FuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

jimdem

New member
10 January 2010
24
Καλησπέρα σας. Δημιούργησα μια εφαρμογή, το fuelGR, που εμφανίζει πρατήρια και τιμές καυσίμων σε όλη την Ελλάδα.


Χωρίς διαφημίσεις και εκνευριστικά pop-ups, δημιουργήθηκε με στόχο την απλούστερη εμφάνιση πληροφοριών στον χρήστη.


Μπορείτε να την κατεβάσετε δωρεάν στο Play Store


promoweb.jpg

Θα περιμένω σχόλια, παρατηρήσεις και επισημάνσεις σας! :)

Facebook Page
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Εχοντας δοκιμασει 3 διαφορετικες αποπειρες εως τωρα δεν εχω μεινει απο καμια ευχαριστημενος.

Η μια δεν κρατουσε τα δεδομενα και επρεπε να τα περναω καθε φορα.....η αλλη δεν συνεργαζοταν καλα με το GPS η αλλη κρεμαγε.....


Θα την βαλω και θα σου πω παρατηρησεις.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές (αν και εφοδιάζομαι μονίμως από ένα ή δυό πρατήρια)
 

jimdem

New member
10 January 2010
24
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Σας ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια! Ευχαριστώ επίσης Σωκράτη για την αξιολόγηση στο store ;)
 

teddius

New member
24 February 2016
4
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Οντως πολυ καλη, Μπραβο φιλε για το διαμαντακι που μας προσεφερες, την είχα δοκιμάσει 2-3 φορες αλλά δεν είχα μείνει ικανοποιημένος, η τελευταια αναβάθμιση όμως τα σπάει. Μια πρόταση, στο παράθυρο που επιλεγεις για ποιες εταιρίες θελεις να σου εμφανίζει πρατήρια θα διευκολύνε πολύ αν υπηρχαν οι επιλογές check all και uncheck all. εχουμε γίνει λίγο τεμπέληδες λόγω τεχνολογιας :)
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Eπισης μια πρωτοποριακη προταση που με λιγη διπλωματικο σερβιρισμα θα εχαιρε εκτιμησης απο τους καταναλωτες .....


Να σημανθουν τα πρατηρια εκεινα που τουλαχιστον μια φορα βασει των λιστων του υπουργειου μεταφορων εχουν "πιαστει" να παρανομουν.
 

jimdem

New member
10 January 2010
24
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Οντως πολυ καλη, Μπραβο φιλε για το διαμαντακι που μας προσεφερες, την είχα δοκιμάσει 2-3 φορες αλλά δεν είχα μείνει ικανοποιημένος, η τελευταια αναβάθμιση όμως τα σπάει. Μια πρόταση, στο παράθυρο που επιλεγεις για ποιες εταιρίες θελεις να σου εμφανίζει πρατήρια θα διευκολύνε πολύ αν υπηρχαν οι επιλογές check all και uncheck all. εχουμε γίνει λίγο τεμπέληδες λόγω τεχνολογιας :)

Ευχαριστώ! Θα μπει αυτό που ζητάς στην επόμενη αναβάθμιση που ετοιμάζεται

Πολύ ωραία εφαρμογή φίλε! Συγχαρητήρια!

Να'σαι καλά σ'ευχαριστώ!

Eπισης μια πρωτοποριακη προταση που με λιγη διπλωματικο σερβιρισμα θα εχαιρε εκτιμησης απο τους καταναλωτες .....


Να σημανθουν τα πρατηρια εκεινα που τουλαχιστον μια φορα βασει των λιστων του υπουργειου μεταφορων εχουν "πιαστει" να παρανομουν.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν επαρκή και επικαιροποιημένα στοιχεία καθώς η τελευταία έκθεση δημοσιεύθηκε 10/2015 και αφορούσε 233 πρατήρια και μόνο για την περιφέρεια Αττικής. Όταν επιτέλους αποφασίσει το κράτος να κάνει περισσότερους ελέγχους και να ανεβάζει τακτικά αποτελέσματα για όλη την επικράτεια τότε σίγουρα θα εμπλουτιστεί η εφαρμογή με αυτή την πληροφορία.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Δυστυχώς δεν υπάρχουν επαρκή και επικαιροποιημένα στοιχεία καθώς η τελευταία έκθεση δημοσιεύθηκε 10/2015 και αφορούσε 233 πρατήρια και μόνο για την περιφέρεια Αττικής. Όταν επιτέλους αποφασίσει το κράτος να κάνει περισσότερους ελέγχους και να ανεβάζει τακτικά αποτελέσματα για όλη την επικράτεια τότε σίγουρα θα εμπλουτιστεί η εφαρμογή με αυτή την πληροφορία.


Αν περιμενεις απο το ΕΛληνικο κρατος να αυξησει ελεγχους και να βαλει αποτελεσματα για την επικρατεια παιζει να περιμενεις και καμια δεκαετια.....



Θαταν μια αρχη παντως εστω και για την Αττικη. Πιλοτικα εστω. Πιστευω οτι θα κανει μεγαλη αισθηση μια τετοια πληροφορια.....γιατι το φθηνο καυσιμο απο μονο του δεν δινει ολες τις πληροφοριες
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Πολύ καλή εφαρμογή, αν έβαζες και κάποια στοιχεία για το ποιοί πιάστηκαν να κλέβουν ή για νοθεία θα ήταν τέλεια. Ξεκίνα για Αττική και βλέπεις...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Μμμμμμ.....αυτο με τη νοθεία και το κλέψιμο θέλει προσοχή.
Αλλάζουν διεύθυνση και ο καινούργιος :
1.κατηγορείτε άδικα και
2.μπορεί ο φίλος να μπλέξει με συκοφαντική δυσφήμηση.

Κάντε και σεις βρε τεμπέληδες καμμία έρευνα.....μην τα περιμένετε όλα σερβιρισμένα:laugh:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ίσως αυτο που μπορεί να κάνει (και αυτο σε συνεννόηση με το δικηγόρο του) είναι να βάζει την λίστα που ήδη έχει δημοσιευτεί.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Έχεις σκοπο να βγάλεις και IOS εφαρμογή;
 

jimdem

New member
10 January 2010
24
Re: Απάντηση: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Πολύ καλή εφαρμογή, αν έβαζες και κάποια στοιχεία για το ποιοί πιάστηκαν να κλέβουν ή για νοθεία θα ήταν τέλεια. Ξεκίνα για Αττική και βλέπεις...

Η λίστα που δίνει το υπουργείο είναι πολύ παλιά και δύσκολη στην ενσωμάτωση και συντήρηση
Μμμμμμ.....αυτο με τη νοθεία και το κλέψιμο θέλει προσοχή.
Αλλάζουν διεύθυνση και ο καινούργιος :
1.κατηγορείτε άδικα και
2.μπορεί ο φίλος να μπλέξει με συκοφαντική δυσφήμηση.

Κάντε και σεις βρε τεμπέληδες καμμία έρευνα.....μην τα περιμένετε όλα σερβιρισμένα:laugh:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ίσως αυτο που μπορεί να κάνει (και αυτο σε συνεννόηση με το δικηγόρο του) είναι να βάζει την λίστα που ήδη έχει δημοσιευτεί.
Ακριβώς αυτό υπάρχει ρίσκο αν γίνει κάτι τέτοιο. Η φύση της εφαρμογής είναι να δείχνει το φθηνότερο.
Έχεις σκοπο να βγάλεις και IOS εφαρμογή;
Για ios δεν υπάρχει σχεδιασμός μέχρι στιγμής αλλά μπορείς να μπαίνεις από εδώ μέσω safari : http://www.fuelgr.gr/web
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Δεν ειχα δει το συγκεκριμένο και συμπωματικά πριν 3-4 μερες την ειχα βαλει στο κινητό μου.
Μου αρεσε αρκετα .
Συγχαρητήρια ( κοιτα να δεις που ο δημιουργός έτυχε να ειναι συνφορουμητης )
 
Last edited:

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Συγχαρητήρια για την εφαρμογή, προσθέστε όμως αν γίνεται και τα προβληματικά πρατήρια. Κατά τη γνώμη μου εξίσου σημαντικός είναι ένας χάρτης για ν αποφεύγουμε ΚΑΙ τα πρατήρια με κακή προιστορία...

Φίλος μου έβαζε πάντα από ένα πρατήριο στην περιοχή του (Γλυφάδα) που είχε λογικές τιμές, δεν ήταν κι ο φτηνότερος, αλλά γίνανε φίλοι, έβαζε κι ο πατέρας του, είχαν καλή εξυπηρέτηση, καλή σχέση, όλα καλά. Πρόσφατα, αγόρασε καινούρια μηχανή, μια πανάκριβη μεγάλη BMW πού έχει ηλεκτρονική μέτρηση ρεζερβουάρ. Πάει για καύσιμα μια μέρα ( τώρα τα νούμερα δεν τα θυμάμαι, γράφω άσχετα νούμερα, η ουσία είναι που μας ενδιαφέρει) του λέει βάλε 10 ευρώ, του βάζει, γράφει η αντλία πχ 10 λίτρα. Κοιτάζει τη μηχανή, γράφει 8 λίτρα. Πάνω από 20% κλοπή στην αντλία! Δεν το πίστεψε, σκέφτεται "το φιλαράκι μου τέτοιο πράγμα αποκλείεται" κτλ... Περιμένει να αδειάσει λοιπόν, πάει με άδειο του λέει γέμισέ το. Αν πχ έπαιρνε η μηχανή 20 λίτρα, του λέει 25! Μη σας τα πολυλογώ, έγινε κόλαση... κλαιγότανε κι ο βενζινάς, "ρε αδερφέ θα χάλασε, δεν το ξερα, θα το διορθώσω...

