Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 24 απο 24 ΠρώτοΠρώτο ... 142021222324
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 231 έως 239 από 239

Θέμα: Wind Vision

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010

Re: Wind Vision

vagelisfil και υπόλοιποι, έτσι από περιέργεια διαβάστε και μερικές σελίδες πιο πριν, μπορεί να βρείτε μερικά ενδιαφέροντα posts:
    Το tvbox παίζει ΑΝΕΤΑ σε 9αρα cosmote γραμμή με τα κανάλια να είναι hd...

Sent from taptalk
    TX-P50VT60, DM8000s/s/t/s PVR (2.5" 1Tb, DVB-T), DV-737 &PE1000@1080, A-410, DenonA11SE, B&W. 4.8°,13°,9°,19.2°E,23.5°;30°W;4°W; +GBox4000 30°W-75°E

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2018

Απάντηση: Wind Vision

Δε διαφωνώ με ότι λες απλά για εμένα είναι σχετικό το άνετα. Ότι σηκώνει η γραμμή είναι το μόνο σίγουρο, το θέμα είναι πόσο φορτώνει κάποιος το δίκτυο του και τι απαιτήσεις έχει από αυτό. Αν εσύ βλέπεις σε HD στο σαλόνι National Geographic, η γυναίκα σου βλέπει στην κουζίνα την αγαπημένη της σειρά στο Netflix, ο γιος σου κατεβάζει 5-6 torrent και η κόρη σου κάνει video chat με τον μελλοντικό γαμπρό σου τότε δε νομίζω να μπορεί να αντεπεξέλθει η 9αρα ούτε καν η 24αρα.
    Τέλος πάντων ο καθένας ξέρει τις ανάγκες του και επενδύει ανάλογα.

Εγώ με τη σειρά μου, θέλω να ρωτήσω εσάς που έχετε βάλει Wind Vision, αν παρατηρείτε και σεις ένα μικρό πιξέλιασμα σε αντικείμενα με έντονη κίνηση. Πχ όταν βλέπω ένα πλάνο με ένα άλογο να τρέχει, ανάμεσα από τα πόδια του παρατηρώ αυτό το πιξέλιασμα το οποίο κάνοντας το αντιπαραβολή με το ίδιο πρόγραμμα στο κινητό μου δεν υπάρχει και έτσι συμπεραίνω ότι δεν φταίει το πρόγραμμα αλλά μάλλον η συσκευή ή κάποια ρύθμιση. Επίσης αν δω ένα από τα Ελληνικά κανάλια μέσα από το Wind Vision, πάλι παρατηρώ πιξέλιασμα σε σχέση με τη απευθείας αναπαραγωγή από τον δέκτη της TV.
    Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος?

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010

Για "μεγένθυνε" την οθόνη του κινητού σε 50"...
    Γενικά όπως έλεγα και παλιά - δεν πάει να χει το iptv 50mbps bitrate η εικόνα δεν θα είναι ποτέ τόσο ομαλή όσο από δορυφόρο (και προφανώς αναφέρομαι σε αθλητικές μεταδόσεις)

Sent from taptalk
    TX-P50VT60, DM8000s/s/t/s PVR (2.5" 1Tb, DVB-T), DV-737 &PE1000@1080, A-410, DenonA11SE, B&W. 4.8°,13°,9°,19.2°E,23.5°;30°W;4°W; +GBox4000 30°W-75°E

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2018

Ναι αλλά αν ήταν έτσι θα είχα και πιξέλιασμα στο YouTube, στο Netflix, στο Vimeo και σε όλες τις άλλες streaming εφαρμογές (της Smart TV όχι του Wind Vision) που λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο. Εκεί όμως η εικόνα είναι απόλυτα ομαλή και αψεγάδιαστη όπως πρέπει να είναι.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2018

*** Επίσης γι' αυτό ανέφερα και τα Ελληνικά κανάλια τα οποία ο αποκωδικοποιητής της Wind τα παίζει από ενσωματωμένο TV Tuner και όχι IPTV Streaming [ΠΡΟΣΟΧΗ σε αυτό οι υποψήφιοι αγοραστές που θέλουν να αγοράσουν Wind Vision γιατί δεν πιάνει καλά η κεραία στο σπίτι τους !!!]
    Ακόμα και σε αυτά πιξελιάζει συχνά η εικόνα, γι' αυτό και προσανατολίζομαι πιθανόν σε αδυναμία του TV Box ή σε κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει.

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Υπάρχει περίπτωση η ρύθμιση της ανάλυσης εικόνας της συσκευής να μην είναι ίδια με την ανάλυση της τηλεόρασής σου;
    Ή να ζεσταίνεται υπερβολικά;
    Παράμετροι ψηφιακής εκπομπής TV και πλήθος καναλιών.

Κάνε το καλό κι άσε το WiFi της γιαγιάς σου ανοιχτό.

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2018

Η τηλεόραση μου είναι Full HD και έχω ρυθμίσει και το Wind Vision στα 1080p 50Hz.
    Θα δοκιμάσω να αλλάξω και το καλώδιο HDMI που είχε η συσκευή μέσα με ένα άλλο πολύ καλής ποιότητας που έχω μήπως φταίει αυτό.
    Γενικά πάντως στα περισσότερα προγράμματά είναι ανεπαίσθητη η αίσθηση του πιξελιάσματος απλά σε κάποιες εκπομπές όπως ντοκιμαντέρ που παρακολουθώ γίνεται λίγο κουραστικό.

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010

Το hdmi καλώδιο είναι ψηφιακό οπότε αν δεν έχει υποστεί φθορά δεν πρόκειται να δεις διαφορά μεταξύ τους!

Sent from taptalk

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

vagelisfil, κάποτε ο kostas_Y είχε πρόβλημα με τον ψηφιακό δέκτη του και τελικά διορθώθηκε δοκιμάζοντας άλλα καλώδια HDMI, μάλιστα με ένα φθηνότερο. Και στα καλώδια υπάρχουν ποιότητες και υλοποιήσεις, όπως και προδιαγραφές.
    Μακάρι να είναι μόνο αυτό και να το λύσεις.
    Παράμετροι ψηφιακής εκπομπής TV και πλήθος καναλιών.

Κάνε το καλό κι άσε το WiFi της γιαγιάς σου ανοιχτό.

Σελίδα 24 απο 24 ΠρώτοΠρώτο ... 142021222324

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 4 χρήστες. (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης