To Netflix τώρα και στην Ελλάδα!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

πλάκα μου κάνειιιιιιιις!

επιτέλους η σμαρτ τιβι μου να πιάσει λίγο τόπο!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

πλάκα μου κάνειιιιιιιις!

επιτέλους η σμαρτ τιβι μου να πιάσει λίγο τόπο!

τώρα θα έχουμε "netflix and chill" κι εμείς! χαχχαχαχα
 

gdaskal

AVClub Enthusiast
20 June 2006
1,099
«Το μεγαλύτερο μέρος του περιεχομένου θα είναι στην πρωτότυπη γλώσσα με την επιλογή ελληνικών υποτίτλων. Θα προσθέτουμε περισσότερο περιεχόμενο στα ελληνικά όσο περνά ο καιρός, επομένως μπορείτε να αναμένετε και αυτό για το μέλλον». «Το μεγαλύτερο μέρος του περιεχομένου θα είναι στην πρωτότυπη γλώσσα με την επιλογή ελληνικών υποτίτλων. Θα προσθέτουμε περισσότερο περιεχόμενο στα ελληνικά όσο περνά ο καιρός, επομένως μπορείτε να αναμένετε και αυτό για το μέλλον».

http://www.protothema.gr/city-storie...lthes-netflix/
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
καλη χρονια σε ολους με υγεια..!


για λογαριασμο του αδερφου μου,ενεργοποιησα το freemonth μεσω tablet(chrome)το netflix και πληρωμη paypal.
παω στην samsung τηλεοραση που εχει και του λεω signin,αλλα δεν με αφηνει να μπω με τον ηδη υπαρχον λογαριασμο που δημιουργησα.
με παει στην κατηγορια που θελω,μετα ζηταει email&password,και τροπο πληρωμης,οπου εχει μονο καρτα.
γιατι δεν μπορω να κανω signin με τον ηδη υπαρχον λογαριασμο?
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
μπορει να δοθεί στον Τρίτο άνθρωπο, μόνο αν ο φίλος μας είναι εξαφανισμένος και τον αναζητούμε
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Πόσους συνδρομητές έχει το Netflix στην Ελλάδα;

Μόλις ένας στους δέκα, από εκείνους που κατέβασαν την εφαρμογή και συνδέθηκαν δοκιμαστικά, εκτιμάται ότι παρέμεινε ως συνδρομητής

Του Παναγιώτη Μαρκίδη

Έναν χρόνο μετά από το παγκόσμιο άνοιγμα της πλατφόρμας, το Netflix ακόμα προσπαθεί να βρει τα πατήματά του, κυρίως σε ότι έχει να κάνει με τα δικαιώματα προβολής. Έτσι, μεγάλο μέρος του περιεχομένου, που είναι διαθέσιμο στην αμερικανική αγορά, δεν είναι προσβάσιμο για τους συνδρομητές από άλλες περιοχές, όπως και από την Ελλάδα.


Το Netflix χρησιμοποιεί ως αντίδοτο τις δεκάδες δικές του παραγωγές, οι οποίες είναι διαθέσιμες αμέσως παντού και κάποιες από αυτές θεωρούνται βαριά χαρτιά στην προσπάθεια προσέλκυσης νέων πελατών, με κορυφαίο και πιο πολυσυζητημένο όλων το House of Cards. Τα παράδειγμα του βραβευμένου με Όσκαρ Κέβιν Σπέισι ακολουθούν πλέον και άλλα πρώτα ονόματα στο Χόλιγουντ, καθώς οι σχετικές επενδύσεις ανταποκρίνονται στα κασέ τους: Το Netflix έχει ανακοινώσει ότι το 2017 σκοπεύει να δαπανήσει 6 δισ. δολάρια στην παραγωγή δικών του τηλεοπτικών σειρών.


