Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 31 απο 31 ΠρώτοΠρώτο ... 212728293031
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 301 έως 307 από 307

Θέμα: Wind Vision

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Απάντηση: Wind Vision

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Paris2018 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα το δοκιμάσω. Εσύ τα έχεις κάνει κ έχεις βελτίωση; Εμένα πάντως το ρουτερ είναι στα δύο μέτρα απο το δεκτή αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
    Δεν έχω Wind. Έχω σε γραμμή Cyta ένα router της ZTE, τα οποία δεν φημίζονται για το WiFi τους. Το καλύτερο που είδα από άποψη σύνδεσης WiFi ήταν όταν έκανα τις ρυθμίσεις όπως σου περιέγραψα.
    Παράμετροι ψηφιακής εκπομπής TV και πλήθος καναλιών.

Κάνε το καλό κι άσε το WiFi της γιαγιάς σου ανοιχτό.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2012

Για τις φωνητικές εντολές δεν υπάρχει κάποιο κουμπί στο τηλεκοντρόλ. Όταν πατάω από το μενού πάνω στο μικροφωνάκι και κοκκινίζει περιμένοντας να ακούσει τι θα του πω, μιλάω στο πάνω μέρος του τηλεκοντρόλ που έχει τις τρυπούλες αλλά τίποτα, πλησιάζω στον αποκωδικοποιητή και μιλάω και εκεί, πάλι τίποτα. Αν μπορεί κάποιος να δοκιμάσει και στο δικό του ώστε να ξέρω αν έχει πρόβλημα η συσκευή μου αλλιώς μάλλον δε θα το υποστηρίζει.[/QUOTE]

Από το link https://techblog.gr/internet/mia-ime...i-wind-vision/
    Σημαντική ήταν επίσης και η δυνατότητα για φωνητική αναζήτηση ακόμα και στην Ελληνική γλώσσα μιας και ζητήσαμε την προβολή Ελληνικών σειρών και οι απαντήσεις που λάβαμε ανταποκρινόντουσαν πλήρως σε αυτό που αναζητήσαμε φωνητικά. Η αναζήτηση γίνεται μέσω του AndroidTVremoteAPP, ενώ στο μέλλον η φωνητική αναζήτηση θα μπορούσε να γίνεται και μέσω του τηλεχειριστηρίου της WINDVISION.

Επίσης στο video του youtube
    παρατήρησε ότι η κοπέλα κάνει φωνητική αναζήτηση με το smartphone της και όχι με το τηλεχειριστήριο της WIND VISION.

Δοκίμασε και γράψε μας τι έγινε.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2012

--- Όσο αφορά τη συνδεσμολογία με το ηχοσύστημα σου, δεν έχει καμιά διαφορά με τη δική μου κι ας μην έχεις ARC. Συνέδεσε στην TV σου με HDMI το Wind Vision και με άλλο HDMI ή optical τον ενισχυτή σου. Στον ενισχυτή θα επιλέξεις σαν είσοδο αναπαραγωγής την HDMI ή την οπτική, ανάλογα τι έχεις διαλέξει, και στην TV σου θα ορίσεις σαν Source την θύρα HDMI που έχεις βάλει το Wind Vision και σαν έξοδο ήχου την θήρα του ενισχυτή. Ψάξε μέσα στα settings της TV και του ενισχυτή τι άλλες σχετικές ρυθμίσεις μπορεί να βελτιώσουν την εμπειρία σου (πχ ανάλυση εικόνας, αναλογίες, έξοδοι ήχου, ποιότητα ήχου, κανάλια ήχου κλπ...)
    --- Το HDMI όπως και η οπτική ίνα μεταφέρουν ψηφιακό σήμα και επομένως πολυκάναλο ήχο. Είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο θα ακούς κανονικά πολυκάναλο 5.1 ήχο αρκεί να επιλέξεις τις αντίστοιχες επιλογές μέσα από τις ρυθμίσεις όλων των συσκευών και να το υποστηρίζει και το πρόγραμμα που βλέπεις.

ΟΚ. Θα δοκιμάσω να συνδέσω το box, που έχω με τον ενισχυτή ΜΟΝΟ με HDMI και θα δω αν φέρνει surround 5.1 ήχο.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2018

Απάντηση: Re: Wind Vision

Υποστηρίζει 5.1 ήχο κανονικά. Το κατάστημα που ρώτησες και δεν ήξεραν ειναι στην Ουαγκαντούγκου?!!

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2018
    Περιοχή
    Athens (GR)

Οι φωνητικές εντολές λειτούργησαν κανονικά και άψογα με την εφαρμογή Android TV μέσω του κινητού μου. Μίλησα στα Ελληνικά πολλές φορές, και όλες με κατάλαβε αμέσως και μου έδωσε απάντηση στα Ελληνικά. (Οι ερωτήσεις ήταν του τύπου τι καιρό κάνει, τι καιρό θα έχει αύριο η Αθήνα, τι γιορτή είναι σήμερα, τι σκορ έφεραν οι τάδε ομάδες κλπ).
    Γι' αυτό που λένε ότι στο μέλλον ίσως το υποστηρίζει το τηλεκοντρόλ της Wind δε νομίζω να ισχύει με το υπάρχον τηλεκοντρόλ. Όπως το κόβω είναι ένα από χειριστήριο με μια απλή IR για να στέλνει σήμα στο δέκτη. Με απλή λογική δε νομίζω να υποστηρίζει τέτοιες λειτουργίες αφού σίγουρα δεν έχει αμφίδρομη επικοινωνία. Το Remote της Smart TV μου που το κάνει, εκτός από το ότι κοστίζει 60 ευρώ μόνο του, έχει αμφίδρομη επικοινωνία με την TV, αισθητήρα κίνησης, στάθμη μπαταρίας κλπ. Ίσως σε μια πιο αναβαθμισμένη συσκευή την προσθέσουν τη δυνατότητα αυτή, στην δική μας δε νομίζω.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2012

--- Όσο αφορά τη συνδεσμολογία με το ηχοσύστημα σου, δεν έχει καμιά διαφορά με τη δική μου κι ας μην έχεις ARC. Συνέδεσε στην TV σου με HDMI το Wind Vision και με άλλο HDMI ή optical τον ενισχυτή σου. Στον ενισχυτή θα επιλέξεις σαν είσοδο αναπαραγωγής την HDMI ή την οπτική, ανάλογα τι έχεις διαλέξει, και στην TV σου θα ορίσεις σαν Source την θύρα HDMI που έχεις βάλει το Wind Vision και σαν έξοδο ήχου την θήρα του ενισχυτή. Ψάξε μέσα στα settings της TV και του ενισχυτή τι άλλες σχετικές ρυθμίσεις μπορεί να βελτιώσουν την εμπειρία σου (πχ ανάλυση εικόνας, αναλογίες, έξοδοι ήχου, ποιότητα ήχου, κανάλια ήχου κλπ...)
    --- Το HDMI όπως και η οπτική ίνα μεταφέρουν ψηφιακό σήμα και επομένως πολυκάναλο ήχο. Είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο θα ακούς κανονικά πολυκάναλο 5.1 ήχο αρκεί να επιλέξεις τις αντίστοιχες επιλογές μέσα από τις ρυθμίσεις όλων των συσκευών και να το υποστηρίζει και το πρόγραμμα που βλέπεις.

Έψαξα μόνος μου και πήρα και αρκετά τηλέφωνα, αλλά τελικά δεν βρήκα λύση.
    Η τηλεόρασή μου είναι του 2008, η SONY BRAVIA KDL-46W4000.
    Ο surround ενισχυτής μου είναι ο SONY DAV-DZ880.
    Η τηλεόραση δέχεται HDMI από το WIND VISION, δείχνει εικόνα κανονικά, στέλνει οπτική ίνα στον ενισχυτή,
    αλλά, απ' ό,τι μου είπαν, του στέλνει ΜΟΝΟ στερεοφωνικό ήχο και όχι 5.1.
    Επίσης ο ενισχυτής δεν έχει HDMI είσοδο για να έστελνα απευθείας τον ήχο από το HDMI του WIND VISION σε αυτόν
    (έχει μόνο HDMI έξοδο, για να συνδέεται με την τηλεόραση).

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2011

Re: Wind Vision

Έχει ρωτήσει κανείς αν μπορούμε να πάρουμε την λίστα των καναλιών μέσω ενός .m3u list ώστε να μπορούν να δουν και συσκευές με windows ή linux? Αν μπορούσε να το δώσει μέσω αυτού θα βόλευε πάρα πολύ και ας είναι κλειδωμένο μόνο μόνο για συγκεκριμένη IP που μου δίνει στην σύνδεση μου.

Σελίδα 31 απο 31 ΠρώτοΠρώτο ... 212728293031

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 9 χρήστες. (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης