Load bank (dummy load)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Μια απλή κατασκευή για να πειραματίζεται κανείς χωρίς να θέτει σε κίνδυνο τα ηχεία του ή να έχει σκόρπιες αντιστάσεις στο τραπέζι. Προσομοιάζει ηχεία 4,8,16 ωμ. Υπάρχουν λεπτομέρειες κατασκευής στο www.diyAudioProjects.com

Φτήνη λύση για μόνιμη χρήση. Το μόνο ουσιαστικό κόστος είναι οι ψύκτρες. image.jpg
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Load bank

Βλέπω Δημήτρη, έχεις αρχίσει και παρουσιάζεις σταδιακά τη δουλειά σου δίνοντας και την απαραίτητη τεκμηρίωση.

Τα συγχαρητήριά μας για την ωραία αρχή, αλλά και τις επιμελέστατες κατασκευές.
Μέλη που αγαπούν τις λάμπες και τον ήχο τους, νομίζω θα σε συντροφεύσουν στις αναζητήσεις σου - πιστεύω εάν ήταν ακόμη εν ζωή ο συγχωρεμένος Σπέρτος, θα γράφατε αράδες περί του αντικειμένου καθότι λάτρης της λάμπας και για εμέ μεγάλος έλληνας σχεδιαστής αντίστοιχων κυκλωμάτων 100% ελληνικών.

Το συγκεκριμένο τεχνητό φορτίο (dummy load) ηχείων που παρουσίασες είναι ιδανικό για μικρούς ενισχυτές - σαφώς προσανατολισμένο σε SE κατασκευές ή ακόμη και μικρούς PP.
Θα στο μεταφέρω στην ενότητα "Εργαστήριο" καθότι είναι μέρος των μετρήσεων και σχετίζεται με αυτό.

Καλή συνέχεια...
 

dimitris1811

New member
17 March 2016
71
Αθήνα
Re: Load bank

Σε ευχαριστώ. Θέλω λίγη βοήθεια στο να δω που ακριβώς αναρτούμε τα έργα και τις απόψεις μας
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Load bank

Σαφώς υπάρχουν 5 μεγάλες κατηγορίες, όπου είναι ένας βασικός μπούσουλας που μας κατευθύνει, αλλά πάντα θα υπάρξουν και περιπτώσεις που θα χρειαστεί προβληματισμός για το που είναι η σωστότερη ανάρτηση.

Οπότε και λάθος να γίνει, δεν πειράζει και κανένας λόγος άγχους, κάποιος συντονιστής θα αναλάβει να το τακτοποιήσει.
Εναλλακτικά πριν κάνεις κάποια ανάρτηση, εάν σε προβληματίζει το που, με ένα πμ ρωτάς κάποιον συντονιστή για τη σωστότερη θέση.

Προφανώς, καθώς έγραφες για ότι έχεις φτιάξει, συνειρμικά το τεχνικό φορτίο σε πήγε στην ίδια κατηγορία (ενίσχυσης-τροφοδοσίας), αλλά στην ουσία είναι ένας εργαστηριακός εξοπλισμός που πρέπει να έχουμε όσοι ασχολούμαστε με τις κατασκευές και τις μετρήσεις τους.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μάλιστα μου δίνεις αφορμή, με αυτό το όμορφο τεχνητό φορτίο που ανέβασες, να ανεβάσω μια αντίστοιχη πρόταση τεχνητού φορτίου για μεγαλύτερες αντοχές σε τάση, φυσικά ντιούικο (να βρω μόνο λίγο χρόνο να το λύσω από τη βάση του).
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μετά την όμορφη κατασκευή τεχνητού φορτίου του Δημήτρη, σε επίπεδα hi-end, να παρουσιάσουμε άλλη μία με προσανατολισμό για μετρήσεις ενισχυτών και υψηλότερης ισχύος.

Στα επισυναπτόμενα παρουσιάζονται τα πάντα, από το σχεδιάγραμμα, την τοπολογία, μέχρι και φώτο από ήδη έτοιμα τεχνητά φορτία για χρήση στο εργαστήριό μας.

Στο σχέδιο φαίνονται ότι επιλέγονται 4ρεις 8ωμες 50-βατες αντιστάσεις/κανάλι, ειδικού τύπου με μεταλλικό περίβλημα ψύξης.
Στην ουσία το άθροισμα δίνει 200W/ch. στα 8ωμ, αλλά ποτέ δεν θα πιστέψουμε ότι έτσι απλά μπορείς να δώσεις 200Wrms δίχως οι αντιστάσεις να υπερθερμανθούν.

Εάν παραλληλίσουμε τις εξόδους των 8ωμ, έχουμε τεχνητό φορτίο για 4ωμ, εάν παραλληλήσουμε δύο τεχνητά φορτία (δηλ. 4 κανάλια) μπορούμε να φθάσουμε σε μέτρηση των 2ωμ.

Η δική μου είναι η τελευταία η μαύρη, η πιο λιτή, η μη μετακινούμενη, διπλή για να μπορώ να κατεβαίνω και σε μέτρηση 2ωμ στο εργαστήριο στην περίπτωση που χρησιμοποιήσω και τις 4 θέσεις παράλληλα.
Δεν έχω συμπεριλάβει ειδικές ψύκτρες, αλλά είναι τοποθετημένες πάνω σε ένα ενιαίο 3mm μέταλλο σε σχήμα Ω.
Οι αντιστάσεις είναι ίδιου τύπου με το παραπάνω σχέδιο, αλλά στα 100W έκαστη, οπότε το θεωρητικό του φορτίου είναι 400W/8ωμ ή 800W/4ωμ.
Συνήθως στο διπλανό ράφι έχω έναν ανεμιστήρα στραμμένο επάνω τους και όταν οι περιστάσεις το απαιτούν ψύχη τα μέταλλα.
 

Attachments

  • dummy_load_schem.gif
    dummy_load_schem.gif
    12.5 KB · Views: 246
  • finished_wiring.jpg
    finished_wiring.jpg
    63.6 KB · Views: 244
  • dummy_load.jpg
    dummy_load.jpg
    49.7 KB · Views: 245
  • dummy load.jpg
    dummy load.jpg
    143.7 KB · Views: 244
Last edited:

jpaudio

AVClub Enthusiast
19 June 2006
765
Μεσσόγεια
Καλημέρα. Πολύ ωραίες ιδέες και κατασκευές. Το επόμενο βήμα θα ήταν ένας μετρητής ισχύως RMS και ένα ενδεικτικό cliping. Έχω κάποιες ιδέες σχετικά με αυτά αλλά θα ήθελα και τις δικές σας ή ίσως έτοιμες προτάσεις που έχετε βρει ανά το internet.
Φιλικά,
Γιάννης
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μετρητής ισχύος RMS σε ντιούη...πολύ ρομποτικό το βρίσκω.
Αν σκεφτούμε ότι έτσι και αλλιώς την έξοδο τη μετρά κάποιο rms πολύμετρο, μια απλή διαίρεση είναι. Μερικά πολύμετρα επίσης έχουν τη δυνατότητα μέτρησης ισχύος rms απευθείας - δηλώνεις δηλ. το ωμικό τεχνητό φορτίο και αυτά απλά κάνουν τον υπολογισμό της rms ισχύος βάση του Vac(rms) που μετράνε. Τα δικά μου Fluke45 που είναι και παλιά την έχουν αυτή τη λειτουργία.

Τώρα για το clipping, τι εννοείς; Μήπως κάτι που να μετρά το όριο παραμόρφωσης; Εάν ναι, ένα spectrum analyser μετά το πολύμετρο και είσαι άρχοντας.

Με λίγα λόγια ενισχυτής-τεχνητό φορτίο-πολύμετρο-διαιρέτης τάσης-spectum analyser (pc).
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μία προσθήκη που μπορεί να γίνει στο τεχνητό μας φορτίο είναι ένα RC παράλληλα στην είσοδο με σκοπό τη μείωση ή εξαφάνιση της επαγωγής που έχουν οι κοινές αντιστάσεις.
Σαφώς ένα ηχείο δεν είναι ποτέ μη επαγωγικό, αλλά στο τεχνητό φορτίο πάντα επιθυμούμε την μη επαγωγικότητα.

Σίγουρα μπορεί κάποιος να αγοράσει ειδικής σειράς αντιστάσεις (παράδειγμα) μη επαγωγικές, αλλά είναι ακριβές όπως γνωρίζουμε.

Μπορούμε λοιπόν δίνοντας τετραγωνικό παλμό στο φορτίο μας να δούμε το τετράγωνό του και με το κατάλληλο RC (εν σειρά) παράλληλα στην είσοδο να εξαφανίσουμε την επίδραση της επαγωγής.

Για παράδειγμα, η παρακάτω σύλληψη προέρχεται από ένα τεχνητό φορτίο (επαγωγικό) στο οποίο συνδέθηκε γεννήτρια εξόδου 50ωμ και δόθηκε τετραγωνικός παλμός.

ΓŽΒ΅Γβ‚¬ΓŽΒ±ΓŽΒ³Γβ€°ΓŽΒ³ΓŽΒ?.jpg

Το υπερβολικό overshooting είναι αποτέλεσμα της επαγωγής των αντιστάσεων, εφαρμόζοντας σε αυτό ένα RC των 8ωμ+2,2nF το αποτέλεσμα γίνεται όπως στην παρακάτω σύλληψη

μη ΓŽΒ΅Γβ‚¬ΓŽΒ±ΓŽΒ³Γβ€°ΓŽΒ³ΓŽΒ?.jpg

Προσωπικά, στην κατασκευή μου έβαλα μία αντίσταση των 8.2ωμ και πρόσθεσα έναν πυκνωτή 22nF εν σειρά, παράλληλα στην είσοδο και το τετράγωνο είναι πάρα πολύ καλό ακόμη και στα 100Κ.

schematic2.png

Με αυτή τη μόντα, είναι πλέον δυνατό να δημιουργηθεί ένα εξαίσιο τεχνητό φορτίο ακόμη και με επαγωγικές αντιστάσεις "τουβλάκια", όπως του παρακάτω σχεδίου και κατασκευής.

Cordwood_Schematic.jpg
Photo1.jpg
Photo2.jpg