Ηλεκτροκολληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

enduras1

Moderator
Staff member
Η ηλεκτροσυγκόλληση τόξου είναι συγγολληση τηξης, η θερμότητα για την οποία παράγεται από ηλεκτρικο η βολταικοτόξο.
Με τις συγκολλήσεις αυτές επιτυγχάνεται η μόνιμη σύνδεση δύο μεταλλικών τεμαχίων ή η συμπλήρωση μιας κοιλότητας με πρόσθετο υλικό.

SMAW.jpg



Για τις συγκολλήσεις αυτές χρησιμοποιείται η θερμότητα, που δημιουργείται από το ηλεκτρικό τόξο.Για τη αυξηση της θερμοτητας χρησιμοποιουμε την ηλεκτροσυγκολλητικη μηχανη η οποια αποτελειται απο το πρωτευον και δευτερευον πινιο σκοπος της μηχανης λοιπον ειναι να αυξησουμε την ενταση και να μειωσουμε την ταση του ρευματος η ενταση που περναει απο το ηλεκτροδιο ειναι πολλα αμπερ πχ 120 a για παχος ηλεκτροδιου 2,5mm και ετσι τηκεται το ηλεκροδιο.

Επιπλεον με τη θερμότητα αυτή τα κομμάτια που πρόκειται να συνδεθούν τήκονται στην επιφάνεια, όπου θα γίνει η συγκόλληση και αναμειγνύονται με την λιωμένη κοληση.
Η συγκόλληση είναι αυτογενής, επειδή η κόλληση που χρησιμοποιείται είναι από το ίδιο υλικό με τα προς συγκόλληση τεμάχια.

Η ηλεκτροσυγκόλληση τόξου γίνεται συνήθως με μεταλλικό ηλεκτροδιο, το οποίο συνήθως είναι η ίδια η κόλληση, η οποία τήκεται και γεμίζει το διάκενο μεταξύ των δύο τεμαχίων.
Τα ηλεκτρόδια συνήθως είναι επενδεδυμένα με ενα υλικο το οποιο αφενός σχηματίζει προστατευτικό μανδύα από αέρια, αυτα τα αερια προστατευουν τη συγκολληση απο το οξυγονο που υπαρχει στον αερα για να μην δημιουργηθει οξειδωση στην περιοχή συγκόλλησης και αφετέρου αποτρέπει τη δημιουργία φυσαλίδων μέσα στο συγκόλλημα. Έτσι οι κολλήσεις με επενδεδυμένα ηλεκτρόδια οδηγούν σε μεγαλύτερη μηχανική αντοχή της συγκόλλησης.

stick-welding-dia.jpg


Περαν των κλασσικων συσκευων με ηλεκτροδια και τσιμπιδες υπαρχουν και αλλοι τυποι οπως TIG (Tungsten inert gas) και σημαίνει στο ένα χέρι κρατάς την τσιμπίδα με ακίδα βολφραμιου που παράγει το ηλεκτρικό τόξο υπό την προστασία αδρανούς αερίου (που εκρέει από την τσιμπίδα) και στο άλλο χέρι το σύρμα που το λιώνεις πάνω στην κόλληση. Δύσκολο, απαιτει δεξιοτεχνία.
Χρησιμοποιείται συνήθως για αλουμίνιο και ανοξείδωτο χάλυβα.
welding_clip_image008.jpg


p42429b.jpg


Επισης το δικο μου αγαπημενο το MIG (metal inert gas) οπου έχεις ένα πιστόλι από το οποίο βγαίνει το σύρμα ημιαυτόματα απο μια κουλουρα που υπαρχει μεσα στην μηχανη και παράγεται το ηλεκτρικό τόξο (που λιώνει το σύρμα) ενώ ταυτόχρονο εκρρέει και το αδρανές αέριο αποθηκευμενο σε μπουκαλα που προστατεύει το τόξο και το λιωμένο υλικό από οξείδωση.
Ετσι δεν εχουμε μετα να κπαναμε με σφυρια να σπασει ο βορακας....

MIGDiagram.jpg




Απαραιτητος εξοπλισμος:



  • Συσκευή ηλεκτροσυγκόλλησης (ηλεκτροκόλληση). Απαιτεί παροχή ρεύματος από ενισχυμένη πρίζα. Προσωπικά χρησιμοποιώ του πλυντηρίου και το ίδιο προτείνω και σε εσάς. Φροντίστε να έχετε μια καλή μπαλαντέζα, γιατί χρειάζεται αρκετή ένταση ρεύματος (Αμπέρ).
  • Πένσα γκριπ. Ονομάζεται και β€œρυθμιζόμενη πένσα” ή β€œσκύλα”. Βοηθάει για να συγκρατούνται τα προς συγκόλληση κομμάτια σταθερά.
  • Συρματόβουρτσα, για την απομάκρυνση σαθρών κολλήσεων και β€œαγρίεμα” των επιφανειών.
  • Γωνιακός τροχός, για λείανση και με το ανάλογο δισκάκι για κοπή μετάλλων.
  • Γάντια προστασίας, για να αποφευχθούν καψίματα και μικροτραυματισμοί.
  • Προστατευτικά γυαλιά, για την προστασία των ματιών από γρέζια.
  • Μάσκα για ηλεκτροσυγκόλληση. Εδώ έχετε να επιλέξετε ανάμεσα στην απλή (και φτηνή), που χρειάζεται να την κρατάτε και να κλείνετε τα μάτια μέχρι να πιάσει η κόλληση, και την αυτόματη, που είναι μόνιμα τοποθετημένη στο κεφάλι σας, βλέπετε κανονικά και μειώνεται το φως όταν πραγματοποιείτε κόλληση.

    71C8B0rOpjL._SY355_.jpg


    Πολυ προσοχη στην σωστη επιλογη και χρηση της μασκας καθως οι συννεπειες θα ειναι οδυνηρες.

    Χρησιμο κολληριο για να εχετε το βραδυ TOBRADEX κανει θαυματα οταν θα κλαιτε απο τον πονο.


Συμβουλες πριν την αγορα.

1. Πολύ λίγες ηλεκτροκολλήσεις του εμπορίου βγάζουν τα Amp που αναγράφουν, και αυτές είναι επώνυμες, πολύ καλής κατασκευής και υψηλότερου κόστους, οπως πχ οι TELWIN, IMPERIA.
2. Οι φθηνές του εμπορίου είναι κυρίως αλουμινίου ή αλουμινίου-χαλκού και υπερθερμαίνονται πολύ γρήγορα,γι´αυτό χρησιμοποιούν ανεμιστήρες.
3. Οι ηλεκτρονικές είναι πάρα πολύ καλές από άποψη απόδοσης, αντοχής και βάρους, όμως, :
α. Στις κινεζικες δεν βρίσκεις ανταλλακτικά.
β. Στις επώνυμες βρισκεις ανταλλακτικά, αλλά αν σου καεί η πλακέτα θέλεις πάνω από τα μισά της αρχικής της αξίας για να την επισκευάσεις.

Οσο ανεβαινουν τα Αμπερ ανεβαινει και η τιμη, συγκρατηθειτε ομως και επιλεξτε με βαση τις αναγκες σας, δε θα φτιαξουμε και τν Τιτανικο....


Θυμηθειτε η εξασκηση ειναι το παν!!!

https://www.youtube.com/watch?v=w4RrDeUKcH4

Καποαι στιγμη θα κανουμε ψαροκοκαλα και εμεις!
mig-welding-tip-leading-edge.JPG


Χρησιμα λινκ

http://www.pi-schools.gr/download/lessons/tee/mechanical/1b/Book_Weldings/kef_6.pdf

http://www.m3.tuc.gr/ANAGNWSTHRIO/CNC/SHMEIWSEIS/5-WELD.pdf
 
Last edited by a moderator:

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Καθαρες επιφανειες,σωστο μεγεθος ηλεκτροδιου,σωστα αμπερ ,σωστο υψος ηλεκτροδιου -κομματιου προς συγκολληση και σταθερο χερι .
εγω κολλαω με κυκλικες κινησεις ωστε να καλυπτω τυχων κενα .
 
