Αγορά tv 55" 4k

Jimmy1980

New member
13 February 2016
14
Καλησπέρα παιδιά!

Ενδιαφερομαι για τηλεόραση 55" 4Κ.
Κυριως βλέπω ταινίες,σειρές και καμμία μπαλίτσα.
3D δεν με ενδιαφερει(είχα και το έστειλα)

εχω καταλήξει σε 3

Sony KD55X8005C
Samsung UE55JU6400
Samsung UE55JU6800

Δωμάτιο σκοτεινο και δεν με νοιάζει γωνία θέασης.


ποια θεωρειτε καλύτερη επιλογή;;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Καλωσόρισες. Αν έχεις απόσταση θέασης άνω των δύο μέτρων, μπορείς να βολευτείς με μια full HD στο ίδιο μέγεθος, με κόστος κάτω από 900 ευρώ. Επίσης, οι περισσότερες τηλεοράσεις με 4Κ ανάλυση έχουν panels με 50 Hz ρυθμό ανανέωσης. Για συχνή θέαση αθλητικών, κάποια με 100 Hz είναι καλύτερη επιλογή.

optimal-viewing-distance-television-graph-size.png
 

Jimmy1980

New member
13 February 2016
14
Re: Απάντηση: Αγορά tv 55" 4k

Σε ευχαριστω για το καλωσόρισμα.

Η απόσταση είναι 2,50 μέτρα αλλά προσαρμόζεται και πιο κοντά.
Απο panels μέχρι στιγμής εχω βρει ότι η 8005c έχει 120 Hz και η 6400 100Hz(για την 6800 δεν είμαι σίγουρος,μάλλον 100Hz)

4Κ έτσι και αλλιώς για το μέλλον το βάζω μεσα(βέβαια έτσι τη πάτησα και με το 3D,5 ταινίες είδα όλες κι όλες)
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Από τις περσινές Samsung με 4Κ ανάλυση, αν δεν κάνω λάθος, κάτω από την 7 σειρά είναι στα 50 Hz. Η Sony μάλλον είναι 100 Hz. Τώρα, περί 4Κ, θα πρέπει να υπάρχει υλικό στην συγκεκριμένη ανάλυση για να αξιοποιηθεί σωστά η κάθε τηλεόραση.
 

Jimmy1980

New member
13 February 2016
14
Re: Απάντηση: Αγορά tv 55" 4k

4Κ υλικό αυτή τη στιγμή μονο απο 4Κ κάμερα ή απο Netflix όπου και αυτο δεν νομίζω ότι είναι πραγματικό.
Όσοι παίρνουν 4Κ αυτή τη στιγμή φαντάζομαι συμπεριλαμβανομένου και εμένα ποντάρουν στη διεύρυνση του στο μέλλον.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,459
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Αγορά tv 55" 4k

4Κ υλικό αυτή τη στιγμή μονο απο 4Κ κάμερα ή απο Netflix όπου και αυτο δεν νομίζω ότι είναι πραγματικό.
Όσοι παίρνουν 4Κ αυτή τη στιγμή φαντάζομαι συμπεριλαμβανομένου και εμένα ποντάρουν στη διεύρυνση του στο μέλλον.

Δεδομένη ειναι φίλε μου.Θα βγουν players και ταινιες μεσα στη χρονιά...
 

Jimmy1980

New member
13 February 2016
14
Re: Απάντηση: Αγορά tv 55" 4k

Δεδομένη ειναι φίλε μου.Θα βγουν players και ταινιες μεσα στη χρονιά...

Αυτο αναμένω...

Σε ποια τηλεοραση να καταλήξω όμως εχω κολλήσει.
 

sardanapalos

Established Member
24 January 2012
118
Πριν την αγορα περνα με ενα usb με fhd βιντεο για να δεις τον scaler ποσο καλως ειναι.
Σιγουρα θα χανει στα fullhd η 4k σε σχεση με μια fhd tv.
Ειχα samsung σειρα 6 4k και ηταν χαλι μαυρο στα 1080p και στα τηλεοπτικά απλα δεν μπορουσες να δεις απο το πιξελιασμα.
Σου τα λεω σαν παθων διοτι 99% για τα επομενα χρονια δε θα βλεπεις στην tv 4κ περα απο Netflix και YouTube.
 

John-X2

Established Member
15 November 2011
259
Φιλε Jimmy1980 σου προτεινω Sony KD-55X8509C και μαλιστα αγορα απο τα Sony Center. Την εχουν στα 1370 και σου κανουν δωρο της πληρης 5ετη εγγυηση.
Η τηλεοραση τα σπαει. Την εχω σπιτι μου εδω και 20 μερες και απλα δεν εχω λογια.
 

Jimmy1980

New member
13 February 2016
14
Φιλε Jimmy1980 σου προτεινω Sony KD-55X8509C και μαλιστα αγορα απο τα Sony Center. Την εχουν στα 1370 και σου κανουν δωρο της πληρης 5ετη εγγυηση.
Η τηλεοραση τα σπαει. Την εχω σπιτι μου εδω και 20 μερες και απλα δεν εχω λογια.

Είναι εκτός budget 900-1100 που εχω θέσει.
Παρόλα αυτά θα την τσεκάρω καυ αυτή.
 

mberg

Established Member
9 November 2015
124
Καλησπέρα κ απο μένα. Εγώ με τη σειρά μου θα σου πρότεινα την Panasonic cx710. Ειμαι κάτοχος της εδω και μια βδομάδα κ πραγματικά εχω μείνει πολυ ικανοποιημένος. Φοβερό μαύρο και τίμιο τηλεοπτικό (ελαφρώς καλύτερο μέσω ΟΤΕ τβ). Αργά η γρήγορα θα παίξει πάλι προσφορά στα ΜΜ στα 999ε και νομίζω οτι σ αυτά τα χρήματα ειναι πραγματικό vfm. Το μόνο αρνητικό ίσως ειναι οι smart λειτουργίες καθόσον ο Firefox στερείται ποικιλίας εφαρμογών σε σχέση με το android της Sony (προσωπικά δε με πολυενδιαφερει καθώς χρησιμοποιώ εξωτερικόandroid tv box).
 

Jimmy1980

New member
13 February 2016
14
Καλησπέρα κ απο μένα. Εγώ με τη σειρά μου θα σου πρότεινα την Panasonic cx710. Ειμαι κάτοχος της εδω και μια βδομάδα κ πραγματικά εχω μείνει πολυ ικανοποιημένος. Φοβερό μαύρο και τίμιο τηλεοπτικό (ελαφρώς καλύτερο μέσω ΟΤΕ τβ). Αργά η γρήγορα θα παίξει πάλι προσφορά στα ΜΜ στα 999ε και νομίζω οτι σ αυτά τα χρήματα ειναι πραγματικό vfm. Το μόνο αρνητικό ίσως ειναι οι smart λειτουργίες καθόσον ο Firefox στερείται ποικιλίας εφαρμογών σε σχέση με το android της Sony (προσωπικά δε με πολυενδιαφερει καθώς χρησιμοποιώ εξωτερικόandroid tv box).

Σε ευχαριστω φίλε mberg.
Θα τη κοιτάξω και αυτή αν και μάλλον κλείνω προς την sony x8005c(προσφορα 899 )
Για smart λειτουργίες δεν καίγομαι τόσο μιας και θα εχω πάνω της mini pc και ουσιαστικά τα πάντα τα κάνω απο εκεί.
Επίσης πρέπει να αποφασίσω μέχρι Τρίτη γιατί έδωσα την παλιά Samsung 46es6100 και εχω μείνει χωρίς tv.
Επι της ουσίας ένα τίμιο τηλεοπτικό να έχει και και να είναι καλή για ταινίες-σειρές.και μπαλίτσα φυσικά αλλά κυρίως champions league.
Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου.
Στο 4κ ποντάρω για το μέλλον που πιστεύω θα σκάσει σιγά σιγά.
 

Looter

AVClub Addicted Member
20 July 2008
1,623
Φιλε Jimmy1980 σου προτεινω Sony KD-55X8509C και μαλιστα αγορα απο τα Sony Center. Την εχουν στα 1370 και σου κανουν δωρο της πληρης 5ετη εγγυηση.
Η τηλεοραση τα σπαει. Την εχω σπιτι μου εδω και 20 μερες και απλα δεν εχω λογια.

Όταν μπορείς να πάρεις με 150-200 ευρώ παραπάνω OLED , σίγουρα δεν ειναι τοπ επιλογή σε αυτό το budget.
 

John-X2

Established Member
15 November 2011
259
Όταν μπορείς να πάρεις με 150-200 ευρώ παραπάνω OLED , σίγουρα δεν ειναι τοπ επιλογή σε αυτό το budget.

Η SONY KD-55X8509C αυτην την στιγμη που μιλαμε εχει 1370 στα SONY CENTER σαν προσφορα και μαζι δωρο 5 χρονια εγγυηση αξιας 160 ευρω με καλυψη στα παντα ολα.
Η πιο φθηνη OLED 55' αυτην την στιγμη εχει 1890 ευρω και ειναι η LG 55EG910V.


Η φθηνοτερη OLED εχει 1890 ευρω φιλε μου. Δεν μιλαμε για 150-200 ευρω οπως λες, αλλα για 520 ολοκληρα ευρω.
Ας μην ποσταρουμε μονο και μονο για τις εντυπωσεις.
 

Looter

AVClub Addicted Member
20 July 2008
1,623
Η SONY KD-55X8509C αυτην την στιγμη που μιλαμε εχει 1370 στα SONY CENTER σαν προσφορα και μαζι δωρο 5 χρονια εγγυηση αξιας 160 ευρω με καλυψη στα παντα ολα.
Η πιο φθηνη OLED 55' αυτην την στιγμη εχει 1890 ευρω και ειναι η LG 55EG910V.


Η φθηνοτερη OLED εχει 1890 ευρω φιλε μου. Δεν μιλαμε για 150-200 ευρω οπως λες, αλλα για 520 ολοκληρα ευρω.
Ας μην ποσταρουμε μονο και μονο για τις εντυπωσεις.

Έχει βγει στα 1599 και θα ξαναβγεί αν το περιμένει λίγο ο φίλος.
https://www.skroutz.gr/s/7835229/LG-55EG910V.html?from=most-popular&keyphrase=55EG910V
Πάνω από 1000αρικο δεν θα έδινα για τεχνολογία που σε 3 χρόνια δε θα υπάρχει στο ράφι.
Προσωπική άποψη εκφράζω , καλοθέατη να είναι η αγορά σου φίλε μου.
 
Εγώ θα σου συνιστούσα δαγκωτή την 8005. Σε αυτά τα λεφτά μάλλον με διαφορά ό,τι καλύτερο μπορεί να πάρει κανείς στις 55", με όλα τα "καλούδια" που πρόκειται να χρειαστείς: To καλύτερο κοντραστ στην κατηγορία των <1000, 4K (που στο Netflix μόνο ψεύτικο δεν είναι, ενώ έρχεται και σε δισκάκια σύντομα, για να μην αναφέρω υπολογιστές και παιχνίδια), 120Ηz πραγματικά στο panel (που σημαίνει επί της ουσίας ότι προσαρμόζεις την κίνηση όπως γουστάρεις με ελάχιστα artifacts/drops κλπ), καλό Input lag (για παιχνίδια), εντυπωσιακό οπλοστάσιο εισόδων/εξόδων για ό,τι μπορείς να χρειαστείς, και τέλος Android TV.

Από κει και πέρα, βεβαίως όσο ανεβαίνεις σε χρήμα υπάρχουν περιθώρια για καλύτερες λύσεις, και βεβαίως ωραίες οι OLED αλλά επίσης σε μεταβατική φάση. Για μένα με την τεχνολογία τα πράγματα είναι πολύ απλά: Αγοράζεις κάτι τη στιγμή που νιώθεις ότι πραγματικά το χρειάζεσαι. Αν λοιπόν αντέχεις να περιμένεις, είναι πολύ πιθανό ότι από Σεπτέμβρη θα αγοράζεις OLED 4K σε <1500. Ωστόσο, αυτό θα σημαίνει ότι για άλλους 8 μήνες δε θα απολαμβάνεις μια καλή τηλεόραση. Οπότε είναι απλά θέμα προτεραιοτήτων!
 

Jimmy1980

New member
13 February 2016
14
Έχει βγει στα 1599 και θα ξαναβγεί αν το περιμένει λίγο ο φίλος.
https://www.skroutz.gr/s/7835229/LG-55EG910V.html?from=most-popular&keyphrase=55EG910V
Πάνω από 1000αρικο δεν θα έδινα για τεχνολογία που σε 3 χρόνια δε θα υπάρχει στο ράφι.
Προσωπική άποψη εκφράζω , καλοθέατη να είναι η αγορά σου φίλε μου.

το θεωρώ σίγουρο ότι θα ξαναβγεί στα 1600 και αν περίμενα μέχρι το καλοκαίρι που είναι και χρονιά ολυπιακων είμαι σίγουρος ότι θα πέσουν πολύ περισσότερο.
Όμως επειδή παρουσιάστηκε ευκαιρία να δώσω την παλιά σε καλή τιμη πρέπει να κινηθώ τώρα για tv διότι είμαι χωρίς.
Σχετικά με την τεχνολογία να ανέφερω μιας και εγώ σε πολυεθνική εργάζομαι ότι είναι τακτική των εταιριών να εξελίσσουν τα προϊόντα τους έτσι ώστε να δημιουργούν ζήτηση και πολλές φορές αυτο γίνεται και με πλασματικά μεσα όπως PQI κλπ κλπ καθώς και κάνουν obsolete την παλιά τεχνολογία.
Αυτο που επιδιώκω είναι να πάρω μια τν που να καλύπτει τις ανάγκες μου τώρα αλλά και για την επόμενη πενταετία(με 4κ movies ίσως) σε μια λογική τιμη(συμφωνώ απόλυτα με τα 1000 ευρώ που είπες) και σε 5 χρόνια μπορεί να μιλάμε πάλι για oled που κάνουν 800 (αν εχουμε ) και τεχνολογίες 8κ και virtual reality.
Τα τελευταία 10 χρονια ασχολούμαι με led-lcd και όλες τους ήταν σκυλιά.ουτε service χρειάστηκαν ούτε τίποτα.
Αναφορικά ξεκίνησα με sony στα 720p μετά σε Samsung 1080p μετά σε Samsung πάλι 1080p 3D και τώρα ψάχνω μια καλή 4κ χωρίς 3D που να μην με παιδεύει.
Η Sony μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον με το android tv αλλά διάβασα ότι τρώει πολλά κολλήματα που πρέπει να κανείς reset και ξανά ρύθμιση για στρώσει καθώς και ότι υπότιτλους βλέπει μονο UTF8 και πρέπει απο πριν να το πάρεις χαμπάρι να τους αλλάξεις γιατί μετά τους κρατάει σε κατι σαν μνήμη/buffer και πρέπει να κανείς restart πάλι για στρώσει.
Βέβαια μπορώ κατευθείαν να τα παίζω απο το PC ή τον media player και να αποφύγω όλα αυτά αλλά αν έχει κανείς άποψη ας μου την πει.

Many thanks

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εγώ θα σου συνιστούσα δαγκωτή την 8005. Σε αυτά τα λεφτά μάλλον με διαφορά ό,τι καλύτερο μπορεί να πάρει κανείς στις 55", με όλα τα "καλούδια" που πρόκειται να χρειαστείς: To καλύτερο κοντραστ στην κατηγορία των <1000, 4K (που στο Netflix μόνο ψεύτικο δεν είναι, ενώ έρχεται και σε δισκάκια σύντομα, για να μην αναφέρω υπολογιστές και παιχνίδια), 120Ηz πραγματικά στο panel (που σημαίνει επί της ουσίας ότι προσαρμόζεις την κίνηση όπως γουστάρεις με ελάχιστα artifacts/drops κλπ), καλό Input lag (για παιχνίδια), εντυπωσιακό οπλοστάσιο εισόδων/εξόδων για ό,τι μπορείς να χρειαστείς, και τέλος Android TV.

Από κει και πέρα, βεβαίως όσο ανεβαίνεις σε χρήμα υπάρχουν περιθώρια για καλύτερες λύσεις, και βεβαίως ωραίες οι OLED αλλά επίσης σε μεταβατική φάση. Για μένα με την τεχνολογία τα πράγματα είναι πολύ απλά: Αγοράζεις κάτι τη στιγμή που νιώθεις ότι πραγματικά το χρειάζεσαι. Αν λοιπόν αντέχεις να περιμένεις, είναι πολύ πιθανό ότι από Σεπτέμβρη θα αγοράζεις OLED 4K σε <1500. Ωστόσο, αυτό θα σημαίνει ότι για άλλους 8 μήνες δε θα απολαμβάνεις μια καλή τηλεόραση. Οπότε είναι απλά θέμα προτεραιοτήτων!

Θα συμφωνήσω μαζί σου.
Μονο για το android tv διατηρώ επιφυλάξεις.
Επίσης εχω Samsung τα τελευταία 7 χρόνια και φοβάμαι μην με ξενησει η εικόνα της Sony και γενικότερα το UI της.
 

redemption

Senior Member
5 February 2009
658
Re: Απάντηση: Αγορά tv 55" 4k

Δεδομένη ειναι φίλε μου.Θα βγουν players και ταινιες μεσα στη χρονιά...

Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε κάπου, αλλά ήδη χθες κυκλοφόρησαν τα πρώτα δύο 4k ultra hd blurays (The Martian και Kingsman: The secret service), μαζί με τα πρώτα ultra hd bluray players. 1η Μαρτίου θα κυκλοφορήσουν άλλες 20-25 ταινίες και έπεται συνέχεια.

Η πλήρης λίστα για όποιον την θέλει είναι εδώ (μπορεί να πατήσει δίπλα στο "sort by release date" το δεύτερο εικονίδιο να βγει σε λίστα με ημερομηνίες και όχι σε απλά εικονίδια).

http://www.blu-ray.com/movies/searc...ideoresolutionid=2683&sortby=releasetimestamp


Επιτέλους έφτασε η ώρα να δούμε τι ψάρια πιάνει αυτό το 4k...
 

Aniwthos

New member
1 December 2010
78
Οι Sony αποδειγμένα έχουν τον καλύτερο μετατροπέα τηλεοπτικού σήματος. Αν τις βάλεις δίπλα δίπλα με μια αντίστοιχη Samsung και βάλεις ant1 για παράδειγμα καταλαβαίνεις οτι η samsung pixeliάζει πιο πολύ. H samsung απο την άλλη υπερτερεί στο 1080p (panel 7000 και άνω) στο 3D και ίσως στο UI, δεν έχω δει την android sony. Είναι απλά θέμα προτεραιοτήτων και αναλόγως τι χρήση κάνεις.Οι oled είναι άλλη κατηγορία, δίπλα δίπλα με 4k να την δείς πάλι την oled full hd θα διαλέξεις. H LG παίζει μπάλα μόνη της στις OLED χωρίς ανταγωνισμό ακόμα. Οι καινούριες OLED του 2016 είναι απογοητευτικά ακριβές τουλάχιστον απο την ενημέρωση στα ξένα sites, φυσικά όλες είναι 4κ εκτός την 910v που είναι 2015 και είναι η μόνη που είναι full hd. Για κάποιον που σκοπεύει να δώσει 1300+ ευρώ για τηλεόραση 55' ας δεί και την 910v αλλά θα πρέπει να την πετύχει σε προσφορά. Η τιμή της είναι στα 1900 αυτή τη στιγμή και ίσως πέσει με το που ανακοινωθούν οι τιμές για τις νέες Oled 2016 στην Ελλάδα. Απο την άλλη μια 4Κ πόσες ίντσες πρέπει να είναι για να καταλάβεις πραγματικό 4Κ (για παράδειγμα 55' αν κάθεσαι στα 2.50+ μέτρα υπάρχει αισθητή διαφορά στο μάτι; )