Τι σημασία έχει αν πουλούσε 5 σέντς λιγότερο το λίτρο, αν σου κλέβει 1500 σέντσ στο γέμισμα...
 

jimdem

New member
10 January 2010
24
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Δεν ειχα δει το συγκεκριμένο και συμπωματικά πριν 3-4 μερες την ειχα βαλει στο κινητό μου.
Μου αρεσε αρκετα .
Συγχαρητήρια ( κοιτα να δεις που ο δημιουργός έτυχε να ειναι συνφορουμητης )

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :)

Συγχαρητήρια για την εφαρμογή, προσθέστε όμως αν γίνεται και τα προβληματικά πρατήρια. Κατά τη γνώμη μου εξίσου σημαντικός είναι ένας χάρτης για ν αποφεύγουμε ΚΑΙ τα πρατήρια με κακή προιστορία...

Φίλος μου έβαζε πάντα από ένα πρατήριο στην περιοχή του (Γλυφάδα) που είχε λογικές τιμές, δεν ήταν κι ο φτηνότερος, αλλά γίνανε φίλοι, έβαζε κι ο πατέρας του, είχαν καλή εξυπηρέτηση, καλή σχέση, όλα καλά. Πρόσφατα, αγόρασε καινούρια μηχανή, μια πανάκριβη μεγάλη BMW πού έχει ηλεκτρονική μέτρηση ρεζερβουάρ. Πάει για καύσιμα μια μέρα ( τώρα τα νούμερα δεν τα θυμάμαι, γράφω άσχετα νούμερα, η ουσία είναι που μας ενδιαφέρει) του λέει βάλε 10 ευρώ, του βάζει, γράφει η αντλία πχ 10 λίτρα. Κοιτάζει τη μηχανή, γράφει 8 λίτρα. Πάνω από 20% κλοπή στην αντλία! Δεν το πίστεψε, σκέφτεται "το φιλαράκι μου τέτοιο πράγμα αποκλείεται" κτλ... Περιμένει να αδειάσει λοιπόν, πάει με άδειο του λέει γέμισέ το. Αν πχ έπαιρνε η μηχανή 20 λίτρα, του λέει 25! Μη σας τα πολυλογώ, έγινε κόλαση... κλαιγότανε κι ο βενζινάς, "ρε αδερφέ θα χάλασε, δεν το ξερα, θα το διορθώσω...

Τι σημασία έχει αν πουλούσε 5 σέντς λιγότερο το λίτρο, αν σου κλέβει 1500 σέντσ στο γέμισμα...

Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη.

Αρχικά, τα τελευταία πρόστιμα που ανακοινώθηκαν είναι 1-2 χρόνια παλιά, τα δε υπόλογα πρατήρια κάνουν έφεση και μέχρι να βγει οριστική απόφαση (σε κάποια χρόνια!) δεν γίνεται να τους κρεμάσουμε "ταμπέλα". Επίσης, έχει προταθεί απο χρήστες μηχανισμός αξιολόγησης των πρατηρίων μέσα απο την εφαρμογή αλλά θα είναι δίκαιο? Μπορεί κάποιος να μην συμπαθεί κάποιον ή να είναι ανταγωνιστής του και επίτηδες να τον αξιολογεί αρνητικά. Υπάρχει και το άλλο πρόβλημα, μπορεί να θιχτεί κάποιος απο τις αρνητικές κριτικές και να κατηγορήσει την εφαρμογή για δυσφήμιση.

Η μόνη σωστή οδός είναι ΟΤΑΝ με το καλό αποφασίσει το υπουργείο να διαθέτει έγκυρα δεδομένα σχετικά με πρόστιμα για νοθεία κλπ τα οποία μπορούν να ενσωματωθούν στην εφαρμογή.
 

stargr

Senior Member
8 March 2009
476
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΔΡΑΜΑ
Re: fuelGR - Πρατήρια και τιμές καυσίμων στην Ελλάδα

Μπράβο φίλε για την εφαρμογή! Έχει βελτιωθεί πολύ και με τις τελευταίες ενημερώσεις!

Εγώ αυτό που συμπεραίνω απο τις τιμές είναι οτι ανταγωνισμός απλά ΔΕΝ υπάρχει! (άσχετο με την εφαρμογή)

Επίσης θέλω κι εγώ ηλετρονικό μετρητή ρεζερβουαρ!!!