οθόνη

melimar

New member
28 November 2013
71
Παρακαλώ προτάσεις για αγορά οθόνης 106". Μέχρι 500 ευρώ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εννοείτε ηλεκτρική 16-9.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
ηλεκτροκίνητη σε αυτό το μέγεθος στην Ελλάδα και σε αυτά τα χρήματα δύσκολα θα βρεις. Δες και από e bay μήπως βρεις κάτι. Το πιο κοντινό σε αυτό που ψάχνεις που βρήκα από Ελλάδα είναι αυτό http://www.digideli.gr/Elite-Screen-Electric106NX-35451

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Άκυρο, τώρα είδα ότι είναι 16:10.
 

manmayer

Senior Member
4 March 2012
326
500 ευρώ χωρίς προεντατήρες είναι πολύ ακριβά. Αν θες απλή παίρνεις 110' από τον άγγλο γύρω στα 170-180 ευρώ. Να δώσεις 680 ευρώ για μια οθόνη χωρίς προεντατήρες όπως η lumene είναι επιεικώς λάθος. Εγώ πάντως θα σε συμβούλευα αφού διαθέτεις 5 κατοστάρικα να πάρεις από ebay με προεντατήρες, καθως η ανευ σίγουρα και γρήγορα θα σου εμφανίσει κάποιες ζάρες. Όχι βεβαίως ότι είναι και τόσο τραγικό να έχει και καμιά ζάρα.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Το πρόβλημα με την ηλεκτρική της Lumene δεν είναι η έλλειψη προεντατήρων και ο κίνδυνος για ζάρες (η δικιά μου μέχρι τώρα δεν έχει εμφανίσει καμία παρά την εντατική χρήση) αλλά το τραγικό σέρβις της εδώ αντιπροσωπείας... είθε να μην το χρειαστώ ποτέ !
 

alefgr

AVClub Enthusiast
21 February 2012
738
Α. Αχαρναί
Και σ'εμένα η Lumene με 1600 ώρες του προτζέκτορα πρέπει να έχει ανεβοκατέβει από 700 έως 1000 φορές με το παραμικρό πρόβλημα σε ζάρες και τσακίσματα.

Άλλα είναι τα προβλήματα της Lumene και αυτά έχουν να κάνουν όπως είπε και ο φίλος Xmoran, με το απαράδεκτο service της.
 

Plakalis

New member
3 November 2011
38
Παιδιά ο Άγγλος δεν έχει στοκ από οθόνες.. Τι προτεινεται διαφορετικό; Ο Άγγλος λέτε να ξαναφέρει; Πόσο καιρό τώρα τις έχει 1.500 ;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
μην φανταστείς καμιά ποιοτική οθόνη, της πλάκας είναι. Αν είσαι τυχερός και χωρίς πολλά ανέβα-κατέβα. Αν μπορείς να πας από το μαγαζί να στην ανοίξουν να δεις ότι είναι οκ και μετά να την πάρεις θα ήταν φρόνιμο. Εγω πηρα μια lumene πριν 3 χρονια στις 91" και αν και χειροκίνητη ακόμα ζάρες που να ενοχλούν δεν έχω. Η επόμενή μου όμως λέω να είναι καλή για να την έχω τουλάχιστον 10 χρονάκια.
 

stfmich

Established Member
30 April 2016
227
Εγώ πάντως είχα πάρει την οθόνη μου από τον Δασκαλάκη, μια MEGAVIZION 500 που ήταν -αν δε κάνω λάθος- η ακριβότερη σειρά σε 81"-16:9. Επειδή το συγκεκριμένο μέγεθος ήταν το μικρότερο στοίχισε μόνο 300€ (μηχανική) και είμαι παραπάνω ευχαριστημένος.
Την αγόρασα τον Ιανουάριο του 2009, δηλαδή πριν από περισσότερο από 7 χρόνια και δεν έχει την παραμικρή ζάρα.
Λυπάμαι που τότε δεν μου περίσσευαν να πάρω το μεγαλύτερο μοντέλο της τότε σειράς 500 (υπήρχαν σε 81, 93, 97 και 104 ίντσες).
Δυστυχώς από όσο έχω ψάξει, υποπτεύομαι πως σήμερα η MEGAVIZION μάλλον δεν υπάρχει!