Μάστορες sos!Σαράκι.......

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Παιδια αποψε διαπιστωσαμε με την καλη μου πως η περγκολα του μαγαζιου της εχει προσβληθει απο σαρακι,για την ακριβεια βρηκαμε προσβολη σε ενα σημειο.Ειχε σχηματιστει πανω σε ενα τραπεζι σκονη,και απο κοντα ειδα πως στην τράβα απο πανω ειχε σκαψει ενα (σχετικα ρηχο) λαγουμι το σκουλικι το οποιο και σκοτωσα φυσικα.Σε αλλο σημειο προς το παρον δεν εχουμε εντοπισει σημαδια.Εχω θορυβηθει αρκετα,θα ηθελα τις συμβουλες σας πως να κινηθω.Σας ευχαριστω..
 

KTM950

AVClub Addicted Member
23 January 2014
1,668
Σίγουρα θα πρέπει να καθαρίσεις όλη την περιοχή που έχει προσβληθεί από το σαράκι. Εν ανάγκη θα πρέπει να κινηθείς δραστικά και να αφαιρέσεις και κομμάτι ξύλου ή ξύλων εάν εσύ το κρίνεις απαραίτητο, συμπληρώνοντας το κενό με το ανάλογο μπάλωμα. Όσον αφορά το τι κάνεις μετά υπάρχει ειδικό φάρμακο για το σαράκι το οποίο τουλάχιστον εδώ στο νησί το βρίσκεις μόνο ....... στο φαρμακείο (κυριολεκτώ, και παρασκευή μόνον κατόπιν παραγγελίας), και το βάζεις με σύριγγα στις τρύπες του βλέπεις ότι έχει κάνει αρχή το σαράκι εάν δεν μπορείς να αλλάξεις το ξύλο, το οποίο το έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα, και παρότι κάνει δουλεία δεν συμφέρει οικονομικά ειδικά στην περίπτωση σου αφού μιλάμε για ολόκληρη πέργολα και αρκετά μέτρα ξύλου. Το καλύτερο δυνατό, με εγγυημένα αποτελέσματα 100% είναι το πετρελαίωμα του ξύλου. Βάζεις σε ένα κύπελλο πετρέλαιο και το απλώνεις (...χωρίς να το λυπηθείς) με ένα σφουγγάρι σε όλη την πέργολα. Αφού το πιει το ξύλο (μετά από 1, 2, ή 3 μέρες) επαναλαμβάνεις την διαδικασία άλλη μια φορά. Από εκεί και έπειτα και κατά το δοκούν στην διάρκεια του χρόνου κάνεις την διαδικασία 1 ή 2 φορές αναλόγως με την κατάσταση που βλέπεις την πέργολα και το κατά πόσο την χτυπά ο ήλιος και στεγνώνει το ξύλο από το πετρέλαιο.
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
Παιδια αποψε διαπιστωσαμε με την καλη μου πως η περγκολα του μαγαζιου της εχει προσβληθει απο σαρακι,για την ακριβεια βρηκαμε προσβολη σε ενα σημειο.Ειχε σχηματιστει πανω σε ενα τραπεζι σκονη,και απο κοντα ειδα πως στην τράβα απο πανω ειχε σκαψει ενα (σχετικα ρηχο) λαγουμι το σκουλικι το οποιο και σκοτωσα φυσικα.Σε αλλο σημειο προς το παρον δεν εχουμε εντοπισει σημαδια.Εχω θορυβηθει αρκετα,θα ηθελα τις συμβουλες σας πως να κινηθω.Σας ευχαριστω..
Ωχ Νίκο....επειδή ήμουν παθών σε προσβολή από κολεόπτερα, και χωρίς να είμαι ειδικός σε αυτά τα θέματα να καταθέσω την γνώμη μου και εγώ.
Αρχικά είναι απίθανο να είναι μόνο ένα σημείο, το έντομο χώνεται σε εσοχές/ χαραμάδες του ξυλου και κάνει αυγά/προνύμφες, αυτές τρώνε εσωτερικά το ξύλο ανοίγοντας λαγούμια και μόλις μεγαλώσουν και γίνουν έντομα ανοίγουν τρύπα και βγαίνουν έξω να συνεχίσουν τον κύκλο.

