Τελικα τι εργαλειο να επιλεξω? Συζητηση περι εργαλειων απο ερασιτεχνες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

enduras1

Moderator
Staff member
Οι περισσοτεροι εδω μεσα ειμαστε ερασιτεχνες, αυτο ομως δεν αντικατοπτριζεται και στις συλλογες των εργαλειων μας καθως πολλοι επαγγελματιες θα τις ζηλευαν.
Απο την αλλη εχουμε και εργαλεια της σειρας πολυ αξιολογα ομως που με μικρο προυπολογισμο καποιος μπορει να σταθει με αξιωσεις και να κανει την δουλεια του με το ιδιο καλο αποτελεσμα παντα σαν ερασιτεχνης.

Τι ειναι τελικα καλυτερο???
 
Last edited:

waldorf

Senior Member
19 January 2016
471
Απάντηση: Δικοπρίονο αλλά τί ?

Εδώ θέλω να κάνω μια παρένθεση.
Όποτε κάποιος ζητάει μια γνώμη για εργαλείο διαθέτοντας 100 "φράγκα",οι απαντήσεις είναι στάνταρ:
"Περίμενε σε τέσσερα τέρμινα που θα φέρει το lidl ένα ανάλογο με 50 φράγκα" ή
"Αφού διαθέτεις ήδη 100,βάλε ακόμα 2654 φράγκα και πάρε το τάδε κόκκινο,μπλέ,κίτρινο ή ό,τιδήποτε"
Και πάντα το γνωστό μότο:"καλά δεν είναι και επαγγελματικό,αλλά τα αξίζει τα λεφτά του και έχει και 3 χρόνια εγγύηση.".Για ποιόν;;;;Για την νοικοκυρά;
Μάγκες το `χεται χάσει με τα εργαλεία.
Στο συγκεκριμένο θέμα δεν παίχτηκε αυτός ο διάλογος,αλλά είναι στάνταρ σε όλο το φόρουμ!
Και έρχεται τώρα ο Σωτήρης,και λέει ότι ΚΑΙ αυτό έχει 3 χρόνια εγγύηση!Ουπς....πάει το επιχείρημα.
Anw δεν ήθελα να βγάλω τόση γρουσουζιά,αλλά την έβγαλα.
Φίλε πάρε το πράσινο bosch και θα το χαρείς (είναι στον προυπολογισμό να το πάρω κι εγώ).
 
Last edited by a moderator:

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Οποιος τα εχει και μπορει καλα κανει και παιρνει bosch -makita-dewalt-milwakee-festool-triton η και γω δεν ξερω τι και το επικροτο .αλλα δεν νομιζω παιρνει καποιος εστω ενα ευρω απο το λιντλ η οποιοδηποτε αλλο μαγαζι .ο κσθενας λεει την αποψη του και ο καθενας κρινει και παιρνει.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Εδώ θέλω να κάνω μια παρένθεση.
Όποτε κάποιος ζητάει μια γνώμη για εργαλείο διαθέτοντας 100 "φράγκα",οι απαντήσεις είναι στάνταρ:
"Περίμενε σε τέσσερα τέρμινα που θα φέρει το lidl ένα ανάλογο με 50 φράγκα" ή
"Αφού διαθέτεις ήδη 100,βάλε ακόμα 2654 φράγκα και πάρε το τάδε κόκκινο,μπλέ,κίτρινο ή ό,τιδήποτε"
Και πάντα το γνωστό μότο:"καλά δεν είναι και επαγγελματικό,αλλά τα αξίζει τα λεφτά του και έχει και 3 χρόνια εγγύηση.".Για ποιόν;;;;Για την νοικοκυρά;
Μάγκες το `χεται χάσει με τα εργαλεία.
Στο συγκεκριμένο θέμα δεν παίχτηκε αυτός ο διάλογος,αλλά είναι στάνταρ σε όλο το φόρουμ!
Και έρχεται τώρα ο Σωτήρης,και λέει ότι ΚΑΙ αυτό έχει 3 χρόνια εγγύηση!Ουπς....πάει το επιχείρημα.
Anw δεν ήθελα να βγάλω τόση γρουσουζιά,αλλά την έβγαλα.
Φίλε πάρε το πράσινο bosch και θα το χαρείς (είναι στον προυπολογισμό να το πάρω κι εγώ).

Κιομως τα εργαλεια του Lidl εχουν ξελασπωσει πααααρα πολυ κοσμο που αν δεν ειχε προσβαση σε αυτα λογο της χαμηλης τιμης ουτε που θα ασχολιοταν με καποια κατασκευη-επισκευη.

ΕΥΤΥΧΩΣ λοιπον υπαρχει το Lidl αλλα και αναλογα μαγαζια και μπορουμε και πριονιζουμε μερικοι.

Με βαση αυτο αν καποιος ζητησει ενα 18αρι δραπανο λιθιου με καλα χαρακτηριστικα ειναι φυσικο οτι θα του προτεινουμε του Lidl και οχι το Bosch στο οποιο η τιμη ειναι επι 2.

Ο καθενας πρατει αναλογα με την τσεπη και τις δυνατωτητες του.
 
Last edited:

greekn1c

Senior Member
21 November 2008
571
ΚΡΗΤΗ
Re: Απάντηση: Δικοπρίονο αλλά τί ?

@waldorf
Παιρνοντας σαν παραδειγμα τον εαυτο μου θεωρω οτι ενα μεγαλο ποσοστο ανθρωπων εδω μεσα ασχολουνται με τις κατασκευες σαν χομπυ και οχι επαγγελματικα . Οι επαγγελματιες εδω μεσα χλωμο το βλεπω να ρωτησουν εμενα τι εργαλειο θα παρουν.
Αρα, το να αγορασει ενας χομπιστας 300 + ευρω εργαλειο που δεν θα το αποσβεσει πρεπει να εχει αρκετα καλη οικονομικη κατασταση για την περιστασιακη του χρηση.
Ετσι λοιπον πολλοι απο εμας καταληγουμε στα lidl (οχι γιατι παιρνουμε μιζα η ειμαστε υπαλληλοι ) αλλα γιατι με πιο οικονομικο τροπο θα κανουμε το χομπυ μας η την δουλεια μας.
Οποτε δεν καταλαβα για πoιο λογο εκανες την παρενθεση και αγανακτεις με το να προτεινουν εργαλεια απο το lidl.
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
Απάντηση: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Τα έχουμε πει ξανά, μην επανερχόμαστε στα ίδια, όλοι όσοι αγαπάνε κάτι θέλουν να έχουν το καλύτερο, άλλοι μπορούν άλλοι όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα με κανέναν.

Το 90% του εξοπλισμού μου είναι lidl όχι επειδή τα προτιμώ αλλά επειδή δεν μπορώ να ανέβω παραπάνω, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.

Μέχρι πριν 10 χρόνια όλα τα χειρός ήταν facom και είχα ηλεκτρικά και μπλε και πράσινα και κίτρινα και makita και hilti, αλλά τα πούλησα για να μπορέσω να ζήσω, και συμβιβάστηκα με πολύ φτηνότερα.

Τα εργαλεία του lidl είναι τίμια για τα λεφτά τους και κάθε 6 μήνες συνήθως κάνουν κύκλο και ξαναβγαίνουν, οπότε ο ερασιτέχνης μπορεί να περιμένει λίγο ναι θα καλυφθεί σίγουρα από αυτά

Τώρα συγκεκριμένα για το παγκοπρίονο της bosch pts-10 στα 360 πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες ερασιτεχνικές επιλογές και όποιος μπορεί το παίρνει και το χαίρεται!

Φίλε waldorf ανάμεσα στα εργαλεία του lidl και στα υπόλοιπα χρωματιστά η οικονομική διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ, οπότε μπαίνει το ερώτημα αξίζει να αγοράσει κάποιος το φτηνό Lidl και να ασχοληθεί με κάτι εποικοδομητικό ή να μην ασχοληθεί καθόλου?
προσωπικά πιστεύω αξίζει.

να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ:
πριν 40 χρόνια υπήρχε ένα ελληνικό αμάξι του φτωχού το ΠΟΝΥ ,ασχέτως του ότι βγήκε τρομερό αυτοκίνητο, είχε διαφορές από bmw-mercedes-audi-etc
με αυτό το αμάξι όμως και μερικούς περιορισμούς ολόκληρες γενιές πήγαν εκδρομές, ταξίδια, για μπάνια, γλύτωσαν τεράστιο χρόνο και ταλαιπωρία από την ζωή τους και ουσιαστικά άλλαξε η ζωή τους.
άξιζε να το πάρει κάποιος?
φυσικά και άξιζε
όποιος μπορούσε έπαιρνε ένα καλύτερο

το ίδιο είναι και με τα εργαλεία.
 
