Ανύψωση επίπλου hifi/τηλεόρασης/κεντρικού ηχείου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Έχω ένα έπιπλο exelixis με δύο ράφια για hifi και το επάνω για τηλεόραση και το κάθε ράφι έχει 3 θέσεις για συσκευές ή κεντρικό ηχείο home cinema.
Το πρόβλημά μου είναι ότι τα πόδια του είναι πολύ χαμηλά και δεν μπορεί να σκουπιστεί από κάτω το δάπεδο.
Σκεφτόμουν να τοποθετήσω κάτω από τα πόδια εκείνες τις βάσεις επίπλων που έχουν σε διάφορα καταστήματα.
Ή μήπως θα ήταν καλύτερο να αλλάξουν τα πόδια του επίπλου;
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Εξαρτάται απο τι είδους πάτωμα έχεις νομίζω. Αναλόγως την τριβή στη μετακίνηση δηλαδή.

Έχω φτιάξει ένα αναλογο ρακ (2 ράφια, 2,5 θέσεις (η κεντρική είναι 28cm) και απο πάνω η tv) και σε μαρμάρινο πάτωμα επέλεξα πλαστικά σκληρά ποδαράκια.
Παρά τo πλέον των 120 κιλών βάρος (επίπλου και συσκευών) μετακινείται (τσουλάει) σχετικά εύκολα.
Βέβαια οι συχνές μετακινήσεις προφανώς φθείρουν τα ποδαράκια και αυξάνουν την τριβή / δυσκολία μετακίνησης, με τον καιρό. Αλλά νταξ, 2-3 φορές το χρόνο αρκούν για καθαρισμό στα σημεία που δεν πιάνει σκούπα/μάπα και το κόστος αντικατάστασεις των πλαστικών είναι ελάχιστο.

Για ξύλο ή άλλα πατώματα με πορώδη υλικά, δύσκολα τα πράγματα. Δεν θα επέλεγα μασίφ, βαρύ και ογκώδες έπιπλο. Καλύτερα 2 ή τρια μικρότερα.
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Ευτυχώς το δάπεδο έχει πλακάκια. Θα κοιτάξω μάλλον για πλαστικά κι εγώ.
Σε ευχαριστώ!
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Να έχεις κατα νου, αυτό που έγραψα για πορώδη υλικά στο πάτωμα. Αυξάνουν τη τριβή.
Το λέω γιατί υπάρχουν και τέτοια πλακάκια.

Είχα δει παλιότερα κάποιο τύπο ποδιών με μεταλικές μπίλιες. Ίσως να κάνουν και αυτές για πλακάκι (για μάρμαρο όχι, χαράζει και για ξύλο επίσης με τίποτα, το γδέρνουν και μπλέκεις με άλλα)

Επίσης αν τελικά προχωρήσεις σε μετασκευή, φρόντισε να βάλεις περισσότερα απο 4 πόδια. Είναι μεγάλη η επιφάνεια και το βάρος (εγώ έβαλα 6 ποδαράκια - δλδ δύο έξτρα στο κέντρο των κάθετων στηρίξεων του επίπλου)
Θέλει προσοχή με το αλφάδι βέβαια ώστε να κάτσει οριζόντια στην συνήθως μη επίπεδη επιφάνεια του πατώματος.

:ernaehrung004:
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Ναι έχει ήδη 6 πόδια, ευχαριστώ.
Λόγω του μεγάλου βάρους των συσκευών κάθεται σε όλα τα πόδια όπου και να το βάλω, τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν πρόσεξα να κουνιέται.
Ίσως να μου το διορθώσει ο ξυλουργός για να είμαι σίγουρος.
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Λόγω νέου κεντρικού ηχείου πρέπει αναβαθμίσω το rack μου (exelixis ζέφυρος). Με κάποιες αναζητήσεις έπεσα πάνω στον kivos.gr που έχει όλα τα exelixis racks σε σελίδα του. Έχει κάποιος φίλος σχετική εμπειρία με το κατάστημα; Όλες οι ιδέες είναι ευπρόσδεκτες, για την ώρα έχω την τηλεόραση σε μία τάβλα γιατί δεν χωράει το ηχείο :-( .
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Επικοινώνησα μαζί τους, μπορούν να αναβαθμίσουν το rack.
 
Last edited: