Μετά τα 801, τι?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Γεια σας, σκεφτομαι μια πιθανη αλλαγη των τωρινων μου ηχειων, B&W 801 Matrix S3, με κάτι..άλλο. Τι δεν θέλω να χάσω: Ογκος πληροφορίας, γεμάτος ήχος, τι θέλω να κερδίσω: λίγο μεγαλύτερη "μουσικότητα", λίγο πιο "ζεστό" ήχο. Οδηγούνται, επί του παρόντος, από Musical Fidelity 550 Superchargers, με προενισχυτή τον Primare Pre32.

Τι έχω ακούσει κατά καιρούς και φέρνει στον ήχος που ψάχνω: Chario, Vienna Acoustics, Golden Ear, με τα τελευταία να έχουν κερδίσει τις εντυπώσεις αλλά να με βάζουν σε σκέψεις λόγω της ενίσχυσης τους και της πολυπλοκοτητας που προσθετει

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη αρκει να μην καταργει το θεμα και προτεινει ολική αλλαγή του ηχοσυστήματος :)
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Θα συμφωνήσω...Έχεις ένα ηχείο που με την αλλαγή του προενισχυτή δεν υπάρχει περίπτωση να μην ακουσεις την διαφορά.

Όπου με την προσθήκη του κατάλληλου προ να φέρεις τον ήχο σύμφωνα με τα γούστα σου .
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Δεν ακούς και το παρόν σεταπ με άλλο προ;

Αυτό έκανα εγώ, Mark Levinson 380S (με superchargers550Κ/801matrixs3).

Μεγαλύτερη λεπτομέρεια, ευκρίνεια, διαύγεια, βάθος, ύψος.

Ο προενισχυτής που είχα ήταν ο Meridian 502.

Επόμενο βήμα αλλαγή τελικών, και μόνο τελικά η αλλαγή ηχείων.

Ιδανικά για μένα 800D αλλά πολύ σπάνιο και πολύ ακριβό, αν βρω στο μεταξύ κανένα 801Ν σε άριστη κατάσταση, μπορεί να το τσιμπήσω.

Ότι δηλαδή είπαμε και κατιδίαν με τον Θωμά.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Ο ήχος της Primare μου αρέσει, έχω και το αντίστοιχο cd και είναι πολύ λειτουργική η συνύπαρξη τους - δουλεύουν από το ίδιο remote. Η αλλη πηγη μου είναι ένα NOS Dac της Lab12 οπότε ο ήχος ξεκινάει ξεκούραστος

Έχω αποφασίσει να κινηθώ σε αλλαγή ηχείων και όχι αλλου κρικου στην αλυσίδα οπότε όποια πρόταση θα παρακαλούσα προς αυτή την κατεύθυνση
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Θα σκεφτόσουν μήπως για κάποιο proac;
Πχ το d30r εχει παρα πολυ καλές κριτικές κ νομίζω οτι θα ταιριάζει με τον primare.
Βέβαια αν δεν τα ακούσεις, δεν μπορεις να αποφασίσεις.
Πιθανότατα και το pmc 26 να ταιριάζει.
Πάντα τα pmc τα είχα σε μεγάλη εκτίμηση κ παίζουν εξαιρετικά.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Re: Απάντηση: Μετά τα 801, τι?

Τι θα έλεγες για τα Harbeth 40.1 ή ακόμα και τα 40.2 ;

Η Ελληνική αγορά κινείται συγκεκριμένα προς κάποιες προτάσεις,που είτε 'έπιασαν' λόγω του ήχου,ή 'εμπορικών' σχέσεων ,μπορεί και να ταίριαξαν έτσι σε σχέση με συγκεκριμένα ενισχυτικά ...
Εγώ σου προτείνω ένα ηχείο που περίμενα να πάει πολύ καλύτερα εδώ,όπως γίνεται έξω...
Graham...είχα τα 802 Matrix,και είχα/ έχω Spendor και PMC..και αιτιολογώντας την πρόταση..είναι 'ανοικτόηχα' και λεπτομερή ,αλλά κυρίως 'ταξιδιάρικα' και μουσικά ..χωρίς να έχεις ορισμένες φορές την περίεργη αίσθηση του λίγο 'σκοτεινού',που συνοδεύει κάποια Βρετανικά ηχεία..(σε σύγκριση μεταξύ των,με τα υπόλοιπα συνοδά)..
Επειδή το άκουσα πάρα πολύ σε φίλο-συντοπίτη,αλλά και έξω,είχα την εντύπωση ότι ήταν έτσι μόνο το μικρό,που όλοι ακούσαμε στην Έκθεση πέρσι και φέτος,αλλά άκουσα και το μεγαλύτερο..Γεμάτος ήχος,αεράτος ,ταξιδιάρικος ήχος,λεπτομερέστατος,και ανοικτός..(μάλλον λόγω tweter)..
έχει δηλαδή και κάτι extra στοιχεία ,απ αυτά που συνοδεύουν την σχολή που... ανήκει.
Πέρα απ τα επί μέρους χαρακτηριστικά που μπορεί να είναι και προσωπικά γούστα..(λεπτομέρεια,σκηνή,ισορροπία,ανάλυση ,περιγραφή ,προβολή ή μη κάποιου οργάνου κ.λ.π), αλλάζοντας ηχεία μεταξύ αυτών και μερικά απ αυτά που αναφέρθηκαν,στον ίδιο χώρο ,ίδια καλώδια,ενισχυτικά..αυτό που έμενε είναι το ''ανοικτόηχα'' και αεράτα που βγάζει και το matrix..
Αν πας πάλι για pre,ψάξε τον Α.R LS25/2 ..τον πέτυχα με σκοτωμένες τιμές..
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σας και σας ευχαριστώ. Τα Proac δεν τα έχω ακούσει, έχω την αίσθηση ότι κυρίως ροκάρουν, τα PMC είναι πάλι προς την monitor (?) άποψη, τα Harberth ειναι μέσα στην λίστα των ηχείων που θέλω ν ακούσω, ειδικά τα Μ40.1

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Η Ελληνική αγορά κινείται συγκεκριμένα προς κάποιες προτάσεις,που είτε 'έπιασαν' λόγω του ήχου,ή 'εμπορικών' σχέσεων ,μπορεί και να ταίριαξαν έτσι σε σχέση με συγκεκριμένα ενισχυτικά ...
Εγώ σου προτείνω ένα ηχείο που περίμενα να πάει πολύ καλύτερα εδώ,όπως γίνεται έξω...
Graham...είχα τα 802 Matrix,και είχα/ έχω Spendor και PMC..και αιτιολογώντας την πρόταση..είναι 'ανοικτόηχα' και λεπτομερή ,αλλά κυρίως 'ταξιδιάρικα' και μουσικά ..χωρίς να έχεις ορισμένες φορές την περίεργη αίσθηση του λίγο 'σκοτεινού',που συνοδεύει κάποια Βρετανικά ηχεία..(σε σύγκριση μεταξύ των,με τα υπόλοιπα συνοδά)..
Επειδή το άκουσα πάρα πολύ σε φίλο-συντοπίτη,αλλά και έξω,είχα την εντύπωση ότι ήταν έτσι μόνο το μικρό,που όλοι ακούσαμε στην Έκθεση πέρσι και φέτος,αλλά άκουσα και το μεγαλύτερο..Γεμάτος ήχος,αεράτος ,ταξιδιάρικος ήχος,λεπτομερέστατος,και ανοικτός..(μάλλον λόγω tweter)..
έχει δηλαδή και κάτι extra στοιχεία ,απ αυτά που συνοδεύουν την σχολή που... ανήκει.
Πέρα απ τα επί μέρους χαρακτηριστικά που μπορεί να είναι και προσωπικά γούστα..(λεπτομέρεια,σκηνή,ισορροπία,ανάλυση ,περιγραφή ,προβολή ή μη κάποιου οργάνου κ.λ.π), αλλάζοντας ηχεία μεταξύ αυτών και μερικά απ αυτά που αναφέρθηκαν,στον ίδιο χώρο ,ίδια καλώδια,ενισχυτικά..αυτό που έμενε είναι το ''ανοικτόηχα'' και αεράτα που βγάζει και το matrix..
Αν πας πάλι για pre,ψάξε τον Α.R LS25/2 ..τον πέτυχα με σκοτωμένες τιμές..

Τα Graham δεν τα είχα υπόψη μου, μοιάζουν ηχητικά με τα Harberth? θα πρέπει να δω πως θα τ ακουσω..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν ψάχνεις για μεταχειρισμένο 802 Nautilus;

χμ, πάλι τον ίδιο, πάνω κάτω, ήχο δεν θα έπαιρνα?
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Δεν θα έχεις δραματικά διαφορετικό ήχο, αλλά οι αλλαγές κινούνται ακριβώς προς την κατεύθυνση που θέλεις. Τα Nautilus είναι πιο ευχάριστα στο άκουσμα από τα Matrix. Όμως έχουν ακόμα υψηλότερες απαιτήσεις σε ποιότητα ενισχυτικών, και το 802Ν πρέπει να είναι το πιο δύσκολο φορτίο της σειράς...
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Τα Graham δεν τα είχα υπόψη μου, μοιάζουν ηχητικά με τα Harberth? θα πρέπει να δω πως θα τ ακουσω..


Είναι ίδια σχολή,ίδιες 'roots'..δημιουργήθηκαν για να αποδίδουν πολύ καλά τις φωνές από τους founder των BBC, να είναι ξεκούραστα και κατάλληλα για πολύωρες ακροάσεις,χωρίς 'εξάρσεις'.. (σου δημιουργείται η εντύπωση ότι δεν παίζουν 'ολοκληρωμένα')..από κει και πέρα κάθε εταιρία έβαζε το δικό της blend (κατά την άποψή μου)...π.χ. τα Spendor (που συμβιώνω για 3 δεκαετία),για κάποιους υπήρχε ένα tuning στα μεσαία ,που κάποιοι το ερμήνευαν σαν 'ζεστασιά',άλλοι σαν πιο αληθινή προσέγγιση στις 'ανθρώπινες χροιές'..σε κάποιους σαν εμένα και σε σύγκριση με κάποια άλλα Ηχεία ,χωρίς να θέλω να το κατατάξω σαν αρνητικό ή λάθος,μου φαινόταν λίγο 'γκρίζο'..Το ίδιο και τα ηχεία της Linn που είχα: Kabers,Isobariks,Keilinths,Kans 1 και 2..(άλλο λίγο άλλο πολύ ..ίσως γιατί οι κεφαλές της Linn ,όπως μου δικαιολογήθηκε κάποιος απ το Service ήταν 'πριμάτες'...τότε!!!
Μερικοί το έβλεπαν πολύ θετικό ,γιατί σε βάζει μέσα στο μουσικό θέμα και δεν κουράζεσαι...
Τα 801/802 με κατάλληλες συνθήκες υπήρχαν στιγμές που μου θύμιζαν live γεγονός ..(και δεν εννοώ μια φωνή και 2-3 όργανα που παίζουν ασυμπίεστα)..το ίδιο και τα Graham ..'σηκώνουν' πολύ ενισχυτικά και άλλα συνοδά..'ακούς' κάθε αλλαγή..και γενικά έχουν κάτι στα πρίμα που διαφοροποιείται απ τα υπόλοιπα..κατ εμέ..μια πιο 'ανοικτή προσέγγιση'..γιατί περί αυτού πρόκειται και όχι για κάτι σωστό ή λάθος..
Π.χ. ένα άσμα που ξέρω ότι το έχουν αρκετοί μέσα το 'my narrow man' ,Gwyneth Herbert' της Naim,άκου το προσεκτικά στα ηχεία που ψάχνεις στο 2.50 ...
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Τα Graham δεν τα είχα υπόψη μου, μοιάζουν ηχητικά με τα Harberth? θα πρέπει να δω πως θα τ ακουσω..


Είναι ίδια σχολή,ίδιες 'roots'..δημιουργήθηκαν για να αποδίδουν πολύ καλά τις φωνές από τους founder των BBC, να είναι ξεκούραστα και κατάλληλα για πολύωρες ακροάσεις,χωρίς 'εξάρσεις'.. (σου δημιουργείται η εντύπωση ότι δεν παίζουν 'ολοκληρωμένα')..από κει και πέρα κάθε εταιρία έβαζε το δικό της blend (κατά την άποψή μου)...π.χ. τα Spendor (που συμβιώνω για 3 δεκαετία),για κάποιους υπήρχε ένα tuning στα μεσαία ,που κάποιοι το ερμήνευαν σαν 'ζεστασιά',άλλοι σαν πιο αληθινή προσέγγιση στις 'ανθρώπινες χροιές'..σε κάποιους σαν εμένα και σε σύγκριση με κάποια άλλα Ηχεία ,χωρίς να θέλω να το κατατάξω σαν αρνητικό ή λάθος,μου φαινόταν λίγο 'γκρίζο'..Το ίδιο και τα ηχεία της Linn που είχα: Kabers,Isobariks,Keilinths,Kans 1 και 2..(άλλο λίγο άλλο πολύ ..ίσως γιατί οι κεφαλές της Linn ,όπως μου δικαιολογήθηκε κάποιος απ το Service ήταν 'πριμάτες'...τότε!!!
Μερικοί το έβλεπαν πολύ θετικό ,γιατί σε βάζει μέσα στο μουσικό θέμα και δεν κουράζεσαι...
Τα 801/802 με κατάλληλες συνθήκες υπήρχαν στιγμές που μου θύμιζαν live γεγονός ..(και δεν εννοώ μια φωνή και 2-3 όργανα που παίζουν ασυμπίεστα)..το ίδιο και τα Graham ..'σηκώνουν' πολύ ενισχυτικά και άλλα συνοδά..'ακούς' κάθε αλλαγή..και γενικά έχουν κάτι στα πρίμα που διαφοροποιείται απ τα υπόλοιπα..κατ εμέ..μια πιο 'ανοικτή προσέγγιση'..γιατί περί αυτού πρόκειται και όχι για κάτι σωστό ή λάθος..
Π.χ. ένα άσμα που ξέρω ότι το έχουν αρκετοί μέσα το 'my narrow man' ,Gwyneth Herbert' της Naim,άκου το προσεκτικά στα ηχεία που ψάχνεις στο 2.50 ...


Ποιο μοντέλο τους θα με συμβούλευες ν ακούσω;
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,588
Kως
Ποιο μοντέλο τους θα με συμβούλευες ν ακούσω;

Άκουσα και τo μεγαλύτερo αλλά και το μικρό που ήταν στην φετινή και περσινή έκθεση του Ήχος και Εικόνα και προσωπικά αδικήθηκε ..(ίσως και να είναι έτσι η φιλοσοφία του Αντιπροσώπου)..αλλά μετά από εξαντλητικές δοκιμές σε φίλο ,πίστεψέ με πρώτη φορά άκουσα 'κλώνο' BBC να παίζει τόσο κοντά σε live και όχι απλά να αναπαράγει...με ..τεχνάσματα..
To LS3/5A και το 5/9 ...παρόλο τον όγκο του έχει αυτό το 'ανοικτόηχο'...
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Βλέπω όμως ένα woofer 8'' θα μου ακουστεί μικρό, κακά τα ψέμματα κακομαθα με τα 801..
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Φίλε Θωμά, εάν δεν αλλάξεις προενισχυτή και τελικούς και πας μόνο για άλλα ηχεία, δεν θα κάνεις αναβάθμιση, θα κάνεις παράπλευρα βήματα ή και (με κάποιες προτάσεις που διάβασα) βήματα προς τα πίσω.

Κανένα από τα ηχεία που σου προτάθηκαν (εκτός ομόσταυλων) δεν είναι στην κατασκευαστική κλάση των B&W.

Εάν ο ήχος δεν σου κάνει, το δέχομαι και προχώρα όπου αλλού νομίζεις, αν όμως ο ήχος αυτός σου αρέσει θα σκοντάψεις άσχημα με άλλα ηχεία.

Ο Primare καλός χρυσός, δεν είναι στην κλάσση του Mark Levinson (Madrigal) ούτε με σφαίρες.
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Χρήστο σίγουρα θα υπάρχει και καλύτερος προ από τον Mark Levinson, οπότε που μας οδηγεί αυτό? Νομίζω έχω φτάσει στο ταβάνι του ηχητικού μου σεταπ και το μόνο που ζητάω είναι μια μικρή αλλαγή προς το ευφωνικότερο. Τα 801 είναι απόλυτα ηχεια, παίζουν (καλά) ότι τους δώσεις και δεν στρογγυλεύουν τίποτα. Αν έπαιρνα ένα πιο γλυκόηχο ηχείο νομίζω θα έφτανα στην Ιθακη μου