Re: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Εγω θα διατυπωσω ενα ερωτημα,η απαντηση του οποιου μπορει να ξεδιαλυνει πολλες παρεξηγησεις:Τι ειναι ερασιτεχνικο εργαλειο;Ενα μηχανημα που δουλευει τελεια αλλα ειναι για λιγα;Ενα μηχανημα που δε χαλαει,δε σπαει αλλα η δουλεια γινεται με συμβιβασμους;Γιατι οποιοδηποτε απο τα δυο και αν ειναι ειναι τσαμπα λεφτα.Αν θελετε αντιστρεφετε το ερωτημα με αντικειμενο τα επαγγελματικα,αν θελετε το σβηνετε,αν θελετε το κανετε νημα.Σε καθε περιπτωση η απαντηση ειναι πολυ σημαντικη.
 

thanasisvr

Senior Member
20 October 2015
400
Θεσσαλονίκη
Re: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Ερασιτεχνικο εργαλείο είναι αυτό που είναι φτιαγμένο για περιστασιακη χρήση, και όχι για να δουλεύει 8 ωρες κάθε μέρα 6 μέρες την εβδομάδα.
 
  • Like
Reactions: KOSSTV
Re: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Ναι,οκ.6 ωρες δουλεια συνεχομενη δηλαδη στον ερασιτεχνη δεν τυγχανει;Και ξαναλεω,περιμενω τα σχολια σας για την ποιοτητα δουλειας του ερασιτεχνικου εργαλειου.Δηλαδη το παγκοπριονο το πρασινακι στα 300φευγα με το κιτρινακι που πλασαρεται για επαγγελματικο στα 500,αυτες τις 6 ωρες θα δουλεψουν το ιδιο καλα;Αν ο "ερασιτεχνης",που ομως δε δουλευει για χαβαλε αλλα πιθανοτατα για να μην απευθυνθει σε μαστορα,παρει το πριονι στο χερι θα φταιει η μη ερασιτεχνικη χρηση;Μπορει με ενα ερασιτεχνικο εργαλειο να παραξει "επαγγελματικη" δουλεια,εστω με διαλλειματα;Αυτα ρωταω.
 

thanasisvr

Senior Member
20 October 2015
400
Θεσσαλονίκη
Re: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Όχι 6 ωρες ΚΑΘΕ μερα Νίκο...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σχετικά με την ποιότητα της δουλειας, κατά τη γνώμη μου ναι, μπορεί!Αρκεί να είναι εργαλείο, όχι σκουπίδι. Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
Απάντηση: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Δεν είναι μόνο αυτά τα κριτήρια, πρέπει να μπει και ο παράγοντας του χρόνου αποπεράτωσης, για παράδειγμα ένας επαγγελματίας θέλει στο συντομότερο χρόνο να τελειώσει αυτό που έχει να κάνει για να κάνει κάτι άλλο μετά, ένας ερασιτέχνης μπορεί να κάνει όσο χρόνο θέλει για να νοιώσει ότι ικανοποιεί την κάψα του, οπότε μπορεί να κάνει και την ίδια δουλειά που ένας επαγγελματίας θα την κάνει σε 1 ώρα σε 1 μήνα, ακόμη και με εργαλεία χειρός, ενώ ο επαγγελματίας αναζητά τα εργαλεία που του προσφέρουν όσο περισσότερες ευκολίες μπορεί να έχει για να συντομεύει τον χρόνο του και να πληρωθεί.
για παράδειγμα ένας ανοίγει μόρσα με το ρούτερ σε 5 λεπτά και ο άλλος την παλεύει μία βδομάδα με τα σκαρπέλα και τα τρυπάνια.
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
Απάντηση: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Για όλους μας έχουν αλλάξει τα δεδομένα προς να έχουμε περισσότερο ελεύθερο χρόνο, εάν για σένα συμβαίνει το αντίθετο ειλικρινά χαίρομαι μέσα από την ψυχή μου που σου συμβαίνει.
 

karmen1983

AVClub Addicted Member
Re: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Παιδιά μη το κουράζεται το πράγμα και δεν ειναι ανάγκη να υπάρχουν παρεξηγήσεις ανάμεσά μας. Μια μικρή παρέα είμαστε με την ίδια τρέλα :)

Οπου μπορεί ο καθε ένας κρεμάει το καλάθι του. Οποιος μπορεί και παίρνει μαγκιά του. Οποιος δε μπορεί και παίρνει κάτι φθηνό, διαθέτοντας παραπάνω χρόνο για να κάνει κάτι επίσης μαγκιά του.
Το έχω ξαναπει. Τα εργαλεία ΔΕΝ κάνουν το μάστορα. Τον βοηθάνε όμως :)
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

H βασικη διαφορα ενος 'επαγγελματικου' εργαλειου απο ενα 'ερασιτεχνικο' ειναι η ανωτερη ποιοτητα και τα υλικα κατασκευης.
Το μοτερ, τα γραναζια, τα εξαρτηματα, τα πλαστικα, ο τροπος συναρμολογησης ακομα και οι βιδες και τα καλωδια ειναι ολα καλυτερης ποιοτητας. Αυτο συνεπαγεται μεγαλυτερη αξιοπιστια, δυναμη και αντοχη στη χρηση και την ταλαιπωρια.

Τα επαγγελματικα εργαλεια ΔΕΝ απευθυνονται μονο στους επαγγελματιες.

Οταν εγω σαν ερασιτεχνης θελω να τελειωσω ενα συγκεκριμενο project μεσα σε ελαχιστο χρονο, χρειαζομαι ενα εργαλειο που να το δουλευω ολη μερα.
Εαν ζορισω ενα ερασιτεχνικο εργαλειο εστω και ΜΙΑ μερα, ειναι πιθανον να το καψω. Εαν συνεχισω το τροπαρι, σιγουρα θα το καψω. Με ενα επαγγελματικο θα κανω πιο σιγουρα τη δουλεια.

Αρα ειναι ξεκαθαρο οτι η επιλογη επαγγελματικου η ερασιτεχνικου εργαλειου εγκειται σχεδον αποκλειστικα στην διαρκεια της συνεχομενης χρησης (το χρονικο ζορισμα) που σκοπευουμε να κανουμε στο εργαλειο στην διαρκεια μιας ημερας.

Οταν εσπαγα το μπετον στον κηπο για να κοψω και να ταπωσω τον σιδεροσωληνα του δικτυου ποτισματος που εχανε, εκανα 3-4 μεγαλουτσικα διαλλειματα γιατι χρησιμοποιυσα το (αξιολογο) σκαπτικο της parkside.
Eαν ειχα το αντιστοιχο μπλε bosch, θα εκανα ισως 1 διαλλειμα απο κουραση δικη μου και οχι για να ξεκουρασω το εργαλειο. Σεβαστηκα λοιπον την ερασιτεχνικη φυση του parkside, εκανα την δουλεια μου και εκανε αυτο την δικη του χωρις να ζοριστει.
 

karmen1983

AVClub Addicted Member
Re: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Κοίτα Νίκο υπάρχει το ρητό που λέει ότι το φθηνό βγαίνει ακριβότερο του ακριβού αν πραγματικά ασχολείσαι.
Πλέον δεν αγοράζω εργαλεία φθηνά και αυτό γιατί ασχολούμαι. Προτιμάω να παίρνω σιγά σιγά πράγματα, παρά να αγοράζω πολλά και τελικά να έχουν κουσούρια.
Πριν αρχίσω το μάζεμα του εργαστηρίου, έδιωξα πολύ πράμα. Τα περισσότερα τα χάρισα σε φίλους/γνωστούς και άγνωστους.

Εχω μείνει με λίγα και καλά γι' αυτά που θέλω να κάνω. Τώρα θα ήθελα ένα δισκοπρίονο και μία πριονοκορδέλα. Πριν χρόνια θα έπαιρνα με ένα κατοστάρικο το κάθε ένα. Πλέον κοιτάω κορδέλα των 300ευρω.
Φυσικά και δε μπορώ να τη πάρω τώρα. Αλλά δε πειράζει σιγά σιγά :)
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
Απάντηση: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

εννοείται πως είναι καλύτερο Νίκο, ειδικά για τους επαγγελματίες είμαι must.
το επαγγελματικό εργαλείο έχει την ικανότητα να κρατά ίδια τα αποτελέσματά του ξανά και ξνά και ξανά και κάθε μέρα, αυτό πληρώνεις κυρίως την εγγύηση της επανάληψης του αποτελέσματος.

άλλο είναι το vfm των ερασιτεχνικών και άλλο το vfm των επαγγελματικών εργαλείων, είδες σε μία άλλη συζήτηση ένας θεωρεί πολύ καλό την κορδέλα των 300 και ο επαγγελματίας την κορδέλα των 1500 .
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Εγω εχω να πω πως αν δεν υπηρχαν τα vfm ερασιτεχνικα ετγαλρια τωρα δεν θα ειχα ενα εργαστηριο σχεδον πληρες απο βασικα εργαλεια.και αλλοενα παραδειγμα για ενα επαγγελματια μια μπαταρια 1.5ah σιγουρα δεν ειναι αρκετη για μενα ειναι.ποτε δεν εχω καταφερει να μεινω απο μπαταρια σε μια μερα (λιγες ωρες δηλαδι )και δεν εχω μπαταρια πανω απο 1.5 ah .τωρα αν πρεπει καποτε να αντικαταστισω ενα εργαλειο στο μελλον επειδη θα ειναι μεμονομενη περιπτωση πιθανων να παω σε κατι ποιο καλο.
 

billytsik

Senior Member
2 January 2009
361
Internet
Re: Δισκοπρίονο αλλά τί ?

Εγω ρε παιδιά για ένα παγκοπρίονο ήθελα να ρωτήσω.... και βλέπω ότι υπάρχουν απωθημένα.
Γενικά να πώ και εγώ την γνώμη μου, είχα ενα 12βολτο b&d δραπανο και έφτιαξα με αυτό το μισό μου σπίτι.
Πήρα πέρσι ένα dewalt 18βολτο και πραγματικά το μετάνιωσα που δεν το πήρα νωρίτερα.
Άλλο πράμα και άλλη ευκολία. Εάν μπορούσα να πάω πίσω θα έλεγα στον εαυτό μου να πάρει το dewalt απο την
αρχή Και θα μου απαντούσε ο εαυτός μου ότι δεν μπορεί να πάρει το dewalt.
Για να καταλήξω πιστεύω ότι υπάρχει μία οικονομική γραμμή που χωρίζει τα άχρηστα εργαλεία από αυτά που 'θα την κάνουν την δουλεία τους'.
Σε κάποια αυτή η γραμμή είναι πολύ χαμηλά, πάρε παράδειγμα το μικρό badget ηλεκτρικό δραπανάκι που έχω 10 χρόνια και δεν λεεί να χαλάσει κι ας έχω τρυπήσει όλο το σπίτι με αυτό.

Σε κάποια άλλα εργαλεία αυτή η γραμμή είναι ποιο ψηλά, π.χ. ένα επαναφορτιζόμενο εάν είναι πάτος η τιμή του να είσαι σίγουρός δεν θα κάνεις την δουλειά σου ή θα την κάνεις για λίγο.

Υπάρχουν και περιπτώσεις σαν αυτήν που προσπαθώ να αποφύγω που έαν το εργαλείο δεν είναι πραγματικά καλό είναι άχρηστο.
Τι να το κάνω το παγκοπρίονο τον 150 ευρώ άμα ο φράχτης δεν κουμπώνει σωστά και οι κοπές πάνε στο διαολο ! Πεταμένα λεφτά
Εδω η γραμμή ανεβαίνει κατά πολύ και αυτό είναι που ρωτάω ατην αρχική μου ανάρτηση.

Μπορεί σε ένα φαλτσοπρίονο η οικονομική γραμή που χωρίζει τα σκουπίδια απο τα χρήσιμα να είναι αρκετά χαμηλά ! Δεν ξέρω παράδειγμα έφερα.

Και κάτι τελευταίο.Δεν πιστεύω στα επαγγελματικά και στα ερασιτεχνικά εργαλεία, πιστεύω ότι η κάθε εταιρία κάνει το μαρκετίνκ της και τα βάφει ανάλογα.
Πιστεύω στα φτηνά στα μεσαία και στα ακριβά εργαλεία. Ενα ακριβό θα είναι καλύτερο απο όλες τις απόψεις σε σχέση με ένα φτηνό.
από την άλλη, το πρωί στην εταιρία που δουλεύω, ένας ηλεκτρολόγος έβγαλε μεροκάματο με το dexter.