The Crown [Netflix]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:

  • Εξαιρετική

    Votes: 7 33.3%
  • Πολύ Καλή

    Votes: 11 52.4%
  • Καλή

    Votes: 2 9.5%
  • Μέτρια

    Votes: 1 4.8%
  • Κακή

    Votes: 0 0.0%

  • Total voters
    21

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
The-Crown-Netflix.jpg


Imdb | Facebook | Twitter





To ‛The Crown’ εστιάζει στην Βασίλισσα Ελισάβετ ΙΙ, που σαν μια 25χρονη νιόπαντρη, καλείται να χειριστεί την
τρομακτική προοπτική να ηγηθεί της πιο διάσημης μοναρχίας του κόσμου, την ίδια ώρα που θα πρέπει
να χτίσει και μια σχέση με τον θρυλικό Πρωθυπουργό Σερ Ουίνστον Τσώρτσιλ.

Η Βρετανική Αυτοκρατορία βρίσκεται σε πτώση, ο πολιτικός κόσμος βρίσκεται σε αναστάτωση και μια νεαρή
γυναίκα αναλαμβάνει το θρόνο μια νέα εποχή ξημερώνει. Τα πολύ καλά διασταυρωμένα κείμενα του Πίτερ Μόργκαν
αποκαλύπτουν το ιδιωτικό ταξίδι της Βασίλισσας πίσω από το δημόσιο προσωπείο με τολμηρή ευθύτητα.

Ετοιμαστείτε να εισέλθετε στον φθονερό κόσμο της δύναμης και των προνομίων, πίσω από τις κλειστές πόρτες
του Ουεστμίνστερ και τα Ανάκτορα του Μπάκιγχαμ - οι ηγέτες μιας αυτοκρατορίας αναμένουν.»


Το σενάριο της σειράς έχει αναλάβει ο Peter Morgan, βασισμένος στο δικό του θεατρικό έργο The Audience.
Ο Morgan θα εκτελέσει και χρέη παραγωγού μαζί με τον καταξιωμένο Βρετανό σκηνοθέτη Stephen Daldry
και τον παραγωγό Andy Harries.

Πρωταγωνιστούν οι Claire Foy, Matt Smith, John Lithgow, Greg Wise, Vanessa Kirby, Jared Harris, Andy Sanderson,
Michael Culkin, Nicholas Rowe, Amir Boutrous, Eileen Atkins, Harriet Walter, Jeremy Northam, Alex Jennings.


Με κόστος $156 εκατομμύρια δολάρια, αποτελεί την μεγαλύτερη και ακριβότερη παραγωγή
του Netflix, που πλέον είναι διαθέσιμο και στη χώρα μας.

Η πρώτη σαιζόν της σειράς θα αποτελείται απο δέκα επεισόδια και θα κάνει πρεμιέρα μέσα στο 2016.





 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Crown (2016)

Πρεμιέρα 4 Νοεμβρίου..
.. για την ακριβότερη παραγωγή του Netflix!

Θα πρέπει να έχει μεγάλα σχέδiα γι' αυτήν! :cool:

The Crown - Premiere Date Announcement Video + First Look Promotional Photos
http://www.spoilertv.com/2016/04/the-crown-premiere-date-announcement.html

Ακόμη μία σειρά με Βασίλισσες, μετά το Victoria..
 
Re: The Crown (2016, Netflix)

Μπαίνει στα υπόψιν. Δε νομίζω ότι θα έβλεπα ποτέ ταινία με τέτοιο θέμα, όμως απ'ό,τι φαίνεται ανακατεύει μέσα και την βρετανική ιστορία του 20ου αιώνα. Άρα υπό προυποθέσεις μπορεί να μιλάμε για διαμαντάκι. Το trailer είναι απολύτως ενθαρρυντικό.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Crown (2016, Netflix)


Βγήκε η σειρά!

Εδώ η μεταμόρφωση του John Lithgow ως Sir Winston Churchill!
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Crown (2016, Netflix)

Απλά εξαιρετική η σειρά.. επιπέδου κορυφαίας κινηματογραφικής ταινίας!

Κορυφή το Netflix στις παραγωγές του.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: The Crown (2016, Netflix)

Έχει προγραμματιστεί δεύτερη σεζόν; Γιατί ο ρυθμός της σειράς είναι κάπως αργός για να χωρέσουν τόσες δεκαετίες βασιλείας σε μία σεζόν. Είμαι στο έβδομο (ή έκτο, δεν πρόσεξα, τα βλέπω μαζεμενα!) και ακόμα στον πρώτο χρόνο της βασιλείας της Ελισσάβετ... Εξαιρετική σειρά, κόλλησα για τα καλά.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Last edited:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: The Crown (2016, Netflix)

Χμμ.. ωραία!
.. ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες! ;)

* Πως και δεν ψήφισε ακόμη κανείς κακή την σειρά.. περίεργο.. :p
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: The Crown (2016, Netflix)

Εξαιρετικη σειρα! Δεν περιμενα να μου αρεσει τοσο. Ειδα το 1ο μαζι με τη συζυγο και θα συνεχισουμε να την βλεπουμε μαζι. Πολυ καλο το καστ. ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ο Jared Harris στο ρολο του Γεωργιου και ξεχωριζει σε σχεση με τους υπολοιπους, τουλαχιστον στο 1ο επεισοδιο. Κριμα που δεν θα συνεχισει. Γνωστη φυσιογνωμια και θυμηθηκα οτι τον ειχα δει στο εξαιρετικο Expanse.

Ξερει κανεις σε ποια χρονολογια φτανει η 1η σαιζον;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν με επεισε ο John Lithgow σαν Churchill. Αυτο επειδη εχω συνηθισει να βλεπω τον ηθοποιο αυτο σε ρολους καλοκαγαθους και μου φαινεται λιγο παραξενο να τον βλεπω να παιζει εναν τοσο δυναμικο ανθρωπο. Θα μου αρεσε πιο πολυ καποιος σαν τον Brian Cox ας πουμε