Last edited by a moderator:

thanasisvr

Senior Member
20 October 2015
400
Θεσσαλονίκη
Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Καθαρες επιφανειες,σωστο μεγεθος ηλεκτροδιου,σωστα αμπερ ,σωστο υψος ηλεκτροδιου -κομματιου προς συγκολληση και σταθερο χερι .
εγω κολλαω με κυκλικες κινησεις ωστε να καλυπτω τυχων κενα .

Συμπληρώνω:Σωστή διαμόρφωση των προς συγκόλληση κομματιών, πρόβλεψη ώστε η συγκόλληση να γίνει σε εύκολη θέση, π.χ. οριζόντια, (όχι "ουρανός" ή "κατεβατή"), σε τεμάχια μεγαλύτερου πάχους περισσότερα από ένα περάσματα με σχολαστικό καθάρισμα του βόρακα ενδιάμεσα....Είναι τόσα πολλά, οι συγκολλήσεις είναι επιστήμη.
Βασίλη, το κάθε ένα από αυτά που αναφέρθηκαν σηκώνει πολλή ανάλυση...
 
Last edited by a moderator:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Η αλήθεια είναι οτι δεν είναι καθόλου εύκολο να περιγράψεις το σωστό τρόπο συγκόλλησης, κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική. Επίσης αλήθεια είναι οτι όταν λέμε "σωστο" ύψος, "σωστά" αμπέρ ή "σωστό" ηλεκτρόδιο δεν βοηθάει και πολύ.
Το σωστό είναι το ζητούμενο, αλλά ποιό είναι το σωστό; Αυτό θέλουμε να μάθουμε.
Όπως είπα και πριν αυτό είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψει κάποιος, πόσο μάλλον μιλάμε για πολλές και διαφορετικές περιπτώσεις. Ίσως μια λεπτομερής και αναλυτική παρουσίαση, με κάποιες φωτογραφίες ίσως, θα βοηθούσε πάρα πολύ αλλά ποιός έχει χρόνο και διάθεση για τέτοια.
 
Last edited by a moderator:

Starman75

Established Member
11 December 2015
205
Σαρωνιδα
Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Απάντηση: Τι μαστορέψαμε σήμερα;

Η αλήθεια είναι οτι δεν είναι καθόλου εύκολο να περιγράψεις το σωστό τρόπο συγκόλλησης, κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική. Επίσης αλήθεια είναι οτι όταν λέμε "σωστο" ύψος, "σωστά" αμπέρ ή "σωστό" ηλεκτρόδιο δεν βοηθάει και πολύ.
Το σωστό είναι το ζητούμενο, αλλά ποιό είναι το σωστό; Αυτό θέλουμε να μάθουμε.
Όπως είπα και πριν αυτό είναι πολύ δύσκολο να το περιγράψει κάποιος, πόσο μάλλον μιλάμε για πολλές και διαφορετικές περιπτώσεις. Ίσως μια λεπτομερής και αναλυτική παρουσίαση, με κάποιες φωτογραφίες ίσως, θα βοηθούσε πάρα πολύ αλλά ποιός έχει χρόνο και διάθεση για τέτοια.​



Νομιζω οτι αν εισαι αρχάριος σαν και εμενα ... Ξεκινάς απο καλο μηχάνημα ... Inverter και επώνυμο κατα προτίμηση παιζει μεγαλο ρόλο γιατι ακομα και στα ιδια Amber δυο επώνυμα μηχανήματα απο διαφορετικές εταιρίες κανουν διαφορετική κολληση. Πχ. Telwin vs Stanley ...
Απο εκει και περα εγω ψάχτηκα πολυ στο YouTube και έκαψα περιπου 20-30 ηλεκτρόδια σε ρετάλια διαφόρων μεγεθών και πάχους για δοκιμές, μαζι με τα ηλεκτρόδια έκαψα, μια μπλούζα απο τις σπίθες, ενα δερμάτινο γάντι και το δάχτυλο μου :music-smiley-005: ...
Μετα απο αυτα ρωτησα οποιον πιστευα οτι ξερει να μου πει ... Ηλεκτροκολληση δεν εμαθα με την έννοια του οτι εχω αποκτήσει εμπειρία ... Αλλα την δουλεια μου την εκανα και οι γνώσεις υπαρχουν γιατην επομενη φορα.
Όσον αφορά την προετοιμασία της επιφάνειας και τα ηλεκτρόδια κτλ. Οτι γράφτηκε παραπανω το θεωρώ απόλυτα σωστό ....



P.s. Ξεκίνησε η κατασκευή πέργκολας εντός ημερών θα σας εχω νεα και φωτο ....
Χρονια πολλα σε ολους καλη φώτιση στο πνεύμα (και καλη φόρτιση στο AEG ....)
 
Last edited by a moderator:

Ramius

Senior Member
21 October 2015
357
Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Δεν θυμάμαι αν το είχα βρει σ' αυτό το φόρουμ ή αλλού, αλλά για όποιον δεν το έχει δει βάζω εδώ ένα ενδιαφέρον εγχειρίδιο για την ηλεκτροκόλληση.
Haynes Welding Manual.

Δεν έχω χειριστεί ποτέ ο ίδιος ηλεκτροκόλληση και ξέρω ελάχιστα πράγματα, μόνο απ' ό,τι έχω παρατηρήσει και διαβάσει.
Να κάνω μια ερώτηση στους γνώστες, αν συνηθίζουν να λειαίνουν τις άγαρμπες κολλήσεις με τον τροχάκι, ώστε να προκύπτει μια τελείως λεία επιφάνεια; Έχω διαβάσει ότι γενικά κάτι τέτοιο μπορεί να αποδυναμώσει την κόλληση, και πρέπει να αποφεύγεται, εκτός αν η λεία επιφάνεια είναι απαραίτητη για λόγους αισθητικής ή/και το αντικείμενο δεν πρόκειται να υποστεί ιδιαίτερα φορτία.
 
Last edited by a moderator:

kalamaria

Senior Member
1 February 2008
309
Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Δεν θυμάμαι αν το είχα βρει σ' αυτό το φόρουμ ή αλλού, αλλά για όποιον δεν το έχει δει βάζω εδώ ένα ενδιαφέρον εγχειρίδιο για την ηλεκτροκόλληση.
Haynes Welding Manual.

Δεν έχω χειριστεί ποτέ ο ίδιος ηλεκτροκόλληση και ξέρω ελάχιστα πράγματα, μόνο απ' ό,τι έχω παρατηρήσει και διαβάσει.
Να κάνω μια ερώτηση στους γνώστες, αν συνηθίζουν να λειαίνουν τις άγαρμπες κολλήσεις με τον τροχάκι, ώστε να προκύπτει μια τελείως λεία επιφάνεια; Έχω διαβάσει ότι γενικά κάτι τέτοιο μπορεί να αποδυναμώσει την κόλληση, και πρέπει να αποφεύγεται, εκτός αν η λεία επιφάνεια είναι απαραίτητη για λόγους αισθητικής ή/και το αντικείμενο δεν πρόκειται να υποστεί ιδιαίτερα φορτία.

στα ελληνικα τιποτα?
 
Last edited by a moderator:

thanasisvr

Senior Member
20 October 2015
400
Θεσσαλονίκη
Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

αν συνηθίζουν να λειαίνουν τις άγαρμπες κολλήσεις με τον τροχάκι, ώστε να προκύπτει μια τελείως λεία επιφάνεια; Έχω διαβάσει ότι γενικά κάτι τέτοιο μπορεί να αποδυναμώσει την κόλληση, και πρέπει να αποφεύγεται, εκτός αν η λεία επιφάνεια είναι απαραίτητη για λόγους αισθητικής ή/και το αντικείμενο δεν πρόκειται να υποστεί ιδιαίτερα φορτία.

Εγώ συνήθως το κάνω. Η σωστή κολλησηεχει αντοχή μεγαλύτερη από την αντοχή του ιδιου του υλικού, οποτε σε απλές κατασκευές δεν νομίζω να τίθεται τέτοιο θέμα. Αν κάποιος κολλάει με tig/mig μηχανή, συνήθως δεν χρειάζεται γιατί οι ραφές είναι τέλειες, χωρίς βορακα, χαίρεσαι να τις βλέπεις. Άλλο είναι βέβαια να κολλάς κάγκελα και άλλο σωλήνες σε διυλιστήριο! Εκεί οι προδιαγραφές είναι μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια, και ακολουθούνται κατά γράμμα.
Υ.Γ. Στη σωστή κόλληση, υπάρχει διείσδυση στα κομμάτια που κολλάμε, η κόλληση δεν είναι επιφανειακή.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

στα ελληνικα τιποτα?


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Καλό διάβασμα:
1. http://www.pi-schools.gr/download/lessons/tee/mechanical/1b/Book_Weldings/kef_6.pdf

2. http://nautiko2013.pbworks.com/w/file/fetch/89877848/ΤΕΧΝΙΚΗ ΗΛΕΚΤΡΟΣΥΓΚΟΛΛΗΣΗΣ.pdf

3. http://books.eudoxus.gr/publishers/CID_00035/CID_00035-0031-ABS.pdf

4. http://apothesis.teicm.gr/xmlui/bitstream/handle/123456789/706/nedou.pdf?sequence=1

5. https://www.google.gr/url?sa=t&rct=...JFuD9COXAIG9Aw&bvm=bv.110151844,d.bGg&cad=rja
 
Last edited by a moderator:

kalamaria

Senior Member
1 February 2008
309
Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Εγώ συνήθως το κάνω. Η σωστή κολλησηεχει αντοχή μεγαλύτερη από την αντοχή του ιδιου του υλικού, οποτε σε απλές κατασκευές δεν νομίζω να τίθεται τέτοιο θέμα. Αν κάποιος κολλάει με tig/mig μηχανή, συνήθως δεν χρειάζεται γιατί οι ραφές είναι τέλειες, χωρίς βορακα, χαίρεσαι να τις βλέπεις. Άλλο είναι βέβαια να κολλάς κάγκελα και άλλο σωλήνες σε διυλιστήριο! Εκεί οι προδιαγραφές είναι μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια, και ακολουθούνται κατά γράμμα.
Υ.Γ. Στη σωστή κόλληση, υπάρχει διείσδυση στα κομμάτια που κολλάμε, η κόλληση δεν είναι επιφανειακή.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---




--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Καλό διάβασμα:
1. http://www.pi-schools.gr/download/lessons/tee/mechanical/1b/Book_Weldings/kef_6.pdf

2. http://nautiko2013.pbworks.com/w/file/fetch/89877848/ΤΕΧΝΙΚΗ ΗΛΕΚΤΡΟΣΥΓΚΟΛΛΗΣΗΣ.pdf

3. http://books.eudoxus.gr/publishers/CID_00035/CID_00035-0031-ABS.pdf

4. http://apothesis.teicm.gr/xmlui/bitstream/handle/123456789/706/nedou.pdf?sequence=1

5. https://www.google.gr/url?sa=t&rct=...JFuD9COXAIG9Aw&bvm=bv.110151844,d.bGg&cad=rja


ευχαριστω
 
Last edited by a moderator:

thanasisvr

Senior Member
20 October 2015
400
Θεσσαλονίκη
Re: Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Συμβουλες πριν την αγορα.

