Σωστό ύψος τηλεόρασης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Καλησπέρα σας.

Αγόρασα μια 55 άρα sony αλλά το ύψος θεάσης δεν μου φαίνεται άνετο. Παρατηρώ να κοιτάω χαμηλά με αποτέλεσμα ο αυχένας μου να πιάνεται.

Ο καναπές ειναι απέναντι απο την τηλεοραση σε απόσταση 2.9 μέτρα . Το ύψος του καθίσματος του καναπέ περίπου 40 εκατοστά.

Το τραπεζάκι της τηλεόρασης ειναι 40εκατοστα ( κοντό κατα τη γνώμη μου) και με την βάση η τηλεόραση ανεβαίνει +7 εκατοστά αρα πάμε σε ύψος 47 εκατοστά απο το κάτω μέρος της οθόνης(δεν μετράω τα bezel)

Δεν θέλω να την βάλω σε τοίχο αλλά να φτιάξω ενα πρόσθετο τραπεζακι πάνω στο τραπεζάκι της τηλεόρασης για να την ανυψώσω όσο χρειάζεται.

Το θέμα ειναι σε τι υψος να φτιάξω αυτο το μικρό τραπεζάκι. Να την ανεβάσω άλλα 20 εκατοστά; Δηλαδή να την φτάσω σε υψος 40+20+7 = 67εκατοστά;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το σωστό ύψος τηλεοράσης είναι το ύψος των ματιών σου όταν κάθεσαι. Δηλαδή πρέπει όντας καθισμένος και κοιτώντας ίσια το βλέμμα σου να πέφτει ακριβώς επάνω στο κέντρο τις επιφανείας προβολής (και όχι συνολικά της όλης συσκευής) Προσωπικά πιστεύω ότι είναι προτιμότερο να κοιτάς χαμηλότερα παρά ψηλότερα εκτός αν κάθεσαι σχεδόν ξαπλωμένος όποτε το προσαρμόζεις ανάλογα.
 
Last edited:

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Αν κάθεσαι σε καναπέ η πολυθρόνα , που λογικά σημαίνει ότι κάθεσαι με κάποια ελαφρά κλίση προς τα πίσω λόγω βάθους , νομίζω ότι το σωστό ύψος είναι τα επίπεδο των ματιών να βρίσκεται στο ίδιο ύψος με το επίπεδο υποτίτλων στην τηλεόραση.
 

johnnyR

Established Member
27 February 2010
277
ΑΘΗΝΑ - ΩΡΩΠΟΣ
εγω νομιζω τα ματια στο κεντρο της οθονης και ελαχιστα πιο χαμηλα, ετσι το εχω εγω κ με ρουφαει ο καναπες καμια φορα, βεβαια εχω 55'' σε αποσταση 4.2 μετρα, λογικα εχει κ αυτό σημασια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Αν κάθεσαι σε καναπέ η πολυθρόνα , που λογικά σημαίνει ότι κάθεσαι με κάποια ελαφρά κλίση προς τα πίσω λόγω βάθους , νομίζω ότι το σωστό ύψος είναι τα επίπεδο των ματιών να βρίσκεται στο ίδιο ύψος με το επίπεδο υποτίτλων στην τηλεόραση.

ουτε καν, παρα πολύ ψηλα
 
Δε νομίζω ότι υπάρχει "σωστό", τουλάχιστον όχι όταν μιλάμε για IPS panels που δεν έχουν "sweet spot" θέασης. Εκεί όπως σε βολεύει.

Αν μιλάμε για VA panel, συμφωνώ περίπου με τους προλαλήσαντες, πρέπει θεωρητικά το κέντρο της οθόνης να συμπίπτει με την οριζόντια ματιά σου. Ωστόσο, αν χρησιμοποιείς υπότιτλους, θα έλεγα να δώσεις ελαφρή μετακίνηση προς τα πάνω ώστε να μη χρειάζεται να χαμηλώνεις πολύ το βλέμμα για να τους διαβάζεις. Η διαφορά στη γωνία δε θα είναι αισθητή για τέτοια μικρομετακίνηση.
 

T_N_T

Senior Member
24 April 2011
471
Πειραιάς
Έχει βάλει κανείς 65αρα σε ύψος 65-70 εκ από πάτωμα με VA panel?
Απόσταση θέασης 3,30μ καναπές 42εκ. Ετοιμάζω κάποιες αλλαγές σιγά σιγά στις πρίζες και φοβάμαι μην την πατήσω και χάνω λόγω του ότι το panel δεν θα είναι IPS...