Βοήθεια για αγορά BluRay Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

koro

New member
23 July 2010
8
Φίλοι μου καλησπέρα.Θα ηθελα την βοήθεια σας για να αγοράσω-αντικαταστήσω ενα παλιο DVD PLAYER που εχω με ενα συγχρονο blu ray player με σκοπό να πάιζει ή δυνατον τα παντα απο ταινίες και cd μουσικής.Κοίταξα 3d 4k upscaling players οπως LG BP74O,PANASONIC BDT 370 Ή 460, SAMSUNG BD-J75OO και τέλος SONY S7200. Η τηλεόραση ειναι μια plasma panasonic 7τιας 46 viera με αρκετα καλη εικόνα.Τωρα θέλω να αναβαθμίσω τις δυνατότητες του player να μπορουν να παίζουν και μουσικα cd και dvd και blu ray.To κοστος να μην ξεφυγει απο 200-250 Ε.Τωρα γιατι θελω 3d 4κ ενω η τηλεοραση δεν τα υποστηριζει ειναι γιατι πιθανον καποια κοντινη στιγμη να αλλαξω και tv ετσι θελω να εχω εκ των προτερων και το κατάλληλο player.Ευχαριστω εκ των προτερων Γιώργος Κ.
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

Θα πρέπει να περιμένεις κανένα 6μηνο.
Αυτη την στιγμή χρονικά ειναι η χειρότερη καθώς τώρα βγήκε το πρωτο 4κ πραγματικής αναλυςης με τιμη 450 ευρω περίπου .
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,837
Dystopia
Απάντηση: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

+1

Κοro και εγώ θα σου έλεγα καλύτερα να περιμένεις και όταν πάρεις κανούργια τηλεόραση βλέπεις τι θα παίζει στην αγορά και τι ακριβώς θα χρειάζεσαι.
Αν δεν έχεις τίποτα εντελώς μπορείς βολευτείς τώρα με κάνα πιο φθηνό Sony/Panasonic του 2015 εκεί στα 100 πχ:
Sony S4500 / S5500 ή Panasonic BDT-170 / BDT-270
Διαφορές στην ποιότητα τα ακριβά από τα φθηνά δεν έχουν.
Οι διαφορές τους είναι τι δισκάκια υποστηρίζουν, το δίκτυο, το wifi, αν θα έχουν netflix ή τα applications κτλ
 

koro

New member
23 July 2010
8
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

MAKIS 1973 ΚΑΙ PORTIOLI σας ευχαριστώ πολύ για τις αμεσες απάντησεις σας.
 

koro

New member
23 July 2010
8
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

Καλημερα παιδια,υστερα απο τις συμβουλες-προτασεις σας τα ξαναειδα και θα ηθελα ψηφο μεταξυ :

Panasonic BDT270
samsung BD-S65OO
lG bp740
Sony S65OO. Αυτα παιζουν απο 100 εως 15ο ευρω. Ευχαριστω πολυ.
 

johnnyR

Established Member
27 February 2010
277
ΑΘΗΝΑ - ΩΡΩΠΟΣ
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

χωρις να εχω ψαξει καθολου τα σιγκεκριμενα για BLU-RAY θα επερνα με κλειστα τα ματια sony ή panasonic:a0210:
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,837
Dystopia
Απάντηση: Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

Καλημερα παιδια,υστερα απο τις συμβουλες-προτασεις σας τα ξαναειδα και θα ηθελα ψηφο μεταξυ :

Panasonic BDT270
samsung BD-S65OO
lG bp740
Sony S65OO. Αυτα παιζουν απο 100 εως 15ο ευρω. Ευχαριστω πολυ.

Μάλλον το Sony.
 

