Βοήθεια για αγορά Home Cinema

sgi_

New member
30 December 2013
67
εχω μια τν Samsung UE40F6400 και θα ηθελα να βαλω ενα home cinema,θελω σιγουρα να ειναι ασυρματο. Samsung κατα προτιμηση να εχει καλη συνδεσιμοτιτα κ με την τν.τι εχετε να μου προτείνετε? ειμαι ασχετος επι του θεματος γι αυτο θα ηθελα τα φωτα σας! κ αν ειδατε τωρα που εχει κ εκπτωσεις καμια καλη προσφορά πείτε μου!
 

sgi_

New member
30 December 2013
67
Re: βοήθεια για αγορά home cinema

κανεις? καμια βοηθεια βρε παιδια?!
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Απάντηση: βοήθεια για αγορά home cinema

Μηπως πρεπει να σκεφτεις να μην πεταξεις τα λεφτα σου ?
Ψαξε στα μεταχειρισμενα για κανενα ενισχυτη και ενα σετ ηχειων ..
Τα κομματια ολα σε ενα εχουν πολυ περιορισμενες δυνατοτητες και βασιζονται σε μικρα sub για να καλυψουν τις αδυναμιες των μικρων ηχειων .....
 

sgi_

New member
30 December 2013
67
Re: βοήθεια για αγορά home cinema

ειμαι παντελώς άσχετος αν υπάρχει φθηνοτερη κ καλυτερη λυση τοτε τι καλύτερο.απλα θελω να ειναι ασυρματα κ να συνδέονται με την τν που σας ειπα!
ακουω προτάσεις,δεν εχω θέμα να ειναι κ μεταχειρισμενα

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

απλα θα ηθελα εστω κ σε μικρο ποσοστο να μοιάζει με home cinema,δλδ ηχο απο ολες τις πλευρές.γινεται αυτο?
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
Re: βοήθεια για αγορά home cinema

ξεχασε το ασυρματο,μην πεταξεις λεφτα ,αν δεν θες καλωδια παρε μια ηχομπαρα της προκοπης με subwoofer.
 

sgi_

New member
30 December 2013
67
Re: βοήθεια για αγορά home cinema

γιατι τι αρνητικό εχει το ασύρματο?δεν θελω τοπ ηχο κατι μετριο
 

sgi_

New member
30 December 2013
67
Re: βοήθεια για αγορά home cinema

ποια ηχομπαρα θα μου προτείνατε να παρω για να κοιταξω τωρα που εχει κ εκπτωσεις?
 

sgi_

New member
30 December 2013
67
Re: βοήθεια για αγορά home cinema

κανεις δεν εχει να μου προτεινει κατι?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: βοήθεια για αγορά home cinema

Αν είσαι στα όρια του budget σου στα 200ε και δεν θες να κάνεις υπομονή να μαζέψεις άλλα χρήματα για να πας σε Av receiver και ξεχωριστά ηχεία (και φυσικά αν είναι σε καλή κατάσταση) πιστεύω είναι καλή επιλογή στα 200ε το παραπάνω.
 

sgi_

New member
30 December 2013
67
δεν κατάλαβα τι αλλο θα χρειαστεί να παρω ακομα? μαζι με τα παραπάνω ηχεια?
πως μπορω να ελεγξω την κατασταση των ηχείων? τι να προσεξω?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Πολύ καλύτερο αποτέλεσμα θα είχες αν αγόραζες έναν av receiver με 2 ηχεια αρχικα και όταν μάζευες τα υπόλοιπα χρήματα να αγόραζες το κεντρικό ηχείο μετά το sub-woofer και τέλος ένα ζεύγος surround.
 

sgi_

New member
30 December 2013
67
για ενα μετριο ήχο σύστημα ποσο περιπου θα παει?τι ειναι το av receiver? ενισχυτης?αν πουλαει κανεις κανενα η εχει στα υποψην του κατι ας μου πει κ ας μου δωσει το λινγκ γιατι μαλλον το μεταχειρισμενο ειναι μονοδρομος
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Sgi για να μην σου προτείνουμε λάθος πράγματα αν θες πες μας τι διαστάσεις περίπου έχει ο χώρος σου και τις συνήθειες σου (βλέπεις ταινίες και θες να ακούς και μουσική? και αν ναι τι μηχανήματα θα συνδέσεις πάνω στον πολυκαναλο ενισχυτή 5.1? Τι αναλύσης είναι τα αρχεία που βλέπεις? dvd ποιότητα ή Full hd? σε ενδιαφέρει το 4Κ το ΑTMOS κτλ. Αν δεν ξες τι είναι αυτά μην ανησυχείς θα τα ξεδιαλύνουμε όλα εδώ σιγά σιγά (καλό θα ήταν αν έχεις χρόνο να κάνεις και ένα googlaρισμα ότι δεν ξέρεις για να κερδίζουμε χρονο)
 

sgi_

New member
30 December 2013
67
το διάβασα το θεμα,κ μαλλον κλεινω να παρω μια ηχομπατα,μιας κ ειμαι παντελώς άσχετος κ δεν νομιζω να καταλάβω κ καμια τρελη διαφορα!
τι να προσεξω κατα την αγορα της ηχομπαρας? σε ποια στοιχεια να δωσω εμφαση? κ τι εχετε εσεις να μου προτείνετε σαν ποιο ειδικοί κ με βαση την τν που εχω?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Για την ηχομπαρα δεν γνωρίζω καθόλου δυστυχώς αλλά πρέπει να είναι πολύ βολική λύση, ας πει και κάποιος που γνωρίζει παραπάνω.