Δημιουργική Φωτογραφία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
πηρα το θαρρος να ανοιξω ενα καινουργιο θεμα μιας και νομιζω δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο..ζητω λοιπον αδεια απο τους διαχειριστες της ενοτητας και τους παρακαλω αν δεν το εγκρινουν να διαγραφει αμεσως..

παραθετω καποιες φωτο και σε περιπτωση που συνεχιστει το θεμα θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας τις γνωσεις σας.

thiva_58 (1 of 1) by Giannis Malantaras, on Flickr

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

thiva_96 (1 of 1) by Giannis Malantaras, on Flickr

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

thiva_70 (1 of 1) by Giannis Malantaras, on Flickr

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

thiva_29 (1 of 1) by Giannis Malantaras, on Flickr

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

σας ευχαριστω!!
 

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,770
Kingdom of Rain
Πολύ καλές!
Μπράβο!

Urbex μου κάνουν περισσότερο, αλλά σαν "δημιουργική φωτογραφία" το νήμα έχει μεγαλύτερη ευρύτητα.
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Και από μένα συγχαρητήρια πολύ καλές για τα γούστα μου.
σημ. δεν συμπαθώ τις ασπρόμαυρες μου φέρνουν συναισθήματα κατάθλιψης...
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
σας ευχαριστω!

chrisssb:οπως τα λες ειναι,οτι ο ορος "δημιουργική φωτογραφία"εχει μεγαλυτερη ευρητητα.συγχαρητηρια και για τη φωτογραφια !!!!!

φιλε Apollwn,για τις απρομαυρες που λες το εχω ακουσει απο πολλους χαχαχα...προσωπικα εχω μια ταση στο ασπρομαυρο για διαφορους λογους.θεωρω οτι τι ασπρομαυρο δινει μια αλλη αισθηση σε καποιες φωτογραφιες.δεν εχεις να κανεις και με τη διαχειρηση χρωματων καθως επισης οτι το χρωμα καμια φορα τραβαει το ματι και φευγεις λιγο και απο το θεμα...θα ελεγα(ισως καποιος διαφωνισει) οτι η ασπρομαυρη φωτογραφια ειναι σχετικα πιο ευκολη...σαφως και δεν ειναι ομως ολα ασπρομαυρα!προσωπικα κυνηγαω το εγρωμο αλλα πολλες φορες δεν μου καθεται καλα.
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
πηρα το θαρρος να ανοιξω ενα καινουργιο θεμα μιας και νομιζω δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο..ζητω λοιπον αδεια απο τους διαχειριστες της ενοτητας και τους παρακαλω αν δεν το εγκρινουν να διαγραφει αμεσως..

Μας έχεις παρεξηγήσει πιστεύω ... ;)
Κάθε φίλος που δημιουργεί με τα εργαλεία του, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος, να πάρει την πρωτοβουλία να μας δείξει τη δουλειά του και να εμπνεύσει και τους υπόλοιπους από εμάς να τον μιμηθούν !
Keep up the good work buddy. ..
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
Απάντηση: Re: Δημιουργική Φωτογραφία

Μας έχεις παρεξηγήσει πιστεύω ... ;)
Κάθε φίλος που δημιουργεί με τα εργαλεία του, είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτος, να πάρει την πρωτοβουλία να μας δείξει τη δουλειά του και να εμπνεύσει και τους υπόλοιπους από εμάς να τον μιμηθούν !
Keep up the good work buddy. ..

:worshippy:


οχι δεν ειναι θεμα παρεξηγησης αλλα σεβασμου...το λεω αυτο γιατι ειμαι σχετικα καινουργιος στην ενοτητα αλλα και στην φωτογραφια...γι'αυτο λοιπον πιο πολλα εχω να μαθω εγω απο εσας παρα εσεις απο εμενα...
 

drek

Senior Member
7 March 2010
489
@johnmlrs Θα έλεγα οτι ξεχωρίζει η 2η από τις 4.

Η πρώτη έχει ενδιαφέρον χρώμα αλλά το κάδρο είναι αρκετά κοινότυπο.
Θα σου πρότεινα να αποφεύγεις να τραβάς τις μηχανές και τις φωτογραφικές τσάντες γιατί είναι κάτι που προσγειώνει τον θεατή λίγο απότομα.
Σε όλους μας έχει τύχει να βγεί κάποιο καλό καρε και να υπάρχει μια φωτογραφική ή ενα λουρί σε ενα λαιμό που να μην αφήνει την φωτογραφία να πάει πιο πέρα από το "φωτοβόλτα"....

Επίσης καλό θα ήταν να μη δείχνεις παρόμοιες φωτογραφίες δίπλα δίπλα γιατί επίσης είναι εύκολο να τις εκλογικεύσει ο θεατής σε πρώτο χρόνο.


Ωραίο thread :) Cheers!!
 

johnmlrs

AVClub Enthusiast
13 May 2013
1,195
πραγματικα φιλε drek οι παρατηρησεις σου πολυ σημαντικες!!
για την πρωτη φωτο ειναι οπως τα λες.παντα αποφευγω φωτογραφικες μηχανες κτλ.αλλα μαλλον το χρωμα με επηρεασε.επισης ο τροπος που εχει κρεμασει την μηχανη στο ενα χερι και το αλλο εχει τον φακο,σαν να ψαχνει κατι...μου δημιουργει μια αισθηση μυστηριου.

τωρα η 3 και 4 ειναι παρομοιες αλλα με διαφορετικη τεχνικη.η 3 ειναι μακρας εκθεσης,η κοπελα εφυγε κατα την ληψη με αποτελεσμα να δημιουργηθει ενα ''φαντασμα''κατα καποιον τροπο και η 4 ειναι μια απλη ληψη σε ενα σκοτεινο δωματιο..και στις δυο εντυπωσιαστηκα απο τους κυκλους..
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
εγώ πάντως άνετα θα τις χαρακτήριζα δρόμου ειδικά η 2η και η 3η από τις αρχικές μου αρέσουν πολύ