Hybrid Technicolor DSI 810H PVR

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Στο νήμα αυτό θα αναγράφονται οτιδήποτε αφορούν τον νέο υβριδικό αποκωδικοποιητή με σκηρό δίσκο του ΟΤΕ.
 

davinci

AVClub Addicted Member
21 November 2007
2,232
αλιμος
Re: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιτής με σκληρό δίσκο

Unboxing του νέου υβριδικού δέκτη του OTE TV!


Στα χέρια του digitaltvinfo.gr έφτασε χτές, ο νέος υβριδικός δέκτης του OTE TV! Δείτε το unboxing του Technicolor DSI810HYB και τις πρώτες μας εντυπώσεις. Θα ακολουθήσει πλούσιο φωτογραφικό υλικό απο το menu και τις νέες δυνατότητες που μας φέρνει η νέα υβριδική πλατφόρμα. Φυσικά, την πλήρη και χορταστική παρουσίαση του δέκτη θα έχετε την ευκαιρία να την διαβάσετε στο προσεχές τεύχος της ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ. Μείνετε συντονισμένοι στο www.digitaltvinfo.gr γιατί έρχονται πολλά ακόμη!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στο video που ακολουθεί μόλις έχουμε συνδέσει τον υβριδικό δέκτη του OTE TV και μέσω ethernet καλωδίου - ο δέκτης παίζει κανονικά και σα δορυφορικός- και αρχίζουμε τη μίνι περιήγηση στο νέο εύχρηστο και με πολλές δυνατότητες μενού του. Φυσικά, την πλήρη και χορταστική παρουσίαση του δέκτη θα έχετε την ευκαιρία να την διαβάσετε στο προσεχές τεύχος της ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ. Μείνετε συντονισμένοι στο www.digitaltvinfo.gr γιατί έρχονται πολλά ακόμη!

http://www.digitaltvinfo.gr/news/news/item/16534-bikame-sto-yvridiko-perivallon-tou-ote-tv

 

davinci

AVClub Addicted Member
21 November 2007
2,232
αλιμος
Re: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιτής με σκληρό δίσκο

Με τη σύνδεση του δέκτη στο σύστημα σας ξεκινά η απαραίτητη αναβάθμιση

fortosi%20logismikou.jpg


Έλεγχος σήματος και προετοιμασία για ανίχνευση καναλιών

IMGP1799.jpg


Ανανεωμένο menu και πληροφορίες οθόνης


IMGP1774.jpg


Το κεντρικό μενού αποτελείται όπως βλέπετε απο 4 βασικές κατηγορίες

IMGP1787_1.jpg


Επιλογές εγγραφής στο σκληρό του δέκτη μας

IMGP1782.jpg


IMGP1783.jpg


Σημείο διαχείρισης των εγγραφών μας

IMGP1795.jpg


Δημιουργία λίστας αγαπημένων και διαμόρφωση με τη σειρά που προτιμάμε!

IMGP1790.jpg


IMGP1791.jpg


Δικαιώματα χρηστών, γονικός έλεγχος κλπ.

IMGP1797.jpg


Σημείωση: Φυσικά, την πλήρη και χορταστική παρουσίαση του δέκτη θα έχετε την ευκαιρία να την διαβάσετε στο προσεχές τεύχος της ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ. Μείνετε συντονισμένοι στο www.digitaltvinfo.gr γιατί έρχονται πολλά ακόμη!
 

seaman13

Senior Member
4 September 2009
548
Re: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Κατοχος απο χθες...Το πρωτο που εχω να πω ειναι πως πλεον εχεις σπιτι σου ενα βιντεο κλαμπ!!!Οτι φανταστεις διαθέσιμο,ακομα και xxx περιεχομενο...Τα νεα μενου σε γενικες γραμες ειναι πρακτικα.Η απόκριση του δεκτη δεν θα ελεγα πως ειναι τοσο αμεση...Σάν εικονα μου δινει την εντυπωση πως τα χρώματα ειναι ποιο εντονα,χωρις υπερβολες.Σε γενικες γραμμές πιστευω πως ειναι μεγαλο βημα μπροστα ο δεκτης για τον Οτε.Με μια λεξη στιβαρη δουλεια.
Υγ:Πλεον default εξοδο ηχου Dolby,Pcm επιλογη δεν υπάρχει.
 

sgatz

AVClub Enthusiast
26 May 2010
797
Αθήνα Ελλάς
Re: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Στα έχει όλα με χρέωση όμως ή δωρεάν όπως η Nova? Γιατί αν είναι με χρέωση να το χαίρονται το videoclub τους
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

@davinci Νίκο ευχαριστούμε. :smile:

@seaman13 Καλοθέατος, περιμένουμε περισσότερες λεπτομέρειες. :smile:
 

dimitris2627

Established Member
27 August 2009
297
Απάντηση: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

η συνδεση νε το ρουτερ αναγκαστκα με ethernet η μπορει και με wi fi? (δορυφορικο pvr εχω) και πρεπει συνεχεια να ειναι συνδεδεμενο με το ιντερνετ?
 

davinci

AVClub Addicted Member
21 November 2007
2,232
αλιμος
Re: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Για replay tv & cinema on demand και μερικές άλλες δυνατότητες χρειάζεται να ειναι συνδεδεμένος με Ethernet (δε παίζει με wifi). Αν δεν ειναι συνδεδεμένος ο δέκτης στο νετ, τότε παίζει και πάλι κανονικά, απλά με τις δυνατότητες που έχει ο συμβατικός δορυφορικός δέκτης.
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Απάντηση: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Σ´ευχαριστούμε πολύ Νίκο για τις εξαιρετικές πληροφορίες που μας δίνεις,οι οποίες συνοδεύονται και από εξαιρετικό οπτικό υλικό!
 

jorz21

Established Member
16 October 2012
117
Απάντηση: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Δηλαδή για replay tv πρέπει να έχουμε ίντερνετ? Εγω εκεί που εχω τον αποκωδικοποιητή δεν εχω ίντερνετ αρα δε θα βλέπω το replay tv?
 

pankostas

AVClub Enthusiast
16 January 2014
1,048
Re: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Αν έχεις πρίζα μπορείς να βάλεις ένα power line. Μια ερώτηση . pause στο πρόγραμμα και μετάβαση 1-2 ώρες πίσω μπορείς να κάνεις χωρίς ίντερνετ?
 

nigi78

Senior Member
28 March 2013
614
Αθήνα
Re: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Αν έχεις ενεργοποιήσει την λειτουργία time-shift, προφανώς και μπορείς (χωρίς να αλλάξεις κανάλι, εκτός αν πατήσεις εγγραφή).
 

imcan

Senior Member
10 December 2010
582
Re: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Πως αλλιώς θα γινόταν ?????
Υπάρχουν λύσεις να συνδέσεις το router με τον αποκωδικοποιητή π.χ. με powerplugs μέσω του δικτύου ηλεκτρικού ρεύματος

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν έχεις πρίζα μπορείς να βάλεις ένα power line. Μια ερώτηση . pause στο πρόγραμμα και μετάβαση 1-2 ώρες πίσω μπορείς να κάνεις χωρίς ίντερνετ?

Εάν έχεις συνδέσει σκληρό δίσκο μπορείς να κάνεις pause έως 2 ώρες.
Εάν δεν έχεις βάλει δίσκο απαιτείται σύνδεση στο Internet
 

jorz21

Established Member
16 October 2012
117
Απάντηση: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Χθες πήρα στο 13888 για ενημέρωση του νέου δεκτη με σκληρό δίσκο που ενδιαφέρομαι.. Η κοπέλα με ενημέρωσε ότι 1ον η αναβάθμιση θα ξεκινήσει σε 2-3 μήνες, 2ον όσοι είναι μέσω δορυφόρου δε χρειάζεται να κάνουν τίποτα θα γίνει αυτόματα η αναβάθμιση από το δορυφόρο, 3ον το replay tv όσοι είναι μέσω δορυφόρου θα παίζει κανονικά χωρίς να είναι απαραίτητο το ιντερνετ συνδεδεμενο, σε σχέση με κάποιους άλλους που έλεγαν αλλα.. Μου είπε αυτή ήταν η τελευταία ενημέρωση που είχαν άρα λογικά θα ισχύουν όλα αυτά..
Με λίγα λόγια να ενημερωνεστε από ανθρώπους που ξέρουν Κ δουλεύουν στον ΟΤΕ Κ όχι από άλλους άσχετους!!
 

nigi78

Senior Member
28 March 2013
614
Αθήνα
Re: Απάντηση: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να χαρακτηρίζεις με άσχημο τρόπο τα παιδιά που γραφούν στο φόρουμ. Ακόμα και άδικο να έχουν.

Οι άνθρωποι της εξυπηρέτησης δεν είναι πάντοτε ενημερωμένοι σωστά. Δεν τους κακολογώ, γιατί τα παιδιά λένε ότι τους λένε οι προϊστάμενοι. Όποιος έχει δουλέψει σε call-center το ξέρει πολύ καλά.

Για να παίξει το ReplayTV απαιτείται σύνδεση στο Ίντερνετ. Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό να συνδέεις ένα καλώδιο δικτύου στο ρούτερ, από το να συνδέεσαι στο Ίντερνετ μέσω δορυφορικής ζεύξης. Θεωρώ ότι είναι τραβηγμένο σενάριο.
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Είμαστε σε ένα τεχνολογικό φόρουμ, όπου οι χρήστες - μέλη ανταλλάσσουν απόψεις, πληροφορίες, τεχνικές η μη.
Μέσα σε αυτές είναι λογικό να υπάρχουν και πληροφορίες είτε που διαβάσαμε στο νετ η σε κάποιο περιοδικό, είτε το μάθαμε από το διπλανο μας πχ δεν έχει σημασία.
Αυτό δεν απαγορεύει την όποια συζήτηση η το όποιο ποσταρισμα από κανέναν ασχέτως αν είναι σωστό ή λάθος.
Γι αυτό είμαστε εδώ.
Στην κοινότητα κάνεις δεν είναι άσχετος και κάνεις δεν είναι γνώστης των πάντων.
Όλοι είμαστε ίδιοι και ίσοι. Και αν κάποια μέλη μας έχουν σχέση με εταιρίες και μας παρέχουν χρήσιμες πληροφορίες και βοήθειες, ακόμη καλύτερα.

Θα παρακαλέσω λοιπόν να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στις εκφράσεις μας απέναντι στα μέλη τις κοινότητας. :smile:
 

chrispe

AVClub Enthusiast
25 March 2008
702
Re: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Εγώ παντος περισσότερο εμπιστεύομαι κάποια άτομα στα διαφορά forum παρά το κάθε παιδάκι στο τηλεφωνικό κέντρο
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Απάντηση: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Και το προσωπικό της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης,άνθρωποι είναι που κάνουν τη δουλειά τους.Θα πρέπει λοιπόν να είναι σεβαστή η προσφορά τους και να αποφεύγονται σχόλια που τους υποτιμούν.
Θα παρακαλέσω να μείνουμε στο θέμα μας που αφορά τον αποκωδικοποιητή του ΟΤΕ.
 

imcan

Senior Member
10 December 2010
582
Re: Απάντηση: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

Για το 1ο είναι σωστή η πληροφόρηση που έλαβες
για το 2ο ισχύει επίσης για την πλειονότητα των δεκτών αλλά όχι για όλους
για το 3ο μπορείς να μου πεις πως θα δουλέψει το Replay TV εάν δεν είναι συνδεδεμένο το STB με το Internet αφού το Repaly TV είναι unicast μετάδοση ????
Αυτό που μάλλον εννοούσε είναι ότι δεν απαιτείται σύνδεση DSL OTE και ότι μπορεί να δουλέψει από οποιονδήποτε πάροχο
 

jorz21

Established Member
16 October 2012
117
Απάντηση: Technicolor DSI810HYB-Υβριδικός αποκωδικοποιητής με σκληρό δίσκο

1ον για να μην παρεξηγουμαστε, με τη λέξη άσχετους δεν ήθελα να θιξω κανεναν, αμα ελεγα δηλαδή μη σχετικούς θα ήταν Κ αυτό κατακριτέο?
Δεν είναι όλες οι φράσεις υποτίμηση επειδή ακούγεται έτσι...
2ον για το replay tv και πως μπορεί τελικά να δουλέψει δε ΞΕΡΩ Κ πολλα, αλλά θα τρελαθουμε γιατί εσείς λέτε ότι θέλει κάποια καλωδια, ενώ η κοπέλα μου είπε ότι δεν χρειάζεται αφού εχω μέσω δορυφόρου..
Τι να πιστέψω τώρα? ΑΣΕ που θα ΕΧΩ θέμα αν θέλει ίντερνετ γιατί στο χώρο που ΕΧΩ τον αποκωδικοποιητη δεν ΕΧΩ ίντερνετ..