Να εξετάσεις προσεκτικά την πέργκολα για τρύπες, τα λαγούμια δεν φαίνονται, εάν βρεις άλλο λαγούμι με το σκουλήκι μέσα, μην το σκοτώσεις να το πάρεις και να το δείξεις σε ένα γεωπόνο για να ξεκαθαριστεί τι ακριβώς είναι, δεν είναι όλα τα ξυλοφάγα έντομα σαράκια.

Ότι λέει ο ΚΤΜ είναι σωστά.
υπάρχουν φάρμακα για αυτό, ενδεικτικά:
http://www.mercola.gr/page.aspx?itemID=PPG159_1343
http://www.mercola.gr/webtop/modules/_repository/documents/TDSXYLOFARMKILLERPROFESSIONALGR.pdf

διοχετεύεις το φάρμακο σε μία τρύπα μέχρι να βγει από κάποια διπλανή τρύπα και συνεχίζεις στην επόμενη τρύπα.

το πετρέλαιο είναι μία λύση και εάν προσθέσεις και πυρεθρίνη μέσα θα είναι ακόμα καλύτερα.

το ξύλο που έχει βερνίκι εμποδίζει την είσοδο των φαρμάκων στο εσωτερικό του, οπότε εάν σκεφτείς να περάσεις το ξύλο με φάρμακο για μελλοντική προστασία, καλό θα είναι να είναι καθαρό για να μπορεί να εισχωρήσει εσωτερικά το φάρμακο και μετά να βερνικώσεις.

εάν η προσβολή τελικά δεις ότι είναι εκτεταμένη (σε άλλα σήμεία δεις τρύπες και σκάψεις και βρεις λαγούμια) και χρειαστεί αντικατάσταση του ξύλου, το προσβεβλημένο ξύλο θα το κάψεις δεν θα το πετάξεις.

καλή τύχη.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
πρέπει να φύγει η πέργολα σε πρώτη φάση. (αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να προσβληθεί)
Γνωστός μου του έτυχε να έρθει το σαράκι από ξύλα που ήταν παρκαρισμένα σε τζάκι και να πάει στο πάτωμα.
Ήρθε τεχνικός μια εβδομάδα, έψαξε απίστευτα, αφαίρεσε κομμάτια παρκέ, αλλού έκανε ενέσεις και στο τέλος ψέκασε και έκλεισε το σαλόνι μιά εβδομάδα.
Κάθε μέρα έπινε δυό μπουκάλια γάλα....

Το πρόβλημα λύθηκε μια για πάντα.
 

KTM950

AVClub Addicted Member
23 January 2014
1,668
Απάντηση: Re: Μάστορες sos!Σαράκι.......

Κάθε μέρα έπινε δυό μπουκάλια γάλα....

Αυτό για ποιον λόγο το έκανε; Που κολλάει; Επειδή έμενε μέσα στο σπίτι;
 

n_olympios

Supreme Member
17 June 2006
3,585
Για αποτοξίνωση του οργανισμού από τα φάρμακα που εισέπνευσε μάλλον...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
τα φάρμακα είναι δηλητήρια. (το γάλα δεσμεύει τέτοιες ουσίες. Όλοι οι Pest exterminators πίνουν)
(ισχύει και για τον τεχνικό και τους ενοικους - ιδίως για κλειστό χώρο)

Ειπα ότι ψέκασε και το δωμάτιο έκλεισε μια εβδομάδα.
Μετά αερίστηκε (αυτά γίνανε άνοιξη-καλοκαίρι) και δόθηκε σε χρήση.

τραγική λεπτομέρεια, ο τεχνικός έφυγε από καρκίνο 5 χρόνια μετά.
Βαρειά και ανθυγειινά...
Το λέω διότι γενικώς τα φάρμακα θέλουν προσοχή.
 
