Ενισχυτης Κεραιας-Ιστου

HERTHAN

Senior Member
27 November 2011
602
Καλησπερα.
Επειδη εδω και τρεις ημερες δεν ειχα καθολου τηλεοραση πηρα τηλεφωνο εναν φιλο τεχνικο να ερθει να δει τι φταιει.Μου ειπε οτι χαλασε ο ενισχυτης που ειναι διπλα στην κεραια και θα πρεπει να αλλαχτει.
Αυτος λεγεται ενισχυτης κεραιας ή ιστου?
Απο τα λιγα που διαβασα κατα πασα πιθανοτητα λεγεται ενισχυτης ιστου κι αν κανω λαθος διορθωστε με.

Θελω να μου προτεινετε τωρα εναν ενισχυτη αλλα θα ηθελα πρωτα να πω τα εξης μηπως βοηθησουν περισσοτερο στην επιλογη.
Αυτη τη στιγμη η εγκατασταση ειναι:Μενω σε μονοκατοικια αλλα εχω δικια μου κεραια εγκατεστημενη στην διπλανη πολυκατοικια.Πανω στην κεραια ειναι ο ενισχυτης που εχει χαλασει και απο εκει φευγει ενα καλωδιο καμια 20αρια μετρα περιπου το οποιο κατεβαινει στην σκεπη του σπιτιου μου.Εκει λογικα συνδεεται σ'ενα διαχωριστη απ'τον οποιο φευγει ενα καλωδιο και παει σ'ενα δωματιο στο σπιτι οπου συνδεεται μ'ενα τροφοδοτικο και απο το τροφοδοτικο ενα αλλο καλωδιο το οποιο παει στην τηλεοραση.Απο το διαχωριστη που ειναι πανω στην σκεπη φευγει ενα αλλο καλωδιο το οποιο παει στο δευτερο δωματιο οπου εχουμε την δευτερη τηλεοραση.Η κεραια δεν ξερω τι ειναι αλλα θυμαμαι παλιοτερα που ελεγαν στο σπιτι οτι μαλλον εχουμε πλεγμα το οποιο δεν ξερω τι ειναι.Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε και η συνδεσμολογια να ειναι ετσι οπως την περιεγραψα.
Με βαση το παραπανω ελεγα να επιλεξω εναν ενισχυτη ιστου αλλα επειδη πριν 2-3 χρονια εφτιαξα κι εναν αλλο χωρο(στον οποιο θα μπουνε 3 τηλεορασεις κι αλλες 2 στον υπαρχοντα χωρο) τον οποιο δεν ολοκληρωσα ακομα η εγκατασταση που θα κανω αργοτερα ειναι η εξης:θα βαλω σ'ενα πιατο 2 lnb quattro(γιατι υπαρχει nova και ote tv) να φευγουν 8 καλωδια να πανε σ'εναν πολυδιακοπτη (μαζι με το καλωδιο της κεραιας φυσικα) και απο εκει οι 8 εξοδοι που εχει να πανε σε καθε δωματιο εκει που θα εχω τις τηλεορασεις.

Συμφωνα με αυτα που σας ανεφερα αν θα παρω τωρα εναν ενισχυτη ιστου με την υπαρχουσα εγκατασταση μετα που θα κανω την αλλη εγκατασταση θα κανει αυτος που θα επιλεξω τωρα η θα πρεπει να επιλεξω εναν τωρα που θα τον εχω και για μετα?
Τι θα μου προτεινατε να κανω και ποιον ενισχυτη να παρω?
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Ενισχυτής ιστού είναι αυτός που έχεις...

Τι εννοείς όταν λες ότι λογικά το καλώδιο συνδέεται με ένα διαχωριστή?Δεν είσαι σίγουρος δηλαδή?Ή μήπως δεν μπορείς να τον δεις εκεί που βρίσκεται?
Σύμφωνα με αυτά που λες,το καλώδιο πηγαίνει σε ένα splitter 1/2,με μία έξοδο dc pass.Από αυτή την έξοδο (dc pass) πηγαίνει στο τροφοδοτικό του ενισχυτή,στου οποίου η μια έξοδος δίνει σήμα σε μια τηλεόραση.Η δεύτερη έξοδος του splitter,αυτή που είναι χωρίς dc pass,δίνει σήμα στην άλλη τηλεόρασή σου.

Για την εγκατάσταση που προετοιμάζεις,θα μπορούσε ο νέος σου ενισχυτής που θα αγοράσεις να είναι και πάλι ιστού.Το πρόβλημα που θα έπρεπε όμως να λύσεις,είναι το καλώδιο που θα έπρεπε να τον τροφοδοτήσεις με τάση.Επειδή οι πρίζες tv/sat του σπιτιού σου,θα καταλήγουν σε αντίστοιχες εξόδους του πολυδιακόπτη,θα πρέπει να βρεις κάποια δίοδο όπου θα περνάει ένα καλώδιο (από το σημείο που θα βρίσκεται το τροφοδοτικό) για να τροφοδοτήσει τον ενισχυτή.Αν μπορείς να λύσεις αυτό το θέμα,έχει καλώς...Διαφορετικά το ξεχνάς και πας στην συνηθισμένη σε τέτοιες περιπτώσεις λύση,του κεντρικού ενισχυτή.Η έξοδος του οποίου θα συνδεθεί στην rf είσοδο του πολυδιακόπτη.

Επειδή θα χρησιμοποιήσεις πολυδιακόπτη,αυτό σημαίνει ότι εκεί που θα τον βάλεις θα υπάρχει και πρίζα ρεύματος.Άρα,αν επιλέξεις τη λύση του ενισχυτή ιστού,μπορεί το τροφοδοτικό του να πάρει ρεύμα από εκεί.Θα προσέξεις όμως κάτι...Το καλώδιο που θα φεύγει από το τροφοδοτικό και θα πηγαίνει στον ενισχυτή ιστού,θα πηγαίνει στην είσοδο-έξοδο dc pass ενός splitter 1/2 με μια μια μόνο είσοδο-έξοδο dc pass.Η άλλη είσοδος-έξοδος του splitter,θα πηγαίνει στην είσοδο rf του πολυδιακόπτη.Αυτά,σε ότι αφορούν τις 2 εισόδους-εξόδους του splitter.Η άλλη πλευρά του splitter (η είσοδος-έξοδος) θα συνδεθεί στην κεραία.

Οπότε τώρα,επιλέγεις τι θα πάρεις εσύ...Εφόσον θα χρειαστείς οπωσδήποτε τροφοδοσία ρεύματος,μπορείς να επιλέξεις όποια λύση λύση θέλεις.Στη θέση σου βέβαια,θα επέλεγα τη λύση του κεντρικού ενισχυτή,ασυζητητί...
 
Last edited:

HERTHAN

Senior Member
27 November 2011
602
Σε ότι αφορά το πρώτο σκέλος όντως δεν μπορώ να δω καλά την συνδεσμολογία από εκεί που βρίσκομαι γιατί είναι πάνω στην σκεπή και δεν έχω καλή εικόνα.Έτσι είναι τα τελευταία 25 χρόνια και δουλεύει απροβλημάτιστα.

Τώρα σε ότι αφορά τον ενισχυτη επειδή μιλησα και με άλλους μου είπαν ότι όταν θα κάνω τελικά την εγκατάσταση με τον πολυδιακοπτη να βάλω κεντρικο ενισχυτη όπως μου είπες δηλαδή κι εσύ ο οποίος θα είναι στον χώρο που θα έχω το πολυδιακοπτη.Πριζα έχω εκεί που θα μπούνε και λογικά θα μπούνε σε πολυπριζο εκτός αν υπάρχει πρόβλημα και δεν κανει το πολυπριζο.

Αυτη τη στιγμή όμως έλεγα να πάρω έναν ενισχυτη ιστού να κάνω την δουλειά μου μέχρι να ξεκινήσω ξανά τις εργασίες για την εγκατάσταση με τον πολυδιακοπτη και τότε να πάρω έναν καλο κεντρικο ενισχυτη.
Έναν ενισχυτη ιστού που μου πρότειναν είναι ο ikusi SBA-100.Τωρα βέβαια θα πάω μια βόλτα σε 2-3 μαγαζιά για να δω αν τον βρω άλλα σε περίπτωση που δεν τον βρω να κοιτάξω και για κανέναν άλλον.
Έχεις κάποιον να μου προτείνεις?
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Δεν θα έχεις πρόβλημα να τροφοδοτήσεις πολυδιακόπτη και ενισχυτή από την ίδια πηγή ρεύματος.Αν χρησιμοποιήσεις πολύπριζο,θα επιλέξεις να είναι καλής ποιότητας.

Ο ενισχυτής που σου πρότειναν για τώρα,είναι μια συνηθισμένη λύση για την περίπτωσή σου και αξιόπιστη.Είναι να ξέρεις βέβαια,χωρίς τροφοδοσία.Λογικά,θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το τροφοδοτικό του ενισχυτή που χρησιμοποιείς τώρα.Αρκεί βέβαια,να βγάζει 24 volt.Δεν υπάρχει λόγος να σου προτείνω κάποιο ιδιαίτερο μοντέλο,αυτός που αναφέρεις είναι επώνυμος άλλωστε.

Αυτό όμως που θα ήθελα σε ρωτήσω και το είχα ξεχάσει,είναι άλλο...
Είσαι σίγουρος ότι ο ενισχυτής σου έχει χαλάσει?Βέβαια,25 χρόνια είναι αυτά,αλλά το ίδιο ισχύει και τα υπόλοιπα ύποπτα εξαρτήματα.Όπως για παράδειγμα το splitter που βρίσκεται στη σκεπή σου,ή το τροφοδοτικό του ενισχυτή.Ή ακόμα,είσαι σίγουρος ότι δεν έχει βάλει κάποιος ¨χέρι¨ στο σημείο της κεραίας σου που βρίσκεται ο ενισχυτής?Τουλάχιστον,αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα,είναι να πάρεις το τροφοδοτικό που έχεις και να ζητήσεις να στο δοκιμάσουν στο μαγαζί,με τον ενισχυτή που θέλεις να αγοράσεις.Θα μπορείς έτσι,είτε να αποκλείσεις ότι φταίει αυτό,είτε αν φταίει να το αντικαταστήσεις με ένα καινούργιο.Οπότε,είναι πιθανό με την αγορά του να λύσεις και το πρόβλημά σου...
 

HERTHAN

Senior Member
27 November 2011
602
Re: Απάντηση: Ενισχυτης Κεραιας-Ιστου

Τελικα μου δανεισε ενας γειτονας να δοκιμασω αυτον http://www.emimikos.gr/MISTRAL-VU3SFM-ISTOU/ και δουλεψε ΤΕΛΕΙΑ.Για να μην κανω δοκιμες με αλλους ενισχυτες εφοσον δουλεψε αψογα πηγα και πηρα τον ιδιο στα 15 ευρω και τωρα δεν εχω κανενα προβλημα.

Κατι τελευταιο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι το εξης:μιλησα σημερα με 2 τεχνικους και τους ειπα οτι αργοτερα που θα κανω την εγκατασταση με τον πολυδιακοπτη τους ρωτησα αν θα ειναι καλυτερα να βαλω κεντρικο ενισχυτη οπως μου προτεινες κι εσυ.Μου απαντησαν και οι 2 πως επειδη το καλωδιο απο την κεραια μεχρι εκει που θα μπει ο κεντρικος ενισχυτης θα ειναι περιπου 30-40 μετρα θα χανεται το σημα και λογω της μεγαλης αποστασης και δεν θα μπορω να βλεπω καλα.
Ισχυει κατι τετοιο η μου λενε μ......?
 
Last edited by a moderator:

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Αν και ομολογώ ότι θεώρησα δεδομένο πως το δορυφορικό σου κάτοπτρο θα το εγκαταστήσεις στο σπίτι σου και δίπλα σε αυτό θα βάλεις την κεραία επίγειας λήψης (και άρα θα είναι κοντά ο κεντρικός ενισχυτής), θα σου πω τη γνώμη μου σε αυτό που ρωτάς...

Εξαρτάται από το σήμα που λαμβάνει η επίγεια κεραία.Αν η λήψη της δηλαδή είναι τέλεια, δεν υπάρχει κανένας λόγος να σε εμποδίζει να βάλεις κεντρικό ενισχυτή.Είναι σαν να λες, ότι μια τηλεόραση που συνδέεται απευθείας με καλώδιο 40 μέτρων με μια κεραία που κάνει τέλεια λήψη,δεν θα λαμβάνει απροβλημάτιστα τα κανάλια.Εφόσον η κεραία κάνει τέλεια λήψη, τέλειο θα είναι και το σήμα που θα λαμβάνει μια τηλεόραση σε απόσταση 40 μέτρων.Σε τέτοια περίπτωση λοιπόν, μπορείς άνετα να τοποθετήσεις κεντρικό ενισχυτή.

