Περί setup ο λόγος...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΤΙ SETUP ΗΧΕΙΩΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ;


  • Total voters
    0
Ας μιλήσουμε λίγο και ας δούμε τι setup ηχείων έχουν εφαρμόσει οι περισσότεροι απο το club.Πλέον τα μέλη του είναι πάρα πολλά και νομίζω ότι το συνολικό αποτέλεσμα θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.
Προσωπικά απο το 5,1 έχω περάσει στο 7,1 αν και νομίζω ότι θα μας πάρει αρκετό καιρό ακόμη μέχρι να αξιοποιήσουμε στο σύστημά μας αυτό το setup σωστά και χωρίς μαιμουδιές...Βεβαίως δεν παίζει ρόλο το μέσο απεικόνησης εαν είναι μιά tv η ένας projectror.
Σημ....ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΜΕΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΑΣ ΣΧΟΛΙΑ ΕΔΩ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ GALOP
 
Last edited:

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Προς το παρον τιποτα, αλλα στο νεο σπιτι εχει γινει ηδη η εγκατασταση για 7.1 συστημα, με τα 4 περιφερειακα στην ψευδοροφη.
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
5.1 αλλα με δυο ζευγαρια sur
παροτι εχω την υποστηρηξη για 7.1
παιζει στο χωρο μου καλυτερα το 5.1
 

jaws

Established Member
Πολύ μικρός ο χώρος μου για 7.1 οπότε μένω σταθερά στο 5.1 που δεν με χαλάει καθόλου...αν και ποτε ποτέ κάτι μου χτυπάει στο μυαλό για 5.2. τι λέτε?
 
Απάντηση: Re: Περί setup ο λόγος...

Πολύ μικρός ο χώρος μου για 7.1 οπότε μένω σταθερά στο 5.1 που δεν με χαλάει καθόλου...αν και ποτε ποτέ κάτι μου χτυπάει στο μυαλό για 5.2. τι λέτε?

Με μικρό χώρο και 5,2, κάτι δεν μου κάθετε καλά....
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
7.1 εδώ και 2-3 χρόνια.

Τώρα είμαι στην φάση έρευνας αγοράς
για να αντικαταστήσω τα SBR και SBL με κάτι καλύτερο
από τα 2 μικρά ηχεία της Philips που έχω τώρα.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μαζι με τους πολλους (5.1)

Κανα-δυο που "καθονται" παραπερα δεν μετρανε, σωστα?
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Ερώτησις κρίσεως: Στον Yamaha μου RXV-750 βλέπω στο 99% των ταινιών να ανάβει το 5.1
Μόνο στο 1% των DVD θα δώ να ανάψει η ένδειξη για περισσότερα κανάλια.
Αρα γιατί να τού βάλω 7.1; Για να μην ακούω σχεδόν ποτέ; Καλά δεν είμαι με το 5.1;
Και αν σκεφτείτε ότι οι Yamaha παίρνουν και 2 έξτρα ηχεία presence μπροστά και πάνω από τα κύρια τότε πάμε στα 9.1!!!
Ε, μην τρελλαθούμε κιόλας! Δεν του βάζω τίποτα παραπάνω από τα 5.1 που έχει τώρα. Μια χαρά παίζει.
 
Ερώτησις κρίσεως: Στον Yamaha μου RXV-750 βλέπω στο 99% των ταινιών να ανάβει το 5.1
Μόνο στο 1% των DVD θα δώ να ανάψει η ένδειξη για περισσότερα κανάλια.
Αρα γιατί να τού βάλω 7.1; Για να μην ακούω σχεδόν ποτέ; Καλά δεν είμαι με το 5.1;
Και αν σκεφτείτε ότι οι Yamaha παίρνουν και 2 έξτρα ηχεία presence μπροστά και πάνω από τα κύρια τότε πάμε στα 9.1!!!
Ε, μην τρελλαθούμε κιόλας! Δεν του βάζω τίποτα παραπάνω από τα 5.1 που έχει τώρα. Μια χαρά παίζει.

Οταν δεν υπάρχει γραμένη πληροφορία γιά πάνω απο 5,1, αρκετοί χρησιμοποιούν 7,1 η και παραπάνω <ψεύτικα> απο τον προενισχυτή τους,γιά περισσότερο γέμισμα του χώρου.