1. Πολύ λίγες ηλεκτροκολλήσεις του εμπορίου βγάζουν τα Amp που αναγράφουν, και αυτές είναι επώνυμες, πολύ καλής κατασκευής και υψηλότερου κόστους, οπως πχ οι TELWIN, IMPERIA.
2. Οι φθηνές του εμπορίου είναι κυρίως αλουμινίου ή αλουμινίου-χαλκού και υπερθερμαίνονται πολύ γρήγορα,γι´αυτό χρησιμοποιούν ανεμιστήρες.
3. Οι ηλεκτρονικές είναι πάρα πολύ καλές από άποψη απόδοσης, αντοχής και βάρους, όμως, :
α. Στις κινεζικες δεν βρίσκεις ανταλλακτικά.
β. Στις επώνυμες βρισκεις ανταλλακτικά, αλλά αν σου καεί η πλακέτα θέλεις πάνω από τα μισά της αρχικής της αξίας για να την επισκευάσεις.

Οσο ανεβαινουν τα Αμπερ ανεβαινει και η τιμη, συγκρατηθειτε ομως και επιλεξτε με βαση τις αναγκες σας, δε θα φτιαξουμε και τν Τιτανικο....

Πολύ σημαντικό κριτήριο κατά την αγορά (εκτός των ονομαστικών Amp που δίνει ο κάθε κατασκευαστής) είναι και ο κύκλος χρήσης που εκφράζεται συνήθως με ποσοστό επί τοις εκατό. Αν ένας κατασκευαστής δίνει π.χ. 50% στα 120Amp, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι η μηχανή αυτή μπορεί να δουλεύει συνεχόμενα στα Apm αυτά το 50% του χρόνου λειτουργίας (κολλάμε 5 λεπτά και πρέπει να περιμένουμε άλλα 5 λεπτά για "ξεκούραση"). Δείτε τα χαρακτηριστικά αυτής: http://www.agorazeis.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=9221 και αυτής:http://www.ergaleionet.gr/ecommerce/product.aspx?ProId=263.
Και οι δύο έχουν περίπου τα ίδια Amp (80-90), αλλά η πρώτη δίνει κύκλο χρήσης 15% στα 80Amp ενώ η δεύτερη δίνει 60% στην ίδια ένταση! Η διαφορά τιμής είναι περίπου στα 10 !
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Re: Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Ηλεκτροκόληση ..... μεγάλη και εκτυφλωτική ιστορία !!!!

Από την λίγη πείρα που διαθέτω αν και έχω φτιάξει στο παρελθόν μασίφ αυλόπορτα, κάγκελα και πολλές -πολλές σχάρες για αυλάκια που περνάνε επάνω τα αυτοκίνητα.

Μηχανή ...κατασκευασμένη πριν πολλά χρόνια σε φίλο με εργαστήριο περιελίξεων (φωτό και χαρακτηριστικά αύριο που θα κατέβω στο εργαστήριο αν υπάρχει ετικέτα επάνω)
Ηλεκτρόδιο και ένταση ρεύματος αναλόγως του προς κόλληση αντικειμένου. Για λεπτά - στραντζαριστά 2 ή 2.5 mm και μεσαία ένταση.
Για μασίφ σίδερο 3mm και περισσότερα αμπέρ. Τα περισσότερα αμπέρ δημιουργούν πιο δυνατό τόξο άρα πιο εύκολη εκκίνηση αν δεν προσέξεις όμως δημιουργούν και τρύπες σε σχετικά λεπτά σίδερα.
Ξεκινάμε κτυπώντας το ηλεκτρόδιο επάνω στο μέταλλο 2-3 φορές να πετάξει σπινθήρα και να αρχίσει να ζεσταίνεται.
Για πιο εύκολη εκκίνηση τοποθετούμε επάνω στο σημείο κόλλησης σχετικά λοξά το ηλεκτρόδιο δηλαδή υπό γωνία έτσι το τόξο είναι πιο εύκολο να διατηρηθεί όταν ξεκινήσει ώσπου να της πάρουμε το "κολλάει". Συνήθως "ράβουμε" από το σημείο εκκίνησης προχωρώντας προς την μεριά που είναι το ηλεκτρόδιο.
Στο τέλος θα έχετε κάτι που θα είναι κολλημένο με επιφάνεια από μέτριο έως χάλια αλλά την δουλειά σας θα την κάνετε.
Ραφές που βλέπετε σε φωτογραφίες ... θα πάρετε αφού αποκτήσετε πολλές φορές ινδιάνικο χρώμα ώσπου να τις πετύχετε.
Τώρα όταν κολλάτε λεπτά μέταλλα τις τρύπες που σίγουρα θα δημιουργήσετε τις κλείνετε με το ηλεκτρόδιο πολύ πλάγια ούτως ώστε το τόξο να σπρώχνει την κόλληση στα χείλη της τρύπας και πολλές φορές ούτως ώστε να παγώνει το κάθε στρώμα κόλλησης κλείνοντας την τρύπα σιγά σιγά. Πολλές φορές τοποθετούμε στην τρύπα και κομμάτια από αυτά που μένουν στο τέλος του ηλεκτροδίου για να μειώσουμε την διάμετρο της τρύπας.
Όλα αυτά μπορεί να είναι και λάθος ...αλλά εγώ αυτά έμαθα από προσωπική χρήση.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Re: Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Να κάνω μια ερώτηση στους γνώστες, αν συνηθίζουν να λειαίνουν τις άγαρμπες κολλήσεις με τον τροχάκι, ώστε να προκύπτει μια τελείως λεία επιφάνεια;

Σιγουρα παντως χτυπαμε τη ραφη με ενα μυτερο σφυρακι ή ματσακονι οσο ειναι ζεστη
για να φυγει η κρουστα οξειδωσης και να δουμε αν πετυχαμε ψαροκοκκαλο η αφησαμε απο κατω ....... 5-6 τρυπες.
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Re: Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Εγω επαθα το εξης. Ενω το καλοκαιρι ειχα κολησει με μια inverter (solter cott δανεικη) κοιλοδοκο γαλβανι 40 χ 60 και ειχε κολησει μια χαρα, και δουλευε και καποιο συστημα που εχει να μην κολλαει το ηλεκτροδιο, πηγα να κολησω σωληνα, γαλβανι παλι 26 χ 1,8, και τα εκανα που....να. Παω στον φιλο που ειχαμε κολλησει την προηγουμενη κατασκευη μου (τετρατροχο καροτσι με τιμονι και ανατροπη, διαιρουμενο) με αργκον (mig) που καπου εχω postαρει, και εχει μεγαλη εμπειρια σε κολησεις χρονια, αλλα τζιφος και αυτος.
Ρωτησα τον ιδιοκτητη της inverter, και μου ειπε, ή οτι εβαλα την τσιμπιδα της γειωσης στο πλην (ενω θελει στο συν), ή οτι καποιος πυκνωτης μεσα που εχει προβλημα δεν παταγε καλα.
Το πρωτο νομιζω δεν υσχυει γιατι τον κοιλοδοκο τον κολησα με την τσιμπιδα της γειωσης στο πλην. Να σημειωσω οτι τα ηλεκτροδια δεν ειχαν παρει υγρασια. Εγω θεωρω ειτε οτι ηταν ο πυκνωτης, ειτε οτι η μορφοσωληνα ηταν για πεταμα.
Και μια και μιλαμε για ηλεκτροκολησεις, η πρωτη επαφη μου ηταν με μια τεραστια με "τουρμπινα" που οταν την εβαζες μπροστα και μεχρι να "ζεσταθει" εκανε σαν F-4E (Fantom) που παιρνει μπροστα απο επιγειο. Τρομακτικο για ενα παιδι 12 χρονων!!!

Μηχανή ...κατασκευασμένη πριν πολλά χρόνια σε φίλο με εργαστήριο περιελίξεων
Boukaouri strasse ;;;
 

thanasisvr

Senior Member
20 October 2015
400
Θεσσαλονίκη
Re: Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Εγω επαθα το εξης. Ενω το καλοκαιρι ειχα κολησει με μια inverter (solter cott δανεικη) κοιλοδοκο γαλβανι 40 χ 60 και ειχε κολησει μια χαρα, και δουλευε και καποιο συστημα που εχει να μην κολλαει το ηλεκτροδιο, πηγα να κολησω σωληνα, γαλβανι παλι 26 χ 1,8, και τα εκανα που....να. Παω στον φιλο που ειχαμε κολλησει την προηγουμενη κατασκευη μου (τετρατροχο καροτσι με τιμονι και ανατροπη, διαιρουμενο) με αργκον (mig) που καπου εχω postαρει, και εχει μεγαλη εμπειρια σε κολησεις χρονια, αλλα τζιφος και αυτος.

Το γαλβάνι είναι άτιμο! Θέλει ΠΟΛΥ καλό καθάρισμα για να κολλήσεις σωστά. Επίσης είναι και επικίνδυνο (ο καπνός που βγάζει όταν παίρνει φωτιά μετά την κόλληση)

Ρωτησα τον ιδιοκτητη της inverter, και μου ειπε, ή οτι εβαλα την τσιμπιδα της γειωσης στο πλην (ενω θελει στο συν), ή οτι καποιος πυκνωτης μεσα που εχει προβλημα δεν παταγε καλα.

Την πολικότητα την δίνει ο κατασκευαστής κάθε ηλεκτροδίου πάνω στη συσκευασία μαζί με άλλες χρήσιμες πληροφορίες, συνήθως είναι όπως σου τα είπε ο ιδιοκτήτης. (το - στη λαβίδα, δες στη φωτό το σύμβολο =-). Η φωτογραφία είναι από τη συσκευασία ενός πολύ συνηθισμένου ηλεκτροδίου, του 6013:
WP_20160105_20_07_51_Pro.jpg
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Re: Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Ευχαριστω θα κοιταξω και το κουτι με τα ηλεκτροδια σημερα, ειναι κατι γαλλικα νομιζω.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Ρωτησα τον ιδιοκτητη της inverter, και μου ειπε, ή οτι εβαλα την τσιμπιδα της γειωσης στο πλην (ενω θελει στο συν),



Την πολικότητα την δίνει ο κατασκευαστής κάθε ηλεκτροδίου πάνω στη συσκευασία μαζί με άλλες χρήσιμες πληροφορίες, συνήθως είναι όπως σου τα είπε ο ιδιοκτήτης. (το - στη λαβίδα, δες στη φωτό το σύμβολο =-).


Νομίζω το αντίθετο του είπε....
 

thanasisvr

Senior Member
20 October 2015
400
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Νομίζω το αντίθετο του είπε....

Λαβίδα εννοώ το ηλεκτρόδιο, όχι το σώμα της γείωσης. Δεν καταλαβαίνω που είναι το μπλέξιμο...
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Κυριοι γνωριζω πως ειναι ακριβοτερα μηχανακια, ειναι βαρυτερα και θελουν και μπουκαλα αλλα αν θελετε να δειτε σωστη δουλεια απο τα χερακια σας με εξασκηση βεβαια επενδστε σε MIG.

Δεν ξερω αν θυμοσαστε την πορτα που εφτιαξα το καλοκαιρακι για το εξοχικο αλλα οι κολλησες που εκανα ηταν μουρλια!!!!!!

Ψαροκοκκαλο!!!!

DSC_4305.jpg
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ηλεκτροκοληση, εργαλεια, τεχνικες και συμβουλες.

Λαβίδα εννοώ το ηλεκτρόδιο, όχι το σώμα της γείωσης. Δεν καταλαβαίνω που είναι το μπλέξιμο...


Στην τσιμπίδα και στη λαβίδα.... Διευκρινίστηκε όμως κι όλα καλά.