Αγορα ενισχυτη.

DimitrisKk

New member
28 December 2013
50
Καλησπερα!!!

Θελω την βοηθεια σας διοτι λεω να αγορασω εναν ενισχυτη αυτο το καιρο και δεν εχω ιδεα..
Διαθετω ηδη δυο ηχεια τα οποια ειχε φερει ο μπαμπας μου απο την αμερικη JBL 4312A και δεν σκοπευω να αγορασω κατι αλλο εκτος απο τον ενισχυτη.
Δεν θελω κατι εξειδικευμενο.. Απο οτι φανταζομαι θα συνδεω το laptop μου με τον ενισχυτη και θα ακουω μουσικη η ακομα και να συνδεσω ενα cd-player με αυτον.. Επισης και με την τηλεοραση αμα γινεται και αξιζει σαν ποιοτητα...

Τι πρεπει να γνωριζω και τι προτεινετε??

Σας ευχαριστω πολυ!!
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,417
Θεσσαλονίκη
Δε θα χει πρόβλημα να τα παίξει. Τώρα το πως θα ακούγεται... 50w με 10℅ παραμόρφωση δεν είναι χαρακτηριστικά, ανέκδοτο είναι.
Τα ηχεία είναι σε καλη κατασταση; γενικά τα εχεις ακούσει να παιζουν;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Βασικά δεν τον συνδέσεις να δεις αν παιζουν; αμα τα εχεις παρατημενα καιρό θα χρειαστούν και αρκετές ώρες για να ξαναξυπνησουν.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα ηχεία είναι αυτά;

Innovative-Audio-JBL-4312A-Control-Monitor-front-and-side.jpg
 

DimitrisKk

New member
28 December 2013
50
Οταν τα ειχε αγορασει ο μπαμπας μου ειχε παρει και ενα ολοκληρο ηχοσυστημα απο 5-6 κουτια αλλα χαλασε το ενα οταν εκανα κατι παρτακια και επειδη ειναι πολυ παλιο δεν καταφεραμε να το φτιαξουμε..

Με τον thompson τωρα παιζει μια τετοια φαση:

http://avclub.gr/forum/showthread.p...σύνδεση-laptop-κινητού-με-ενισχυτή?highlight=

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τα ηχεία είναι αυτά;

Innovative-Audio-JBL-4312A-Control-Monitor-front-and-side.jpg

Ναι τα ηχεια αυτα ειναι απλα το ξυλο ειναι καφε και δεν υπαρχει το λογοτυπο. Δεν πιστευω να εχει σημασια
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Τα ηχεία -αν είναι σε καλή κατάσταση- θεωρούνται πολύ καλά.
Εξακρίβωσε πρώτα αυτό.
Αν είναι σε καλή κατάσταση, θα χρειαστούν και καλό ενισχυτή.
Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις;
 

DimitrisKk

New member
28 December 2013
50
Τα ηχεια πιστευω οτι ειναι σε καλη κατασταση. Υπαρχει καποιος τροπος να το επιβεβαιωσω?
Μεχρι 300+ σκεφτομαι.
Οπως και ειπα παραπανω δεν θελω κατι εξειδικευμενο απλα να ακουω την μουσικουλα μου στο σαλονι και να μπορω να βαζω λιγο παραπανω ενταση.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Καλησπερα!!!

Θελω την βοηθεια σας διοτι λεω να αγορασω εναν ενισχυτη αυτο το καιρο και δεν εχω ιδεα..
Διαθετω ηδη δυο ηχεια τα οποια ειχε φερει ο μπαμπας μου απο την αμερικη JBL 4312A και δεν σκοπευω να αγορασω κατι αλλο εκτος απο τον ενισχυτη.
Δεν θελω κατι εξειδικευμενο.. Απο οτι φανταζομαι θα συνδεω το laptop μου με τον ενισχυτη και θα ακουω μουσικη η ακομα και να συνδεσω ενα cd-player με αυτον.. Επισης και με την τηλεοραση αμα γινεται και αξιζει σαν ποιοτητα...

Τι πρεπει να γνωριζω και τι προτεινετε??

Σας ευχαριστω πολυ!!

Μια καλή επιλογή είναι ο Yamaha A-S301, που έχει κ ψηφιακές εισόδους.
Επίσης και ο Pioneer A-30, αλλά και ο Teac A-R630 mk2.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,417
Θεσσαλονίκη
Επίσης Μιχάλη έχει στο στοκ του Νάκα και τον AS 700 στα 400 ευρώ. Ξεφεύγει λίγο όμως.
Το θέμα είναι ότι θα ήταν καλό να αγοραστεί κάποιος ενισχυτής με ενσωματωμένο dac και ψηφιακές εισόδους για τη δουλειά που τον θέλει ο φίλος.
Το κακό είναι ότι το φτηνότερο αξιοπρεπές που μου έρχεται στο μυαλό είναι το denon pma 50 που στο Amazon παίζει στα 440 και στο Σκρούτζ στα 480.
Έχει κανείς υπόψην του κάτι φτηνότερο με ενσωματωμένο dac?

edit τώρα είδα για τον yamaha που ανέφερες.
 

DIAMANTIS SVIGOS

AVClub Addicted Member
7 April 2008
2,887
ΕΛΛΑΔΑ
Τα ηχεία -αν είναι σε καλή κατάσταση- θεωρούνται πολύ καλά.
Εξακρίβωσε πρώτα αυτό.
Αν είναι σε καλή κατάσταση, θα χρειαστούν και καλό ενισχυτή.
Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις;

Εδώ είναι η κουβέντα, όπως λέει ο Μιχάλης αν είναι ΟΚ τα ηχεία πρέπει να βρεθεί και ένας (τουλάχιστον) αξιοπρεπής ενισχυτής...
 

Stavros_Bartzokas

Senior Member
23 June 2006
542
Θεσσαλονίκη
Ίσως είναι προτιμότερο να βρεθεί ένας πιο ποιοτικός μεταχειρισμένος,
παρά να αγοραστεί ένας υποδεέστερος καινούριος.

Επίσης, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος πως χρειάζεται DAC.
Μία Begringer UCA222, πιστεύω πως αρκεί.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,417
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Αγορα ενισχυτη.

Ίσως είναι προτιμότερο να βρεθεί ένας πιο ποιοτικός μεταχειρισμένος,
παρά να αγοραστεί ένας υποδεέστερος καινούριος.

Επίσης, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος πως χρειάζεται DAC.
Μία Begringer UCA222, πιστεύω πως αρκεί.

Σωστό κι αυτό. :)
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,099
Αθήνα, Ηλιούπολη
Προέχει να εξακριβωθεί η κατάσταση των ηχείων. Αν τα μεγάφωνα είναι σε καλή κατάσταση, αν τυχόν έχουν πρόβλημα οι αναρτήσεις, τα cross-over κλπ. Εφ' όσον όλα αυτά είναι καλά, τότε πάμε για ενισχυτή...
 

DimitrisKk

New member
28 December 2013
50
Τελευταια φορα που ακουσα τα ηχεια ηταν πριν 2-3 μηνες, ειχα συνδεσει ενα cd-player με εναν ενισχυτη thompson και ο ηχος ηταν μια χαρα.!!

Οι τιμες απο τους ενισχυτες που ειπε ο μιχαλης ειναι αρκετα προσιτες.

Παρολα αυτα διαθετω στο σπιτι της μητερας μου εναν Yamaha A-S300, τον ειχα αγορασει πιο παλια για κατι αλλα ηχεια sony 100W το καθε ενα και ειχα συνδεσει και ενα subwoofer yamaha 150W και ημουν κυριος. Πιστευω ειναι ευκολο να της πω να μου τον στειλει καθως εχω και εναν μικρο ενισχυτη denon με τον οποιο μπορω να τον αντικαταστησω για να μην καθονται τζαμπα τα ηχεια τα sony!! To βρισκω πολυ καλη ιδεα τι λετε αξιζει?

Απο περιεργεια μπορειτε να μου πειτε τι ειναι οι ψηφιακες εισοδοι και το dac?
 
Last edited: