Οι πρώτες μου φωτογραφίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

basilio25

New member
28 January 2012
33
Παιδιά ανεβάζω λίγες φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας.Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες σε manual με τον kit φακό που έχει η ΝΙΚΟΝ D5200 και τώρα αρχίζω να μαθαίνω
DSC_0036.jpgDSC_0022.jpgDSC_0038.jpg
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Οι πρώτες μου φωτογραφίες NIKON D5200

Μια πρώτη συμβουλή: ψάξου λίγο και βρες δυο - τρια θέματα που σε τραβάνε, κατά προτίμηση "εύκολα", δηλαδή με καλό φωτισμό, στατικά ή επαναλαμβανόμενα για να μπορείς να εξασκηθείς, και αφιέρωσε τις προσπάθειές σου σε αυτά. Όταν αποκτήσεις άνεση με τον εξοπλισμό σου, συνεχίζεις παρακάτω.

Οι φωτογραφίες:

- Η πρώτη μου είναι αδιάφορη σαν σκηνή, κάποια ασοβάτιστα πλαϊνά σπιτιών, ηλιακοί κ.λ.π. κι από πάνω ένας ουρανός. Επίσης γέρνει μια-δυο μοίρες αριστερά. Απαιτεί μεγάλη δυναμική περιοχή και προσοχή στην έκθεση, δεν τα είχες με αποτέλεσμα αρκετό θόρυβο και έλλειψη κοντράστ, έχεις και λίγο lens flare αριστερά.
- Η δεύτερη δεν είναι εστιασμένη πουθενά, ίσως είναι και ελαφρά κουνημένη. Το λουλούδι στο πρώτο πλάνο που είναι το θέμα σου, είναι "κομμένο" αριστερά και έχει αρχίσει να σαπίζει - απαράδεκτο.
- Η τρίτη είναι η πιο ενδιαφέρουσα, κάτι λέει ο δρόμος, το περίπτερο κάτω αριστερά που συνεχίζει όταν οι υπόλοιποι πάνε για ύπνο... Πάλι βέβαια γέρνεις 2-3 μοίρες αριστερά και έχεις "καμένα" φώτα, αλλά αυτό είναι τεχνικό θέμα θα το φτιάξεις.

Keep shooting! :)
 

costas_

Supreme Member
13 May 2014
4,649
Around the world
Re: Οι πρώτες μου φωτογραφίες NIKON D5200

Εγω θα συμπληρώσω στα λόγια του Δημήτρη ότι πρέπει παράλληλα να ενδιαφερθείς και για το post processing μιά και οι φωτογραφίες βγαίνουν προς θέαση πλέον από το PC και όχι από την μηχανή. Να και μια σειρά παραδειγμάτων που είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακές επεξεργασίες. Από μια πρώτη ματιά,πχ θα καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι να τραβάμε 1-2 stop ποιό υπο-εκτεθημένες λήψεις

http://www.dpreview.com/challenges/ChallengeSlideshow.aspx?ID=11299&View=Results
 

basilio25

New member
28 January 2012
33
Re: Οι πρώτες μου φωτογραφίες NIKON D5200

Ευχαριστω για τις συμβουλες απλα ειμαι εντελως αρχαριος.στην δευτερη φωτο εχω εστιασει στο λουλουδι αλλα μαλλον ειναι λιγο κουνημενη.η τριτη φωτογραφια θελει επεξεργασια περικοπη...τι εννοεις καμενα φωτα;ακομη η τριτη φωτο ειναι σε τριποδο τι εννοεις οτι γερνει;απλα προσπαθω να καταλαβω τα λαθη μου
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Re: Οι πρώτες μου φωτογραφίες NIKON D5200

Εγω θα συμπληρώσω στα λόγια του Δημήτρη ότι πρέπει παράλληλα να ενδιαφερθείς και για το post processing μιά και οι φωτογραφίες βγαίνουν προς θέαση πλέον από το PC και όχι από την μηχανή. Να και μια σειρά παραδειγμάτων που είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακές επεξεργασίες. Από μια πρώτη ματιά,πχ θα καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι να τραβάμε 1-2 stop ποιό υπο-εκτεθημένες λήψεις

http://www.dpreview.com/challenges/ChallengeSlideshow.aspx?ID=11299&View=Results

bear in mind that underexposure is more problematic than overexposure in general. Τροφή για σκέψη, το έχω δει αρκετές φορές να λέγεται.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Οι πρώτες μου φωτογραφίες NIKON D5200

Ευχαριστω για τις συμβουλες απλα ειμαι εντελως αρχαριος.στην δευτερη φωτο εχω εστιασει στο λουλουδι αλλα μαλλον ειναι λιγο κουνημενη.η τριτη φωτογραφια θελει επεξεργασια περικοπη...τι εννοεις καμενα φωτα;ακομη η τριτη φωτο ειναι σε τριποδο τι εννοεις οτι γερνει;απλα προσπαθω να καταλαβω τα λαθη μου

"Καμένα" λέμε τα σημεία της φωτογραφίας που δεν βλέπεις καθόλου υφή, λόγω υπερβολικής έκθεσης όπου όλα ασπρίζουν (στα φώτα του αυτοκινήτου στο κέντρο ας πούμε), αλλά και υπερβολικής υποέκθεσης όπου βλέπεις μόνο μαύρο (ο ουρανός και κάποια σημεία στις φυλωσιές των δένδρων π.χ.). Στην πράξη δύσκολα "σώζονται" 100% τέτοιες καταστάσεις, ακόμα και με επεξεργασία των raw αρχείων - οπότε μια λύση είναι η υποέκθεση που λέει ο Κώστας (που θα σε αφήσει όμως σίγουρα με μαύρες σκιές), ή το HDR δηλαδή η λήψη του ίδιου καρέ πολλές φορές με διαφορετικές ρυθμίσεις έκθεσης και η μετέπειτα δημιουργία μιας φωτογραφίας στον υπολογιστή (μερικές μηχανές έχουν την λειτουργία αυτή ενσωματωμένη).

Το τρίποδο δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις την μηχανή απολύτως οριζόντια. Μερικές μηχανές έχουν ηλεκτρονικό αλφάδι που βοηθάει, αλλά αν όχι μπορείς να πάρεις ένα απλό που μπαίνει στην θέση του φλας - αν δεν έχει η κεφαλή του τρίποδου σου. Η κλίση της 3ης είναι απειροελάχιστη, πρακτικά αν κοιτάξεις μόνο δεξιά, φαίνεται ίσια. Αλλά αν κοιτάξεις και τις κολώνες αριστερά, θα δεις ότι έχουν μια κλίση αριστερά - αίσθηση που επιτείνεται από την κλίση της ανισόπεδης διάβασης στο βάθος.
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: Οι πρώτες μου φωτογραφίες NIKON D5200



--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Basilio25 μεγειά την καινούργια σου μηχανή,όπως λένε τα παιδιά πρέπει πρώτα να μάθεις τα βασικά για να μπορέσεις να δεις τα πολύ καλά αποτελέσματα που μπορει να σου δωσει η πολυ καλή μηχανή σου, προτείνω να παρακολουθησης κάποιο φωτογραφικό σεμινάριο,υπάρχουν πολλά τα οποία είναι και δωρεάν πιστεύω ότι θα σε ωφελήσει περισσότερο από οτιδήποτε,εύχομαι τα καλύτερα και γρήγορα θα αποκομίσεις τις κατάλληλες δεξιότητες στον χειρισμό της καί μετα προχωράς στην επεξεργασία πού είναι σημαντική για το τελικό αποτέλεσμα επίσης διάβασμα για να κατανοήσεις την τέχνη τού φωτός καί τον σημαντικό ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα,δες αν θέλεις τις πολύ καλές φωτογραφίες πού έχει ένας φωτογράφος από την Τουρκία με την ίδια μηχανή D5200 και τον ταπεινό 18-105 VR απλώς ο φωτογράφος έχει την γνώση το πώς να παίρνει τα μέγιστα άσχετως τα λίγα χρήματα πού κοστίζει ο εξοπλισμός του το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό https://www.flickr.com/photos/ext-or/ καλή συνέχεια στο όμορφο ταξιδι της τεχνης της φωτογραφίας.

Καί προ πάντων να έχεις επαφή με ανθρώπους που ασχολούνται με το άθλημα καί το αγαπάνε καί είναι αρκετοί.
 
Last edited:

zampination

Established Member
22 January 2012
165
Re: Οι πρώτες μου φωτογραφίες NIKON D5200

Η διαφορα του ερασιτεχνη με εναν πιο εμπειρο φωτογραφο θεωρω πως ειναι η αδυναμια του πρωτου να αποφασισει στο τι ακριβως ειναι αυτο που του αρεσει σε μια σκηνη και βγαζει την μηχανη να φωτογραφισει. Πολλες φορες βλεπουμε ενα τοπιο για παραδειγμα και για καποιο λογο μας αρεσει. Ισως ειναι το φως, ισως ειναι καποιο συγκεκριμενο χαρακτηριστικο της σκηνης η απλα ενα αντικειμενο που μας κανει να σταθουμε και να πουμε πως θα το φωτογραφησουμε. Ετσι λοιπον ο αρχαριος θα σηκωσει την μηχανη θα καδραρει τυπικα ωστε να του αρεσει και θα πατησει το κλικ. Το αποτελεσμα συνηθως ειναι μια γενικη εικονα μιας γενικης σκηνης με πολλες λεπτομερειες και πληροφοριες και καπου εκει μεσα βρισκεται και αυτο που μας τραβηξε εξ αρχης την προσοχη, χαμενο αναμεσα σε αχρειαστα κλαδακια, λοφακια ,σπιτακια, τασακια και καθε λογης αντικειμενα που διχως λογο βρισκονται στο καδρο μας ενω εμεις απλα θελαμε να βγαλουμε φωτο εκεινο το βοτσαλο, το προσωπο, το εγκατελειμενο σπιτι κτλ κτλ. Ετσι λοιπον πριν ακομα φωτογραφησουμε, παρατηρουμε την σκηνη και προσπαθουμε να ανακαλυψουμε τι ειναι αυτο που μας αρεσει. Αν αυτο ακουγεται δυσκολο τοτε προσπαθηστε να αναλυσετε την σκηνη και δια της αφαιρετικης μεθοδου αποκλειστε αυτα που δεν σας αρεσουν στη σκηνη. Ενα ενα εως που να ανακαλυψετε τι ειναι αυτο που οντως σας αρεσει. Ωραια λοιπον ας πουμε πως κοιταζουμε μια παρατημενη παραγκα σε μια παραλια οπου δεξια της εχει ενα σαπιο κορμο και αριστερα της σκορπιες μεγαλες πετρες. Αποφασιζουμε πως μας αρεσει η παραγκα και ετσι λοιπον καδραρουμε με την μηχανη και ψαχνουμε γωνιες και ληψεις οπου αφηνουμε απ εξω τον σαπιο κορμο και τις αδιαφορες μεγαλες πετρες. Συγχαρητηρια! διοτι μολις καναμε το πρωτο μεγαλο βημα μακρυα απο τον ερασιτεχνισμο! Ωραια λοιπον εχουμε αφαιρεσει απο το καδρο οτιδηποτε αποσπα την προσοχη μας και εχουμε κρατησει το θεμα μας. Το επομενο βημα ειναι να τονισουμε στο συνολο του καδρου μας το κυριο θεμα απο το φοντο. Για να το επιτυχουμε αυτο μπορουμε να ερθουμε πιο κοντα ωστε να μεγαλωσει αναλογικα με το φοντο και να καταλαβει κυριαρχο μερος του καδρου μας. Αναλογα την ιδεα που εχουμε φυσικα μπορει να γινει και το αντιθετο. Δηλαδη η παραγκα να αποτελει μικρο μερος στο καδρο αλλα η υπολοιπη σκηνη να αποτελειται απο την αμμουδια και την θαλασσα καθαρη απο ασχετα αντικειμενα, σκουπιδια πετρες σαπιους κορμους κτλ και ετσι να κυνηγησουμε μια πιο μινιμαλιστικη φωτογραφια. Επισης φροντιζουμε να το τοποθετησουμε σε ενδιαφερον για το ματι σημειο στο καδρο μας. Ενας γενικος οδηγος για αυτο ειναι τα 3 τριτα. Τεμνουμε το καδρο καθετα και οριζοντια δια 3 και 3 γραμμες δημιουργωντας ετσι 9 ορθογωνια/τετραγωνα κομματια και οπου τεμνονται οι γραμμες τοποθετουμε το θεμα μας, ενω αντιστοιχα παραλληλα και πανω στις γραμμες μπορουμε να βαζουμε τον οριζοντα κτλ. Παμπολες πληροφοριες ονλαιν για το συγκεκριμενο θεμα οπου μπορει καποιος να ψαξει. Γενικα να γνωριζεις πως δεν υπαρχει λογος να περιοριζουμε με γενικους φωτογραφικους κανονες την φαντασια μας, αλλα απλα να τους εχουμε υπ οψην και αν το επιθυμουμε να τους ακολουθουμε. Για να το κλεινω το θεμα σιγα σιγα, θεωρω το σημαντικοτερο ολων το να εχουμε αποφασισει τι ειναι αυτο που μας αρεσει. Αν δεν ξερουμε το θεμα μας καλυτερα να μην κανουμε καν τον κοπο να ανοιξουμε την μηχανη και να φωτογραφισουμε καθως το πιο πιθανο ειναι να βγαλουμε ενα απλο snapshot. Καλες ληψεις ευχομαι και με λιγο διαβασμα ονλαιν θα εισαι καλυτερος φωτογραφος και μαλιστα πολυ συντομα! Happy shooting!
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Οι πρώτες μου φωτογραφίες NIKON D5200

basilio περιμένουμε κι άλλες, βασική προϋπόθεση βελτίωσης στο "άθλημα" είναι να ασκείσαι συχνά! :a0210:
 

toupia

Μέλος Σωματείου
Χαίρετε και από εμένα!
Επισυνάπτω μερικές προσπάθειες με την Canon M50, απόκτημα από μέσα Ιουλίου και ήδη με 9000 κλικ.
Αν και έχω ήδη ανεβάσει 15 φωτογραφίες σε άλλα thread της gallery, θα συνεχίσω από εδώ, απ' όπου εξαρχής έπρεπε να είχα ξεκινήσει!

IMG_7557.jpg


IMG_2549.jpg


IMG_4591.jpg
 

gkpapad

AVClub Addicted Member
29 January 2007
1,781
Απάντηση: Re: Οι πρώτες μου φωτογραφίες NIKON D5200

Η διαφορα του ερασιτεχνη με εναν πιο εμπειρο φωτογραφο θεωρω πως ειναι η αδυναμια του πρωτου να αποφασισει στο τι ακριβως ειναι αυτο που του αρεσει σε μια σκηνη και βγαζει την μηχανη να φωτογραφισει. Πολλες φορες βλεπουμε ενα τοπιο για παραδειγμα και για καποιο λογο μας αρεσει. Ισως ειναι το φως, ισως ειναι καποιο συγκεκριμενο χαρακτηριστικο της σκηνης η απλα ενα αντικειμενο που μας κανει να σταθουμε και να πουμε πως θα το φωτογραφησουμε. Ετσι λοιπον ο αρχαριος θα σηκωσει την μηχανη θα καδραρει τυπικα ωστε να του αρεσει και θα πατησει το κλικ. Το αποτελεσμα συνηθως ειναι μια γενικη εικονα μιας γενικης σκηνης με πολλες λεπτομερειες και πληροφοριες και καπου εκει μεσα βρισκεται και αυτο που μας τραβηξε εξ αρχης την προσοχη, χαμενο αναμεσα σε αχρειαστα κλαδακια, λοφακια ,σπιτακια, τασακια και καθε λογης αντικειμενα που διχως λογο βρισκονται στο καδρο μας ενω εμεις απλα θελαμε να βγαλουμε φωτο εκεινο το βοτσαλο, το προσωπο, το εγκατελειμενο σπιτι κτλ κτλ. Ετσι λοιπον πριν ακομα φωτογραφησουμε, παρατηρουμε την σκηνη και προσπαθουμε να ανακαλυψουμε τι ειναι αυτο που μας αρεσει. Αν αυτο ακουγεται δυσκολο τοτε προσπαθηστε να αναλυσετε την σκηνη και δια της αφαιρετικης μεθοδου αποκλειστε αυτα που δεν σας αρεσουν στη σκηνη. Ενα ενα εως που να ανακαλυψετε τι ειναι αυτο που οντως σας αρεσει. Ωραια λοιπον ας πουμε πως κοιταζουμε μια παρατημενη παραγκα σε μια παραλια οπου δεξια της εχει ενα σαπιο κορμο και αριστερα της σκορπιες μεγαλες πετρες. Αποφασιζουμε πως μας αρεσει η παραγκα και ετσι λοιπον καδραρουμε με την μηχανη και ψαχνουμε γωνιες και ληψεις οπου αφηνουμε απ εξω τον σαπιο κορμο και τις αδιαφορες μεγαλες πετρες. Συγχαρητηρια! διοτι μολις καναμε το πρωτο μεγαλο βημα μακρυα απο τον ερασιτεχνισμο! Ωραια λοιπον εχουμε αφαιρεσει απο το καδρο οτιδηποτε αποσπα την προσοχη μας και εχουμε κρατησει το θεμα μας. Το επομενο βημα ειναι να τονισουμε στο συνολο του καδρου μας το κυριο θεμα απο το φοντο. Για να το επιτυχουμε αυτο μπορουμε να ερθουμε πιο κοντα ωστε να μεγαλωσει αναλογικα με το φοντο και να καταλαβει κυριαρχο μερος του καδρου μας. Αναλογα την ιδεα που εχουμε φυσικα μπορει να γινει και το αντιθετο. Δηλαδη η παραγκα να αποτελει μικρο μερος στο καδρο αλλα η υπολοιπη σκηνη να αποτελειται απο την αμμουδια και την θαλασσα καθαρη απο ασχετα αντικειμενα, σκουπιδια πετρες σαπιους κορμους κτλ και ετσι να κυνηγησουμε μια πιο μινιμαλιστικη φωτογραφια. Επισης φροντιζουμε να το τοποθετησουμε σε ενδιαφερον για το ματι σημειο στο καδρο μας. Ενας γενικος οδηγος για αυτο ειναι τα 3 τριτα. Τεμνουμε το καδρο καθετα και οριζοντια δια 3 και 3 γραμμες δημιουργωντας ετσι 9 ορθογωνια/τετραγωνα κομματια και οπου τεμνονται οι γραμμες τοποθετουμε το θεμα μας, ενω αντιστοιχα παραλληλα και πανω στις γραμμες μπορουμε να βαζουμε τον οριζοντα κτλ. Παμπολες πληροφοριες ονλαιν για το συγκεκριμενο θεμα οπου μπορει καποιος να ψαξει. Γενικα να γνωριζεις πως δεν υπαρχει λογος να περιοριζουμε με γενικους φωτογραφικους κανονες την φαντασια μας, αλλα απλα να τους εχουμε υπ οψην και αν το επιθυμουμε να τους ακολουθουμε. Για να το κλεινω το θεμα σιγα σιγα, θεωρω το σημαντικοτερο ολων το να εχουμε αποφασισει τι ειναι αυτο που μας αρεσει. Αν δεν ξερουμε το θεμα μας καλυτερα να μην κανουμε καν τον κοπο να ανοιξουμε την μηχανη και να φωτογραφισουμε καθως το πιο πιθανο ειναι να βγαλουμε ενα απλο snapshot. Καλες ληψεις ευχομαι και με λιγο διαβασμα ονλαιν θα εισαι καλυτερος φωτογραφος και μαλιστα πολυ συντομα! Happy shooting!

Εκανες καταπληκτικη αναλυση τι ειναι φωτογραφια,με ωραιο λογο συνταξη.:SFGSFGSF:
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
toupia (αν θες γράψε μας και το όνομά σου), κάποια αποσπασματικά σχόλια: Στην τριάδα που ανέβασες, η 1η δημιουργεί κάποιο ενδιαφέρον, το τέλος ενός βιβλίου και μια φιγούρα αλεπούς (ανεστίαστη) - ίσως κάτι θέλει να πει ο ποιητής. Η 2η είναι άσκηση/τεστ που πήγαν όλα λάθος, το φόντο είναι γεμάτο από στοιχεία όχλησης και το λουλούδι πιάνει πολύ λίγο χώρο στο πλάνο για να αποκτήσει ενδιαφέρον. Η 3η μοιάζει με μια απλή φωτογραφία προϊόντος αλλά το βάθος πεδίου είναι πολύ μικρό οπότε δεν φαίνεται καλά (το προϊόν). Συνήθως θες ένα εντελώς ουδέτερο λευκό φόντο για να "γράφει" καλά το προϊόν. Αν θες κάτι πιο φροντισμένο, θα μπορούσες να βάλεις τα γυαλιά πάνω στο βιβλίο που είναι σχετικά (διάβασμα), εστιάζοντας στα γυαλιά και θολώνοντας λίγο το κείμενο για να μην κλέψει το ενδιαφέρον από το κυρίως θέμα/προϊόν. Και πάλι με προσοχή στο τι άλλο φαίνεται στο κάδρο σου (αν φαίνεται).
 

toupia

Μέλος Σωματείου
[...] κάποια αποσπασματικά σχόλια: Στην τριάδα που ανέβασες [...]

Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια, εδώ και στα άλλα θέματα! Θα συνεχίσω ανανεωμένος!

Υ.Γ. Επόμενη Πανσέληνο θα έχουμε σε 2 ημέρες από σήμερα, στις 2 Οκτωβρίου 2020 (περίπου στις 12:12:00πμ).
 

axelgr

Established Member
2 October 2013
113
Re: Απάντηση: Οι πρώτες μου φωτογραφίες

Υ.Γ. Επόμενη Πανσέληνο θα έχουμε σε 2 ημέρες από σήμερα, στις 2 Οκτωβρίου 2020 (περίπου στις 12:12:00πμ).

12 το βράδυ αn βγάλεις πανσέληνο θα έχεις μια μαυρίλα στον ουρανό.

Αύριο 1/10/2020 ανατολή σελήνης είναι 19:21 και δύση ήλιου 19:07. 99.8% σελήνη. Θα είσαι στο τέλος της blue hour. Δοκίμασε τότε να βγάλεις λήψη.

Καλές συνθήκες είχες και σήμερα. Ανατολή σελήνης 19:01 και δύση ήλιου 19:12. 98.8% σελήνη. Το λες και πανσέληνο.

Επίσης το "κακό" με τα κοντινά με μόνο το φεγγάρι στο κάδρο είναι πως είναι εντυπωσιακά στην αρχή, αλλά μετά καταλαβαίνεις πως όλα είναι ίδια. :p Οπότε είναι πιο ενδιαφέρουσα η λήψη αν βάλεις κάποιο άλλο στοιχείο στο κάδρο σου. Το φεγγάρι να ανατέλλει πίσω από κάποιο βουνό ή δέντρα ή κτίρια πχ. Εκεί με το ζουμ φακό φαίνεται μεγάλο το φεγγάρι μιας και έχεις μέτρο σύγκρισης.
 

toupia

Μέλος Σωματείου
Απάντηση: Re: Απάντηση: Οι πρώτες μου φωτογραφίες

12 το βράδυ αn βγάλεις πανσέληνο θα έχεις μια μαυρίλα στον ουρανό.

Αύριο 1/10/2020 ανατολή σελήνης είναι 19:21 και δύση ήλιου 19:07. 99.8% σελήνη. Θα είσαι στο τέλος της blue hour. Δοκίμασε τότε να βγάλεις λήψη.

Καλές συνθήκες είχες και σήμερα. Ανατολή σελήνης 19:01 και δύση ήλιου 19:12. 98.8% σελήνη. Το λες και πανσέληνο.

Επίσης το "κακό" με τα κοντινά με μόνο το φεγγάρι στο κάδρο είναι πως είναι εντυπωσιακά στην αρχή, αλλά μετά καταλαβαίνεις πως όλα είναι ίδια. :p Οπότε είναι πιο ενδιαφέρουσα η λήψη αν βάλεις κάποιο άλλο στοιχείο στο κάδρο σου. Το φεγγάρι να ανατέλλει πίσω από κάποιο βουνό ή δέντρα ή κτίρια πχ. Εκεί με το ζουμ φακό φαίνεται μεγάλο το φεγγάρι μιας και έχεις μέτρο σύγκρισης.

Έχεις δίκιο σε όλα: δοκίμασα χθες και ήταν μια χαρά, βαρετή μεν, αλλά εντυπωσιακή για έναν entry-level enthusiast. Θα δω τι θα καταφέρω σήμερα. Ευχαριστώ!
 

toupia

Μέλος Σωματείου
Απάντηση: Re: Απάντηση: Οι πρώτες μου φωτογραφίες

Με υπερηφάνια σάς ανεβάζω 5 φωτογραφίες από τη σημερινή μου απογευματινή εξόρμηση. Ιδιαίτερη αδυναμία έχω στις #9473 και #9507.

IMG_9468.jpg


IMG_9473.jpg


IMG_9489.jpg


IMG_9507.jpg


IMG_9535.jpg
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Η τελευταία πολύ καλή, μου αρέσουν επίσης και η πρώτη, τέταρτη. Στην 3η θες λίγο κροπ (κόψιμο) κάτω για να φύγει το κάγκελο. Στην 2η το θέμα σου είναι υποφωτισμένο, θέλουν λίγο άνοιγμα οι σκιές.
 

toupia

Μέλος Σωματείου
Η τελευταία πολύ καλή, μου αρέσουν επίσης και η πρώτη, τέταρτη. Στην 3η θες λίγο κροπ (κόψιμο) κάτω για να φύγει το κάγκελο. Στην 2η το θέμα σου είναι υποφωτισμένο, θέλουν λίγο άνοιγμα οι σκιές.

Ευχαριστώ πολύ και για τα δύο σχόλια! Ήμουν offline και ανυπομονούσα να τα διαβάσω. Συνεχίζουμε!