Αν όμως φίλε μου, η λήψη της κεραίας είναι οριακή, τότε δεν θα πας σε κεντρικό ενισχυτή. Θα πρέπει να τοποθετήσεις ενισχυτή που θα βελτιώνει το σήμα που λαμβάνει η κεραία.Και τέτοιος είναι ο ενισχυτής ιστού.Που αν τοποθετήσεις τέτοιον τελικά, θα ακολουθήσεις αυτά που είπα πιο πάνω.

Γενικά, η χρήση των ενισχυτών διαφέρει ανάλογα με τις ανάγκες που προκύπτουν.Ας το πούμε με πολύ απλά λόγια...Ένας ενισχυτής ιστού, χρησιμοποιείται για να ενισχύσει την αδύναμη λήψη που κάνει μια κεραία.Με την ανάλογη βέβαια συνδεσμολογία,μπορεί να δουλέψει και σαν κεντρικός ενισχυτής.Ένας κεντρικός ενισχυτής, χρησιμοποιείται για να μοιράσει το επίγειο σήμα που λαμβάνει από μια κεραία, σε πολλούς δέκτες (πρίζες) τηλεόρασης.Μερικές φορές πάλι, σε περιπτώσεις που ο τηλεοπτικός δέκτης λαμβάνει αδύναμο σήμα, τη λύση μπορεί να την δώσει κι ένας ενισχυτής γραμμής.

Άρα λοιπόν, προτού προχωρήσεις στην ανάλογη με τις ανάγκες σου αγορά ενισχυτή, θα πρέπει πρώτα να έχεις ξεκαθαρίσει τα δεδομένα που αναφέραμε. Θα ήθελα να προσθέσω μόνο μια παρατήρηση. Στη θέση σου, δεν θα επέλεγα ποτέ να υπάρχουν εγκαταστημένες οι κεραίες μου και ο ενισχυτής που χρησιμοποιώ, σε απόσταση 40 μέτρων από το σπίτι μου. Εκτός βέβαια κι αν υπάρχουν απολύτως αντικειμενικές δυσκολίες. Αυτά βέβαια,εσύ τα γνωρίζεις...
 

HERTHAN

Senior Member
27 November 2011
602
Αυτη τη στιγμη με τον ενισχυτη ιστου η εικονα ειναι πολυ καλη δεν εχω καποιο παραπονο.Και με εναν αλλο τεχνικο που εφερα σημερα στο σπιτι μου ο οποιος ειδε την αποσταση απο εκει που εχω την κεραια μεχρι εκει που τελικα θα τερματισει το καλωδιο μου ειπε το ιδιο με τους αλλους δυο οτι θα χανεται το σημα λογω της μεγαλης αποστασης και δεν θα μπορω να βλεπω καλα.Μου ειπε να κρατησω τον ενισχυτη ιστου και δεν θα εχω προβλημα.

Εγω αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι η πρωτη δοκιμη μολις κανω την εγκατασταση θα ειναι με ενισχυτη ιστου κι αν δεν εχω καποιο προβλημα θα το αφησω ετσι.Αν εχω προβλημα θα φανει φανταζομαι οποτε μετα θα δοκιμασω με κεντρικο ενισχυτη.Το αναφερω αυτο γιατι αν αγορασω κεντρικο ενισχυτη και δεν γινει η δουλεια μου θα μου μεινει μετα ο ενισχυτης και θα τον εχω πληρωσει αδικα.Ισως θα μπορουσα να κανω δοκιμη με εναν που θα μου φερει ο τεχνικος αλλα ειναι πολυ δυσκολη η προσβαση ωστε να κανουμε αυτες τις δοκιμες.

Κι εγω θα ηθελα να εχω πιο αμεση προσβαση στην κεραια μου αλλα ειναι αδυνατον καθως το σπιτι ειναι διπλα απο πολυκατοικιες και ειμαι αναγκασμενος να την εχω εκει την κεραια.Οποτε αυτο ειναι κατι με το οποιο πρεπει να ζησω και να το αποδεχτω αν με καταλαβαινεις γιατι εχω ξανακανει αρκετες προσπαθειες στο παρελθον για να βρω ενα μερος οπου η προσβαση θα ειναι πιο αμεση και ευκολοτερη.

Μια απορια που μου δημιουργηθηκε ειναι:αν ας πουμε αφησω τον ενισχυτη ιστου δεν θα χρειαζεται παλι να τροφοδοτικο?Δηλαδη το τροφοδοτικο που εχω τωρα?
Αν ναι το τροφοδοτικο μετα που θα μπει και πως ακριβως θα ειναι η συνδεσμολογια?
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Αυτό δεν σου είπα στην αρχή? Ότι θα πρέπει να βρεις έναν τρόπο να τον τροφοδοτήσεις? Αν όμως ο πολυδιακόπτης βρίσκεται εντός του κτιρίου σου,μπορούν να τροφοδοτηθούν από την ίδια πρίζα.Μήπως εννοείς ότι και ο πολυδιακόπτης θα βρίσκεται σε απόσταση 40 μέτρων?

Μια ερώτηση από περιέργεια...Αυτοί που σου είπαν ότι το σήμα θα χάνεται,τσέκαραν και είδαν τι λήψη κάνει η κεραία,ή όχι? Τέλος πάντων,δικό σου θέμα είναι.Εσύ αποφασίζεις...

Πες με ακρίβεια πού θα μπει ο πολυδιακόπτης,το δορυφορικό κάτοπτρο,ο ενισχυτής και μετά θα μπορώ να σου πω πώς θα είναι η συνδεσμολογία.Αν κι αυτό,μπορούν να στο πουν και οι τεχνικοί που ρώτησες.
 
Last edited:

HERTHAN

Senior Member
27 November 2011
602
Ναι θα τον τροφοδοτησω με το τροφοδοτικό που έχω τώρα το οποιο θα βρίσκεται στον ίδιο χώρο διπλα από τον πολυδιακοπτη και θα πάρω ένα καλο πολυπριζο της apc όπου θα μπούνε και τα δυο πάνω.
Ένας μου ειπε σήμερα ότι μπορώ να κρατήσω τον ενισχυτη ιστού και να βάλω επιπλέον και κεντρικο ενισχυτη.Γινεται αυτό κι αν ναι υπάρχει καποιο νόημα?
 

hdanca

Supreme Member
17 August 2012
3,061
Athens
Άρα, έλυσες το θέμα της τροφοδοσίας. Ο ενισχυτής ιστού θα τροφοδοτείται από την ίδια πρίζα που θα τροφοδοτείται και ο πολυδιακόπτης. Δεν είναι ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαζί και κεντρικό ενισχυτή, αλλά είναι υπερβολή. Και ενισχυτής ιστού και κεντρικός ενισχυτής? Αυτό όμως για σιγουριά, θα το δεις στην πράξη. Αν μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης, διαπιστώσεις ότι φτάνει ασθενές σήμα στις τηλεοράσεις, με αποτέλεσμα να έχεις κοψίματα στην εικόνα των καναλιών, τότε προσθέτεις έναν κεντρικό ενισχυτή. Η συνδεσμολογία θα είναι η εξής:

Η έξοδος του ενισχυτή ιστού θα συνδεθεί στην είσοδο (ανάποδα θα είναι έξοδος) ενός splitter 1/2 με μια έξοδο dc pass. Από την άλλη μεριά τώρα, στις δύο εξόδους (που ανάποδα θα είναι είσοδοι) του splitter... Η έξοδος dc pass θα συνδέεται με το τροφοδοστικό του ενισχυτή. Η άλλη έξοδος του splitter, η οποία θα είναι χωρίς dc pass, θα συνδεθεί στην είσοδο terrestrial του πολυδιακόπτη. Μπορείς εναλλακτικά, να μην χρησιμοποιήσεις splitter με μια είσοδο-έξοδο dc pass. Μπορείς να τροφοδοτήσεις τον ενισχυτή με απευθείας καλώδιο από το τροφοδοτικό του, ενώ την έξοδο tv από το τροφοδοτικό να την συνδέσεις στην είσοδο terrestrial του πολυδιακόπτη. Δεν θα στο συνιστούσα όμως κάτι τέτοιο, επειδή οι έξοδοι tv από το τροφοδοτικό έχουν μεγάλες απώλειες. Σου προτείνω την λύση με το splitter.