Σε ότι αφορά την έκδοση της πλατφόρμας που βλέπουμε από την Ελλάδα (χωρίς VPN παρακάμψεις), η έλλειψη υποτίτλων φαίνεται πως αποτελεί αντικίνητρο για την πλειοψηφία των τηλεθεατών. Για την ώρα, οι σειρές με υπότιτλους στα ελληνικά είναι λιγοστές, αφού ουσιαστικά δεν έχει προχωρήσει η προσαρμογή, όπως έγινε πριν από έξι μήνες στην Τουρκία και με την προσθήκη περιεχομένου –τα περισσότερα γνωστά τούρκικα σήριαλ και πολλά ακόμα είναι διαθέσιμα και προσβάσιμα, αφού με τους Τούρκους βλέπουμε την ίδια έκδοση.


Έτσι, σύμφωνα με κάποιους υπολογισμούς, μόλις ένας στους δέκα καταναλωτές, από εκείνους που κατέβασαν την εφαρμογή του Netflix σε smartphones, tablets και Smart TVs, παρέμεινε ως συνδρομητής μετά από τον πρώτο, δωρεάν, δοκιμαστικό μήνα. Σύμφωνα με κάποια στοιχεία, ο αριθμός των συνολικών downloads έχει φτάσει τα 120.000 και εκτιμάται ότι οι συνδρομητές του από την Ελλάδα είναι 12.000. Σημειώνεται ότι το Netflix δεν δημοσιοποιεί στοιχεία για τους συνδρομητές του ανά χώρα. Πάντως, στο τέλος του 2016 έφταναν τα 94 εκατομμύρια σε όλο τον κόσμο.


Βάσει αυτών των υπολογισμών, το ποσοστό διείσδυσης του Netflix στη χώρα μας είναι κάτω από 1%, με δεδομένο ότι στο σύνολό της η εγχώρια αγορά της συνδρομητικής τηλεόρασης ανέρχεται σε 1,1 εκατ. ενεργές συνδέσεις.

πηγη:http://news247.gr/
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
εγω πηρα την δοκιμαστικη του ενος μηνα.μετα την ληξη του,του εδωσα αλλη μια ευκαιρια μεχρι 4 Φλεβαρη(fullpack 4k)αλλα δεν βλεπω να το κραταω.
συνεχιζει με πολυ λιγες ταινιες και σειρες υποτιτλισμενες και δεν βλεπω και..ορεξη να προστεθουν και αλλοι.
ωραια υπηρεσια,αλλα χωρις Ελληνικους υποτιλτους,δεν...
 

Erwdios

Senior Member
17 July 2014
427
Αστείο το ποσοστό διείσδυσης και ας τους στηρίζω ανελλιπώς εξαρχής. Υποχρεώθηκα να καταπιώ την παραξενιά μου, να μην βλέπω ταινίες με αγγλικούς υπότιτλους, αλλά επειδή προσφέρει ευκολία και επειδή έχει κάποιες σειρές που μου αρέσουν ιδιαιτέρως (Luther, Dirk Gently's Holistic Detective Agency εσχάτως), το κρατάω. Πολλές από τις σειρές που προβάλλουν πάντως είναι ήδη υποτιτλισμένες στα τορεντάδικα, συνεπώς, ας δώσουν κανένα ψιλό σε αυτά τα παιδιά και ας φορτώσουν τους ελληνικούς υπότιτλους που τόσο λείπουν, στις σειρές τους.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ναι αλλα παει ενας χρονος τωρα στην Ελλαδα.δεν μπορει να εχει υποτιτλισμενο μονο το 10% του περιεχομενου του.
ας βαζανε τουλαχιστον ενα browse να περναμε μονοι μας υποτιτλους.
αυτο-προφανως-συμβαινει γιατι δεν τους ενδιαφερει η Ελληνικη αγορα.
οποτε απο την στιγμη που δεν μας καλυπτει,απλα δεν συνεχιζουμε.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Οταν θα εχει υποτιτλους στο 80 % τουλαχιστον θα το σκεφτω.Δεν υπαρχει βιασυνη :)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
σαν τιμη ειναι καλα.με προσβαλει ομως το γεγονος οτι πουλαει το προιον του ενα χρονο τωρα στην Ελλαδα,μου εχει πεταξει υποτιτλους σε 10 βιντεο και με εχει παρατησει.
κοψιμο και οταν σοβαρευτουν βλεπουμε.