάκελοι.
(εκτός του Γενικού). Οι άλλοι φάκελοι/υποφάκελοι αφορούν μουσικό περιεχόμενο που δεν μπορεί και κυρίως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ενταχθεί εντός του Γενικού.
Αυτά εντάσσονται στις εξής επιμέρους Κατηγορίες/υποκατηγορίες:

-Ηχογραφήσεις και ηχητικές επεξεργασίες δικές μου. (Με ιδιαίτερη κατηγοριοποίηση).

-Ψηφιοποιήσεις βινυλίων. Εδώ μαζί κάθε τελικό άλμπουμ υπάρχουν σε αντίστοιχους φακέλους και τα διάφορα επιμέρους στάδια του Project.

-Ειδικές ηχογραφήσεις. Π.χ. κατάλληλες για τέστ/δοκιμές.

Β)-Φάκελος Music (Γενικός).
Ο κύριος φάκελος. Οργανώνεται με δενδροειδή δομή ως εξής:

Music - Genre/Subgenre - Artist/Composer - Album.

Υιοθετώντας και μερικούς απλούς κανόνες στην αρχειοθέτηση ξεμπερδεύουμε εύκολα. Παραδείγματα:

Ένα υποείδος δημιουργεί μία αυτοτελή υποκατηγορία μόνο αν έχουμε αρκετά από αυτό. Π.χ. Η υποκατηγορία Rock - Hard Rock θα δημιουργηθεί (με τον αντίστοιχο υποφάκελο) μόνο αν έχουμε αρκετά κομμάτια που να τη δικαιολογούν.

Συλλογές με διάφορα εντάσσονται σε υποκατηγορία εντός της κύριας Κατηγορίας/Υποκατηγορίας με αντίστοιχο τίτλο (Collections/Various). Π.χ. Rock - Rock Collections.

Ο καλλιτέχνης (Artist) ταξινομείται, αν ανήκει σε περισσότερα είδη, εκεί που έχει ασχοληθεί περισσότερο. Αναγκαστικά εδώ λειτουργεί και το προσωπικό μας γούστο. Π.χ. οι Pink Floyd μπορούν να ταξινομηθούν στην ψυχεδέλεια, στο Progressive Rock ή και στο απλό Rock, ότι αποφασίσουμε εμείς.

Στα άλμπουμ που αντιστοιχούν σε κάθε καλλιτέχνη συνήθως τοποθετώ και τα σχετικά VIDEO. Π.χ. ένα μπαλέτο με τη "Λίμνη των κύκνων" θα το τοποθετήσω εντός του φακέλου του Τσαϊκόφσκι, όχι αλλού. Στον ίδιο φάκελο (του Τσαϊκόφσκι) θα τοποθετήσω και τη "Λίμνη των κύκνων" μόνο μουσική εκτέλεση.
Ειδιαίτερα στοιχεία μίας εκτέλεσης ή μίας ηχογράφησης καλύτερα να διευκρινίζονται στον τίτλο του άλμπουμ υποφακέλου. Π.χ.:
Μπετόβεν 9η Συμφωνία - Καραγιαν. Ή
Μπετόβεν 9η Συμφωνία - Μπερνστάϊν.
Σημαντικό για την κλασσική μουσική όπου έχουμε συχνά πολλές διαφορετικές εκτελέσεις του ίδιου έργου.

Με αυτό τον τρόπο η δημιουργία Κατηγοριών/Υποκατηγοριών είναι πανεύκολη. Η προσθήκη ή δημιουργία ενός υποείδους επίσης. Η μετακίνηση άλμπουμ ή καλλιτεχνών από ένα υποείδος σε άλλο επίσης.
Λίστες φτιάχνω επί τόπου όποτε χρειαστώ με Drag 'n drop. Δεν ασχολούμαι καν με σκανναρισμα της βιβλιοθήκης από τον εκάστοτε Software Player αλλά δεν με πειράζει.
Ο τρόπος αυτός οργάνωσης είναι μάλλον αντισυμβατικός, προσωπικά όμως με βολεύει. Υπάρχουν μειονεκτήματα και διάφορα προβληματάκια, θεωρώ όμως ότι τα πλεονεκτήματα είναι πολύ περισσοτερα. -bye-
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Δεν υπάρχει σωστός ή λάθος τρόπος σε όλα αυτά. Ακόμη και κόσμος που ασχολείται με το tagging, τελικά κάνει drag n drop στο Foobar, επί της ουσίας μην εκμεταλλευόμενος τα διάφορα tags!

Αναφορικά με το παράδειγμά σου για τους Pink Floyd, επειδή σήμερα έτυχε να ασχοληθώ όλη μέρα με τη βιβλιοθήκη μου και κάποια στιγμή έπεσα επάνω τους, στην περίπτωση μου έκανα το εξής:

1. Δημιουργία του directory \Music\Pink Floyd\
2. Ρίξιμο μέσα όλα τα albums με το κάθε album να αντιστοιχεί σε ένα directory
3. Tagging όλων των albums. Στα πρώτα τους όρισα ως genre Psychedelic Rock και στα τελευταία Progressive Rock.


Με τον παραπάνω τρόπο, παρότι έχω όλα τα αλμπουμς πεταμένα σε ένα directory, έχω τη δυνατότητα να διαχωρίζω τα μισά ως ψυχεδελικά και τα υπόλοιπα ως progressive, απλά και μόνο με τη χρήρη tags.


Είμαι σίγουρος ότι ξέρεις όλα τα παραπάνω, απλώς τα περιγράφω για όσους δεν έχουν ασχοληξθεί ακόμη.

Πάντως ξεκάθαρα όλα αυτά ανήκουν στο...περί ορέξεως!
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
η δική μου μουσική είναι τα CD μου που ριπάρω με το EAC και μετατρέπω σε FLAC,

δεν ασχολούμαι με tagging κλπ πέραν του ότι κάνει το EAC,

ακολούθως τα στέλνω στο μικρό NAS όπου είναι γενικά ταξινομημένα κατά συγκρότημα και δίσκο,

απλά ψάχνω κάποια εξώφυλλα στο ιντερνετ, όπου γίνονται save στον αντίστοιχο φάκελο του δίσκου,
ένα από αυτά με ανάλυση γύρω στο 500Χ500 ονομάζεται folder για να το αναγνωρίζει ως εξώφυλλο του δίσκου o MPD,
αν και μπορεί να βρει μόνος του από το ίντερνετ


όταν παίζω μουσική, χαζεύω τα εξώφυλλα στο τάμπλετ και από εκεί επιλέγω ότι μου κάνει κέφι
(βέβαια υπάρχει δυνατότητα αναζήτησης ανά συγκότημα, λέξεων στους τίτλους κλπ)

τη μουσική παίζει ο MPD που τη διαβάζει από το NAS,

για μένα δουλέυει πολύ καλά και πολύ απλά έτσι
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Η μουσική μου βιβλιοθήκη αποτελείται αποκλειστικά από αρχεία ALAC & λίγα AIFF έως 24/192. DSD δεν υπάρχουν λόγω ... θέσης και άποψης.

Δομή Directories

- Music directory : Ταξινόμηση ανα ARTIST--> ALBUM και μόνο αυτό, διότι με διευκολύνει πάρα πολύ στην δημιουργία της δισκογραφίας κάθε καλλιτέχνη

Ονοματοδοσία Albums, αρχείων κλπ
- Ονοματοδοσία των αρχείων όπως υπάρχουν στα albums της κάθε έκδοσης
- Δίνω ιδιαίτερη έμφαση στην ονοματοδοσία των albums. Γράφω (όπου αυτό είναι δυνατό) όχι μόνο την εταιρεία παραγωγής αλλά και το κωδικό της ή το barcode έτσι ώστε να ξεχωρίζω τα remaster καθώς και τις διαφορετικές εκδόσεις σε κάθε χώρα

Tagging
Τα προγράμματα που χρησημοποιώ είναι τα :
-XLD αν το rip γίνεται στο MAC
-EAC αν το rip γινεται στο PC και μετά είτε το TagScanner είτε το MUSIChi Tagger , αναλόγως της όρεξης

Αφού ελεχθούν όλα τα tags, στα comments προσπαθώ να γράψω ποιοί μουσικοί έλαβαν μέρος, ποια εταιρεία έκανε την παραγωγή και γενικότερα σχόλια που μπορεί να ψαρέψω στο Internet

Αποθήκευση αρχείων

Tα αρχεία μου βρίσκονται αποκλειστικά στο NAS με backup real time σε άλλο NAS και στέλνονται στον ενισχυτή μέσω δικτύου με samba.

Γενικά σχόλια

Η βιβλιοθήκη μου ταξινομείται μέσω iTunes αυτόματα στο NAS. Οταν τελειώσω το tagging στον υπολογιστή, τότε τα κάνω drag n drop στο iTunes και αυτό με την σειρά του διαβάζει τα tags των αρχείων και τα ταξινομεί αυτόματα ανα καλλιτέχνη και φτιάχνει την βιβλιοθήκη. Στην συνέχεια αντιγράφει τα αρχεία από τον υπολογιστή στο NAS αυτόματα με βάση την ταξινόμηση που έχει ήδη κάνει. Οποιαδήποτε άλλη ταξινόμηση γίνεται μέσω των metadata των αρχείων, για αυτό είναι πολύ βασικό τα metadata να είναι όσο το δυνατόν πληρέστερα.

Το μειονέκτημα είναι ότι οποιαδήποτε μεταβολή στα metadata πρέπει να γίνει από εδώ και πέρα, πρέπει να γίνει μέσω του iTunes γιατί δυστηχώς το iTunes δεν έχει automatic syncing folders.

Τελος, όποιες αλλαγές κάνω στην βιβλιοθήκη στο iTunes, κάνω ένα sync με το Audirvana+ έτσι ώστε να είναι και τα δύο προγράμματα updated με τα ίδια στοιχεία.

Software players

- Πρέπει να δουλέψω metadata , iTunes sto mac ή MUSIChi στο pc
- Οταν θέλω να ακούσω μουσική στο σαλόνι, τότε Audirvana+
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Εγώ δεν έχω μεγάλη συλλογή 320γιγα συν τα cd (ακόμα δεν έχω αξιωθεί να τα ριππαρω γιατί είναι κάμποσα και δεν υπάρχει χρόνος).
Όσο έπαιζα με foobar και τέτοιου τύπου προγράμματα ειμουν οκ γιατί όπως αναφέρθηκε και παραπάνω επιλέγεις φάκελο η αρχείο και παίζεις... Όταν όμως λόγω raspberry έπαιξα με openelec και έκανε εισαγωγή τα αρχεία έγινε το σωσε. Οπότε υποχρεωτικά έφαγα καμία εβδομάδα για tags. δούλεψα και δουλεύω το muzicbrainz Picard γιατί ήταν αυτοματοποιημενο οπότε μεγάλος όγκος έφυγε αρχικά και ότι δεν υπήρχε στην database του γινόταν μανουαλ με το tagscanner που μπορεί και τραβάει data και από άλλες υπηρεσίες αλλά προσπαθώ να tag αρω στο τέλος με τα πρότυπα του Picard. Eτσι τώρα η αρχειοθέτηση έχει ως εξής... Δύο φάκελοι στον σκληρό ο ένας λέγεται mbz και ο άλλος tagscanner (γιατί ειδικά σε καινούργιες κυκλοφορίες βγαίνουν αργότερα τα tags οπότε όταν έχω χρόνο κάνω ένα refresh) όπου και στους δυο φακέλους υπάρχουν φάκελοι με το όνομα του καλλιτέχνη και μέσα ξεχωριστός φάκελος για κάθε άλμπουμ. Αυτά για να εμφανίζονται σωστά σε προγράμματα τέτοιου τύπου...
Επίσης αφού έκανα όλη αυτή την φασαρία απενεργοποιώ την δυνατότητα αυτόματης ενημέρωσης των tags γιατί παρατήρησα ότι ένα σκαναρισμα αρκεί για να στα κάνει χάλια.
Αυτά από εμένα...
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Και γω ξέχασα να πω ότι μετά από 2 σχεδόν χρόνια έχω φτάσει να έχω έναν όγκο περίπου 320 GB. Γενικά είμαι πολύ φειδωλος σχετικά με το τι κρατάω, καθώς θέλω πλήρως ελεγχόμενη βιβλιοθήκη.

Χθες επίσης δοκίμασα ξανά μετα από καιρό το Jaikoz, το οποίο επίσης ψάχνει σε musicbrainz και discogs. Σε μια πρόχειρη δοκιμή, συγκρινα τα αποτελέσματα και παροτι βρίσκει σωστά τα βασικά tags, δεν μπόρεσε να βρει τη σωστή κυκλοφορία σε cd (δοκίμασα επίτηδες remaster).

Σε κάθε αρχείο έχει και acoustid, musicbrainz id καθώς και discogs id. Αυτά με μπερδεύουν καθώς δεν έχω καταλάβει αν όλη αυτή η έξτρα πληροφορία από τις online πηγές αποθηκεύεται σε tags ή όχι.


Edit: δοκίμασα και τον tagscanner με wine σε Linux και φαίνεται πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα.
 
Last edited:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εγώ κρατάω ότι πέσει στα χέρια μου διότι εκτός από τα δικά μου γούστα/προτιμήσεις, θέλω και όσοι έρχονται σπίτι να μπορούν να βρούν κάτι από το είδος μουσικής που τους αρέσει έτσι ώστε να ευχαριστιούνται περισσότερο. Μέχρο στιγμής είμαστε 1ΤΒ+ μουσικής
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Έχω περίπου 2ΤΒ μουσικής... και όσο περνάει ο καιρός, ΜΟΝΟ μειώνεται. Δεν πρόκειται να αυξηθεί για κανένα λόγο.

Στο δίσκο, η δομή μου είναι ως εξής:

1.Genre -> 2. Artist -> 3. Album


Επιμέρους:

1. Το είδος το ορίζω γενικά και αόριστα όπως ΕΓΩ γουστάρω και όχι σύμφωνα με την πραγματική αντιστοιχία. Για παράδειγμα Pink Floyd + Motorhead + Archive (ενώ καμία σχέση μεταξύ τους) τους έχω κάτω απο την γενικότερη ομπρέλα -> "Rock".
Αυτό το κάνω διότι όταν οργανώνω την μουσική στους players, φτιάχνω playlists σύμφωνα με αυτά τα "δικά μου" genres, και έτσι ανα πάσα στιγμή πλοηγούμαι στα είδη μουσικής μέσα απο τα playlists... και όχι απο το sorting που μου κάνουν οι players.
Εμένα προσωπικά με βολεύει / εξυπηρετεί καλύτερα αυτή η κατάσταση.

2. Δεν έχω κάτι περισσότερο να αναλύσω. Εδώ παίζει φάκελος με ονομασία του συγκροτήματος/καλλιτέχνη.

3. Ο φάκελος του album έχει την παρακάτω δομή:

Date - Album Name (Sample Rate)


Περνάω λοιπόν στον εκάστοτε player κάθε folderάκι που έχω με genre... και μετά μπαίνω και διορθώνω όπου χρειάζεται τα metadata.





Η παραπάνω διαδικασία έχω δεί πως μπορεί να είναι σχετικά χρονοβόρα, με εξυπηρετεί όμως 100% σε αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σημείωση.

