Σύνδεση ηχείων 3Ω σε ενισχυτή AV

johnnyR

Established Member
27 February 2010
277
ΑΘΗΝΑ - ΩΡΩΠΟΣ
Καλησπερα εχει πεσει στα χερια μου ενα home cinema samsung, ολα καλα ολα ωραια το εχω βαλει στην κρεβατοκαμαρα αλλα θα ηθελα να κρατησω τα ηχεια που εχω βαλει στον τοιχο κ που ειναι αρκετα καλα και σε εμφανιση κ σε αποδοση και να παρω εναν μικρο ενισχυτη 5.1 + ενα sub (π.χ. YAMAHA 375,377,477) για να εχει εισοδους HDMI ομως στα ηχεια αναγραφει 3Ω ενω οι ενισχυτες που ξερω ειδικα οι μικροι αναγραφουν ελαχιστη αντισταση 6Ω, τι κινδυνος υπαρχει?? να καψω τον ενισχυτη ή τα ηχεια??? υπαρχει καποιος οικονομικος ενισχυτης 5.1 που να τα σηκωνει??
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,418
Θεσσαλονίκη
Re: ΣΥΝΔΕΣΗ ΗΧΕΙΑ 3Ω ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ AV

Προσωπικά θεωρώ ότι με ψευτοηχειάκια από all in one δε θα έχεις θέμα, αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου. Ρώτησε καλύτερα το κατάστημα πριν παραγγείλεις κάτι.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,589
Αθηνα
Re: Σύνδεση ηχεία 3Ω σε ενισχυτη AV

Κατα τη φαση αναβαθμισης του συστηματος μου, ειχα για καποιους μηνες 3Ω ηχεια πανω σε marantz 4002. Δεν δημιουργηθηκε κανενα προβλημα σε ακροαση "νορμαλ" εντασεων (ταινιες, σειρες, οχι παρτι/μουσικη).
 

johnnyR

Established Member
27 February 2010
277
ΑΘΗΝΑ - ΩΡΩΠΟΣ
Re: Σύνδεση ηχεία 3Ω σε ενισχυτη AV

ναι, και εγω για νορμαλ εντασεις το θελω, απλα επειδη οσο μικροτερη ειναι η αντισταση τοσο περισσοτερο ρευμα τραβαει ο ενισχυτης φοβαμαι λιγο ή για τα κυκλωματα του ενισχυτη ή για τα ηχεια