Κάρτες μνήμης και προγράμματα ελέγχου τους

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Τρομερή διαφορά οι κάρτες UHS-II στην ταχύτητα στη Samsung NX1.

Παρέλαβα την πολύ γρήγορη R285MB/s-W180MB/s Transcend UHS-II κι έκανα δυο τεστ σε ριπές και σύγκριση με Transcend UHS-Ι U3 R95-W60MB/s.

Με 8fps (Raw+S.Fine Jpeg) η ριπή συνεχίζει χωρίς σταματημό. Σταμάτησα στο 1,5 λεπτό και αποθηκεύτηκαν 416 καρέ.
Αντίστοιχα με την "αργή" κάρτα αποθηκεύτηκαν μόλις 209, με συχνά κομπιάσματα.

Με 15fps (Raw+S.Fine Jpeg) σε burst 10 δευτερολέπτων η UHS-II κάρτα αποθήκευσε 73 καρέ.
Αντίστοιχα με την "αργή" κάρτα αποθηκεύτηκαν μόλις 46.

transcend-ultimate-uhs-ii-sdxc-card-64gb.jpg



transcend-ultimate-uhs-ii-sdxc-card-64gb-back.jpg



http://www.cameramemoryspeed.com/re...-uhs-ii-u3-64gb-sdxc-285-180-mbs-memory-card/

70 ευρώ από εδώ:
http://direkt.jacob-computer.de/transcend-ultimate-series-ts64gsd2u3-artnr-2533336.html?ref=109


Ενημέρωση Φεβρουάριος 2017

Στο νήμα μεταφέρονται όλα οι σχετικές δημοσιεύσεις που αφορούν την χρήση και λειτουργία καρτών μνήμης σε υβδριδικές μηχανές. Αν καποιος έχει κανει εκτενή χρήση των ειδικών προγραμμάτων που υπάρχουν και θέλει να εξηγησει πως ελέγχεται μια κάρτα μνήμης, πως γίνονται undeleted αρχεία που χάθηκαν κλπ. εδώ είναι ο κατάλληλος χώρος.

Τυχόν ειδικές προσφορές για μνήμες θα είναι καλό να τοποθετούνται στο αντίστοιχο γενικό νήμα των προσφορών όπου υπάρχει μεγαλϋτερη επισκεψημότητα και όχι εδώ χωρίς όμως να απαγορεύεται και αντίστοιχη δημοσιοποίηση εδώ.
 
Last edited by a moderator:

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Κάρτες μνήμης

εμένα πλέον μου φαίνονται λίγα τα 64gb. Στην ΝΧ1 έχω τώρα μια Transcend 256gb (70 λίρες από amazon). Η ΝΧ1 έχει ούτως ή άλλως μεγάλο buffer. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να έχεις την πιο γρήγορη κάρτα της αγοράς.

Μετά τη δοκιμή και σύγκριση της μεν με τη δε, θεωρώ αμαρτία να μην έχει κανείς τη γρήγορη UHS-ΙΙ στην NX1.
Ενώ με την αργή λαχανιάζει κάποια στιγμή στις ριπές, με την UHS-II τρέχει νεράκι!
Έως και 65MB είναι κάθε RAW+jpeg της NX1.

Ευπρόσδεκτη φυσικά και η μεγάλη χωρητικότητα της 256GB κάρτας, ειδικά στο βίντεο ή/και για ταξίδι, όταν δεν την αδειάζεις καθημερινά.
Εγώ πήρα και δεύτερη 64άρα UHS-II ώστε να έχω μία UHS-II σε κάθε NX1 για καθημερινή μικτή χρήση, και τις δύο αργές UHS-I 128άρες τις έχω για τις α7.

Οι Transcend έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής, κάνοντας register το serial number της κάρτας στο site της εταιρίας:
http://www.transcend-info.com/Support/product_register
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
Re: Κάρτες μνήμης

εγώ τραβάω μόνο jpeg στην ΝΧ1 οπότε δε μου κάνει τόσο μεγάλη διαφορά. Επιπλέον βαριέμαι να κουβαλάω και να αλλάζω κάρτες και καμιά φορά τις χάνω κιόλας. 256gb και την αδειάζω κάθε 2-3 μήνες. έτσι έχω όλα τα βιντεάκια του τριμήνου στη μηχανή και μπορώ να τα απολαμβάνω στην τηλεόραση με ποπ-κορν. τώρα ριπή με 416 καρέ λίγο δύσκολο να χρειαστεί σε κάποιον. εγώ καλύπτομαι και με τα 209
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Κάρτες μνήμης

Κάνεις διαφορετική χρήση από το συνηθισμένο, γι' αυτό σε βόλεψε η 256άρα.
Κι εγώ υπέρ των μεγάλων καρτών είμαι πάντα, κι όχι των μικρών-ακριβών-γρήγορων.

Σε γρήγορη μηχανή όπως η NX1 πάντως φαίνεται η ταχύτητα, όπως και στο πέρασμα στο PC, είτε μέσω usb3 από τη μηχανή είτε μέσω UHS-II αναγνώστη καρτών.

Κι εδώ που τα λέμε, 64gb δεν είναι και λίγα για νορμάλ χρήση (κοντά χίλια raw+jpeg 28MP).
To ιδανικό είναι 64άρα UHS-II για καθημερινή χρήση και συχνό άδειασμα ώστε να χαίρεσαι την αστραπιαία ταχύτητα, και 256άρα UHS-1 για δεύτερη για ταξίδι ή/και πολλά βίντεο.

Οι 128 είναι καλό μέγεθος, αλλά δεν θα πάρω άλλες κίτρινες Transcend, θα περιμένω τις μαύρες (UHS-II).
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
Re: Κάρτες μνήμης

με τις μνήμες τα βολεύεις... τί 64, τί 128, τί 256 τη δουλειά σου την κάνεις. Με τους σκληρούς έχω πρόβλημα εγώ. έχουν γεμίσει όλοι και πρέπει να πάρω καινούριο τώρα...
 

jtheogr

AVClub Enthusiast
13 July 2010
799
Καλαμάτα
Απάντηση: Κάρτες μνήμης

Αυτο με τους σκληρους ειναι αλλη ιστορια εγω εχω 10TB περιπου και το υλικο που εχω ειναι περιπου 2TB φυσικα απο τα 10 που εχω χρησιμοποιω μονο τα μισα για να εχω τα αλλα μισα για backup, εχω χασει αρχεια στο παρελθον και απο τοτε προσεχω.
 

alzazira69

AVClub Addicted Member
17 June 2012
2,261
Re: Κάρτες μνήμης

εγώ έχω 2 κόπιες από όλα σε 2 τοποθεσίες και η μία κόπια είναι σε NAS Raid (mirror). οπότε ουσιαστικά χρειάζομαι 3πλάσιο αποθηκευτικό χώρο
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Κάρτες μνήμης

Τρομερή διαφορά οι κάρτες UHS-II στην ταχύτητα στη Samsung NX1.

Παρέλαβα την πολύ γρήγορη R285MB/s-W180MB/s Transcend UHS-II κι έκανα δυο τεστ σε ριπές και σύγκριση με Transcend UHS-Ι U3 R95-W60MB/s.

Με 8fps (Raw+S.Fine Jpeg) η ριπή συνεχίζει χωρίς σταματημό. Σταμάτησα στο 1,5 λεπτό και αποθηκεύτηκαν 416 καρέ.
Αντίστοιχα με την "αργή" κάρτα αποθηκεύτηκαν μόλις 209, με συχνά κομπιάσματα.

Με 15fps (Raw+S.Fine Jpeg) σε burst 10 δευτερολέπτων η UHS-II κάρτα αποθήκευσε 73 καρέ.
Αντίστοιχα με την "αργή" κάρτα αποθηκεύτηκαν μόλις 46.

!!! Ανθυμάμαι καλά η ΝΧ1 είχε μετρηθει για 20-25 καρε @ 15fps (raw + jpeg) .. άλλαξε κάτι με τα ακινούργια firmware ή η κάρτες που χρησιμοποιούσαν ήταν πιο αργες και απο την δική σου αργή ?
Αν και απότι καταλαβαίνω δεν μετράς για πόσα καρέ διατηρήται η ταχύτητα των 8-15fps και μετά συνεχίζει με πιο αργο ρυθμό ..
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Κάρτες μνήμης

Μέτρησα καρέ εντός συγκεκριμένου χρόνου, άσχετα από τα fps, τα οποία φυσικά δεν παραμένουν τα αρχικά ονομαστικά, όπως φαίνεται και από τη διαίρεση του συνόλου των καρέ στον χρόνο.

Ενώ με την αργή κάρτα ο ρυθμός είναι ασταθής, μία λαχανιάζει, σταματάει, τραβάει όποτε θυμάται και μία ξαναθυμάται ότι τραβάει ριπές, με τη γρήγορη κάρτα είναι σταθερός, ακατάπαυστος και ατέρμονος, σαν να τραβάς jpeg είναι η αίσθηση, ενώ τραβάς ~65MB raw+jpeg.

Δεν είναι τόσο δηλαδή ο αριθμός των καρέ που πέφτουν στο μισό, όσο ο τρόπος που τραβιούνται που πείθει για τη χρήση της γρήγορης UHS-II. Και δεν χρειάζεται να τραβήξεις 90 δευτερόλεπτα όπως έκανα στο τεστ για να το καταλάβεις, από τα πρώτα δευτερόλεπτα φαίνεται η διαφορά.

40 ευρώ είναι η διαφορά κίτρινης και μαύρης Transcend 64GB. Θεωρώ πως τα αξίζει για τη σιγουριά ότι δεν φρενάρεις τη μηχανή χωρίς λόγο.
 
Last edited:

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Κάρτες μνήμης

Σε όλες τις μηχανές λειτουργεί, υπάρχει συμβατότητα προς τα πίσω, απλά αν η μηχανή δεν υποστηρίζει UHS-II δεν εκμεταλλεύεται την ταχύτητα της κάρτας.
Παραμένει βέβαια το πλεονέκτημα της πιο γρήγορης μεταφοράς των αρχείων προς τον υπολογιστή με χρήση UHS-II αναγνώστη καρτών.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Κάρτες μνήμης

Εγω θα προτιμούσα την LEXAR 64gb x1000 sdxc(150mb/s)..
 

Giannis Ch.

Senior Member
31 January 2010
384
Re: Κάρτες μνήμης

Σε write ειναι λιγο καλυτερη η Sandisk. Σε read ειναι αρκετα πιο γρηγορη η Lexar, αλλα χρειαζεται UHS-II reader. Επισης, η συγκεκριμενη Lexar ειχε καποια θεματα ασυμβατοτητας με την Samsung NX1 (ισως και με αλλες μηχανες).
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Κάρτες μνήμης

Ναι το διάβασα ότι κάποια παιδιά είχαν θέμα με την κάρτα αυτήν και την Ν1..
Αλλά οι κριτικές που διαβάζω στα ξένα φορα ειναι εξαιρετικές και την βρίσκεις πια σε τιμή πραγματική πρόκληση...
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Κάρτες μνήμης

Aπό Lexar αξίζει ο αναγνώστης καρτών SR2.

Πιάνει κορυφές σε ανάγνωση τόσο με κάρτες UHS-II όσο και με κάρτες UHS-I.
297MB/s ανάγνωση με Transcend UHS-II 64GB.
99,6MB/s ανάγνωση με SanDisk Extreme Pro 95MB/s 64GB. Tαχύτερη ανάγνωση και από την ονομαστική!
http://www.cameramemoryspeed.com/reviews/card-readers/lexar-professional-workflow-sr2-uhs-ii/

28 ευρώ τελική από amazon.co.uk.
http://www.amazon.co.uk/Lexar-Professional-Workflow-SR2-Reader/dp/B00OD6TGFW


lexar-sr2-uhs-ii-sd-card-usb-3-0-reader-600.jpg




 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Κάρτες μνήμης

Ναι μεν αλλα..
Ειναι μονο για καρτες sd και οχι και για cf.
Ομως δειχνει να ειναι ταχυτατο.
Εγω τα τελευταια 2χρονια εχω αυτον εδω και ειμαι ευχαριστημενος.
 

Giannis Ch.

Senior Member
31 January 2010
384
Re: Κάρτες μνήμης

Και ο Lexar LRWM04U-7000 θα αξιζε αν πουλιοταν μονος του, για πιο compact λυση χωρις καλωδιο. Δυστυχως δινεται μονο τις Lexar 2000x καρτες.

Επομενη καλη compact επιλογη ειναι ο Kingston MobileLite G4 UHS-II. Με 8.5 ευρω στο skroutz, δεν ειναι κι ασχημα.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Κάρτες μνήμης

Οι κόμπακτ χωρίς καλώδιο δεν βολεύουν για tower, όπου ψάχνεις πίσω από το pc τη θύρα.
Και στα λάπτοπ δεσμεύουν και την πλαϊνή θύρα λόγω πάχους.

Για cf/sd υπάρχει και η λύση του αντάπτορα sd>cf.
Στον mac έχω firewire cf reader και την sd τη βάζω στον αντάπτορα.
http://www.aliexpress.com/item/NEW-...h-Memory-Card-Adapter-Reader/32304822382.html

Tώρα για τις SDXC UHS-II πήρα δύο κομμάτια Lexar SR2 για δουλειά και σπίτι.
 

Giannis Ch.

Senior Member
31 January 2010
384
Re: Κάρτες μνήμης

Οντως δεν βολευει σε tower, εαν δεν εχει μπροστινες usb 3.0 θυρες.
Ευτυχως στο δικο μου laptop, οι USB 3.0 θυρες ειναι πανω κατω, με ικανη αποσταση μεταξυ τους ωστε να μην δεσμευει η μια την αλλη.