Η "ημερομηνία έκδοσης" για μένα προσωπικά, είναι το πλέον αναγκαίο tag.
Σύμφωνα με αυτό, όταν θέλω να "γνωρίσω" ένα συγκρότημα/καλλιτέχνη, έχω την δυνατότητα να δώ την πορεία στο χρόνο... την εξέλιξη.
Γι' αυτό και πριν το album, έχω απαραιτήτως release date.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
H βιβλιοθήκη χτιστηκε γύρω από ένα αριθμό cd, dvdaudio και sacd που είχαν αγοραστεί σε βάθος σχεδόν 20ετίας και εμπλουτίστηκε κατά ένα μικρό ποσοστό από δανεικούς τίτλους. Δεν κρατώ πράγματα που δεν ακούω ή δεν γνωρίζω καλά. Τέτοια έχουν μπεί σε ένα δίσκο απλά για να μην πεταχτούν.
Μετά βίας ξεπερνάει το μισό τέρα. (όσο για να μη χωράει σε 500ρη δίσκο)
Το ριπάρισμα έγινε σε ανύποπτο χρόνο (3-4 τη μέρα με υπομονή) με το πρόγραμμα που εκείνη την εποχή χρησιμοποιούσε η Linn (ripstation micro DS) που έκανε και το tagging.
Μετά τα άλμπουμ μπαίνανε σε folders ανα καλλιτέχνη, σε nas

Στη συνέχεια τα αναλαμβάνει όλα η Rolls Royce των μουσικών βιβλιοθηκών, ο Logitech media server.
Εδω και τρία χρόνια ο ίδιος server μέσω του τηλεχειριστηρίου του αναλαμβάνει και το Spotify που αντικαθιστά την καθημερινή μου μουσική.

Κάποια βινύλια, όχι πάνω από 1500 είναι αρχειοθετημένα αλφαβητικά.
Τα cd εκ των οποίων προήλθαν τα rip είναι αρχειοθετημένα ανά καλλιτέχνη σε τυχαίες θέσεις.
Ενας σημαντικός αριθμός από md είναι χωρίς αρχειοθέτηση, όπως επίσης και λίγες ταινίες DAT.
Κασετες και κασετόφωνο στην αποθήκη. Τα μόνα που παροπλίστηκαν.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

σημειώνω ότι η πληροφορία σχετικά με χρόνο ή είδος μου είναι (και θα πρέπει να είναι για τον ακροατή) περιττή.
Προφανώς και ο ακροατής γνωρίζει πότε κυκλοφόρησε ένας δίσκος, διότι είναι πληροφορία που αποθηκεύτηκε κατά την αγορά (εάν η αγορά δεν ήταν σύγχρονη με την κυκλοφορία) και φυσικά τί είδος είναι.

Πιθανόν να είναι χρήσιμη σε μη σύγχρονες, με την κυκλοφορία, γενιές...
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Έχω περίπου 2ΤΒ μουσικής... και όσο περνάει ο καιρός, ΜΟΝΟ μειώνεται. Δεν πρόκειται να αυξηθεί για κανένα λόγο.

Στο δίσκο, η δομή μου είναι ως εξής:

1.Genre -> 2. Artist -> 3. Album


Επιμέρους:

1. Το είδος το ορίζω γενικά και αόριστα όπως ΕΓΩ γουστάρω και όχι σύμφωνα με την πραγματική αντιστοιχία. Για παράδειγμα Pink Floyd + Motorhead + Archive (ενώ καμία σχέση μεταξύ τους) τους έχω κάτω απο την γενικότερη ομπρέλα -> "Rock".
Αυτό το κάνω διότι όταν οργανώνω την μουσική στους players, φτιάχνω playlists σύμφωνα με αυτά τα "δικά μου" genres, και έτσι ανα πάσα στιγμή πλοηγούμαι στα είδη μουσικής μέσα απο τα playlists... και όχι απο το sorting που μου κάνουν οι players.
Εμένα προσωπικά με βολεύει / εξυπηρετεί καλύτερα αυτή η κατάσταση.

2. Δεν έχω κάτι περισσότερο να αναλύσω. Εδώ παίζει φάκελος με ονομασία του συγκροτήματος/καλλιτέχνη.

3. Ο φάκελος του album έχει την παρακάτω δομή:

Date - Album Name (Sample Rate)


Περνάω λοιπόν στον εκάστοτε player κάθε folderάκι που έχω με genre... και μετά μπαίνω και διορθώνω όπου χρειάζεται τα metadata.





Η παραπάνω διαδικασία έχω δεί πως μπορεί να είναι σχετικά χρονοβόρα, με εξυπηρετεί όμως 100% σε αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σημείωση.

Η "ημερομηνία έκδοσης" για μένα προσωπικά, είναι το πλέον αναγκαίο tag.
Σύμφωνα με αυτό, όταν θέλω να "γνωρίσω" ένα συγκρότημα/καλλιτέχνη, έχω την δυνατότητα να δώ την πορεία στο χρόνο... την εξέλιξη.
Γι' αυτό και πριν το album, έχω απαραιτήτως release date.

να σου στείλω ένα σκληρό, αυτά που πετάς να τα βάζεις εκεί μέσα;;; :BDGBGDB55:
 

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
Πως χειριζεστε το να έχεις το ίδιο κομμάτι σε διαφορετικά format ή με διαφορετικές αναλύσεις? Έχετε κάποιο πρόγραμμα που τα εντοπίζει, κάνει merge tags κλπ, ή χεράτα?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Εύκολο. Αν έχουμε το ίδιο άλμπουμ σε διάφορα format, απλά το σημειώνουμε στον τίτλο του φακέλου που περιέχει το άλμπουμ. Π.χ. Beatles - Greatest Hits - 44_16 και Beatles - Greatest Hits - Mp3_320.

Ο μεγάλος μπελάς είναι όταν έχουμε πολλά αταξινόμητα και μεμονωμένα κομμάτια. Εκεί τη χειροκίνητη διαδικασία ταξινόμησης και ονοματοδοσίας (tagging) ότι και να κάνουμε, δεν τη γλιτώνουμε. Η οποία είναι και επίπονη και χρονοβόρα.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Εγώ με τον mpd, έχω διαφορετική συμπεριφορά ανά client. Σε κάποιους βλέπω 2 albums και σε κάποιους όχι. Όλα αυτά όταν κάνω search κατά album tag.

Γι αυτό η λύση που θα εφαρμοσω για τα 2-3 albums που έχω σε διάφορες ποιότητες είναι η παρακάτω:

To cd rip θα έχει στο tag το όνομα του album, πχ "Albumname"

H δεύτερη έκδοση θα έχει όνομα στο album" Albumname 24Bit".

Σε κάθε περίπτωση πάντοτε κάνω και αυτο που λέει ο sonus. Δηλαδή στο όνομα του folder του 24bit έχω δώσει την εξής ονοματολογια:

Artist - Album (year) [FLAC] {WEB 24 Bit}
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Οργάνωση μουσικής βιβλιοθήκης (μεθοδολογία - χρήση tagging software κλπ

Πως χειριζεστε το να έχεις το ίδιο κομμάτι σε διαφορετικά format ή με διαφορετικές αναλύσεις? Έχετε κάποιο πρόγραμμα που τα εντοπίζει, κάνει merge tags κλπ, ή χεράτα?

ονοματολογια:

Artist - Album [24bit/96kHz] *ή [24bit/192kHz]
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Την κάθετο "/" τα Windows δεν την δέχονται σε όνομα αρχείου. Νομίζω και τα υπόλοιπα λειτουργικά.

Γι' αυτό στα παραδείγματα ακολούθησα τη μορφή:

"Αρχείο_96_24".

Όχι

"Αρχείο_96/24"
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Την δική μου οργάνωση την έχω κάνει μέσω του foobar.
Ειδικά με το darkone skin τα πάντα είναι απλά.

Οπότε εκτός από τα βασικά,υπάρχουν βιογραφίες,στίχοι,κάθε είδους album art,στοιχεία για το δυναμικό εύρος (ξεχωρίζει τα καλά αρχεία από τα αμφιβόλου ),κλπ.
Και φυσικά μπορεί κανείς να αναζητήσει σε είδη,χρονιές,αλφαβητικά ανά κομμάτι ή καλλιτέχνη και σε ratings,προσωπικά και της κοινότητας.

Την οργάνωση των φακέλων την έχω κάνει ανά καλλιτέχνη και είδος αν κι αυτό είναι απλώς για την δική μου αίσθηση της τάξης,άλλωστε όλα είναι πια σε playlists ανάλογα τα ντέρτια.