koro

New member
23 July 2010
8
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

Καλησπέρα σ'ολους.Ευχαριστω και παλι ολους τους φίλους που μου εδωσαν την γνωμη τους ηοποια για να πω την αληθεια με προβληματισε καπως με την εννοια οτι μηπως κοιταω το θεμα απο λαθος γωνια και τι εννοω μαυτο.Κατ'αρχας να σας πω οτι για τον χωρο που θελω να εγκαταστήσω τον blu ray player σε αντικατσταση ενος dvd palyer εχει ως TV μια παλια plasma που ομως ειναι ακομα καλη και συγκεκριμενα την Panasonic Viera TX-P46S20E και ενισχυτη ενα Yamaha RX-V595RDS.Απο τον ενισχυτη εχω τον ηχο μου σε Home Theater με τα αναλογα περιμετρικα ηχεια για μουσικη αλλα και οταν βλεπω ταινιες που οι περισσοτερες ειναι κατεβασμενες απο ΜΤορρεντ και γραμμενες σε δισκακια.Το σκεπτικο λοιπον ειναι να αναβαθμισω τον player τοιουτοσωστε να μπορει να υποστηριζει-παιζει τα παντα ή δυνατον και με την προοπτικη αν αλλαξω tv ή το τοποθετησω καποια στιγμη σε αλλη tv πιο συγχρονη να ειναι συμβατο πχ.4Κ 3D κλπ.Ο προβληματισμος μου λοιπον ειναι ενας blu ray player γυρω στα 100-150 ευρω και να βολευτω μεχρι να γινη η οποια αλλαγη ή να παρω κατι καλλυτερο της ταξεως εως 250+ ευρω με την οποια προοπτικη...Τωρα αν καποιος φιλος εχει να προτεινει κατι αλλο το ακουω .....Συγνωμη που σας ζαλισα αλλα αν δεν εδινα πιο ολοκληρωμενη εικονα ισως και οι οποιες απαντησεις να ηταν ελλειπης η σε λαθος κατευθυνση.Ευχαριστω και παλι,Γιώργος Κ.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,837
Dystopia
Απάντηση: Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

Καλησπέρα σ'ολους.Ευχαριστω και παλι ολους τους φίλους που μου εδωσαν την γνωμη τους ηοποια για να πω την αληθεια με προβληματισε καπως με την εννοια οτι μηπως κοιταω το θεμα απο λαθος γωνια και τι εννοω μαυτο.Κατ'αρχας να σας πω οτι για τον χωρο που θελω να εγκαταστήσω τον blu ray player σε αντικατσταση ενος dvd palyer εχει ως TV μια παλια plasma που ομως ειναι ακομα καλη και συγκεκριμενα την Panasonic Viera TX-P46S20E και ενισχυτη ενα Yamaha RX-V595RDS.Απο τον ενισχυτη εχω τον ηχο μου σε Home Theater με τα αναλογα περιμετρικα ηχεια για μουσικη αλλα και οταν βλεπω ταινιες που οι περισσοτερες ειναι κατεβασμενες απο ΜΤορρεντ και γραμμενες σε δισκακια.Το σκεπτικο λοιπον ειναι να αναβαθμισω τον player τοιουτοσωστε να μπορει να υποστηριζει-παιζει τα παντα ή δυνατον και με την προοπτικη αν αλλαξω tv ή το τοποθετησω καποια στιγμη σε αλλη tv πιο συγχρονη να ειναι συμβατο πχ.4Κ 3D κλπ.Ο προβληματισμος μου λοιπον ειναι ενας blu ray player γυρω στα 100-150 ευρω και να βολευτω μεχρι να γινη η οποια αλλαγη ή να παρω κατι καλλυτερο της ταξεως εως 250+ ευρω με την οποια προοπτικη...Τωρα αν καποιος φιλος εχει να προτεινει κατι αλλο το ακουω .....Συγνωμη που σας ζαλισα αλλα αν δεν εδινα πιο ολοκληρωμενη εικονα ισως και οι οποιες απαντησεις να ηταν ελλειπης η σε λαθος κατευθυνση.Ευχαριστω και παλι,Γιώργος Κ.

Γιώργο καλημέρα,

Να ξεκαθαρίσουμε οτί η τηλεόρασή σου, πολύ πιθανόν ακόμα και τώρα, να μπορεί να παίζει τα αρχεία που κυκλοφορούν (Βluray/1080p) στην αγορά
καλύτερα από την πλειοψηφεία των σημερινών τηλεοράσεων LCD/LED.
Δεύτερον κανένα player ακόμα και των 250 δεν σε εξασφαλίζει για το μέλλον.
Πάμε να τα πάρουμε από την αρχή.

Όλα τα bluray players, τα δισκάκια 1080p τα παίζουν σωστά χωρίς κανένα πρόβλημα στην τηλεόραση που έχεις.
Εκεί που μπορεί να δυσκολευτούν είναι στα DVD που χρειάζεται να κάνουν κάποιες extra λειτουργίες όπως upscaling.
(Σκέψου ότι όλα τα αμάξια μπορούν να τρέξουν στην κατηφόρα, η διαφορά τους όμως θα φανεί στην ανηφόρα.)
Aπό τα reviews, από εντυπώσεις κατόχων και από προσωπική εμπειρία τα Sony/Panasonic συμπεριφέρονται καλύτερα συνολικά.
Από εκεί και μετά, τα τελευταία χρόνια ειδικά, κάθε σειρά BluRay μιας εταιρίας χρησιμοποιεί το ίδιο bluray player
και αυτό που αλλάζει και κάνει ένα μοντέλο ακριβότερο από το άλλο είναι η ποιότητα κατασκευής κάποιες φορές,
η υποστήριξη σε δισκάκια πχ 3D BluRay/SACD oι εφαρορμογές πχ netflix, miracast , αν υποστηρίζει δίκτυο και dlna server, το wifi,
οι υποδοχές όπως USB, πολύ σημαντικό οι έξοδοι ήχου όπως οπτική, δεύτερο ΗDMi, αναλογικές έξοδοι
και τέλος αν έχεις σκοπό να πάρεις τηλεόραση 4Κ αν υποστηρίζει upscaling.
Εσύ κοιτάς τι σε ενδιαφέρει από τα extra χαρακτηριστικά και χτυπάς το Player που σε βολεύει.
Για παράδειγμα βλέπω οτί ο ενισχυτής σου έχει είσοδο μόνο για οπτική, επομένως το Panasonic 270 δεν θα σε βολέψει.
Aναλυτικά reviews για τα bluray players της αγοράς μπορείς να δεις στο Αγγλικό φόρουμ:
avforus | Blu-Ray Player Reviews

Πάμε τώρα να δούμε για κάτι πιο ακριβό για να είσαι έτοιμος για το μέλλον.
Σε Αμερική/Αγγλία έχουν αρχίσει σιγά σιγά να κυκλοφορούν τα πρώτα 4Κ/Ultra-HD δισκάκια.
Τα μόνα players που μπορούν να παίξουν αυτά τα δισκάκια είναι το Samsung UBD-K8500 ($400)
και τον άλλο μήνα κυκλοφορεί το Panasonic DMP-UB900 (περίπου 600 λίρες).
Μπορείς να υπολογίσεις περίπου πόσο θα κοστίζουν αυτά στην Ελλάδα.
Για να είσαι κομπλέ όμως για τα νέα δισκάκια θες και μια τηλεόραση 4K/ΗDR όπως Sony W9xxC ή Samsung S9xxx όπου οι 55", για να έχει και κάποιο νόημα το νέο φορμά,
αρχίζουν αρκετά πάνω από 2.000 , ενώ αν θες κάτι πιο ποιοτικό και να πας σε LG OLED πρέπει να πάς στα 3.000 .
Αν έχεις σκοπό μέσα στο 2016 να χαλάσεις αυτά τα χρήματα και να πας ένα τέτοιο set up περίμενε να πάρεις κάποιο καινούργιο.

Από εκεί και μετά η επιλογή είναι δική σου. Εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου και το σημαντικότερο πως έχεις σκοπό να προχωρήσεις τις αναβαθμίσεις σου.
Αν έχεις σκοπό να πάς σύντομα σε full 4K set up περίμενε. Αν θες κάτι καλό για να κάνεις τώρα τη δουλειά σου πάρε κάτι στα 100-150 .
Φυσικά μπορείς να πάρεις και κάτι ακριβότερο, το οποίο ομως δεν θα παίζει 4Κ.
Για αυτό πιστεύω οτί το να πάρεις κάτι στα 250 + δεν έχει ιδαίτερο νόημα αυτή τη στιγμή.
Οι ίδιες οι εταιρίες από το 2014 δεν έχουν αντικαταστήσει τα flagship μοντέλα τους πχ Panasonic DMP-BDT700 ή Sony BDP-S7200.
 
Last edited:

koro

New member
23 July 2010
8
Re: Απάντηση: Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

Portioli καλημέρα και απο εμένα.Κατ'αρχας θα ηθελα και πάλι να σε ευχαριστήσω για τις συμβουλές σου και κατα δευτερον υστερα απο σκέψη αποφάσισα αμεσα να μην κανω αλλαγη της ΤV επομένως θα βολευτώ με μια αρχική οχι εξηζητημένη αγορα blu ray palyer επομένως με τα συγκεκριμένα δεομένα που εδωασα η προσωπική σου γνωμη ειναι να αγοράσω ενα πχ panasonic bdt370 ή samsung bd-j7500 κατι τετοιο που κυμαίνεται μεταξυ 140-190 ευρω αλλα καλυπτουν τις τωρινές και μάλοον κάποιες μελλοντικες ή οχι.Θα ηθελα κάποιες συγκεκριμένες προτάσεις αν ειναι δυνατόν,ετσι βλεπω αναλυτικά υι προσφέρουν και τι οχι .Σ'ευχαριστω ιδιαιτέρως και παλι.
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
483
Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

αν εχεις 4Κ ΤV και το blu ray γραφει 4κ upscale γινεται ? βλεπω υπαρχουν players ποθ κανουν upscale
 

straycat

New member
7 April 2016
9
Αθήνα
Καλημέρα και από εμένα, εγώ πήρα το samsung bd-j7500 στα 180 ευρώ από το Mustshop λόγο 2 hdmi output,παλιός ενισχυτής Yamaha χωρίς 3d kai 4k pass-through οπότε για εμένα ήταν μονόδρομος για να μην πάω σε αλλαγή του Yamaha, σε συνδυασμό με την Panasonic 49cx740 έχω πάρα πολύ καλή εικόνα από blu-ray ταινία με 4κ upscale και καλύτερη εικόνα με dvd σε σχέση με το 735 της lg που είχα πριν.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

να αγοράσω ενα πχ panasonic bdt370 ή samsung bd-j7500
Τα τελευταία χρόνια πέρασαν πολλά panasonic και samsung bluray palyer από τα χέρια μου .Τελευταία πήρα το samsung bd-6500 4k.
Εγώ θα σου έλεγα ότι αν δεν ενδιαφέρεσαι καθόλου για τις media player δυνατότητες (εξωτερικούς υπότιτλους κ.τ.λ) του bluray palyer , πάρε το panasonic , αν σε ενδιαφέρουν media player δυνατότητες πάρε samsung .
 

g_kourk

Senior Member
30 January 2012
379
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ BLU RAY PLAYER

Τα τελευταία χρόνια πέρασαν πολλά panasonic και samsung bluray palyer από τα χέρια μου .Τελευταία πήρα το samsung bd-6500 4k.
Εγώ θα σου έλεγα ότι αν δεν ενδιαφέρεσαι καθόλου για τις media player δυνατότητες (εξωτερικούς υπότιτλους κ.τ.λ) του bluray palyer , πάρε το panasonic , αν σε ενδιαφέρουν media player δυνατότητες πάρε samsung .

απ' οτι βλεπω στο νετ στα περισσοτερα reviews το samsung bd-6500 4k εχει καλυτερες κριτικες απο το panasonic bdt370, επισης ειναι κανα πενηνταρικο φτηνοτερο στο σκρουτζ.
εξαιροντας τις media player δυνατοτητες που υπερτερει κατα την δικη σας αποψη εναντι του samsung?
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Είχα πρόσφατα ένα panasonic 3d bluray player , δεν θυμάμαι το μοντέλο , νομίζω ότι είναι το ίδιο με το panasonic bdt370 , εκτός το 4k .
Θα έλεγα ,ότι πιστεύω, η διαφορά των δυο
player είναι ότι το panasonic έχει ελαφρώς πιο "φυσική" ποιότητα εικόνας , σου έδινε την εντύπωση του πιο ποιοτικού player το panasonic.
Η εξωτερική σχεδίαση και τα μενού του panasonic σου δίνουν καλύτερη αίσθηση .
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,100
ΝΙΚΑΙΑ
καλησπερα
Θελω να αγορασω 3d blu ray player . εχω τωρα το pioneer 320 και ο λογος που θελω να παω σε αντικατασταση ειναι οτι εχω πλεον 3d τηλεοραση .
Με ενδιαφερει να ειναι αψογο σαν blu ray & dvd ( το pioneer δεν με ξετρελανε σε dvd οπως ενα toshiba dvd & hd dvd player που ειχα ) ειναι καλο σαν blu ray player ομως
Δεν με ενδιαφερουν 4Κ upscaling και εννοειται το μεταχειρισμενο ειναι πιο γλυκο ...
ακουω προτασεις και για παλια μοντελα εννοειτα
ευχαριστω