Λήψη Eutelsat 9B @ 9E

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kypros_Pambou

Established Member
23 September 2007
258
Αρχισε τη λειτουργία του από τις 8/3/2016 ο Eutelsat 9B στις 9Ε. Αρχισαν και οι μεταφορές συχνοτήτων από τον 9Α στον 9Β

Χαρακτηριστικά του δορυφόρου

Satellite Name: Eutelsat 9B (E9B, EDRS-A)
Position: 9° E (9° E)
NORAD: 41310
Cospar number: 2016-005A
Operator: Eutelsat Communications S.A.
Launch date: 30-Jan-2016
Launch site: Baikonur Cosmodrome
Launch vehicle: Proton M
Launch mass (kg): 5175
Dry mass (kg):
Manufacturer: EADS Astrium
Model (bus): Eurostar-3000
Orbit: GEO
Expected lifetime: 15 yrs.


Call sign:
Beacon(s):
Details: 66 Ku-band transponders connected to a broad European widebeam and four regional beams over European countries + European Data Relay Satellite System (EDRS) hosted payload
Beams:
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Η κατασταση εδω:





Η 12341V απο τη δεσμη Ιταλιας σαν ACM/VCM δεν μπορει να την λοκαρει η TT S2-1600 οπως και σχεδον ολοι οι δεκτες δειχνει ομως οτι ειναι παρουσα.
 

Kypros_Pambou

Established Member
23 September 2007
258
Λήψη της Ιταλικής δέσμης με AMS 3.4μ

KMnMDOd.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Η λήψη της δέσμης με 2.1μ

vhBj9Hp.jpg
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Εντυπωσιακο Κυπρο. Με 4.5μ στο Tel Aviv την εβγαλε και ο vtm22/solly. Εκει ομως αρκετα χαμηλοτερα με 7.7dB.

Απο Kabelkiosk εχεις κανενα ιχνος;
 

Kypros_Pambou

Established Member
23 September 2007
258
Στις λίστες του ο Flysat το δίνει Germany A και μάλλον έχει δίκαιο γιατί αν ήταν η Ge Beam κάτι θα έπιανα έστω λίγο με την AMS. Θα το ξαναδώ αύριο βράδυ !!!!
Καλό βράδυ εύχομαι
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Αν και εκτιμω τη δουλεια που κανει το flysat δεν ειναι παντα σωστο. Εξαρταται ποιος τον ενημερωνει και επειδη σε κανενα γερμανοφωνο φορουμ δεν εχω διαβασει ως τωρα για το που πηγαζει αυτη η πληροφορια ειμαι επιφυλακτικος στο αν οντως ειναι ετσι η οχι. Δες π.χ. τον ΟΤΕ που τον εχει ως 9B Wide. Εχουμε αναφορα απο τη Υεμενη οπου με 1.1μ λαμβανεται η Wide ομως απο ΟΤΕ ουτε ιχνος.
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Όλες εκτος της 12476H ερχονται με 14.5db. H 12476H ελαφρως χαμηλότερη, στα 12.5db.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Θελω να δω πως θα διαμορφωθουν τα τελικά σχεδιαγραμματα downlink, μιας και απο τα προβλεπόμενα ήμουν αρκετα εκτος καλυψης. Παντως "εκτος ιχνους" και 14.5 db ειναι λιγο υποπτο.

Edit: το λεω υποπτο γιατι με τον william-1 εχουμε σχεδον ιδιες μετρησεις (αν ρυθμισω λιγο το μοτερ, το οποιο εχει φυγει λιγο, θα ανεβει σιγουρα 1db. Εχουμε ιδιου μεγεθους κατοπτρο (βεβαια αυτος εχει με mesh και δε ξερω αν τον ριχνει αυτο), με τη διαφορα πως εκεινος στο Essex ειναι στο κεντρο της καλυψης.
 
Last edited:

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Αν εννοεις για το προβλεπομενο το πρωτο Greece beam που ισα ισα αγγιζε την Ιταλια, παει αυτο, το αλλαξανε σε μακροστενο το οποιο καλυπτει απο Ιρλανδια εως την Ερυθρα θαλασσα εχοντας και εσας λιγακι μεσα:
http://www.eutelsat.com/en/satellites/the-fleet/EUTELSAT-9B-downlink-coverages.html
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Eπειδή εγώ δεν ξέρω πολλά.έχω μία απορία.Αν κάποιος βρίσκεται σε μία χώρα εκτός του Greece beam θα μπορεί να έχει λήψη σε αυτές τις συχνότητες μέ ένα μεγάλο πιάτο ή δεν θα μπορεί καθόλου ;
 

deepbluesky

AVClub Addicted Member
27 May 2007
1,821
Stuttgart (48.79N/9.19E)
Εκτος προβλεπομενης δεσμης ποτε δεν μπορει να πει κανεις με βεβαιοτητα πως υπαρχει ληψη. Υπολογισιμο παντως δεν ειναι και μονο με αναφορες ληψεων μπορει να δοθει εστω μια επιφανειακη απαντηση. Εχεις καποια συγκεκριμενη χωρα στο νου σου;
 

Kypros_Pambou

Established Member
23 September 2007
258
Re: Απάντηση: Λήψη Eutelsat 9B @ 9E

Eπειδή εγώ δεν ξέρω πολλά.έχω μία απορία.Αν κάποιος βρίσκεται σε μία χώρα εκτός του Greece beam θα μπορεί να έχει λήψη σε αυτές τις συχνότητες μέ ένα μεγάλο πιάτο ή δεν θα μπορεί καθόλου ;
Εξαρτάται φίλε μου που μένει κάποιος και πόσο μεγάλο πιάτο διαθέτει !!!! Προσωπικά εγώ μένω στη Κύπρο και μπορώ να λαμβάνω τη Ku Band Italia Beam.(προηγούμενη ανάρτηση μου)
 

Kypros_Pambou

Established Member
23 September 2007
258
Ε με το κτηναρι που εχεις τι περιμενες;;;; :worshippy:
Με έκανες και γέλασα βρε Κωστή :SFGSFGSF:
Κτηνάρι θα είναι το επόμενο βήμα στις κεραίες μου με την αγορά κεραίας τύπου Earth Station στα 9.8m. Ακόμη βρίσκομαι σε διαπραγμάτευση με Αμερική .....