Ερώτηση για streaming από Technicolor TG788vn v2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά . Έλαβα χθες το νέο router από τον forthnet στα πλαίσια της αναβάθμισης της γραμμής σε VDSL .Είναι αυτό :
http://www.communication-unifiee.pro/Technicolor/images/Documents/TG788VN-V2/FP-TG788VN.pdf
Κοιτώντας λίγο τα χαρακτηριστικά του είδα σχετικά με τις LAN θύρες του να γράφει το παρακάτω :
■ Interfaces LAN 4-port autosensing 10/100Base-T auto-MDI/MDI-X Ethernet LAN switch.
Δεν κατάλαβα αν αυτό είναι 10/100/1000 ή κάτι άλλο. Γνωρίζει κανείς ;
Ρωτάω επειδή κάνω streaming ταινιών από το pc .
Επίσης έχει και μια θύρα usb , στις οδηγίες λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διαμοιρασμό ταινιών, μουσικής κλπ.
Έβαλα πάνω του ένα εξωτερικό σκληρό Samsung 500gb , άναψε το λαμπάκι του κανονικά αλλά δεν παρουσιάζεται στο δίκτυο. Καμιά ιδέα ;
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
τα lan ports στο router είναι fast ethernet δηλαδή 10/100 mbps και όχι gigabit 10/100/1000.

Λογικά δουλεύει σαν media server δηλαδή dlna server. Ίσως χρειάζεται να ενεργοποιηθεί από τα settings του router.
Ίσως κάνει και smb share το δίσκο και να χρειάζεται να ενεργοποιηθεί από τα settings του router.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ναι, ειναι 100αρι. Αν θελεις να εχεις 1000αρι δικτυο, θα πρεπει να αγορασεις ενα 1000αρι switch και να συνδεσεις ολες σου τις συσκευες πανω στο switch. Μετα θα συνδεσεις μια εκ των lan θυρων του ρουτερ με μια (οποια να 'ναι) του switch. Κοινως θελεις το switch να εχει +1 θυρες απο τον αριθμο των συσκευων σου.

Για το θεμα του σκληρου δισκου, καποιες φορες θελει να ενεργοποιηθει απο το user interface του ρουτερ. Δοκιμασε αν εχει πουθενα επιλογη media sharing/upnp av/dlna και αν ενεργοποιειται.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Α ωραία ευχαριστώ. Έχω ένα 1000αρι switch . Θα το βάλω. Ο μηχανισμός ποιος είναι; το router βγάζει 100άρα και το switch την μετατρέπει σε 1000άρα ;
Για τον σκληρό θα το ψάξω να δω τις επιλογές.
Και πάλι ευχαριστώ.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Οχι, δεν γινεται μετατροπη. Απλα οι συσκευες που ειναι κουμπωμενες πανω στο switch επικοινωνουν (φτανει να το υποστηριζουν οι θυρες τους) μεταξυ τους με μεγιστη ταχυτητα 1000 και "βγαινουν" προς το ιντερνετ (συνδεση με μοντεμ-ρουτερ) με μεγιστη ταχυτητα 100.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Δηλαδή είναι σαν να βγάζουμε εκτός τη 100άρα θύρα του ρούτερ με αυτον τον τρόπο και κρατάμε τις πιο γρήγορες 1000άρες του switch ;
Αυτή είναι ερώτηαη περιέργειας περισσότερο και γνώσης καθαρά για μένα.Μη νομίζει κανείς οτι αμφισβητώ αυτά που μου λέτε.
Για την προσθήκη του σκληρού μέσω του usb διαβάζω στο manual οτι είναι ενεργοποιημένω by default .Τώρα δεν είμαι κοντά στο σύστημα , το βράδυ που θα πάω αν δεν τα καταφέρω θα σας ξαναζαλίσω.
Με βγάζει από τον μεγάλο μπελά να πρέπει να ανοίγω το pc για να δω κάτι από τον κοινόχρηστο φάκελο του εξωτερικού σκληρού. Είναι μια πολύ ωραία λύση μέχρι τουλάχιστο να προχωρήσω σε εγκατάσταση κάποιου nas. Χάρηκα πολύ όταν το είδα .
Ειδκά όταν έβαλα τον σκληρό και άναψε αμέσως το λαμπάκι του καταενθουσιάστηκα.Μετά μου τα χάλασε όταν είδα οτι δεν φαίνεται ούτε στον υπολογιστή ούτε το βλέπει ο Mede8er .
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Έχω ένα παρόμοιο, το TG589vn v3. Δεν θυμάμαι για το firmware της forthnet (του έχω περάσει generic technicolor firmware - το χρησιμοποιώ με άλλο πάροχο και adsl), αλλά στο generic που τρέχω είχε default ενεργοποιημένο το nfs, το είδα απ'ευθείας στον windows explorer στο network. Δοκίμασα fat32 και ntfs στικάκια και τα είδε κανονικά.
Αν δεν είναι ενεργοποιημένο, οι ρυθμίσεις είναι (στο web interface - 192.168.1.254 νομίζω by default) στα advanced options/toolbox/content sharing.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ερώτηση για streaming από Technicolor TG788vn v2

Έχω ένα παρόμοιο, το TG589vn v3. Δεν θυμάμαι για το firmware της forthnet (του έχω περάσει generic technicolor firmware - το χρησιμοποιώ με άλλο πάροχο και adsl), αλλά στο generic που τρέχω είχε default ενεργοποιημένο το nfs, το είδα απ'ευθείας στον windows explorer στο network. Δοκίμασα fat32 και ntfs στικάκια και τα είδε κανονικά.
Αν δεν είναι ενεργοποιημένο, οι ρυθμίσεις είναι (στο web interface - 192.168.1.254 νομίζω by default) στα advanced options/toolbox/content sharing.
Χθες το βράδυ το έβαλα και δεν πρόλαβα να δω και πολλά , θα μπω στις ρυθμίσεις να δω μήπως δεν είναι ενεργοποιημένο. Σε αντίθετη περίπτωση θα το παιδέψω λίγο κι αν δε βγάλω άκρη θα ζητήσω την βοήθεια του forum που με έχει ξελασπώσει τόσες φορές !!!!!!!
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Μπορεί κανείς να βοηθήσει γιατί έχω σκάσει ;
Αφού δοκίμασα έναν Samsung τον οποίο το ίδιο το router τον βλέπει αλλά όχι και το pc ή κάποια άλλη συσκευή , είπα να δοκιμάσω ακόμη έναν σκληρό , αυτόν που έχω ως εξωτερικό στο pc και από εκεί κάνω streaming σε όλες μου τις συσκευές.
Το router βλέπει τον σκληρό αλλά όχι και το δίκτυο ή οι players και φυσικά το pc.
Στις ρυθμίσεις του router βλέπω αυτό :
image.jpg
[/URL][/IMG]
και στο pc μου αυτό :
image.jpg
[/URL][/IMG]
Τι δεν κάνω σωστά ;
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Η ip στο 2ο screenshot δεν μου φαίνεται σωστή. Τι ip έχει το router?
Επίσης το ftp το ενεργοποίησες εσύ, το χρειάζεσαι, ή το είχε ενεργοποιημένο το router?
Σε εμένα ήταν κλειστό by default, γι'αυτό.
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Δώσε μας και την καρτέλλα με το Home Network στον router. Ο δίσκος σου είναι προσβάσιμος μέσω http και ftp. Locally όμως δεν φαίνεται ότι έχει ip δικτύου, όπως έχει το Xtreamer ας πούμε.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ερώτηση για streaming από Technicolor TG788vn v2

Η ip στο 2ο screenshot δεν μου φαίνεται σωστή. Τι ip έχει το router?
Επίσης το ftp το ενεργοποίησες εσύ, το χρειάζεσαι, ή το είχε ενεργοποιημένο το router?
Σε εμένα ήταν κλειστό by default, γι'αυτό.
Το ενεργοποίησα εγώ πάνω σε κάτι δοκιμές που έκανα.Κλειστό ήταν αρχικά.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δώσε μας και την καρτέλλα με το Home Network στον router. Ο δίσκος σου είναι προσβάσιμος μέσω http και ftp. Locally όμως δεν φαίνεται ότι έχει ip δικτύου, όπως έχει το Xtreamer ας πούμε.
Η ip του router : http://192.168.1.254
Εδώ το Home Network του router :
image.jpg
[/url][/IMG]
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Ok. κατ'αρχάς πήγαινε στο Content Sharing και δες εαν είναι το Σερωερ enabled είναι τσεκαρισμένο. Εάν όχι τσέκαρέ το και πάτα save. Μετά επειδή η πρόσβασή του γίνεται over http, πρέπει να κάνεις map το folder που θέλεις να χρησιμοποιείς και να το βλέπουν όλοι στο Home Network σου, σαν να είναι network drive. Στα Windows 10 εάν ανοίξεις τον explorer και πατήσεις στο δεξί μέρος της καρτέλλας επάνω στο My PC θα σου βγάλεις στην μπάρα ψηλά την επιλογή map network drive ή Αντιστοίχιση δίσκου δικτύου. Εκεί θα δώσεις την επλογή \\το ip του ρούτερ\το folder που θέλεις να μοιράζεται.
Είναι λίγο μπέρδεμα - ξέρω- αλλά μόνο έτσι γίνεται. Προσπάθησέ το κι όπου βρεις δυσκολία εδώ είμαστε θα τη λύσουμε.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Ok. κατ'αρχάς πήγαινε στο Content Sharing και δες εαν είναι το Σερωερ enabled είναι τσεκαρισμένο. Εάν όχι τσέκαρέ το και πάτα save. Μετά επειδή η πρόσβασή του γίνεται over http, πρέπει να κάνεις map το folder που θέλεις να χρησιμοποιείς και να το βλέπουν όλοι στο Home Network σου, σαν να είναι network drive. Στα Windows 10 εάν ανοίξεις τον explorer και πατήσεις στο δεξί μέρος της καρτέλλας επάνω στο My PC θα σου βγάλεις στην μπάρα ψηλά την επιλογή map network drive ή Αντιστοίχιση δίσκου δικτύου. Εκεί θα δώσεις την επλογή \\το ip του ρούτερ\το folder που θέλεις να μοιράζεται.
Είναι λίγο μπέρδεμα - ξέρω- αλλά μόνο έτσι γίνεται. Προσπάθησέ το κι όπου βρεις δυσκολία εδώ είμαστε θα τη λύσουμε.

Κατ ' αρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το βράδυ όταν θα πάω σπίτι θα ξαναασχοληθώ.
Δεν έχω 10 windows , έχω τα 7
Πως να κάνω map το folder από την στιγμή που δεν τον βλέπουν τα windows ?
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Κατ ' αρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Το βράδυ όταν θα πάω σπίτι θα ξαναασχοληθώ.
Δεν έχω 10 windows , έχω τα 7
Πως να κάνω map το folder από την στιγμή που δεν τον βλέπουν τα windows ?

Θα πάς στον δίσκο σου θα κάνεις ένα folder , share to everyone, θα κάνεις enable το content Sharing στο ρούτερ... και θα το βρούν τα Windows. Ξεκίνα έτσι και το βράδυ τα λέμε πάλι.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω τίποτα.
Βάζοντας εγώ το όνομα του κοινόχρηστου φακέλου παίρνω αυτό το μήνυμα:
DIKTYO1.jpg
[/url][/IMG]
Στην διάγνωση των σφαλμάτων :
diktyo2.jpg
[/url][/IMG]
και στην συνέχεια αυτό :
diktyo3.jpg
[/url][/IMG]
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Τι να πω....: Θέλει ψάξιμο. Δεν ξέρω και τι άλλες επιλογές έχει αυτός ο ρούτερ.. Μπορεί κάποιος άλλος που έχει τον ίδιο ρούτερ να βοηθήσει ?