Pro-ject Debut Carbon DC ή Rega RP1

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Αντώνης

Established Member
3 July 2007
227
Αθήνα
Απ' ότι έχω διαβάσει και τα δύο είναι best value for money μέχρι τα 500 ευρώ, με το μεν Pro-ject να είναι πιο αναλυτικό και με περισσότερη λεπτομέρεια και το Rega να εχει καλύτερες χαμηλές και σώμα, σύμφωνα με τα περισσότερα reviews.
Ένας από τους κύριους λόγους είναι το γεγονός ότι λέω σιγά-σιγά να αρχίσω να μαζεύω τα κατάλληλα "εργαλεία" προκειμένου να ψηφιοποιώ μόνος μου τα βινύλιά μου στο εξής.
Επειδή όμως το budget - προς το παρόν - είναι περιορισμένο, δε μπορώ να κινηθώ σε ανώτερη κατογορία τιμής. Αργότερα ίσως μπω στη διαδικασία αναβάθμισης ή αν δεν έχει νόημα αντικατάστασης του πικαπ.
Μέχρι τότε θεωρώ ότι τα συγκεκριμένα πικαπ είναι μια καλή και ποιοτική entry level επιλογή.
Ποιά είναι η άποψή σας ?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Η επιλογή είναι δύσκολη γιατί και τα δύο είναι εξαιρετικά σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Το rega είναι καταπληκτικό, πολύ καλό σύνολο, ενώ το project έχει carbon βραχίονα, που σημαίνει περισσότερη ησυχία στην αναπαραγωγή κατ εμέ.
Δύσκολη επιλογή και μάλλον θα πήγαινα 51-49 % προς το project.
Υπάρχει η δυνατότητα να τα ακούσεις κάπου ή/και στον χώρο σου;
Ίσως αυτό να καθορίσει την τελική σου επιλογή.
Το stereophile γράφει πολύ καλά σχόλια πάντως για το rega : http://www.stereophile.com/content/rega-rp-1-record-player#tC3QH6rM02wz3sHB.97

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πολύ καλά σχόλια για το project : http://www.soundandvision.com/conte...ct-debut-carbon-turntable#Ir0UXLCL1yf9gv6T.97
 

Αντώνης

Established Member
3 July 2007
227
Αθήνα
Re: Απάντηση: Pro-ject Debut Carbon DC ή Rega RP1

Ευχαριστώ για την απάντηση Μιχάλη.
Τα reviews τα έχω διαβάσει και απ' ότι έχω καταλάβει, στις συγκεκριμένες εκδόσεις μάλλον ελαφρά υπερτερεί το Project, ενώ το Rega έχει το πλεονέκτημα της περαιτέρω (σημαντικής) βελτίωσης με τον RB300 βραχίονα και εξωτερικό τροφοδοτικό.
Βέβαια, γνωρίζω καλά ότι άπαξ και κάνεις την αρχή δεν τελειώνεις ποτέ (το ξέρω καλά το έργο από άλλη μεγάλη λόξα που έχω), αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσεις...
Να σου πω, προσωπικά κλίνω κι εγώ 55-45% προς το Project, αλλά θέλω ν' ακούσω και άλλες γνώμες...
Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να τα ακούσω και τα δύο στο χώρο μου...
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Σε αυτά τα λεφτά προσωπικά θα κοιτούσα και την λογική του μτχ
Εάν μπορεί να ελεγχθεί η λειτουργικότητα του προς πώληση πικάπ, μέχρι τα 500,00
υπάρχουν διαμάντια στις αγγελίες
π.χ. ενα καλοδιατηρημένο thorens θα νικήσει κατά κράτος θεωρώ και τα 2 και μένουν
λεφτά για μια καλή κεφαλή ή και για ενα καλό phono που και αυτό παίζει αρκετά το ρόλο του
Καθαρά προσωπική άποψη βέβαια τα ανωτέρω
Σε καινούργιο θα κοίταγα σίγουρα και κανένα dual
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Οπως λενε και οι πολυ πιο εμπειροι φιλοι, με budget στα 500 ευρω μια καλη λυση θα ηταν μεταχειρισμενο πικαπ γυρω στα 300-350 ευρω κατηγοριας του 3αριου της rega (βλεπε και dual, thorens, project) και μια καλη συμβατη κεφαλη καινουρια γυρω στα 150-200 ευρω. Με την προυποθεση οτι υπαρχει ηδη καποιο αξιοπρεπες phono.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εχεις κεφαλη, θα αγοράσεις καποια ή θα παρεις πακέτο οτι σου δινει η καθε εταιρία?

Για να σου δωσω να καταλάβεις, οταν ειχα παρει το πρωτο μου συμπαθητικό πικαπ, ειχα διαλεξει ενα Goldring GR2 (~Rega P3) γιατι σε σχέση με το πρακτικά ιδιο Rega φόραγε την Goldring 1012GX που ηταν κλάσεις ανώτερη απο αυτη που εδινε το Ρ3.

Πρώτο κριτήριο ειναι η κεφαλη, δεύτερο ο βραχιονας. Η Rega ειναι καλύτερη σε αυτο τον τομεα. Το βαρος του δε ειναι πιο στρωτό (~12 σε σχεση με τα μολις 8.5 του ProJect) οποτε ματσαρει καλύτερα με περισσότερες κεφαλες.
 

Αντώνης

Established Member
3 July 2007
227
Αθήνα
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Έχω ένα απλό phono pre-amp https://www.google.gr/imgres?imgurl=http://arwill.hu/forras/kep/kifutott-termekek/pre-amp-220-lemezjatszo-eloerosito-976914-5868.jpg&imgrefurl=http://arwill.hu/termekek/kifutott-termekek/pre-amp-220-lemezjatszo-eloerosito-976914/&h=1140&w=1370&tbnid=S_EyAQ09mFTtmM:&docid=qZUfX3XoeS27DM&ei=ErjMVtu5DaqV6ASl5orwDA&tbm=isch&ved=0ahUKEwjbitCd1I7LAhWqCpoKHSWzAs4QMwgiKAcwBw συνδεδεμένο με το πικάπ μου (Technics SL-BD20 με κεφαλή stanton).
Πρακτικά δηλαδή μάλλον θα χρειαστώ καινούργιο για το "καινούργιο" πικάπ.
Τώρα όσο αφορά την αγορά καινούργιου ή μεταχειρισμένου, σαφώς βρίσκεις στην αγορά (αγγελίες) πολύ καλά μεταχειρισμένα, αλλά αφενός πρέπει να περιμένεις την κατάλληλη στιγμή, φυσικά να προλάβεις (αν είναι ευκαιρία θα φύγει αμέσως από τους γνώστες) και να έχεις μετρητά...
Συν τοις άλλοις, πρέπει να μπορείς να ελέγξεις την κατάσταση ενός μεταχειρισμένου πικάπ, πράγμα που εγώ δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις να κάνω με ασφάλεια.
Αυτοί είναι οι λόγοι που με οδηγούν (κατά πάσα πιθανότητα) σε καινούργιο, γνωρίζοντας ότι με τα ίδια χρήματα θα πάρω κάτι κατώτερο...
Πάντως, ψάχνοντας λίγο περισσότερο το θέμα (συνεχώς τα δεδομένα αλλάζουν όσο το ψάχνω καλύτερα), ίσως αξίζει να ανέβω κατηγορία τιμής (πχ Project RPM3 Carbon, Rega RP3) πχ βάζοντας δόσεις, αν και δε μου αρέσει σαν ιδέα, δεν ξέρω...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αυτό τι λέει που ειναι σε αυτά τα χρήματα;

http://isembel.gr/index.php?option=com_eshop&app=catalog&view=item&id=730
Ας μας πουν οι ειδικοί, τα Onkyo δεν τα ξέρω καθόλου...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Αυτό τι λέει που ειναι σε αυτά τα χρήματα;

http://isembel.gr/index.php?option=com_eshop&app=catalog&view=item&id=730

Μια γνωστή απομίμηση του mk2,όπως και άλλες που δεν έχουνε καμία σχέση με το πλατό,τον βραχίονα,τον κινητήρα και γενικά την ποιότητα κατασκευής του Technics.

Για μένα συγνώμη κιόλας...Απλα μαϊμού !
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Αρε Μακη, παντα τις ιδιες εμοννες έχεις. Αν εχουν αντιγράψει κατι αυτο ειναι το Thorens 160 (που προφανώς καμια σχεση δεν εχει με το μκ2 σε εμφάνιση). Το Onkyo δεν το εχω ακούσει αλλα δείχνει αξιοπρεπέστατο. Παρολαυτα παλι στο Rega θα πήγαινα.

CP-1050_Open_N9999x9999.png.jpg


maxresdefault.jpg
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Παναγιώτη μιλάμε για direct drive.

Ο βραχίωνας είναι μια κακιά αντιγραφή του mk2,έχουνε γίνει αναφορές για τα bearing για τζόγους όπως και για το pionner.

Καλά για το θέμα του κινητήρα και πλατό καν δεν το συζητώ...
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Offtopic...αλλα το thorens της φωτογραφιας ειναι μουρλια
Εαν εχει καποιος ενα τετοιο στο συστημα του και δεν εχει τρελες απαιτησεις, μαζι με μια καλη mm (shure,nagaoka,goldring) και ενα phono (trichord κλπ), το μονο πραγμα που θα χρειαζεται ειναι το κλασσικο επιπλο απο το ικεα για να αποθηκευσει τους δισκους που θα παρει απο το μοναστηρακι
α και ενα καλο πλυντηριο....α και αρκετο χρονο να το απολαυσει
Sorry και παλι για το offtopic
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Για το thorens ναι...Είναι από τα κλασικά πικάπ.

Αλλα thorens με direct drive και βραχίωνα mk2 με ξεπερνάει.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Pro-ject Debut Carbon DC ή Rega RP1

Παναγιώτη μιλάμε για direct drive.

Ο βραχίωνας είναι μια κακιά αντιγραφή του mk2,έχουνε γίνει αναφορές για τα bearing για τζόγους όπως και για το pionner.

Καλά για το θέμα του κινητήρα και πλατό καν δεν το συζητώ...

Μάκη,κουράστηκα.
Σε νήμα που μιλάμε για άλλα πάλι εμφανίζεται το mkII.
Καλό,χρυσό για την χρήση που φτιάχτηκε,αλλά άσχετο!Ούτε ξέρω πόσα νήματα έχει δικά του.
Φτάνει.
Μόνος σου το καις,δεν το καταλαβαίνεις;Στην σωστή μεριά (σε νήμα του δηλαδή ),βοηθάς.
Σε άσχετη δεν βοηθάς,το αντίθετο.Ξέρεις πόσοι φίλοι παίζουν με τέτοιο;Είδες εσύ πουθενά να το ποστάρουν σε κάθε νήμα,επειδή ίσως έχει κάπου ,κάτι μια ομοιότητα μαζί του;
Έλεος.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
O φίλος spy net ρώτησε και είπα άπλα την αποψη μου...Ok φύγαμε λίγο offtopic.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Επειδή ψάχνει και ο αδερφός μου για φτηνό πικάπ κοιτάω γενικά αυτές τις μέρες.

Και ας μου επιτραπεί λίγο το off topic, αλλά έχει συνάφεια.

Απ ότι έχω δει υπάρχει μια τάση να χρησιμοποιούνται οι γνωστοί κινέζικοι κινητήρες direct drive (απομιμήσεις Technics) σε μια νέα γενιά πικάπ που ξεπροβάλει, και θέλει να διαφοροποιηθεί αισθητικά (αλλά και λειτουργικά) από τις γνωστές απομιμήσεις Technics.

Το Onkyo που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι ένα από αυτά και ένα άλλο μοντέλο είναι το Audio Technica ATL-5 http://www.whathifi.com/news/ifa-2015-audio-technica-introduces-its-lp5-turntable-ps330

audio-technica_at-lp5.jpg


Είναι στην ουσία ο ίδιος φτηνός κινητήρας που βρίσκεται στους κλώνους αλλά προσφέρεται σε πακέτο πιο "audiophile".

Το συγκεκριμένο έχει και ενσωματωμένο phono και usb έξοδο για ψηφιοποίηση βιβλίων.

Θεωρώ ότι το off topic αξίζει ώστε να έχουμε υπόψιν και αυτά τα πικάπ σαν εναλλακτικές, όμως θα πρέπει να προσέξουμε ότι αυτά τα πικάπ δεν είναι στην κλάση ποιοτικών λύσεων.

Κύριο τεχνικό χαρακτηριστικό που μου κάνει εντύπωση πόσο κακό είναι, είναι το wow/flutter στα 0.2%WRMS, πράγμα απαράδεκτο για direct drive, το Onkyo αν δεν απατώμαι είναι στα 0,15% αλλά πιστεύω ότι τα δύο μοτέρ πρέπει να είναι παρόμοια αν όχι ίδια και παίζουν με τις προδιαγραφές.

Το πόσο χάλια είναι αυτό σε σχέση με το δικό μου idler δεκαετίας του 60 που είναι (χωρίς το ηλεκτρονικό τροφοδοτικό) στα 0,06%WRMS.

Τώρα on topic και στο ερώτημα του φίλου εγώ θα αγόραζα το Rega, ή ακόμα καλύτερα ένα μεγαλύτερο μοντέλο Rega με καλύτερο βραχίονα (τουλάχιστον RB300/3), και με ηλεκτρονικό τροφοδοτικό, αλλά ξεφεύγουμε από το μπάτζετ.

Μεταχειρισμένα υπάρχουν επίσης αρκετά καλά πικάπ.
 

Αντώνης

Established Member
3 July 2007
227
Αθήνα
Δηλαδή, για να επανέλθω πάλι στο θέμα, αν υποθέσουμε ότι ανέβω κατηγορία (μιλάμε πάντα για καινούργιο), ανάμεσα στα Project RMP3 Carbon και Rega RP3 ποιό προτείνετε (ή οποιοδήποτε άλλο σ' αυτή την τιμή) ?
Επίσης, έχει διαφορά αν η κεφαλή είναι ΜΜ ή MC ?
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Pro-ject Debut Carbon DC ή Rega RP1

Δηλαδή, για να επανέλθω πάλι στο θέμα, αν υποθέσουμε ότι ανέβω κατηγορία (μιλάμε πάντα για καινούργιο), ανάμεσα στα Project RMP3 Carbon και Rega RP3 ποιό προτείνετε (ή οποιοδήποτε άλλο σ' αυτή την τιμή) ?
Επίσης, έχει διαφορά αν η κεφαλή είναι ΜΜ ή MC ?

Είμαι ρεγκάκιας γενικά και θα ψήφιζα RPM3
Αλλά πρόσφατα μια φίλη εντυπωσιάστηκε από την εμφάνιση του carbon και αυτό επιλέξαμε – σε κόκκινο
Περί ορέξεως θα μου πεις…
Αλλά και το μάτι ακούει :BDGBGDB55:
Γενικά καμιά απόφαση δεν είναι εντελώς λάθος, πρόκειται για κλασικό δίλημμα
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Προσωπικά είμαι υπέρ της Rega, διότι πιστεύω (είμαι σίγουρος δηλαδή) ότι ο βραχίονας είναι ανώτερος.

Βέβαια έχει βγει νέο μοντέλο με βελτιωμένο βραχίονα https://parttimeaudiophile.com/2016/02/22/rega-unveils-new-planar-3-and-rb330-tonearm/

οπότε μην το βιαστείς.

Ως προς κεφαλές συνήθως μπαίνουν ΜΜ (απέφυγε καλύτερα την δικιά τους ELys2 διότι δεν αλλάζει βελόνα), αλλά ο RB300/3 (και σίγουρα και ο νέος 330 με τα βελτιωμένα έδρανα και αντίβαρο) είναι ικανοί να υποστηρίξουν πολύ καλές κεφαλές MC, και στο vinyl engine κάποιοι έχουν βάλει επάνω και ZYX R100 Yatra, αυτό λέει πολλά.

Για κεφαλές έχουμε πει πολλα και διάφορα και ένα πολύ καλό νήμα είναι αυτό: http://avclub.gr/forum/showthread.p...ού-μαγνήτη-κινητού-σιδήρου-και-κινητού-πηνίου

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τάσο σίγουρα εννοείς ότι προτείνεις το RP3...