Ευχαριστω παιδια.Παρελλειψα να σας πω πως η περγκολα ειναι ενα θηριο 120τμ και ουσιαστικα αποτελει τη σαλα της ταβερνας,με υψος απο 3,8m ως 2,8m και πετσωμα ραμποτε,οποτε ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αλλειψω οτιδηποτε..Με βλεπω να καλω απολυμαντικη..Εν τω μεταξυ ειναι ξυλινο και το πατωμα..
 

waldorf

Senior Member
19 January 2016
471
Απάντηση: Re: Μάστορες sos!Σαράκι.......

Παρ`όλο που δεν το "κατέχω" το θέμα,φοβάμαι ότι και εταιρεία να καλέσεις το κλείσιμο για κάποιες μέρες δεν θα το αποφύγεις.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Ευχαριστω παιδια.Παρελλειψα να σας πω πως η περγκολα ειναι ενα θηριο 120τμ και ουσιαστικα αποτελει τη σαλα της ταβερνας,με υψος απο 3,8m ως 2,8m και πετσωμα ραμποτε,οποτε ειναι εξαιρετικα δυσκολο να αλλειψω οτιδηποτε..Με βλεπω να καλω απολυμαντικη..Εν τω μεταξυ ειναι ξυλινο και το πατωμα..


πολύ κακό αυτό....(αλλά ας ελπίσουμε)
Νίκο μπορεί να φάνηκε λίγο δραματικό όπως το περιέγραψα πιό πάνω, απλά ήθελα να τονίσω τους ενδεχόμενους κινδύνους.
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
Το ότι έχει ραμποτέ από κάτω το κάνει ευκολότερο να κλειστεί και να απολυμανθεί από κάποια εταιρία.....είναι και πολύ μεγάλη η άτιμη....να υπολογίζεις καμιά βδομάδα το σύνολο του κλεισίματος.

Νίκο πάρε και ρώτα εκεί, έχω ακούσει καλά λόγια...αλλά δεν ξέρω περισσότερα...
http://www.alphaapolymantiki.gr/portfolio-item/καταπολέμηση-σαράκι-του-ξύλου/
 

karmen1983

AVClub Addicted Member
Πριν αρκετό καιρό είχαμε αγοράσει κάτι πίνακες. Ενας απο αυτούς (η κορνίζα του δηλαδή) μετά από 8 περίπου μήνες από την αγορά, εμφάνισε σαράκι. Βρήκαμε κάποια ωραία βουναλάκια από ροκανίδι πάνω στη κορνίζα.

Ο μάστορας που το πέτυχε τελικά και όχι ο πρώτος που τον πήρε και τον επέστρεψε μετά από 3 μέρες, αλλά το ξαναεμφάνισε, βούτηξε τη κορνίζα μέσα σε διάλυμα μεθανάλης ή απλά φορμόλη. Εχουν περάσει 3-4 χρόνια και φτου φτου δεν εχω δει κατι.
Αν δε σου πετύχει αυτό με την εταιρία κάνε ερώτηση κάπου να δεις τι θα σου πουν. Οταν μου τον παρέδωσε το πίνακα σε ερώτηση μου τι θα γίνει αν το ξαναβγάλει, η απάντησή του ήταν να μην αγχώνεσαι δε παίζει να ξαναβγάλει κάτι μετά απο αυτό.

Εχε υπόψιν σου ότι θέλει πολύ προσοχή βέβαια σαν διάλυμα και γι αυτό σου λέω ρώτα αν είναι να το κάνει κάποιος και οχι εσύ. Απλά σου μεταφέρω μια εμπειρία μου αλλά ούτε το είδα, ούτε το έκανα...
 
Ευχαριστω Αγαπη,να δουμε τι θα πουν και τα παλικαρια της απολυμαντικης και βλεπουμε..

Κυριακο,Σωτηρη,πλακα πλακα στο τσακ ημουν να αρχισω να περναω...πετρελαιο που αποδεδειγμενα κανει δουλεια,αλλα μολις το ακουσε η καλη μου της σηκωθηκε η τριχα!