ES9038PRO SABRE DAC

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Θα γίνει γνωστό και ως "Βουβάλι IV" ή κάτι τέτοιο.

http://www.esstech.com/index.php/en...mance-bar-unprecedented-140-db-dynamic-range/

Το βασικό νουμεράκι που θα το κάνει να πουλήσει σαν τρελό είναι το dynamic range του, το οποίο έχει φτάσει τα 140db καθώς και το THD+N που είναι στα -122db. Υπάρχουν και διαφορές στην αρχιτεκτονική του (σε σχέση με το 9018), αλλά τίποτα το συνταρακτικό. Ενδιαφέρον ίσως παρουσιάσουν τα 8 διαφορετικά διαθέσιμα ψηφιακά φίλτρα. Περισσότερα εδώ: http://www.esstech.com/files/7414/5193/1716/ES9038PRO_Product_brief_121715.pdf

Εκτός από το κορυφαίο της σειράς 9038PRO, θα βγουν και τα ES9028PRO και ES9026PRO τα οποία θα είναι pin-compatible με τα αντίστοιχα ES9018S και ES9016S. Οπότε το κλασικό βουβάλι μπορεί να "φάει" εύκολα upgrade σε 9028Pro (αν και δεν βλέπω βελτίωση σε DNR & THD+N..). Περισσότερα για τα 9028 & 9036 εδώ: http://www.esstech.com/files/9814/5193/1789/ES9028PRO__ES9026PRO_Product_Brief_121615.pdf

Ακόμα δεν έχει βγει το κανονικό datasheet, ούτε έχουν σταλεί samples.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
και κάπου εδώ μπάινει το τρολλ και ρωτάει: "γιατί? τι πρόβλημα έχουν τα υπάρχοντα βουβάλια"
και γινόμαστε μπάχαλο στις επόμενες 272641973467344109477 σελδες του νήματος :ADFADF1:
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
"Programmable THD compensation to minimize THD caused by external components" τι είναι τουτο ?

και
"Full-scale manual/auto-gain calibration reduces device-to-device gain error " τι είναι τουτο πάλι ?
 
26 June 2006
14,830
Athens
Σημαίνει πολύ απλά ότι οι early adopters - κατασκευαστές θα σου πουλάνε συσκευές όσο αυτοί νομίζουν αφού θα ισχυρίζονται ότι έχουν πετύχει full-optimized αποτελέσματα...
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
και κάπου εδώ μπάινει το τρολλ και ρωτάει: "γιατί? τι πρόβλημα έχουν τα υπάρχοντα βουβάλια"
και γινόμαστε μπάχαλο στις επόμενες 272641973467344109477 σελδες του νήματος :ADFADF1:

Tά υπάρχοντα βουβάλια παίζουν μιά χαρά ,τουλάχιστον στο βορρά ,και το μόνο πού δοκιμάζουν όσοι τα έχουν είναι τα τελικά στάδια ['οπου και ακούγονται διαφορές ]
Το αν μπορεί να γίνει αναβάθμιση [πού να είναι ακουστή ] είναι το ζητούμενο

Τα τρολλ -αούνια να πάρουν τους drivers τους και να πάνε να παίξουν παραπέρα ,'ίσως νοτιότερα ,κατά Αίγυπτο ,ακούγονται ακόμη καλύτερα ....
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Κρατήστε μικρό καλάθι.
Και το 9018 ήταν και είναι κορυφαίο σε επιδόσεις, αλλά ουδέποτε τις ταυτοποίησε μετρητικά και σε κάποιες μετρήσεις το αποτέλεσμα ήταν κάπως τυχαίο.

Τα -122dB THD+N είναι ολίγο κουκουρούκου ανακοίνωση, δεν δίνει σε ποια στάθμη επιτυγχάνεται.
Εάν αναλογιστώ ότι πάτησα το "Product briefs with further technical details and block diagrams are available here." και αντί να διαβάσω τεχνικά στοιχεία, άρχισα να διαβάζω αράδες που αρμόζουν σε διαφήμιση για μπάρες τηλεόρασης και ενισχυτές της Sabre με 120dB SNR...εντάξει καλά κρασιά!

Το πιο πιθανό είναι να γίνει αυτό που έγινε και με το 9018, φειδωλά datasheet και ξάφνου επιλεγμένες εταιρίες θα λανσάρουν τα νέα τσίπια με χίλιες δύο αναφορές για τα σούπερ χαρακτηριστικά τους και πάμε παρακάτω...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
ό,τι και να μου πείτε εγώ το δικό μου δεν το πειράζω, εκτός ίσως για αλλαγή γλόμπων, όταν πεθάνουν (αν) οι ρώσικες....
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ελπίζω μόνο σε αυτά να καινούργια να γίνουν πρώτα DIM/ΤΙΜ tests και μετά όλα τα υπόλοιπα.
Θα σωθεί κόσμος.
 
Last edited:

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
070314205601_1369.jpg



:flipout:
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ψάξε τις μετρήσεις που σου λέω,είναι οι γνωστές που αναφέρει ο Bob Metzler στο Audio Measurement Handbook και προσομοιάζουν (επιτέλους ) ή πλησιάζουν τέλος πάντων στο τι γίνεται όταν μια συσκευή παίζει μουσικό περιεχόμενο.
Καμία σχέση με τις κλασικές με ημίτονο,κλπ.
Θα δεις συσκευές που κλασικά μετράνε άπιαστα να έχουν κάποια από μικρά έως μεγάλα προβλήματα.Μετράει και η υλοποίηση φυσικά.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Προφανώς Σωκ, εγώ λόγω ηλικίας δεν αντιλαμβάνομαι κάτι τέτοιο ,αλλά το ίδιο και οι supersonic , Tσάκωνας,Εκτορας ,Panoramix ,Savvas X
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πέτρο,από την στιγμή που πολλά παιδιά εδώ μπορούν να το κάνουν (οκ,όχι όλοι με audio precision όπως ο τύπος ),δεν είναι κακό να ξέρουμε.
Δεν λέω πως μετράνε άσχημα,λέω απλώς να το δούμε από την στιγμή που έχουμε τον τρόπο.
Μερικές φορές μας φταίει κάτι και δεν ξέρουμε τι,εκεί ίσως δούμε κάποια πράγματα.Και δεν μιλάμε μόνο για ντακ,γενικά το λέω.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Προφανώς Σωκ, εγώ λόγω ηλικίας δεν αντιλαμβάνομαι κάτι τέτοιο ,αλλά το ίδιο και οι supersonic , Tσάκωνας,Εκτορας ,Panoramix ,Savvas X

Εμένα πάντως ο Σάββας μου είπε (επι λέξη) ότι δεν έχει ακούσει βουβάλι που να παίζει συνολικά καλά... φτιάχνεις το ένα - χαλάς το άλλο.
Δεν ξέρω βέβαια αν άλλαξε κάτι από τότε.

Καλυτερα όμως να μείνουμε στα προσωπικά γούστα και απαιτήσεις μας. Εδώ είναι άλλο το θέμα του νήματος. Μη το κάνουμε και αυτό βουβαλομαχία.
 
Re: Απάντηση: ES9038PRO SABRE DAC

Ψάξε τις μετρήσεις που σου λέω,είναι οι γνωστές που αναφέρει ο Bob Metzler στο Audio Measurement Handbook και προσομοιάζουν (επιτέλους ) ή πλησιάζουν τέλος πάντων στο τι γίνεται όταν μια συσκευή παίζει μουσικό περιεχόμενο.
Καμία σχέση με τις κλασικές με ημίτονο,κλπ.
Θα δεις συσκευές που κλασικά μετράνε άπιαστα να έχουν κάποια από μικρά έως μεγάλα προβλήματα.Μετράει και η υλοποίηση φυσικά.

Έχει πάρει το μάτι σου κανένα λογισμικό που να μπορεί να πάρει τέτοιες μετρήσεις;

Απ' ότι διαβάζω δεν είναι κάτι τραγικό.. ένα τετράγωνο με ένα ημίτονο από πάνω του, και κάνεις ένα FFT για να δεις τις ενδοδιαμορφώσεις.