Ελληνικές ταινίες που έγιναν έγχρωμες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ

«Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα»: Η αγαπημένη ελληνική ταινία απέκτησε χρώμα!


Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει να ανοιχτει καινουργιο θεμα,αλλα προσωπικα αυτο που βλεπω το θεωρω επιτευμα..


http://www.protothema.gr/culture/ar...a-i-agapimeni-elliniki-tainia-apektise-hroma/
 
Last edited by a moderator:

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Re: «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα»: Η αγαπημένη ελληνική ταινία απέκτησε χρώμα!

Πραγματικά απίστευτη είδηση.

Είναι για εμένα η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ταινία του Ελληνικού σινεμά ever .
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα»: Η αγαπημένη ελληνική ταινία απέκτησε χρώμα!

δεν το ειχα δει Ανδρεα.κλειστε το εντελως αυτο που ανοιξα.
απο τον ενθουσιασμο μου δεν μπηκα καν στον κοπο να ψαξω.
αληθεια ρε παιδια-πως γινεται αυτη η επεξεργασια?
καταλαβαινω την αφαιρεση θορυβου της εικονας,το καθαρισμα του ηχου,αντε και την ταινια 40 ετων που απο sd γινεται hd με εκπληκτικα αποτελεσματα.
αλλα να χρωματισουν ενα βιντεο με τοσο απιστευτα αποτελεσματα ομολογουμενως δεν το περιμενα.
πιο προγραμμα π.χ χρησιμοποιουν?καποιο γνωστο ή καποιο που το εχουν μονο αυτοι?
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Απάντηση: «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα»: Η αγαπημένη ελληνική ταινία απέκτησε χρώμ

Εγώ πάλι πιστεύω ότι κακώς η συζήτηση μεταφέρθηκε σε τόπικ που ασχολείται με τις ταινίες της Finos Film, η συγκεκριμένη αποτελεί παραγωγή άλλης εταιρείας και μάλλον εκείνη η συζήτηση θα πρέπει να μεταφερθεί εδώ...
 

apostolosat

Senior Member
20 July 2013
390
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα»: Η αγαπημένη ελληνική ταινία απέκτησε χρώμ

Συμφωνό απόλυτα η ταινία είναι της εταιρίας, Καραγιάννη - Καρατζόπουλου...και όχι τής Finos Film.
 

billys13

Senior Member
5 November 2016
575
Απάντηση: «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα»: Η αγαπημένη ελληνική ταινία απέκτησε χρώμ

Κάπου πήρε το μάτι μου και το (της κακομοίρας) ή αλλιώς ο (μπακαλόγατος) σε έγχρωμο. Ξερεται κατι; Δεν βρίσκω πληροφορίες πουθενά.
 

jkor

New member
11 November 2016
15
Re: «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα»: Η αγαπημένη ελληνική ταινία απέκτησε χρώμα!

απλά καταπληκτική ταινία και η δουλειά που έγινε είναι απίστευτη.
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
Re: «Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα»: Η αγαπημένη ελληνική ταινία απέκτησε χρώμα!

Δε πιστευω στη ολη διαδικασια...
Παλαιο κολπακι
Ξεκινησε οπως θυμουνται οι πιο παλιοι
Με το metropolis το 1984
Και μουσικη υποκρουση moroder
Πληρης μπουρδα..
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Ελληνικές ταινίες που έγιναν έγχρωμες..


Ακόμη μία Ελληνική Ταινία έγινε έγχρωμη..

Νομίζω δεν είναι από τις πάρα πολύ γνωστές..

* Να αλλάζαμε ίσως τίτλο στο θέμα σε κάτι γενικότερο με παλιές ταινίες που γίνονται έγχρωμες ?
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..



Οπότε, κάποιες Ελληνικές ταινίες που έγιναν έγχρωμες είναι και οι παραπάνω..
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Το μόνο που με χαλάει σε αυτήν την διαδικασία είναι η φωτογραφία που πλέον είναι καρμπόν ίδια σε όλες τις ταινίες.
Νιώθεις ότι τις γύρισαν κολλητά την μια πίσω από την άλλη