Proxxon -Εργαλεία μοντελισμου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Ανοιγω αυτο το νημα για να γνωρισουμε, να παρουσιασουμε, να συζητησουμε, να ρωτησουμε και να μοιραστουμε τις εντυπωσεις για τα εργαλεια Proxxon.

Eδω ειναι ο Ελληνικος καταλογος της Proxxon Μicromot που περιεχει κυριως εργαλεια για μοντελισμο -αλλα οχι μονο.
Εδω ειναι ο Ελληνικος καταλογος της Proxxon Industrial που περιεχει εργαλεια για επαγγελματικη χρηση -αλλα οχι μονο.

Proxxon offer a vast range of workshop equipment. For 30 years, the precision German toolmaker PROXXON has been supplying high-quality power tools to the model-builder, wood and metalworker, jeweler, optician, professional cabinetmaker and do-it-yourselfers all over Europe with unmatched quality and service.

Κανω την αρχη καπως ανορθοδοξα, αναφεροντας ενα εργαλειο το οποιο φαινεται να ειναι εξαιρετικα δυσευρετο αλλα τελικα καταφερα να το βρω στην Ελλαδα!! (PC1.gr)

Eιναι ενα παλμικο τριβειακι, με μετασχηματιστη, το οποιο δεχεται ολα τα γυαλοχαρτα της αγορας και εχει ρυθμιση παλμων (σημαντικο για λεπτοδουλειες).
Φαινεται οτι για καποιο λογο εχει καταργηθει καθως δεν υπαρχει στον καταλογο.

Proxxon Orbital Sander SL 12/E
imagedisplay.ashx

http://www.amazon.com/dp/B000SK9AWG/
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: PROXXON -Εργαλεία μοντελισμου

Εγώ δοκιμάζω από χθες τον μίνι ξυλότορνο της Proxxon καθώς τον έχει ένας φίλος και μου τον δάνεισε...
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Re: PROXXON -Εργαλεία μοντελισμου

Εγώ δοκιμάζω από χθες τον μίνι ξυλότορνο της Proxxon καθώς τον έχει ένας φίλος και μου τον δάνεισε...

Ακομη περιμενουμε review και παρουσιαση κατασκευης.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μιχαλη αν δεν το εχεις κανει καπου αλλου, θελω μια παρουσιαση, review της πριονοκορδελας και συγκριση σε σχεση με μια αντιστοιχη σε αποδοση σεγας παγκου της proxxon επισης.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Απάντηση: Re: PROXXON -Εργαλεία μοντελισμου

Ακομη περιμενουμε review και παρουσιαση κατασκευης.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μιχαλη αν δεν το εχεις κανει καπου αλλου, θελω μια παρουσιαση, review της πριονοκορδελας και συγκριση σε σχεση με μια αντιστοιχη σε αποδοση σεγας παγκου της proxxon επισης.

Μου έσπασε τα νεύρα τότε γιατί λόγω απειρίας και ατρόχιστων συνοδευτικών σκαρπελων δεν γινόταν δουλειά.
Τον παράτησα αλλά ο φίλος μου που τον δούλευε για κάτι ποντιακές λύρες είχε μείνει αρκετά ευχαριστημένος.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Αγορασα ενα τσοκ για το μινι κολωνατο δραπανακι της Proxxon γιατι εβαζα και εβγαζα τα διαφορα collets καθε φορα που αλλαζα διαμετρο τρυπανιου...

Το συγκεκριμενο τσοκ παιρνει τρυπανια διαμετρου απο μισο εως 6.5μμ. Ιδανικο για τις αναγκες μου στις μικροξυλοκατασκες καθως χρησιμοποιω τρυπανια απο 1 εως 5μμ. Σπανια 0.5 χιλιστο και ακομα σπανιοτερα 6μμ.

Δοκιμαστηκε με τρυπανι 1μμ (στην φωτο) και ειτε ειμαι πολυ τυχερος διοτι δεν διαπιστωσα την παραμικρη υποψια τζογου, ειτε η proxxon εχει αριστο quality control! Koστισε 12 ευρω απο την ντοπια αγορα. Υπαρχει και στο https://www.toolstore.gr/proxxon-28122-tsok-kleidi-p-6014.html#.V4awSjWmZv0
28009471880_cde26883bd_b.jpg
 

Vrass!

AVClub Addicted Member
1 October 2013
1,472
Μία σύντομη παρουσίαση-γνωριμια με την επιτραπέζια σεγα ds 230/e της οποίας έγινα κάτοχος σήμερα...

IMG_20161206_225918869_HDR.jpg

Πρόκειται για πολύ συμμαζεμένη και απλή κατασκευή. Τα υλικά της είναι αρκετά καλής ποιότητας και τα παρελκόμενα που τη συνοδεύουν επίσης. Από αυτή την άποψη θεωρώ ότι ανταποκρίνεται πλήρως στα περίπου 150 που την πουλάνε τα περισσότερα καταστήματα.
Ή συναρμολόγηση είναι αρκετά απλή, το μόνο έξτρα εργαλείο που θα χρειαστεί είναι ένα αρκετά μακρύ κατσαβίδι είτε ίσιο είτε απλός σταυρός για να βιδωθούν οι δυο βίδες που πιάνουν το αλουμινένιο πέταλο στο σώμα του εργαλείου. Για τα υπόλοιπα έχει κλειδιά allen που το συνοδεύουν. Ή συναρμολόγηση είναι πανευκολο, όπως επίσης αρκετά εύκολο είναι και το πέρασμα της λάμας (ακεφαλες μόνο) το οποίο φοβόμουν.
Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ή μηδενική λίπανση του άνω εμβόλου και ελατηρίου που στηρίζει τη λάμα και ταυτόχρονα λειτουργεί ως τρόμπα αερα. Δεν είχε ίχνος λαδιού και το εξάρτημα ήταν σχεδόν κολλημένο, οπότε το εργαλείο δεν μπορούσε να λειτουργήσει. Ευτυχώς έχω λίγο λάδι ραπτομηχανής στο σπίτι, οπότε με λίγες σταγόνες και κούνημα με το χέρι φαίνεται ότι το πρόβλημα λύθηκε χωρίς παρατράγουδα. Όφειλε πάντως να είναι λαδωμενο ή γρασαρισμενο. Εδώ ρίχνω κάρτα στην proxxon.
Κατά τ'αλλα το εργαλείο είναι άψογο και φαίνεται πως κάνει ότι υπόσχεται.
Το βίδωσα (όπως λένε και οι οδηγίες) πάνω σε ένα βαρύ ρεταλι από πάγκο κουζίνας που είχα περισσευάμενο, μιας και είναι πισωβαρο και έχει τάση για σουζα και φυγή. Με το βιδωμα στον πάγκο σταθεροποιήθηκε άψογα.
Όσον αφορά τις κοπές, έκανα τρεις δοκιμές μία πάνω σε ένα λεπτό μασιφ ξυλάκι από διακοσμητικό κασώματος παραθύρου, ένα 8mm νοβοπάν και ένα πηχακι περίπου 2χ2. Στα δύο πρώτα δοκίμασα καμπύλες, ενώ στο τρίτο κοπή 45° με το βοήθεια του αντίστοιχου οδηγού. Στα δυο πρώτα τα πήγε μία χαρά, με λίγο ζορι μονο σε κάποια σημεία στο νοβοπάν. Στο τρίτο ζορίστηκε περισσότερο αλλά με πολλή υπομονή έβγαλε σωστή και πεντακάθαρη κοπή. Σκόνη λίγη σχετικά, την μαζεύει κάνεις εύκολα με μία σκούπα, ειδικά αν κατά τη διάρκεια της κοπής την έχει βάλει στην αντίστοιχη εξαγωγή στο πίσω μέρος του εργαλείου.

IMG_20161206_210837834.jpg

IMG_20161206_210831779.jpg

Από την πρώτη επαφή έχω μείνει συνολικά πολύ ευχαριστημένος. Περισσότερα εν καιρώ που θα το έχω δουλέψει.

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Eιναι κουκλι το ατιμο!
Πολυ ωραια παρουσιαση Κωστα, εκανες καλο ποδαρικο στο νημα της proxxon!!
Eαν πηρες ηδη τον αερα της αλλαγης της ακεφαλης λαμας, εισαι αρχοντας. Εχεις αρκετες επιλογες απο λαμες. Οι πιο χοντρες ειναι καλυτερες για τα μεγαλα παχη. Οι λαμες proxxon ειναι παρα πολυ καλες και κοφτερες.
Ορεξη να'χεις και αυτο το εργαλειακι θα σου δωσει απειρες ωρες χαρας!

Να συμπληρωσω οτι εχω αγορασει και τον διακοπτη ποδιου της proxxon που σε πολλες περιπτωσεις με εχει βοηθησει πολυ. Με μπερδευει βεβαια καμμια φορα, δεν το εχω συνηθισει ακομα, αλλα ειναι χρησιμος.
Τωρα που θα γυρισω και γω στην πατριδα σιγα σιγα θα αρχισω τα reviews ολων των εργαλειων proxxon που εχω, καιρος ητανε πια :))
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Ευχαριστούμε γιά τήν ενημέρωση Κώστα,καί πάλι καλοδούλευτη καί καλές δημιουργίες.
 

Vrass!

AVClub Addicted Member
1 October 2013
1,472
Ευχαριστώ και από εδω. :)

..και μια απορια....
Την λαμα την αφηνουμε βιδωμενη αρα και το ελατηριο υπο ταση, η καλυτερα να την ξεβιδωνουμε οταν το εργαλειο δε χρησιμοποιειται; Δεν πρόσεξα να λέει κατι σχετικό στις οδηγίες.

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Καλοδούλευτο το μηχανάκι σου & από εδώ.

Εγώ στην δική μου σέγα (Einhell) το αφήνω πάντα υπό τάση.

Σίγουρα ο Μιχάλης θα ξέρει καλύτερα σαν ειδικός Proxxon-ίστας.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Ευχαριστώ και από εδω. :)

..και μια απορια....
Την λαμα την αφηνουμε βιδωμενη αρα και το ελατηριο υπο ταση, η καλυτερα να την ξεβιδωνουμε οταν το εργαλειο δε χρησιμοποιειται; Δεν πρόσεξα να λέει κατι σχετικό στις οδηγίες.

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στις επιτραπεζιες σεγες δεν χαλαρωνω το σφιξιμο αν και εχω την αισθηση οτι ειναι σωστο να γινεται. Σιγουρα υπαρχει μια καταπονηση των βραχιονων αλλα και της λαμας.
Στην πριονοκορδελα το κανω παντα γιατι εκει υπαρχουν μεγαλυτερες δυναμεις, ραουλα υπο μεγαλη ταση και μια κορδελα που εχει ενα σημειο κολλησης, δεν ειναι μονοκοματο τεμαχιο σαν την λαμα.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: Απάντηση: Proxxon -Εργαλεία μοντελισμου

την δικη μου επιτραπεζια σεγα οχι proxxon...δεν την αφηνω ποτε υπο ταση μιας και θεωρω ισως λανθασμενα οτι ειναι κακο και για τους βραχιονες και για την λαμα να ειναι μονιμα τεντωμενο...μπορει και να μην παιζει κανενα ρολο...
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Proxxon -Εργαλεία μοντελισμου

την δικη μου επιτραπεζια σεγα οχι proxxon...δεν την αφηνω ποτε υπο ταση μιας και θεωρω ισως λανθασμενα οτι ειναι κακο και για τους βραχιονες και για την λαμα να ειναι μονιμα τεντωμενο...μπορει και να μην παιζει κανενα ρολο...

Λογικά το σωστό αυτό πρέπει να είναι, αλλά εγώ το ξεχνάω λόγω ηλικίας.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Αναφορικα με την εγγυηση της Proxxon και εχοντας μιλησει με τον εδω κεντρικο αντιπροσωπο, ισχυει το εξης.

Εργαλεια Proxxon αγορασμενα απο το εξωτερικο και μεσα στην εγγυση: Πρεπει να απευθυνθουμε στον πωλητη εξωτερικου.
Εργαλεια εκτος εγγυησης αγορασμενα απο το εξωτερικο: Mπορουν να επισκευαστουν στην Ελλαδα στο τεχνικο τμημα του κεντρικου αντιπροσωπου.

Eργαλεια Proxxon αγορασμενα απο Ελληνες εμπορους μεσα στην εγγυηση: Aπευθυνομαστε στον εμπορο η στον κεντρικο αντιπροσωπο.
Εργαλεια εκτος εγγυησης αγορασμενα απο Ελλαδα: Aπευθυνομαστε στον κεντρικο αντιπροσωπο.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Σήμερα, εκει που δούλευα με 8-αράκι κόντρα πλακέ στην κορδελίτσα της Proxxon ήρθε ο φίλος μου και μου λέει:
- Γίνεται να σκίσουμε αυτό το καδρονάκι στα δύο;
- Φέρτο, θα ζοριστή λιγάκι η μικρή αλλά ελπίζω να τα καταφέρει.
Λοιπόν, το "έσκισε" κυριολεκτικά.
Μπορεί να είναι μικρή στο μάτι αλλά είναι ωραίο μηχανάκι τελικά.:a0210:
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    175.3 KB · Views: 978

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
πω πω φιλε τι ποσταρες, δυναμη το εργαλειακι .....η καλυτερη διαφημιση για την proxxon!!
Eιναι και το μοτερ ισχυρο για τα κυβικα του, αλλα αν οι κορδελες τις proxxon δεν ηταν κορυφαιας ποιοτητος αμφιβαλλω αν θα μπορουσε να ολοκληρωσει αυτη την κοπη!

Τι υψος ειχε το καδρονακι? ~8 εκατοστα το κοβω. Πευκο?