Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 1 απο 46 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 457
    Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011

Exclamation Android vs. iOS, Season 8, Ep. xxx

Εγω με εξαίρεση το θέμα στα πλαγια που 1-2 φορες μου άνοιξε εφαρμογή το κινητό ειναι απροβλημάτιστο.

Το μονο που μου ξενίζει ελαφρώς η αυτόματη φωτεινοτητα οπου ειτε χαμηλώνει υπερβολικά ειτε σηκώνει απότομα ψηλά εκει που δεν πρεπει.

Επίσης σε manual ρύθμιση εχει πιο κόφτη συμπεριφορά και λιγότερο balance σε σχέση με 6 edge.
    Πχ εως 40% εχει σχετικα χαμηλη φωτεινοτητα και απο εκει και πανω ανεβαίνει απότομα ενω θα έπρεπε πιο σταδιακά να πηγαίνει.

Μπαταρια επιπεδα z3 με την δικιά μου χρηση που ηταν το ζητούμενο και γενικά εξαιρετικα ομαλό και σταθερό.

Ενα 3μερο που το εχω εχω μείνει ευχαριστημένος.

Σίγουρα με 1-2 update θα στρώσει περαιτερω και θα αποδόσει ακόμα καλυτερα.
    Σε ολες τις συσκευες συμβαίνει αυτο.

Εδω σε καθε εκδοση iOS θες 2-3 μήνες εως στρώσει το minumum.

Τα ξεχνάς μου φαινεται η τα παραβλέπεις.

Όλα εκτός της Apple τα υπερτονιζεις τα αρνητικά ενω μέλι γαλα στο μήλο.

ΥΓ:εγω τα surface τα επέστρεψα διοτι τα βαρέθηκα κυριως και οχι οτι δεν έμεινα ευχαριστημένος.

Δεν είχα ουδέποτε θέματα που αναφέρονται απο αρκετούς,απλα οι προσδοκίες ειναι διαφορετικες και θέλω 2-3 πραγματάκια επιπλεον παραπανω να εχει,να πιάσει το μέγιστο δηλαδη που δύσκολα επιτυγχάνεται απο τον οποιοδήποτε.

Παντα θα υπαρχουν περιθώρια βελτίωσης σε ολες τις προτάσεις.

Μην το ξεχνάς αυτο.
    Last edited by alextrela; 20-03-2016 at 15:24.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

Re: [Επίσημο] Samsung Galaxy S7 και S7 Edge

Δεν τα ξεχνάω τα θέματα που έχουν και τα iPhone, απλά δεν έχουν τέτοιου είδους που να με πειράζουν.

Στα φωτογραφικά πχ δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα, είναι πολύ πιο ισορροπημένη η επεξεργασία.
    Επίσης, μικρό κολλήματα και crash σε σαφάρι είχα φυσικά, αλλά ποτέ restart ή ολικό κόλλημα σε φόρτιση.

Προφανώς και είναι πολύ καλό τηλέφωνο, και θα γίνει καλύτερο ελπίζω. ....

Τέλος, έχω κουραστεί με τις φανφαρες των εταιρειών που όλο παρουσιάζουν macbbok kai iPhone ipad killers... ας κάτσουν να φτιάξουν λίγο το software και να το δεσουν καλύτερα με το hardware κι ας αφήσουν τις μεγαλοστομες δηλώσεις.

Το hardware υπάρχει, ας το εκμεταλλευτουν καλύτερα.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011

[Επίσημο] Samsung Galaxy S7 και S7 Edge

Εγω restart η να κολλήσει στην φορτιση εχω πολλά χρόνια να το δω.
    Το πρώτο μου είχε συμβεί πριν 3-4 χρόνια με το htc One X που το σούταρα πισω(return and refund)και το θυμάμαι χαρακτηριστικά διοτι 2-3 φορες μου είχε γίνει σε διάστημα 10 ημερών.

Το δευτερο ουδέποτε σε καμια ντουζίνα διψήφιο αριθμό συσκευών τόσα χρόνια.

Κα εννοείται θελει optimized μεταξύ software/hardware αλλα αυτο ισχύει για όλους ανεξάρτητα λογισμικού.

Ουτε η Apple ειναι εξαίρεση.

Γενικά ειναι σύνηθες τον πρώτο καιρο κυκλοφοριας νέας συσκευής να υπαρχουν θεματάκια που ομως διορθώνονται στην πορεία.

Το να ψάχνουμε το ιδανικό στην αρχή ειναι ουτοπία.

Παντα οι πρώτοι χρήστες λειτουργούν ως beta testers.

Αν θελει ο οποιοδήποτε να αποφύγει παιδικές ασθενείες κάθεται στα αυγα του και ψωνίζει μετα 2-3 μήνες.

Εγω πχ το 6 edge το πήρα 5 μήνες μετα την κυκλοφορια του διοτι διαβάζω αρκετα αρνητικά κυριως αυτονομια.

Τα οποία έστρωσε σε μεγάλο βαθμο με τα update και ετσι εγω προχώρησα στην απόκτηση του.

Ετσι πάνε τα πράγματα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Απο εκει και περα ειμαι της κάθετης άποψης οτι εφόσον απο μια συσκευη για Α η Β λογο δεν ειμαστε ευχαριστημένοι την δινουμε(πώληση) και προχωράμε παρακάτω η αλλιως κάνουμε λιγο υπομονή εφόσον μας αρεσει και αναγνωρίζουμε την υψηλή εμπειρία χρησης που παρέχει και τα πλεονεκτήματα της.

Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

Το θέμα είναι ότι μετά από τόσα χρόνια, δεν έχουν γίνει βήματα βελτίωσης σε τομείς που υστερούν το Android και πολλές από τις συσκευές.
    Θέματα που έχουν λύσει από χρόνια στο ios.

Τα έχω αναφέρει αλλά φυσικά τα προσπερνας πάντα. ...

Δεν υπάρχει πρόβλεψη ακόμα για digital audio over usb.
    Μη λέμε για bt kai line in, αυτά είναι ημιμετρα και λύσεις ανάγκης.
    Car stereo kai home stereo αποκλείεται έτσι. ..

Οι φωτογραφικές τους έχουν εξελιχθεί αλλά παραμένουν λιγότερο αξιόπιστες, ειδικά σε δύσκολες συνθήκες.

Οι αναβαθμίσεις έρχονται αργά και με το σταγονομετρο, αν έρθουν ποτέ!

Η εργονομία έχει σκαμπανεβασματα, με αποκορύφωμα το s7 edge.

To software παραμένει προβληματικό, και δεν αξιοποιεί στο έπακρο το hardware.

Oi multimedia εφαρμογές είναι πολύ πισω , και δεν μπορούν με τίποτα να συ αγωνιστούν τις αντίστοιχες σε ios.
    Ούτε καν δίνονται απλές εφαρμογές που να αξιοποιουν το hardware, πχ απλό editing των βίντεο που τραβάς και καποιο viewer των raw που τραβάς με τη κάμερα δε δίνει η samy.

Τι τα δίνεις άμα δεν μπορείς να τα υποστηρίξεις ?

Θα το πω για τελευταία φορά, αν θέλουν να εξελίξουν πραγματικά την εμπειρία χρήσης, πρέπει να επικεντρωθουν στο software. ....

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011

Μήπως θέλεις να απαριθμισω και εγώ με την σειρά μου διαχρονικες ελλείψεις του iOS η των iPhone/iPad;;;

Μπορώ άνετα να το κάνω αλλά δεν οδηγουμαστε πουθενά.

Και από την στιγμή που σε χαλάνε κάποια πράγματα γιατί μένεις με την συσκευή;;;

Κάπου μου φαίνεται έχουμε χάσει το νόημα και τη μπάλα.

Είναι ξεκάθαρο ότι ουτε τα Windows σου ταιριάζουν ούτε το Android.

Για αυτό και υπάρχουν και επιλογές όμως.

Όπως αντίστοιχα άλλοι δεν τους ταιριάζει το iOS η OS X και βρίσκουν αρκετά μείον καθιστώντας την καθημερινότητα τους ημιτελει η δυσάρεστη.

Δεν νομίζω ότι έχει κανένα νόημα περαιτέρω συζήτηση στα μείον η στα συν είτε τους ενός ούτε του άλλου.

Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και ούτε να ψάχνουμε το τέλειο η το πλήρες διότι ουδέποτε θα βγει από οποιονδήποτε.

Ότι και να πάρουμε κάποιον συμβιβασμό θα κάνουμε.

Over and end από εμένα γύρω υπό αυτό το πρίσμα κουβεντας διότι το εξαντλησαμε μέχρι εκεί που δεν φτάνει.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

δε κρινω το android γενικα, αλλα τη samy και ειδικα το s7, που οπως λες, ειναι το πιο πληρες κινητο.
    ΚΑι το κανω αυτο για πολυ συγκεκριμενους λογους που δεν εννοεις να καταλαβεις (ή δε θελεις) .

Προφανως και υπαρχουν ελλειψεις και στα 2 στρατοπεδα.

Το θεμα ειναι αλλο ομως...

Οταν ευαγγελιζεσαι οτι φτιαχνεις ενα προιον (mac-ios) Killer πρεπει πρωτα να εχεις λυσει τα περισσοτερα τουλαχιστον θεματα που ο αλλος εχει λυσει χρονια τωρα.

Δεν εχει λυσει λοιπον σχεδον κανενα απο αυτα συνολικα.

Βαζει πχ μια πολυ καμερα στα νουμερα και τα χαλαει ολα στην επεξεργασια.

Βαζει εναν πολυ καλο επεξεργαστη , που τον κραταει πισω το λειτουργικο καιτο bloatware.

ΒΑζει ενα πολυ ωραιο αισθητικα case και το χαλαει παλι το απαραδεκτο software που δεν κανει το πιο απλο, να εχει μικροτερη ευασθησια στα ακρα για να μη πατιουνται συνεχως εφαρμογες και shortcuts.
    Το ιδιο και με το πληκτρολογιο, που επεκτεινεται στις ακρες με αποτελεσμα να μη μπορεις να πληκτρολογησεις με το ενα χερι με τιποτα.

Βαζει παλι sd card και αποκλειει το πιο σημαντικο πλεονεκτημα, να την εχεις ενσωματωμενη στο λειτουργικο (μπορει να εχει βγει hack αλλα δεν ειναι το ιδιο).

Βαζει RAW και 4κ και δε σου δινει εστω και τις πιο απλες εφαρμογες για viewing kai editing αυτων.

Αλλο ειναι να μη σου ταιριαζει ενα λειτουργικο πχ ios γιατι εχει συγκεκριμενες ιδιοτροπιες και αλλο ειναι να λες συνεχως οτι εχεις φτιαξει το καλυτερο προιον αλλα να εχεις ελλειψεις και προβληματα που εχουν ηδη επιλυθει .

Με συγχεεις λοιπον το ενα με το αλλο.

Αλλο τι μαου ταιριαζει και αλλο ειναι "προβληματικη" υλοποιηση.

Η Apple τουλαχιστον, τις περισσοτερες φορες, υλοποιει σωστα το οραμα της , ασχετα αν δεν ταιριαζει σε πολλους αυτο το οραμα.

Δεν θα αλλαξω τη συσκευη, οχι τουλαχιστον μεχρι να βγει το iphone 7 (και αν μπορω μεχρι τοτε να κανω ακομα αλλαγες).

Θα του δωσω χρονο και πολυ μαλιστα....
    Last edited by Γιαννης Σπυρου; 20-03-2016 at 18:56.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011

Σιγά μην ειναι το Mac η iOS η επιτομή της τεχνολογίας που όλοι θέλουν να μοιάσουν σε αυτο.
    Το αλλο με το Τοτό το ξέρεις
    Μεγαλύτερο ανέκδοτο απο αυτο δεν υπαρχει.(που αυτα τα λένε μονο die hard fan)

Μήπως σε λιγο θα μας πεις οτι όλα περιστρέφονται απο το μήλο ετσι.
    Ακόμα και οτι η γη περιστρέφετε γύρω απο το μήλο δεν μας είπες μονο

Ένταξη μας έπεισες τωρα.

Τα αρνητικά του iOS τα βάφτιςες οτι η υλοποιεί σωστα το όραμα της Apple.

Τα πιστεύεις αυτα που τα λες;;;
    Ουτε ο Cook θα τα έλεγε αυτα ουτε καν σε ακροατήριο με τρελαμένους οπαδούς απο κατω να ουρλιάζουν.

Το να μου λες για την micro sd οταν η Apple μου βάζει 16αρα entry level ειναι η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ στο υπερθετικό βαθμο.

Αλλα ξέχασα και εκει θα γκρινιάζες οτι επηρεάζει αρνητικά την αποδοση της συσκευής μιας και η εξωτερική κάρτα παντα πιο αργή ειναι απο την εσωτερική.

Αλλα τα 16αρια χωρητικότητες το iPhone/iPad ειναι πταίσμα φυσικά θα μας πεις.

Και αφου σε ενδιαφέρει αυτο το feature γιατι δεν πας σε εταιρία που σου το παρέχει.

Γιατι αφου δεν σου αρεσει η επεξεργασία στη φωτό δεν πας σε αντίστοιχα αλλη λυση με λιγοτερη επεξεργασία.

Αλλα βέβαια εκει θα αρχίσεις να μας λες αλλα.
    Εκείνο δεν μου αρεσει,το αλλο δεν ειναι σωστο το τριτο ειναι κάπως και ιστορίες για άγριους.

Ακομα και με update σου δώσουν κάποια πράγματα παλι ανικανοποίητος θα είσαι και θα μιλάς για την ανωτερότητα της Apple.

Οταν αποφασίσεις τι θες και τι δεν θες τα ξαναλέμε,διοτι προφανος ουτε αυτο ξέρεις τελικά.
    Last edited by alextrela; 20-03-2016 at 20:01.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2011

Αφου έφτασαν σε σημείο το Apple fan The Verge να τονίζει τη υπέροχη του έναντι του iPhone σημαινει οτι εχουν κανει πολυ καλή δουλεια.
    http://www.theverge.com/2016/3/18/11...era-comparison

Και κατι που δεν πρεπει να παραβλέπουμε.
    Η Apple οτι έδωσε το έδωσε και τέλος(τα limitation στο hardware κομμάτι της κάμερας του ΔΕΝ μπορούν να βελτιωθούν περαιτερω με software)

Ενω στην s7 σειρα υπαρχουν περιθώρια για συνεχόμενες βελτιώσεις διοτι το επιτρέπει και τεχνολογια της κάμερας που ειναι πολυ πιο εξελιγμένη απο οτι του iPhone.

Και βέβαια μην ξεχνάμαι οτι το iPhone χάνει κατα κράτος ηδη απο τα περσινά G4,950 και s6 σειρα.

Μια 2ετια τουλαχιστον πισω ειναι η Apple οσο και να χτυπιούνται τα fan της ιδιαίτερα σε χαμηλο φωτισμό και νύχτα ειναι κατω του μετρίου οι επιδόσεις του.
    Last edited by alextrela; 21-03-2016 at 09:27.

Administration Team

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2007

Υποθέτω ότι και το επόμενο iPhone θα έχει το νέο sensor της sony
    H sony έχει κάνει άλματα τα τελευταία χρόνια στους sensors κινητών
    Πραγματικά βλέπουμε εξέλιξη της τεχνολογίας στις μικροσκοπικές κάμερες
    Λ.χ. ο διπλασιασμός της RAM μπορεί να είναι καλό σαν τεχνικό χαρακτηριστικό, αλλά η ανάπτυξη που βλέπουμε στους σενσορες είναι άλμα σε σχέση με απλά τεχνικά χαρακτηριστικά.
    Πάντα κατά την άποψή μου.
    I am not a number I am a free note

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

οταν και αν φτιαξει τα θεματα με τη καμερα η samy, τοτε ναι, θα ειναι η καλυτερη καμερα....
    Αυτη τη στιγμη , ειδικα στα νυχτερινα ειναι μετρια .

Απλα δες τις φωτο που εβαλα και θα καταλαβεις γιατι.

Κιτρινιλα που δε διορθωνεται ουτε στο manual mode και αδυναμια χειρισμου του φωτος που ερχεται στον αισθητηρα , καψιμο στα highlights και κρασαρισμα των μαυρων (κει κρυβεται ο θορυβος και γι αυτο δε φαινεται πολυ ).

Αδυναμια δηλ. διαχειρισης της μεγαλης δυναμικης περιοχης.

Στα ημερησια τωρα, δεν ειναι ουτε καλυτερη ουτε χειροτερη... ειδικα σε λεπτομερεια ειναι χειροτερη απο τα περσινα s6 kai s6 edge λογω λιγοτερων Mp.

Σε σχεση με iphone 6s kai 6s plus , ειναι απλα διαφορετικη η εικονα (οχι καλυτερη) λογω εντονης επεξργασιας.

Και φυσικα εχει χειροτερη σταθεροποιηση με το εντονο woobling του μετρια υλοποιημενου OIS.

Γενικα, καλο ειναι να ξερουμε τι λεμε οταν μιλαμε για "καλυτερη" εικονα και καμερα.... ειναι ενα συνολο πραγματων και οχι κατι μονοσημαντο.

Για το μονο που συμφωνω ειναι οτι εχει ταχυτερη εστιαση.
    Last edited by Γιαννης Σπυρου; 21-03-2016 at 11:16.

Σελίδα 1 απο 46 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης