διαχωρισμός SAT και επίγειο σήμα μέσα το διαμέρισμα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stelaras1

New member
15 January 2009
48
Athens
Καλησπέρα,

έστω ότι στο διαμέρισμα φτάνει ένα καλώδιο που "κουβαλάει" και επίγειο και SAT σήμα.
Ποιο είναι εκείνο το εξάρτημα με το οποίο θα μπορώ να διαχωρίσω το SAT σήμα ώστε να το στείλω απευθείας σε μια πρίζα (πχ σαλόνι) και το επίγειο να το ρίξω σε splitter που ήδη υπάρχει στο κουτί του διαμερίσματος για να πάει σε όλες τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού για να υπάρχει τουλάχιστον επίγειο σήμα σε αυτές;
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Χρειάζεσαι δυο από τους παρακάτω διακόπτες, έναν στην ταράτσα που θα στείλεις σε αυτόν επίγειο και δορυφορικό σήμα, και ένα κάτω που θα στείλει το δορυφορικό στο σαλόνι και το επίγειο σε όλες της άλλες πρίζες.

http://www.emimikos.gr/JOHANSSON-9501/
 

stelaras1

New member
15 January 2009
48
Athens
το 'πιασα :)

ευχαριστώ!

χρειάζεται και επάνω; ρωτάω γιατί επάνω έχει ήδη πολυπλέκτη που παίρνει και σήμα SAT και επίγειο.. και τα στέλνει στο κοινό καλώδιο που φτάνει κάτω..
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αν έχει ίσως δε χρειάζεται πάνω. Αλλά επάνω γίνετε μίξη του σήματος και κάτω η πρίζες είναι απλές δεν είναι tv/sat ?
 

stelaras1

New member
15 January 2009
48
Athens
επάνω είναι αυτό που φαίνεται στην φωτό..

976d5718_o.jpeg


άρα θεωρώ πως χρειάζομαι μόνο κάτω τον tv combiner..

όσο για την ερώτηση με τις πρίζες η απάντηση είναι θετική, όλες έχουν και sat βύσμα
 

stelaras1

New member
15 January 2009
48
Athens
ωραία :)
συνεπώς το καλώδιο που φτάνει από πάνω κ κουβαλά TV & SAT υπάρχει splitter που πρέπει να αγοράσω που να στέλνει και τα 2 σήματα σε όλες τις πρίζες (και εφόσον έχουν κι αυτές TV/SAT) output Θα κάνουν τον διαχωρισμό.
Αυτή τη στιγμή έχω splitter μόνο για τα επίγεια στο διαμέρισμα, θα πρέπει να αγοράσω άλλον σωστά;

2d5c90ae_o.jpeg
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Δες αν όλες οι πρίζες στα δωμάτια είναι tv/sat γιατί βλέπω μόνο ένα καλώδιο sat που έρχεται από πάνω και έχω την αίσθηση ότι πάει μόνο στο σαλόνι.
 

stelaras1

New member
15 January 2009
48
Athens
ναι σωστά, αυτή τη στιγμή πάει στο σαλόνι, αλλά όλες οι πρίζες έχουν TV/SAT
τι χρειάζεται να αγοράσω για να στέλνω και το σήμα SAT σε όλες τις πρίζες;

επίσης να πω πως το καλώδιο που λέει UHF και είναι για να μοιράζει το επίγειο σήμα δεν δουλεύει(!) οπότε για αυτό ρώτησα πως μπορώ από το ένα καλώδιο SAT (που φτάνει) να κάνω τον διαμοιρασμό..
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Λογικά και ο διακόπτης που σου πρότεινα θα κάνει δουλειά αλλά επειδή δεν μπορώ να έχω πλήρη εικόνα για το πως καταλήγει το καλώδιο sat στο σαλόνι, για το αν είναι όλες η πρίζες tv/sat που έχεις είναι τερματικες, καλό θα είναι να έβλεπε ένας ειδικός την εγκατάσταση σου να σου πει ακριβώς τι χρειάζεσαι.
 

Messenger

AVClub Addicted Member
31 January 2008
2,652
Αθήνα
Απάντηση: Re: διαχωρισμός SAT και επίγειο σήμα μέσα το διαμέρισμα

ναι σωστά, αυτή τη στιγμή πάει στο σαλόνι, αλλά όλες οι πρίζες έχουν TV/SAT
τι χρειάζεται να αγοράσω για να στέλνω και το σήμα SAT σε όλες τις πρίζες;

επίσης να πω πως το καλώδιο που λέει UHF και είναι για να μοιράζει το επίγειο σήμα δεν δουλεύει(!) οπότε για αυτό ρώτησα πως μπορώ από το ένα καλώδιο SAT (που φτάνει) να κάνω τον διαμοιρασμό..

Υποθέτω το δορυφορικό σήμα προέρχεται από ένα LNB (ή ένα DiseQc). Δεν μπορεί να πάει σε πανω από έναν δέκτες... Νομίζω ότι θα γίνει ζημιά αν είναι ενεργοι πάνω από ένας.
 

Renovatio

New member
16 June 2008
8
Καλημέρα παιδιά,

Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίξω καινούριο.
Θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας.
Κατεβάζω 2 καλώδιο Tv+Sat από την ταράτσα κάπου κεντρικά μέσα στο σπίτι τα δύο καλώδια με έναν combiner τα κάνω ένα και τα στέλνω στο σαλόνι σε TV-FM-SAT ΑΒΒ πρίζα που λογικά θα πρέπει να σπάει πάλι το σήμα σε TV+SAT.
Ενώ TV παίζει οκ,το SAT νεκρό.Αν από το combiner πάω καλώδιο στον αποκωδικοποιητή απευθείας τότε όλα είναι οκ. Άρα το πρόβλημα το εντοπίζω στην πρίζα,σαν να μην κάνει απόπλεξη.
Τι μπορεί να έχω συνδέσει λάθος στην πρίζα?που αλλού μπορεί να είναι το πρόβλημα?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Εκεί που έχεις την πρίζα βγάλτην τελείως από την θέση της και στο καλώδιο που έμπαινε η πρίζα σύνδεσε άλλο ένα combiner tv/sat, αν παίξει έτσι φταίει η πρίζα.