Panasonic TZ100, η πρώτη travel zoom με αισθητήρα 1"!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Η πρώτη διδάξασα στο είδος panasonic, παρουσίασε στην CES την πρώτη "τσεπάτη" zoom με αισθητήρα μιας ίντσας, την ΤΖ/ZS100:

8515074119.jpg6027678748.jpg7512224194.jpg


Η κατηγορία των travel zoom είναι από τις λίγες που αντιστέκονται στον "πόλεμο" με τα smartphones μια και προσφέρουν αυτό που δεν μπορούν τα κινητά: οπτικό ζούμ με "συμπαθητική" ποιότητα εικόνας.

Εδώ τώρα τα πράματα δείχνουν να σοβαρεύουν, μια και ο γνωστός 20άρης αισθητήρας έχει αποδειχθεί καλός (στην FZ1000) οπότε μένει να δούμε τι λέει ο νέος 25-250/2,8-5,9 που έβαλε η μαμά panny μπροστά του... Αν κάνατε χαρούλες με το 2,8 συγκρατηθήτε γιατί στα 50mm έχει πέσει ήδη στο f4 και στα 100mm είναι στο f5,1. Εντάξει με τόσο στρίμωγμα δεν είναι να περιμένεις κάτι καλύτερο - αυτό που θα μετρήσει είναι η οπτική ποιότητα, και επιπλέον η μηχανούλα έχει 5αξονική υβριδική σταθεροποίηση που θα βοηθάει πολύ όταν οι συνθήκες δεν είναι ιδανικές.

Συνεχίζοντας, έχουμε και λέμε: σκόπευτρο (μάλλον το ίδιο τουνελοειδές με την GM5), DFD, οθόνη αφής, τέσσερα (4) κουμπιά FN (+ αυτά της οθόνης), δαχτυλίδι γύρω από τον φακό και άλλο ένα πίσω-πάνω-δεξιά. Οι αχόρταγοι θα πουν ότι δεν έχει αναδιπλούμενη οθόνη, αλλά συνεχίζοντας έχει βίντεο 4Κ με εξαγωγή φωτό 8mp, post shot focus, ριπή 10FPS χωρίς AF ή 5FPS με, και βέβαια πλήρη έλεγχο μέσω Wi Fi, συν βέβαια όλα τα γνωστά modes της εταιρείας: iAuto, panorama, και διάφορα άλλα...

Σίγουρα έχω ξεχάσει κάποια πράγματα, οπότε μπορείτε να δείτε περισσότερα εδώ: http://www.dpreview.com/news/174302...asonic-lumix-dmc-zs100-tz100-hands-on-preview (από όπου και οι φωτογραφίες) και εδώ: http://www.pocket-lint.com/review/1...review-inching-the-travel-zoom-market-forward

Και μια σύγκριση μεγέθους με ότι πιο κοντινό, αν και προς το παρόν μάλλον θα παίζει μπάλα μόνη της - ειδικά αν ο φακός "λέει":


tz100-g5x-front.jpgtz100-g5x-top.jpg
 

atari4

Supreme Member
18 September 2013
4,557
Anfield
Καλα σοβαρα τωρα, που παει χωρις αναδιπλουμενη οθονη;
 
Last edited by a moderator:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Πολύ ενδιαφέρουσα μηχανή, αλλά εμπορικά είναι χοντρό φάουλ να βγάζεις προϊόν με video 4K χωρίς σπαστή οθόνη. Προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει, αλλά μάλλον ανήκω στην απόλυτη μειοψηφία πλέον...
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Ισχύει, αλλά εδώ βλέπω να είναι χωρίς σπαστή η LX100, θα ήταν αυτή;; Περίεργο πάντως που ενώ ο ανταγωνισμός βγάζει με σπαστή, η Panasonic συνεχίζει χωρίς..
 

stratigos24

Senior Member
30 January 2011
465
Αθήνα
Να σου πω την αλήθεια, δεν τρελάθηκα. Περίμενα λίγο καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά οκ, γούστα είναι αυτά.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Τα είδα τα δείγματα το πρωί και τα βρηκα και εγώ ενθαρρυντικά.
Πιθανόν να μην σας αρέσουν γιατί δεν έχουν φωτογραφικά κάτι να πουν οι συγκεκριμένες φωτογραφίες.
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Μια χαρά η μία ίντσα του αισθητήρα αλλά εγώ ψάχνω κάτι αντίστοιχο με σώμα ανθεκτικό σε νερά και σκόνες. Υπάρχει άραγε κάτι (σε αυτό το μέγεθος αισθητήρα, όχι μικρότερο)?
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,938
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic TZ100, η πρώτη travel zoom με αισθητήρα 1"!

Θα ερθει με τον καιρο η FT6 ή η TG5 με 1᾽᾽....
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Πολύ καλή συμπεριφορά, ιδίως αν σκεφθούμε ότι μιλάμε πάντα για jpeg μηχανής. Κρατάω μια επιφύλαξη γιατί τα link για το flikr δεν μου άνοιγαν, οπότε κρίνω από τα κροπ δείγματα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Σήμερα μου άνοιξαν, και πρέπει να πω ότι εντυπωσιάστηκα! Δεν ξέρω πως θα είναι τα raw, αλλά τα jpeg σε iso 800 είναι άριστα και σε 1600 πολύ καλά. Επίσης δεν είδα τίποτα κακές "θολούρες" στις γωνίες.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,938
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Panasonic TZ100, η πρώτη travel zoom με αισθητήρα 1"!

Tο review της Panasonic TZ100 στο CameraLabs καταλήγει:

There are 1in class cameras with pocket bodies and brighter lenses, but their zoom range is much shorter, typically 4x or less – for example the Canon G7X, Canon G9X and Sony RX100 IV. There are 1in class cameras with longer zooms, but their bodies are much larger too – for example theΓ‚ Canon G3X or Sony RX10 II. But right now there’s nothing out there which couples a 1in sensor with a 10x zoom in a pocketable body, and impressively also gives you a built-in viewfinder and 4k video.
As of early 2016, there’s nothing to match it if you desire the quality of a 1in sensor with a longish zoom that will fit in your pocket.

Για οςους δεν το εχουν δει ηδη : http://www.cameralabs.com/reviews/Panasonic_Lumix_TZ100_ZS100/

Ειναι η δευτερη φορα που καθησα και το διαβασα και πιστευω οτι η μηχανη θα γινει best seller, αν ειχε μια σπαστη οθονη θα την ειχα παραγγείλει για καθημερινη χρηση σε τσεπη θυσιάζοντας την GM1 ...
 
Last edited:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Πριν λίγο το είδα και εγώ.
Με μια πιο λογική τιμή στα 500 ευρώ , που σίγουρα θα υπάρξει λόγω του ανταγωνισμού και εγώ πιστεύω ότι θα σαρώσει.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Μάλλον θα σαρώσει κι εμένα, θα πάρω και μια Nikon με τον 18-50 και θα πουλήσω τα πάντα... :flipout: