Power Cables ερωτησεις.....

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
αγαπητοι,

Σκεφτομαι να αγορασω καλωδια ρευματος για το συστημα μου. τελικοι μονομπλοκ και φιλτρο ρευματος ολα κατασκευες του τσακιριδη.

Η ερωτηση που εχω ειναι να αγοραστουν πρωτα τα καλωδια των τελικων η του φιλτρου ρευματος?

Προκειται για τα Nordost Blue heaven.

Ευχαριστων εκ των προτερων για την βοηθεια
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Τελικών

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ωπα, φρενο. Οι τελικοί ειναι πάνω στο φιλτρο ή μονο ο προ και οι πηγές?
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Προ παθητικός και τελικοί πάνω σε φίλτρο, από δυναμικά πως τα πας; έχεις συγκρίνει και ενεργό προ με τους τελικούς εκτός φίλτρου;

Όπως και να έχει η λογική (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) να βάλεις πρώτα το καλώδιο στο φίλτρο.
 

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Καλησπέρα αγαπητέ, τα blue heaven δεν είναι τόσο καλά. Εγώ θα σου πρότεινα να βρεις shiva ή red dawn για προ και για τους τελικούς vishnu και καθάρισες.
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ενεργο προ δεν εχω βαλει γιατι δεν μου αρεσει ο ηχος του. Τα εχω βαλει και εκτος φιλτρου, αλλα εχω μεγαλο θεμα με το ρευμα εδω που μενω οποτε εχω μεινει με το φιλτρο...

Ατιμο πραγμα το ρευμα

Προ παθητικός και τελικοί πάνω σε φίλτρο, από δυναμικά πως τα πας; έχεις συγκρίνει και ενεργό προ με τους τελικούς εκτός φίλτρου;

Όπως και να έχει η λογική (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) να βάλεις πρώτα το καλώδιο στο φίλτρο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αλήθεια, το acoustic revive 5000 το έχει ακούσει κανεις; για τον bryston το θέλω. Πρεπει να πάω στο 10000; η μήπως acrolink 4030; και απο που;
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Οι εσωτερικές καλωδιωσεις ρεύματος στα ενισχυτικά και τα φιλτρα του Τσακιρίδη είναι συνήθως του κιλού, ή του μέτρου αν προτιμάτε, οπότε ό,τι καλώδιο και να συνδέσεις εξωτερικά , το αποτέλεσμα θα είναι οριακά αντιληπτό, ίσως και μην ακούσεις κάποια ηχητική διαφορά .
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
αγαπητοι,

Σκεφτομαι να αγορασω καλωδια ρευματος για το συστημα μου. τελικοι μονομπλοκ και φιλτρο ρευματος ολα κατασκευες του τσακιριδη.

Η ερωτηση που εχω ειναι να αγοραστουν πρωτα τα καλωδια των τελικων η του φιλτρου ρευματος?

Προκειται για τα Nordost Blue heaven.

Ευχαριστων εκ των προτερων για την βοηθεια

Φίλε μην δώσεις ούτε ευρώ αν πρώτα δεν δοκιμάσεις στο σπίτι σου διάφορα (από μικρού κόστους μέχρι εκατοντάδων ευρώ)...νομίζω ότι δεν πρόκειται να ακούσεις καμια διαφορά....το θέμα έχει σχεδόν εξαντληθεί....η κυρίαρχη και φυσικά επιστημονική άποψη είναι ότι δεν κάνουν καμια ακουστή διαφορά.Μπορείς φυσικά να συμβουλευτείς και τους κατασκευστές των ενισχυτικών σου.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Τα καλώδια ρεύματος πρωτίστως,κάνουν μεγάλη ακουστή διαφορά.Ακολουθούν τα καλώδια ηχείων
Μπορεί και να φτιάξει κάποιος,αρκεί να μην έχει ψυχολογικά προβλήματα,θέλω να πω να μην συνδυάζει το κόστος με την απόδοση.
Υπάρχουν πολλοί εξ υμών που αν ένα καλώδιο είναι ακριβό,πιστεύουν ότι είναι και πολύ καλό.Αυτό το γνωρίζουν και οι εταιρίες και μας περιποιούνται κατάλληλα.
Εχει πέσει στα χέρια μου καλώδιο Γερμανικής προέλευσης,πανάκριβο,και όταν το ανοίξαμε είχε καλώδιο θωρακισμένο που το βρίσκουμε στο εμπόριο για λίγα ευρώ
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
αγαπητοι,

Σκεφτομαι να αγορασω καλωδια ρευματος για το συστημα μου. τελικοι μονομπλοκ και φιλτρο ρευματος ολα κατασκευες του τσακιριδη.

Η ερωτηση που εχω ειναι να αγοραστουν πρωτα τα καλωδια των τελικων η του φιλτρου ρευματος?

Προκειται για τα Nordost Blue heaven.

Ευχαριστων εκ των προτερων για την βοηθεια

Εννοείται των τελικών,του φίλτρου μόνο για ψυχολογικούς λόγους.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Αν ψάχνεσαι γιατί κάτι δεν σου αρέσει στον ήχο σου ασχολήσου περισσότερο με την οδήγηση και ενσωμάτωση του ηχείου στον χώρο σου και όχι με καλώδια ρεύματος. Και αν ψυχολογικά θες καλώδια, άκου πρώτα (κατά προτίμηση τυφλά) και αν ακούσεις καμιά βελτίωση (αντικειμενική όμως, όχι συναισθηματική!) τότε τι να σου πω...πάρε ό,τι θες..στην τσέπη σου δεν θα κάνουμε κουμάντο, χα χα!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
γιατι σταματησε η κουβεντα στο ϴεμα? ειναι τοσο ενδιαφερον...

το θέμα είναι 2 ετών.
Προφανώς ο ερωτών κατέληξε.
Δεν είναι γενική συζήτηση.

(σε άλλα φόρουμ οι συντονιστές μετά από τόσο μεγάλο διάστημα δεν επιτρέπουν την συνέχιση των νημάτων, εκτός αν υπάρξει κάποια σημαντική νέα πληροφόρηση. )
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
το θέμα είναι 2 ετών.
Προφανώς ο ερωτών κατέληξε.
Δεν είναι γενική συζήτηση.

(σε άλλα φόρουμ οι συντονιστές μετά από τόσο μεγάλο διάστημα δεν επιτρέπουν την συνέχιση των νημάτων, εκτός αν υπάρξει κάποια σημαντική νέα πληροφόρηση. )

Αν ψάχνεσαι γιατί κάτι δεν σου αρέσει στον ήχο σου ασχολήσου περισσότερο με την οδήγηση και ενσωμάτωση του ηχείου στον χώρο σου και όχι με καλώδια ρεύματος. Και αν ψυχολογικά θες καλώδια, άκου πρώτα (κατά προτίμηση τυφλά) και αν ακούσεις καμιά βελτίωση (αντικειμενική όμως, όχι συναισθηματική!) τότε τι να σου πω...πάρε ό,τι θες..στην τσέπη σου δεν θα κάνουμε κουμάντο, χα χα!

και το παραπάνω ποστ είναι ο λόγος που δεν μπορεί να γίνεται συζήτηση μετά 2 χρόνια.
Δεν στέκει να δίνουμε πληροφορίες σε κάποιον 2 χρόνια μετά.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Φίλε μην δώσεις ούτε ευρώ αν πρώτα δεν δοκιμάσεις στο σπίτι σου διάφορα (από μικρού κόστους μέχρι εκατοντάδων ευρώ)...νομίζω ότι δεν πρόκειται να ακούσεις καμια διαφορά....το θέμα έχει σχεδόν εξαντληθεί....η κυρίαρχη και φυσικά επιστημονική άποψη είναι ότι δεν κάνουν καμια ακουστή διαφορά.Μπορείς φυσικά να συμβουλευτείς και τους κατασκευστές των ενισχυτικών σου.
οταν αλλαξα τα δικα μου (απο τα τυπικα στο κουτι) σε πιο ποιοτικα, φτηνα μεν, ο ϴορυβοϛ σε κατασταση ηρεμιαϛ που ειχα μειωϴηκε δραματικα. ειδα διαφορα και στο μπασο. πιο σφιχτο, πιο γλυκο, μεσοχαμηλεϛ που ενοχλουσαν παλιοτερα, τωρα ..δεν . πρεπει να σηκωσειϛ ενταση μεχρι να μην ακουϛ την σκεψη σου για να πειϛ ωπα..φτανει.. φανταζουν υπερβολικα αυτα που λεω; δεν ειναι. πιστεψε με. :antlers: