Σώστε τον βετεράνο (Panasonic PT-AX100)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρες!

Ο αγαπημένος μου βετεράνος Panasonic PT-AX100 έχει σπάσει το φράγμα των 1000 ωρών απόλαυσης. Τίμιος και πάντα συνεπής και ποιοτικός στις υποχρέωσεις του παρά την ηλικία του :grinning-smiley-043, όμως πλέον η λάμπα δεν αντέχει και έχει αρχίσει να το δείχνει αισθητά (σκοτεινά πλάνα, πολύ κακό κόντραστ σε σχέση με τις καλές του μέρες, κλπ.)

Μια και προσωρινά είμαι διαολοσταλμένος υπερατλαντικώς και τον χαίρομαι αθροιστικά κάνα μήνα κάθε χρόνο που έρχομαι Ελλάδα, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ενδεχόμενο αντικατάστασης με κάτι πιο πρόσφατο, παρά μόνο σκέψεις συντήρησης σε πολύ χαμηλό κόστος.

Βρήκα αυτές τις λάμπες στο γερμανικό ebay.

http://www.ebay.de/itm/Beamerlampe-...146676?hash=item338126f774:g:p4IAAOSwoydWsOie

http://www.ebay.de/itm/Alda-PQ-Beam...365461?hash=item4aec240cd5:g:29YAAOSwuWVWFTD4

Η "ακριβή" έχει όλο το σύστημα, ενώ η φτηνή είναι μόνο η λάμπα.

Ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

1. Είναι όντως αυτό που χρειάζομαι; Αλλάζει μόνο η λάμπα ή πρέπει να αλλάξω όλο το υποσύστημα; Τι σημαίνει αυτό πρακτικώς;
2. Υποθέτω ότι αυτές είναι 3rd party. Έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία πιστεύετε; Δε με νοιάζει τόσο η διάρκεια ζωής, είναι ζήτημα αν θα γράψει άλλες 100 ώρες με τη νέα λάμπα.
3. Είναι κάτι που μπορεί να γίνει από τον μέσο χομπίστα, άσχετο με ηλεκτρονικά (OK, κατσαβίδι ξέρω να χειρίζομαι κλπ, αλλά αν είναι να αυτοσχεδιάσω με αλλαγές ρευμάτων, κολλητήρια κλπ μάλλον φοβάμαι..)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
H αντικατάσταση της λάμπας, ακόμη και σκέτου γλόμπου γίνεται εύκολα αρκεί να πιάνουν ελαφρώς τα χέρια σου (δεν χρειάζεται τίποτα άλλο πλην κατσαβιδιού). Κράτα όμως στο μυαλό σου ότι δεν πρέπει να πιάσεις την λάμπα με γυμνά χέρια (για την ασφάλεια της λάμπας, όχι της δικής σου) άλλα με γαντάκι ελαστικό.
Οι ιμιτασιόν λάμπες έχουν την μισή φωτεινότητα από τις γνήσιες καθώς και την μισή διάρκεια ζωής.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Έχοντας τον ίδιο προβολέα (PT-AX100) του άλλαξα την λάμπα πέρσι όταν η μαμά συμπλήρωσε περίπου ~1100 ώρες. Ψάχνοντας για λάμπα κάτι μήνες πριν (από το 2014) είδα ότι οι γνήσιες είχαν ~300 ενώ οι ιμιτασιόν περί τα 130-160 (τότε, τώρα έχουν πέσει στο μισό και κάτω...) . Οπότε για ένα προβολέα που μτχ μου είχε στοιχίσει κάτω από 300 ήταν μονόδρομος (και για τα οικονομικά μου) η λύση της ιμιτασιόν. Και δεν το μετάνιωσα βλέποντας το αποτέλεσμα, μια χαρά ήταν.... Οφείλω βέβαια να πω ότι ποτέ δεν έχω δει τον ΑΧ-100 να παίζει με γνήσια λάμπα ολόφρεσκη για να κάνω μια πραγματική σύγκριση.
Α.. και η αλλαγή της λάμπας (εγώ την πήρα κομπλέ) είναι παιχνιδάκι, πολύ απλή διαδικασία και πανεύκολη...
 
Ευχαριστώ παιδιά...

η αλήθεια είναι ότι ο tegonik με προβλημάτισε λίγο με τη "μισή φωτεινότητα". Να φανταστώ υπάρχουν διαβαθμίσεις και μεταξύ ιμιτασιόν, καλές και κακές; Η διάρκεια ζωής πραγματικά δε με ενδιαφέρει γιατί με 9-10 ταινίες το χρόνο θα έχει αλλάξει και το HDMI πρωτόκολο μέχρι να φτάσουμε στη μισή διάρκεια της λάμπας.. :flipout:

...ωστόσο με το φως, κρίμα θα'ναι, θυμάμαι με νοσταλγία την αρχική του επίδοση.


Nα κάνω μια "χαζή" ερώτηση. Αν πάρω από Αμερική, όπου η αυθεντική έρχεται με κοντά 115$, θα έχω θέματα με το διαφορετικό ρεύμα; Ή εφόσον η λάμπα είναι μετά τα τροφοδοτικά κλπ, το ρεύμα είναι πλέον το ίδιο;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Οπότε για ένα προβολέα που μτχ μου είχε στοιχίσει κάτω από 300

Αχχχχ εγώ τον είχα πάρει καινούριο στην ώρα του με 1450...! Αλλά πραγματικά, αν σκεφτείς ότι απ'τις 1000 ώρες οι 990+ ήταν θέαση και όχι ψείρισμα/calibrations, έκανε απόσβεση δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές το κόστος του μέχρι σήμερα!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
H "γνήσια" λάμπα κατασκευάζεται από Philips, Osram ή κάποια άλλη γνωστή εταιρεία λαμπτήρων. Συχνά ο κατασκευαστής αναγράφεται πάνω στον προβολέα ή στη μόντουλα της λάμπας. Οπότε αν βρεις το σωστό part number, μπορείς να βρείς μια χαρά σωστή λάμπα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
δυστυχώς όχι για τον panasonic που φοράει λάμπα panasonic φτιαγμένη από την panasonic...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ευχαριστώ παιδιά...

η αλήθεια είναι ότι ο tegonik με προβλημάτισε λίγο με τη "μισή φωτεινότητα". Να φανταστώ υπάρχουν διαβαθμίσεις και μεταξύ ιμιτασιόν, καλές και κακές; Η διάρκεια ζωής πραγματικά δε με ενδιαφέρει γιατί με 9-10 ταινίες το χρόνο θα έχει αλλάξει και το HDMI πρωτόκολο μέχρι να φτάσουμε στη μισή διάρκεια της λάμπας.. :flipout:

...ωστόσο με το φως, κρίμα θα'ναι, θυμάμαι με νοσταλγία την αρχική του επίδοση.


Nα κάνω μια "χαζή" ερώτηση. Αν πάρω από Αμερική, όπου η αυθεντική έρχεται με κοντά 115$, θα έχω θέματα με το διαφορετικό ρεύμα; Ή εφόσον η λάμπα είναι μετά τα τροφοδοτικά κλπ, το ρεύμα είναι πλέον το ίδιο;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Αχχχχ εγώ τον είχα πάρει καινούριο στην ώρα του με 1450...! Αλλά πραγματικά, αν σκεφτείς ότι απ'τις 1000 ώρες οι 990+ ήταν θέαση και όχι ψείρισμα/calibrations, έκανε απόσβεση δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές το κόστος του μέχρι σήμερα!

και που ακριβώς αυτή από αμερική λέει την λέξη original?
This is a high quality compatible lamp designed to meet or exceed the OEM specifications and high standards of quality.
δηλαδή μαϊμού..
 
δυστυχώς όχι για τον panasonic που φοράει λάμπα panasonic φτιαγμένη από την panasonic...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



και που ακριβώς αυτή από αμερική λέει την λέξη original?
This is a high quality compatible lamp designed to meet or exceed the OEM specifications and high standards of quality.
δηλαδή μαϊμού..

Ουπς... μάλλον έχεις δίκιο. Μπερδέυτηκα γιατί επίσης σε άλλο σημείο γράφει "This is a new Panasonic ET-LAX100 replacement Projector lamp with housing.", και είδα και την αρχική τιμή των 230$ και θεώρησα ότι αυτό θα'ναι.

Aυτό εδώ πάντως λέει ότι έχει ΟΕΜ Philips λάμπα μέσα. Μήπως έχει δίκιο ο ln()? (Μακάρι να μπορούσα να ανοίξω το μηχάνημα να δω τι έχει μέσα, αλλά είναι στην Ελλάδα, και όταν βρεθώ στην Ελλάδα θα'ναι πολύ αργά!)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
σίγουρα θα υπάρχει και αντίστοιχη philips, εγώ πάντως θυμάμαι να λέει panasonic η λάμπα πάνω στον γλόμπο, γιατί δεν βγάζεις την λάμπα σου να διαβάσεις τα στοιχεία που αναγράφονται πάνω στην λάμπα?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

ούπς, μετά είδα ότι δεν είσαι Ελλάδα...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

HTB1xgTeHXXXXXbeXFXXq6xXFXXXF.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

japan και philips δεν πάνε μαζί πιστεύω...
 
Μόλις βρήκα μια αυθεντική στα 149$, και μαντέψτε, είναι από Ελλάδα...! Λέω να το κάνω το έγκλημα... η λαλακία είναι ότι μέχρι να φτάσω εκεί το καλοκαίρι δε θα ξέρω αν πήρα λάμπα ή τούβλα...κι αν είναι λάμπα αν δουλεύει σωστά. :flipout:
 

Nti]nos

Senior Member
19 October 2014
692
Απάντηση: Re: Σώστε τον βετεράνο (Panasonic PT-AX100)

Μόλις βρήκα μια αυθεντική στα 149$, και μαντέψτε, είναι από Ελλάδα...! Λέω να το κάνω το έγκλημα... η λαλακία είναι ότι μέχρι να φτάσω εκεί το καλοκαίρι δε θα ξέρω αν πήρα λάμπα ή τούβλα...κι αν είναι λάμπα αν δουλεύει σωστά. :flipout:
Εεε, πληρωνεις..made in japan
 

drspiros

AVClub Addicted Member
Πάντως να ξέρεις ότι το μοντέλο της λάμπας είναι το ET-LAX100. Εγώ που είχα βάλει ιμιτασιόν, δεν είδα μεγάλες διαφορές στη φωτεινότητα (στη διάρκεια προφανώς υπάρχουν)
 
Επανέρχομαι μετά από 4 (μπρρρρ) χρόνια αφού βρέθηκα Ελλάδα και ο προβολέας είναι ακόμα εκεί που τον αφήσαμε, χωρίς καμία αλλαγή.

Επειδή συνειδητοποιώ ότι αυτά τα πράγματα γίνονται μόνο τσακ μπαμ, μήπως έχετε υπόψιν κάποιο ντόπιο κατάστημα που να φέρνει λάμπες, τώρα που γυρίζει, και χωρίς αποστολή σε 2-3 βδομάδες;

Βρήκα αυτό, αλλά δεν ξέρω για αξιοπιστία κλπ, ενώ και οι τιμές είναι εντυπωσιακά υψηλότερες από Ebay, μάλλον για το ίδιο ακριβώς προϊόν.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Δυστυχώς panasonic και φθηνή λάμπα δεν υπάρχει. Αυτή η εταιρία χρησιμοποιεί δικές της λάμπες σε αντίθεση με όλες τις άλλες εταιρίες και τις χρεώνει πανάκριβα ακόμα και αν το μοντέλο είναι αρχαίο. Η μοναδική σου λύση να βάλεις κάποια κινέζικη και οτι βγει (που συνήθως παίζουν χειρότερα και από την τελειωμένη σου γνήσια λάμπα). Μισό να ρίξω μια ματιά σε έναν δικό μας προμηθευτή αν έχει καμια ξεχασμένη (γνήσια) σε νορμάλ τιμή και σου λέω.
 
Δυστυχώς panasonic και φθηνή λάμπα δεν υπάρχει. Αυτή η εταιρία χρησιμοποιεί δικές της λάμπες σε αντίθεση με όλες τις άλλες εταιρίες και τις χρεώνει πανάκριβα ακόμα και αν το μοντέλο είναι αρχαίο. Η μοναδική σου λύση να βάλεις κάποια κινέζικη και οτι βγει (που συνήθως παίζουν χειρότερα και από την τελειωμένη σου γνήσια λάμπα). Μισό να ρίξω μια ματιά σε έναν δικό μας προμηθευτή αν έχει καμια ξεχασμένη (γνήσια) σε νορμάλ τιμή και σου λέω.

Θαενκς!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Αστο, βγαίνει κάπου στα 163 με τα φπα, δεν αξίζει. Πήγαινε σε κινέζικη φίλε, στο ebay βρήκα αυτή https://www.ebay.co.uk/itm/PANASONI...420523?hash=item4b5436bc6b:g:aSUAAOSwHStb4IUA που είναι Αγγλία να σου έρθει γρήγορα και οχι Κίνα να περιμένεις κανα 2μηνο. Κάπου στα 75-80 ευρώ βγαίνει αν έκανα σωστά τους υπολογισμούς. Αν δεν δουλεύει έχεις 14 days refund, οπότε no problem.
 
Αστο, βγαίνει κάπου στα 163 με τα φπα, δεν αξίζει. Πήγαινε σε κινέζικη φίλε, στο ebay βρήκα αυτή https://www.ebay.co.uk/itm/PANASONI...420523?hash=item4b5436bc6b:g:aSUAAOSwHStb4IUA που είναι Αγγλία να σου έρθει γρήγορα και οχι Κίνα να περιμένεις κανα 2μηνο. Κάπου στα 75-80 ευρώ βγαίνει αν έκανα σωστά τους υπολογισμούς. Αν δεν δουλεύει έχεις 14 days refund, οπότε no problem.

Να'σαι καλά, τσέκαρα και μου λέει delivery estimated between Tue. 4 Aug. and Tue. 1 Sep., οπότε αυτό μάλλον είναι deal breaker. Θα κάτσω να ψάξω τις κινεζικες μια-μια μπας και βρω τίποτα πιο σύντομο...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Να'σαι καλά, τσέκαρα και μου λέει delivery estimated between Tue. 4 Aug. and Tue. 1 Sep., οπότε αυτό μάλλον είναι deal breaker. Θα κάτσω να ψάξω τις κινεζικες μια-μια μπας και βρω τίποτα πιο σύντομο...

Aν του στείλεις μήνυμα ίσως μπορεί να στην στείλει με πιο σύντομο τρόπο και σε 2-3 μέρες να την έχεις!Εγώ χρησιμοποιώ συνέχεια αυτή τη πρακτική στις αγορές μου στο ebay, δεν χάνεις κάτι να τον ρωτήσεις!