Καλώδια.. χαλκός, ασήμι ή κάτι άλλο....;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλημέρα σε όλους....-bye-
Πως επηρεάζει το υλικό των interconnect ή των καλωδίων των ηχείων τον ήχο μας; Μπορούμε να μιλήσουμε γενικά για το πως αλλάζει τον ήχο μας κάθε υλικό; (Δηλαδή πότε χρησιμοποιούμε χαλκό και πότε ασήμι;) Εκτός από χαλκό και ασήμι τι άλλο κυκλοφορεί στην αγορά;
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Καλημέρα σε όλους....-bye-
Πως επηρεάζει το υλικό των interconnect ή των καλωδίων των ηχείων τον ήχο μας;
Απίστευτα. Τον αλλάζει σε λεπτομέρεια, απόκριση συχνοτήτων, δυναμικά κλπ...
Κάθε καλώδιο έχει τον χαρακτήρα του (ή μη).

Μπορούμε να μιλήσουμε γενικά για το πως αλλάζει τον ήχο μας κάθε υλικό; (Δηλαδή πότε χρησιμοποιούμε χαλκό και πότε ασήμι;) Εκτός από χαλκό και ασήμι τι άλλο κυκλοφορεί στην αγορά;

Χαλκός διαφόρων διαβαθμίσεων καθαρότητας (5Ν, 6Ν, 7Ν), επαργυρωμένος χαλκός, άνθρακας... Καλώδιο φτιαγμένο μόνο από ασήμι δεν έχω πετύχει να σου πω την αλήθεια.
Αν μπορείς να μιλήσεις γενικά (που δεν μπορώ να πω ότι αυτό είναι τόσο σωστό) τα καλώδια από άνθρακα δίνουν πιό ατμοσφαιρικό ήχο, καλή απόκριση αλλά χάνουν λίγο στα πάνω άκρα σε σχέση με τα άλλα, του χαλκού είναι πιό φωτεινά και πιό monitorίζοντα, και τα επαργυρωμένα πιό "θεαματικά" και ακόμη πιό φωτεινά αλλά κατά τη γνώμη μου πιό κουραστικά.
Αυτά βέβαια είναι όλα προσωπικά και δεν μπορείς να βασιστείς ώστε να αγοράσεις καλώδια αν δεν τα ακούσεις με το δικό σου στερεοφωνικό.
Το βασικό είναι το πιό καλώδιο matchάρει με τα κομάτια σου.
Το Σαββάτο ας πούμε βρέθηκα προ εκπλήξεως!
Δοκίμασα ένα interconnect της XLO, ένα Belden, το VDH First Ultimate (που μόλις είχα αγοράσει), το VDH Hybrid, το Nordost Heimdal και το Nordost Valhalla σε τρία διαφορετικά στερεοφωνικά. Μεγάλες αλλαγές είδα φυσικά όταν γινόντουσαν αλλαγές στα ηχεία.
Μιλάμε για καλώδια που κοστίζουν από 30 εώς σχεδόν 2000 ευρώ και τελικά το Valhalla matchαρε καλύτερα με ηχεία B&W (801) και τελικό Vincent, τα XLO και το Belden με ηχεία KEF και ενισχυτή Rotel και το VDH First Ultimate ήταν το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που matchαρε με τον Copland (cd + ενισχυτή) και τα ηχεία μου (Customized Klipsch).
Η έκπληξη ήταν ότι το Valhalla (1800 euros) έπαιζε απίστευτα χειρότερα από ότι το VDH First Ultimate (220 euros) στο δικό μου σύστημα!

So... ακολούθησε ότι και εγώ και ακριβώς ότι σου λένε όλοι εδώ μέσα...
Αδιαφόρησε για το κόστος των καλωδίων, το υλικό τους ή τη μάρκα τους και απλά άκουσέ τα με το δικό σου σύστημα.
 
So... ακολούθησε ότι και εγώ και ακριβώς ότι σου λένε όλοι εδώ μέσα...
Αδιαφόρησε για το κόστος των καλωδίων, το υλικό τους ή τη μάρκα τους και απλά άκουσέ τα με το δικό σου σύστημα.

Απλώς το πρόβλημα είναι που να βρεις 5-6 καλώδια να τα δοκιμάσεις (φαντάζομαι δεν υπάρχει κανένα μαγαζί να στα δίνει για δοκιμή - κυρίως στην κατηγορία τιμών που παίζω)... οπότε πάω λίγο στα τυφλά... Ψάχνω reviews, δοκιμές, διαβάζω εμπειρίες τρίτων και αποφασίζω....
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
(φαντάζομαι δεν υπάρχει κανένα μαγαζί να στα δίνει για δοκιμή - κυρίως στην κατηγορία τιμών που παίζω)

Ποιά είναι η κατηγορία τιμών που παίζεις; Τα περισσότερα μαγαζιά σου δανείζουν καλώδια για να ακούσεις πάντος.
Από reviews μην περιμένεις να καταλάβεις το οτιδήποτε!
 
Το πρόβλημα με το σύστημά μου είναι οτι οι υψηλές ακούγονται πολύ φωτεινές, με αποτέλεσμα η ακρόαση μετά από λίγο να είναι κουραστική. Κατα τα άλλα οι φωνές είναι πολύ καλές (εντυπωσιακές θα έλεγα - ίσως να είναι λίγο μπροστά, αλλά δεν με ενοχλούν, αντιθέτως), ενώ δεν έχω παράπονο από τις μεσαίες και χαμηλές συχνότητες (Δεν μου χτυπάει κάτι άσχημα στο αυτί, ίσως αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αυτό επισκειάζεται από το πρόβλημα της φωτεινότητας - ίσως φανεί κάτι αργότερα).

Το σύστημά μου:
Πηγή: Marantz CD63 KIS
Ενισχυτής: AV Pionner VSX-1015
Ηχεία: Klipsch RF-15 (Διπλοενισχυμένα από τον AV)
Interconnect:Cable Talk 3 (χαλκός)
Καλώδια ηχείων: QED Anniversary (επάργυρα)
Το δωμάτιο 6Χ4, και η θέση ακρόασης στα 3 μέτρα...

Ακούγοντας από το DVD Player (Denon 1920) και χρησιμοποιώντας το DAC του ενισχυτή η ακρόαση είναι πιο ξεκούραση αλλά αισθάνεσαι οτι ο ήχος καλύπτεται από ένα πέπλο, δεν έχει χαρακτήρα, είναι λίγο αδιάφορος...

Μπορώ αλλάζοντας καλώδια να φτιάξω το ήχο μου; Προς τα που να κοιτάξω (μάρκα, υλικό - καλώδια άνθρακα ίσως;); Η αναλογία χρημάτων intreconnect - speaker cables που αναφέρω παραπάνω είναι σωστή;

Καλημέρα....
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
τα που να κοιτάξω (μάρκα, υλικό - καλώδια άνθρακα ίσως;); Η αναλογία χρημάτων intreconnect - speaker cables που αναφέρω παραπάνω είναι σωστή;

Κάθε καλώδιο έχει τον χαρακτήρα του που θα πρέπει εσύ να ακούσεις και να συγκρίνεις. Τα Klipsch μάλλον θα χαλαρώσουν λίγο με κάποιο καλώδιο άνθρακα αλλά ποτέ δεν ξέρεις. :)
Προσωπικά θα έδινα περισσότερα λεφτά για το interconnect και λιγότερα για τα ηχεία. Η φιλοσοφία μου είναι ότι αν χάσεις πληροφορία από την αρχή δεν μπορείς να την ξαναπάρεις με ένα καλύτερο καλώδιο στο τέλος της αλυσίδας. But that's me...


Πάντως εγώ που πήρα μια φορά να δοκιμάσω 3 διαφορετικής μάρκας και κόστους καλώδια δεν είδα καμία απολύτως διαφορά.

Μήπως κάπου έχεις έναν πολύ αδύναμο κρίκο στο στερεοφωνικό σου; Μήπως πήγες σε δυσανάλογο κόστος στερεοφωνικού - καλωδίων και για αυτό δεν άκουσες κάτι;
 

tsoulfas panagiotis

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,047
Παιδια πολυ σημαντικο ρολο παιζει και ο χωρος,καθως κ το πως ειναι στημενα τα μηχανηματα.Π.χ,οταν τα ειχα το ενα πανω στο αλλο,δεν μπορουσα να ακουσω τρελες διαφορες.Οταν τα μηχανηματα μπηκαν στο ραφι και "ανασαναν",επαιξα με καλωδια κ εβλεπα διαφορες.
 
Δηλαδή πως ακριβώς κάνουμε τις συγκρίσεις καλωδίων?

Ακούμε το ένα για 10-15 λεπτά, το βγάζουμε και στο καπάκι βάζουμε άλλο?

Αυτά τα πράγματα δε γίνονται.

Το μόνο που μπορείς να καταφέρεις είναι να βγάλεις λάθος συμπεράσματα.

Καλά-καλά ούτε οι επαφές δε προλαβαίνουν να "κάτσουν".

Πλέον θεωρώ ότι για να κρίνουμε αν κάποιο καλώδιο μας κάνει ή όχι θα πρέπει να ζήσουμε μαζί του τουλάχιστον μια βδομάδα...
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Το πρόβλημα με το σύστημά μου είναι οτι οι υψηλές ακούγονται πολύ φωτεινές, με αποτέλεσμα η ακρόαση μετά από λίγο να είναι κουραστική. Κατα τα άλλα οι φωνές είναι πολύ καλές (εντυπωσιακές θα έλεγα - ίσως να είναι λίγο μπροστά, αλλά δεν με ενοχλούν, αντιθέτως), ενώ δεν έχω παράπονο από τις μεσαίες και χαμηλές συχνότητες (Δεν μου χτυπάει κάτι άσχημα στο αυτί, ίσως αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αυτό επισκειάζεται από το πρόβλημα της φωτεινότητας - ίσως φανεί κάτι αργότερα).

Το σύστημά μου:
Πηγή: Marantz CD63 KIS
Ενισχυτής: AV Pionner VSX-1015
Ηχεία: Klipsch RF-15 (Διπλοενισχυμένα από τον AV)
Interconnect:Cable Talk 3 (χαλκός)
Καλώδια ηχείων: QED Anniversary (επάργυρα)
Το δωμάτιο 6Χ4, και η θέση ακρόασης στα 3 μέτρα...

Ακούγοντας από το DVD Player (Denon 1920) και χρησιμοποιώντας το DAC του ενισχυτή η ακρόαση είναι πιο ξεκούραση αλλά αισθάνεσαι οτι ο ήχος καλύπτεται από ένα πέπλο, δεν έχει χαρακτήρα, είναι λίγο αδιάφορος...

Μπορώ αλλάζοντας καλώδια να φτιάξω το ήχο μου; Προς τα που να κοιτάξω (μάρκα, υλικό - καλώδια άνθρακα ίσως;); Η αναλογία χρημάτων intreconnect - speaker cables που αναφέρω παραπάνω είναι σωστή;

Καλημέρα....

δοκιμασε αντι για τα qed τα nordost superflatline.
το προβλημα ειναι οτι πιθανον να φτιαξουν οι υψηλες και να χαλαση το μπασο.
εξαρταται απο το χωρο.
ισως να αφησεις τα qed και να βαλης τα nordost στα μεσουψηλα.
αν δεση ετσι μπορης να βαλης το flatline μια και το superflatline ειναι για διπλοκαλωδιωση.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Καλώδια.. χαλκός, ασήμι ή κάτι άλλο....;

Δηλαδή πως ακριβώς κάνουμε τις συγκρίσεις καλωδίων?

Ακούμε το ένα για 10-15 λεπτά, το βγάζουμε και στο καπάκι βάζουμε άλλο?

Το κατά δύναμιν. :)
Εμείς βάζαμε το ένα καλώδιο στην είσοδο CD (π.χ.) και το άλλο στην είσοδο AUX και παίζαμε ανά μισάωρο περίπου.
Για αρχή καταλαβαίνεις τη φιλοσοφία της κάθε εταιρίας στον ήχο και προχωράς.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Καλώδια.. χαλκός, ασήμι ή κάτι άλλο....;

Το κατά δύναμιν. :)
Εμείς βάζαμε το ένα καλώδιο στην είσοδο CD (π.χ.) και το άλλο στην είσοδο AUX και παίζαμε ανά μισάωρο περίπου.
Για αρχή καταλαβαίνεις τη φιλοσοφία της κάθε εταιρίας στον ήχο και προχωράς.

Δηλαδή εκτός της αλλαγής "εξπρές" ανάμεσα στα δυο καλώδια, χρησιμοποιούσατε και διαφορετικές εισόδους? :rifle:

Ελπίζω τουλάχιστον να μην ήταν και τα δυο καλώδια συνδεδεμένα επάνω στο player ταυτόχρονα! :bigcry:
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Αυτόν τον τρόπο πραγματικά δεν τον ξέρω... Παίζει να γίνει κατιτίς; :flipout:
Υπάρχει καλύτερος τρόπος για να δοκιμάσεις καμιά 10αριά καλώδια να δείς ποιό σου κάνει καλύτερα; o_O
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
στεργιο οι διαφορές ειναι αρκετα ακουστες με τον τροπο αλλαγης αναμεσα και σε ενα μουσικο θεμα
το οτι θα κατσουν τα βισματα μετα απο μια βδομαδα δεν ξερω
ξερω μονο οτι η συνηθεια ειναι μεγαλος παραγοντας
προσωπικα εχω και το α1 dvd denon και κανω τις α - β μου
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Οι συσκευές δεν καταλαβαίνουν αν το καλώδιο είναι ασήμι, χρυσός ή χαλκός´ καταλαβαίνουν μόνο τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου.Υπάρχουν άπειρες αναφορές στο internet για τα χαρακτηριστικά εκείνα που πρέπει να κοιτάξουμε για να ξεχωρίσουμε ένα καλό IC ή ένα καλό καλώδιο ηχείου από ένα λιγότερο καλό. Google is your friend.

Όποιος βαριέται να διαβάσει αναλώνεται σε τυφλές (εκτός εισαγωγικών) δοκιμές μέχρι να του "κάτσει" κάτι καλά. Σε πολλές περιπτώσεις δε, το καλώδιο που θα προτιμήσει δεν θα είναι το καλύτερο (aka αυτό επηρεάζει λιγότερο το σήμα ή την τάση, κατά περίπτωση) αλλά αυτό που θα κρύψει τις ατέλειες άλλων κρίκων της ηχητικής αλυσίδας - κάτι το οποίο ο φανταστικός φίλος μας δεν είναι πάντα σε θέση να το καταλάβει...

Κι έτσι το ψάξιμο για καλώδια συνεχίζεται με κάθε αλλαγή συσκευής. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή για να βγάζουν και το μεροκάματο όσοι πουλάνε "snake-oil".
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Chris Gousias
στεργιο οι διαφορές ειναι αρκετα ακουστες με τον τροπο αλλαγης αναμεσα και σε ενα μουσικο θεμα
το οτι θα κατσουν τα βισματα μετα απο μια βδομαδα δεν ξερω
ξερω μονο οτι η συνηθεια ειναι μεγαλος παραγοντας
προσωπικα εχω και το α1 dvd denon και κανω τις α - β μου

Είναι τελείως λάθος να κάνεις A-B σε καλώδιο.

Η εντύπωση που σου δημιουργείται ακούγοντας το ένα μετά το άλλο συνήθως είναι λανθασμένη.

Και αυτό δεν ισχυει μόνο για τα καλώδια, αλλά και για λάμπες, συσκευές κλπ.

Συνήθως ενθουσιαζόμαστε με αυτό που ακούμε (ή που δεν ακούμε) με αποτέλεσμα να μένουμε σε 1-2 χαρακτηριστικά που μας άρεσαν και να παραλείπουμε όλα τα υπόλοιπα.

Για το λόγο αυτό κάτι αρχίζει να μας φταίει μετά από λίγο χρονικό διάστημα...

Επιμένω ότι μια βδομάδα χαλαρών ακροάσεων (και όχι ακροάσεων τύπου "τέστ") είναι μακράν καλύτερος τρόπος να αποφασίσει κάποιος για τέτοια θέματα...

Αλλά αυτό είναι απλά η άποψή μου...


ΥΓ:dimitristop: εννοείς ότι έχεις δυο διαφορετικά players και δοκιμάζεις καλώδια με αυτό τον τρόπο???? Ή ότι το Denon βγάζει 2 εξόδους και έχεις δυο καλώδια ταυτόχρονα συνδεδεμένα?
Και οι δυο τρόποι είναι λάθος και οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.
Το είχα κάνει κι εγώ αυτό το λάθος, γι'αυτό το λέω τώρα... Είχα ένα Rotel και δοκίμαζα ταυτόχρονα συνδεδεμένα ένα balanced και ένα single ended καλώδιο... Μέγα σφάλμα...
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
Είναι τελείως λάθος να κάνεις A-B σε καλώδιο.

Η εντύπωση που σου δημιουργείται ακούγοντας το ένα μετά το άλλο συνήθως είναι λανθασμένη.

Και αυτό δεν ισχυει μόνο για τα καλώδια, αλλά και για λάμπες, συσκευές κλπ.

Συνήθως ενθουσιαζόμαστε με αυτό που ακούμε (ή που δεν ακούμε) με αποτέλεσμα να μένουμε σε 1-2 χαρακτηριστικά που μας άρεσαν και να παραλείπουμε όλα τα υπόλοιπα.

Για το λόγο αυτό κάτι αρχίζει να μας φταίει μετά από λίγο χρονικό διάστημα...

Επιμένω ότι μια βδομάδα χαλαρών ακροάσεων (και όχι ακροάσεων τύπου "τέστ") είναι μακράν καλύτερος τρόπος να αποφασίσει κάποιος για τέτοια θέματα...

Αλλά αυτό είναι απλά η άποψή μου...


ΥΓ:dimitristop: εννοείς ότι έχεις δυο διαφορετικά players και δοκιμάζεις καλώδια με αυτό τον τρόπο???? Ή ότι το Denon βγάζει 2 εξόδους και έχεις δυο καλώδια ταυτόχρονα συνδεδεμένα?
Και οι δυο τρόποι είναι λάθος και οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.
Το είχα κάνει κι εγώ αυτό το λάθος, γι'αυτό το λέω τώρα... Είχα ένα Rotel και δοκίμαζα ταυτόχρονα συνδεδεμένα ένα balanced και ένα single ended καλώδιο... Μέγα σφάλμα...

ένα balanced και ένα single ended φυσικα ειναι λαθος

το πλευερ εχει 2 ακριβως ιδιες εξοδους με βαρεου τυπου rca

και παλι φυσικα, ενα πρωτο συμπερασμα με ακροαση α-β , και συμβιωση εβδομαδας τουλαχιστον ,για να καταληξεις καπου
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Καλώδια.. χαλκός, ασήμι ή κάτι άλλο....;

και παλι φυσικα, ενα πρωτο συμπερασμα με ακροαση α-β , και συμβιωση εβδομαδας τουλαχιστον ,για να καταληξεις καπου

Mα αυτό εννοείται. Παίρνεις την πρώτη εντύπωση από την Α-Β (η οποία πρέπει να είναι και άλλα άτομα δίπλα σου για να συζητάς) και συνεχίζεις.
Συνήθως απομονώνεις τα καλώδια που σου αρέσουν που μπορεί να είναι το 1/10 από αυτά που δοκίμασες και ξαναδοκιμάζεις άλλη μέρα με καθαρό μυαλό και περισσότερο χρόνο.
Επειδή κατά καιρούς έχω έρθει σε επαφή με πολλά μουσικά όργανα unplugged κοιτάζω οι συσκευές (και τα καλώδια) να περιγράφουν τα συγκεκριμένα όργανα σωστά. Αν δεν, πάνε στον κουβά. :p

Επειδή είμαι σε αυτή τη θέση, έχω καταλήξει σε 3 που παίζω εδώ και δύο εβδομάδες και προχωράω ακάθεκτος. Ελπίζω πως αυτή την εβδομάδα θα καταλήξω. :)
 

omen

New member
2 May 2011
55
Καλησπέρα.
Θέλω να μου πείτε τι καλώδια να διαλέξω από τα εξήs:
oehlbach 91063
oehlbach 8125
supra classic 6
Για ηχεία monitor audio 4 ohm
Αποσταση ηχείων απο ενισχυτή 5 μετρα
η τι μου προτείνεται εσείs?