LG LF652V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,639
Πάτρα
Αγόρασα τελικά παιδιά την 55αρα LG εν γνώσει των ιδιοτήτων περί μαύρου των IPS πάνελ αλλά ήθελα μεγάλη γωνία θέασης το WebOS της LG καθώς και παθητικό 3D και ίσως το καλύτερο after sale service από όσα έχω διαβάσει μέχρι σήμερα.
Το πακέτο πήγε στα 825 μαζί όμως με το magic control.
Δοκιμές για σύννεφα κλπ δεν έκανα.... από ότι πιάνει το μάτι δεν βλέπω κάτι που να ενοχλεί άρα κουτό δεν είναι να στεναχωρηθώ :flipout:
Η εικόνα είναι αρκετά ικανοποιητική για μένα σε ταινίες 1080p και το 3D ωραιότατο και ξεκούραστο.
Τα γράφω μήπως θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι ή και να μου πει αν πρέπει να προσέξω κάποια ρύθμιση.
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: LG 55 LF652V

Νίκο μεγειά την τηλεόραση! Καλές θεάσεις!

Σε τι απόσταση θα την έχεις;
 

luciel

New member
6 February 2013
8
Re: LG 55 LF652V

Καλορίζικη!

Μήπως θα έπρεπε να αλλάξει ο τίτλος σε LG LF652V γιατί στην ουσία υπάρχουν 3 διαφορετικά μεγέθη για το συγκεκριμένο μοντέλο: 42", 50" και 55".

Το magic remote ήταν μέσα στο κουτί ή το αγόρασες έξτρα; Έκανες ενημέρωση λογισμικού στην τελευταία έκδοση γιατί λένε πως βελτιώνει πολύ την ποιότητα.

Επίσης είδα τα επίσημα χαρακτηριστικά και η τυπική κατανάλωση είναι 46W στις 42", 69W στις 50" και 65W στις 55".
Δηλ. είναι χαμηλότερη η κατανάλωση στις 55" από τις 50". Μου έκανε εντύπωση κι αν μπορούσε κάποιος να το εξηγήσει γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό, θα ήταν πολύ χρήσιμο!
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,639
Πάτρα
Re: LG 55 LF652V

Ευχαριστώ Θοδωρή
Ο χώρος είναι μεγάλος αλλά όταν κάθομαι για ταινία ή 3D περίπου στα 3m. Την έχω πάνω σε βαρύ έπιπλο ιδιοκατασκευή με ρόδες που είχα για μια παλιά 29 CRT Sony που ζύγιζε όσο ένα ψυγείο μεγάλο :flipout:Η βάση της είναι αρκετά βαριά και εμπνέει εμπιστοσύνη για σταθερότητα.

Φίλε luciel Ευχαριστώ !!! Τον τίτλο ας τον αλλάξει κάποιος διαχειριστής σωστή η παρατήρηση.
Το magic remote είναι χωριστά (το περιμένω ακόμα γιατί δεν είχε η LG) Έπεσε διαπραγμάτευση για την τιμή με τους διαπραγματευτές του Κωτσόβολου και από 50 έφτασε στα 25 .
Ενημέρωση λογισμικού έκανε μόλις συνδέθηκε στο router. Επί τη ευκαιρία ο browser δείχνει ίδιος όπως στο PC. Βρίσκεις ότι θέλεις και είναι γρήγορος.
Δεν ξέρω για την κατανάλωση πάντως δεν ήταν ρυθμισμένη η εικόνα στο eco όταν την τοποθέτησα.
Προσπαθούσα να συνδέσω ένα πληκτρολόγιο bluetooth που έχω από ένα Lenovo τάμπλετ της γυναίκας μου αλλά δεν το έβλεπε ....μετά κατάλαβα ότι χρειάζεται στικάκι στην usb για επικοινωνία με το πληκτρολόγιο. Πάντως γράφει ότι μπορείς να συνδέσεις πληκτρολόγιο ή ποντίκι κατ ευθείαν στην usb με καλώδιο.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Re: LG 55 LF652V

Το magic remote ήταν μέσα στο κουτί ή το αγόρασες έξτρα; Έκανες ενημέρωση λογισμικού στην τελευταία έκδοση γιατί λένε πως βελτιώνει πολύ την ποιότητα.

κάτι άσχετο (αλλά και σχετικό) έχω ήδη την 55lb731v που έχει το magic remote, λοιπόν σε περίπτωση που υπάρχουν LG webos TV που δεν έχουν το magic remote υπάρχει το παρακάτω πρόγραμμα (για android) : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lge.app1&hl=el το οποίο κάνει πολύ καλή αντικατάσταση του magic remote, το έχω δοκιμάσει και το έχω συγκρίνει. Οπότε, χτύπα ξύλο, αν χαλάσει το magic remote δεν χρειάζεται να αγοράσω άλλο.
Αυτά συγγνώμη για το offtopic αλλά αν ο διαχειριστής πιστεύει ότι μπορεί να μπει αλλού αυτό το ποστ ας το βάλει εκεί.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,590
Re: LG 55 LF652V

Να ξέρεις ότι είναι πολύ καλό "backup" του magic remote :a0210:

Α! και έχω δοκιμάσει windows tablet να παίζει kodi ασύρματα με την τηλεόραση, πολύ καλή φάση!

για ασύρματο όντως ισχύει! αν μάλιστα συνδέσεις κάτι ασύρματα πληκτρολόγια που έχουν ενσωματωμένο πάνω τους το touchpad είναι απόλαυση, βέβαια τα flash sites είναι μια λυπητερή ιστορία.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,639
Πάτρα
Για τα HZ στο πάνελ... η απάντηση του xavito σε παλαιότερη ερώτηση μου:

"100Hz panel (IPS) με MCFI, ρυθμιστικο TruMotion (de-judder ,de-blur)."

----------------------------------------------------
Αν κάποιος ξέρει:
Για την σύνδεση πληκτρολογίου bluetooth που έλεγα πιο πάνω πρέπει να πάρω στικάκι bluetooth που να μπει σε μία usb της τηλεόρασης και να το βλέπει ??
Και αν ψάξω για τέτοιο αντάπτορα θα αναγνωρίζει το πληκτρολόγιο... έχουν δηλαδή όλα το ίδιο πρωτόκολλο, και η TV θα μπορέσει να αναγνωρίσει τέτοιο σήμα ??
 

Conan the barbarian

New member
26 May 2011
36
Καλημέρα παιδιά

Αν και ενδιαφερόμουν για την Sony 49X8005c είδα και αυτή την προσφορά και μου φαίνεται πολύ καλή για τα λεφτά της. Επειδή δεν είναι και εποχές όπου μπορώ να δώσω το κάτι παραπάνω...(θα ήθελα πάντως το android tv και πάντα είχα Sony tv) λέω μήπως πάω στην LG LF652V. Μια βασική ερώτηση: Θα με ενδιέφερε να παίζει Netflix, υπάρχει αυτή η δυνατότητα μέσω app;
 

guest1234

New member
5 October 2011
50
Χαίρεται. Είμαι κάτοχος από σήμερα αυτής της εκπληκτικής τηλεόρασης.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,639
Πάτρα
Conan το Netflix το βγάζει πρώτο πρώτο στο WebOs ... δεν το έχω δοκιμάσει.
Guest καλές προβολές !!!!
 

guest1234

New member
5 October 2011
50
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι η τηλεόραση έχει πάρα πολύ καλή εικόνα έως τρομερή θα έλεγα
σε υλικό Full-HD. Είδα το ντοκυμαντέρ Μικρόκοσμος που έχει μικροκάμερες μέσα σε φωλιές εντόμων και έπαθα πλάκα.
Δοκίμασα επίσης και το τηλεοπτικό σήμα και είναι πολύ αξιοπρεπής. Έκανα και μια αναβάθμιση που μου έβγαλε.
Πάντως ειδικά στα κανάλια SKAI HD και STAR HD με ανάλυση 1920X1080i σε bitrate
περίπου 6Mbps και
ΕΡΤ-HD έχει πάρα πολύ καλή εικόνα. Το βράδυ θα δοκιμάσω να δω και στο σκοτάδι για να ελέγξω το μαύρο.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,639
Πάτρα
Και το 3D είναι πολύ ωραίο και δεν κουράζει !!!
Εγώ δεν βλέπω ποτέ στο απόλυτο σκοτάδι...πάντα υπάρχει χαμηλό φως στο πλάι ή πίσω από την τηλεόραση.
 

lazarnik

New member
1 June 2015
22
Καλησπερα. Ειχε ερθει η ωρα να αλλαξω την samsung 37a656a. Σκεφτομουν για μια 42', ειμουν λιγακι αρνητικος σε ποιο μεγαλη. Αλλα διαβαζωντας συνεχεια για 50'+ και μιας και έκατσε η προσφορά αυτη αποφάσισα και παρήγγειλα την lg αυτη. Θα την εχω σε 2 μέρες ελπιζω να ειναι καλη, να μην μου φανει μεγάλη και να την χαρω.
 

teryps

New member
3 March 2013
11
Την παρελαβα σημερα .Τωρα ειμαι στο ψαξιμο.Μεχρι στιγμης ολα ειναι τελεια.
 

kostakhs

New member
26 June 2006
34
τι όμορφη αίσθηση να γυρνάς από την δουλειά και να σε περιμένει στο σαλόνι ένα μαιμουδάκι 2,5 ετων και μία 50lf652... Πάω για παιχνίδι με το μαιμουδακι και μόλις κοιμηθεί αποκαθήλωση της παλιας 37 lg και κρέμασμα της καινούριας....
 

guest1234

New member
5 October 2011
50
Από που να ξεκινήσεις και που να τελειώσεις, όταν θέλεις να περιγράψεις αυτή τη τηλεόραση.
Πραγματικά μια άριστη τηλεόραση σε όλα της. Το μαύρο της το βράδυ σε απόλυτο σκοτάδι είναι υπέροχο.
Σε υλικό 3D απίστευτη η ποιότητα της εικόνας χωρίς να κουράζει τα μάτια. Σε τηλεοπτικό σήμα όταν βλέπεις
τα κανάλια SKAI-HD, STAR-HD, ANT1-HD και ΕΡΤ-HD να προβάλουν αληθινό HD-υλικό, η τηλεόραση απογειώνεται.
Ακόμα και στο απλό SD τηλεοπτικό η εικόνα είναι καλή. Οι Smart λειτουργίες της επίσης πολύ δυνατές. Ο Media-Player της
δεν έχει κολλήσει πουθενά, τα παίζει όλα και πάντα. Σε αγώνα ποδοσφαίρου που είδα επίσης, φαίνεται ότι όντως η εικόνα
και η κίνηση είναι εξαιρετική, που δείχνει ότι πραγματικά το πάνελ είναι 100Hz. Δορυφορικό δέκτη δεν δοκίμασα γιατί δεν έχω πιάτο.
Αυτό που τελικά συμπεραίνει κανείς, είναι ότι με 549,00 παίρνεις ένα από τα καλύτερα μοντέλα τηλεόρασης που κυκλοφορούν αυτή τη
στιγμή στην αγορά, δηλ. παίρνεις μια τηλεόραση που τα έχει ΟΛΑ στην κυριολεξία.
Κορυφή πραγματικά !!
Μπράβο στην LG!! Βγάζει κορυφαίας ποιότητας τεχνολογικά προϊόντα.
 

Donacgreece

Established Member
10 September 2008
120
Από που να ξεκινήσεις και που να τελειώσεις, όταν θέλεις να περιγράψεις αυτή τη τηλεόραση.
Πραγματικά μια άριστη τηλεόραση σε όλα της. Το μαύρο της το βράδυ σε απόλυτο σκοτάδι είναι υπέροχο.
Σε υλικό 3D απίστευτη η ποιότητα της εικόνας χωρίς να κουράζει τα μάτια. Σε τηλεοπτικό σήμα όταν βλέπεις
τα κανάλια SKAI-HD, STAR-HD, ANT1-HD και ΕΡΤ-HD να προβάλουν αληθινό HD-υλικό, η τηλεόραση απογειώνεται.
Ακόμα και στο απλό SD τηλεοπτικό η εικόνα είναι καλή. Οι Smart λειτουργίες της επίσης πολύ δυνατές. Ο Media-Player της
δεν έχει κολλήσει πουθενά, τα παίζει όλα και πάντα. Σε αγώνα ποδοσφαίρου που είδα επίσης, φαίνεται ότι όντως η εικόνα
και η κίνηση είναι εξαιρετική, που δείχνει ότι πραγματικά το πάνελ είναι 100Hz. Δορυφορικό δέκτη δεν δοκίμασα γιατί δεν έχω πιάτο.
Αυτό που τελικά συμπεραίνει κανείς, είναι ότι με 549,00 παίρνεις ένα από τα καλύτερα μοντέλα τηλεόρασης που κυκλοφορούν αυτή τη
στιγμή στην αγορά, δηλ. παίρνεις μια τηλεόραση που τα έχει ΟΛΑ στην κυριολεξία.
Κορυφή πραγματικά !!
Μπράβο στην LG!! Βγάζει κορυφαίας ποιότητας τεχνολογικά προϊόντα.
Υπάρχουν τα ΣΚΑΙ ΑΝΤ1 και STAR Σε HD?