Τώρα...Εφόσον δεις ότι το επίγειο σήμα που λαμβάνουν οι τηλεοράσεις είναι χαμηλό και έχεις κοψίματα στην εικόνα των καναλιών, θα τοποθετήσεις έναν κεντρικό ενισχυτή. Σε τέτοια περίπτωση, η έξοδος (χωρίς dc pass) του splitter, θα συνδεθεί στην είσοδο του κεντρικού ενισχυτή. Ή αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει splitter, η έξοδος tv του τροφοδοτικού του ενισχυτή ιστού θα συνδεθεί στην είσοδο του κεντρικού ενισχυτή. Και τέλος, η έξοδος του κεντρικού ενισχυτή θα συνδεθεί στην είσοδο terrestrial του πολυδιακόπτη...
 

HERTHAN

Senior Member
27 November 2011
602
Καταλαβα ακριβως τωρα πως θα ειναι η συνδεσμολογια και θα πω τον τεχνικο να κανουμε μερικες δοκιμες ωστε να πετυχουμε το καλυτερο αποτελεσμα.Ισως να ξεκινησω την εγκατασταση με τον πολυδιακοπτη μεσα στην εβδομαδα τελικα για να μην βαζω τωρα δευτερο πιατο και μετα θα πρεπει να καταργησω ενα απο τα δυο.

Ευχαριστω παρα πολυ Χαρη για την βοηθεια να'σαι καλα φιλε.
 

rider56gr

New member
3 August 2013
14
Re: Απάντηση: Ενισχυτης Κεραιας-Ιστου

Αν βάλουμε κεντρικό ενισχυτή με δυο εξόδους και τροφοδοτήσουμε τις μισές τηλεοράσεις από την μια έξοδο και τις άλλες μισές από την άλλη , θα υπάρχει βελτίωση?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Να βελτιώσει το σήμα?? Μέχρι τώρα παίζουν όλες οι τηλεοράσεις χωρίς ενισχυτή ? Πόσες τηλεοράσεις σύνολο?
 

HERTHAN

Senior Member
27 November 2011
602
Καλα θυμομουν οτι ειχα ανοιξει τετοι θεμα παλιοτερα κι ευτυχως δεν ανοιξα κι αλλο.

Μετα απο 5+ χρονια θα χρειαστω παλι ενισχυτη ιστου.

Θελω να παρω εναν ενισχυτη ιστου και μιλησα σημερα με εναν φιλο μου τεχνικο και μου ειπε να επιλεξω εναν ενισχυτη με 5G LTE, 36db στα UHF και πανω απο 107 εξοδο db.

Μου προτεινε τον παρακατω της Fracarro γιατι μου ειπε οτι τον εχει ξαναβαλει και πανω στο κουτι εγραφε 5G αλλα εγω που ρωτησα στον Καυκα μου ειπε οτι αν δεν γραφει στο site οτι ειναι 5G τοτε ειναι 4G.

https://www.kafkas.gr/ilektronika/k...chytis-epigeiou-simatos-42db-1out-1in_197114/

Του το ειπα αλλα αλλα επισης τον ειπα οτι θα ψαξω κι εγω γιατι αγοραζω και απο εξωτερικο σε περιπτωαη που υπαρχει κατι.Επειδη το εψαξα λιγο τωρα στην Ελλαδα δεν βρηκα καποιον που να τα εχει ολα τα χαρακτηριστικα ακριβως απο αυτα που μου ειπε και το μονο που βρηκα ειναι ενας Ikusi 5G,35db και πανω απο 107db εξοδο.

https://www.skroutz.gr/s/29720853/Ikusi-JSBA103-C48.html

Εδω ειναι και το φυλλαδιο και συγκεκριμενα ο C48 ειναι με 5G.

https://www.ikusi.tv/sites/default/files/imported/descargables/Ficha técnica SBA-103-(C60_C48)_es.pdf

Μηπως γνωριζει κανεις αν υπαρχει κατι αλλο η καποιος αλλος ενισχυτης με αυτα τα χαρκτηριστικα η ειναι καλος ο συγκεκριμενος και να τον επιλεξω?