Dali-Menuet

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,328
Σας είχα προδιαθέσει ότι αναμένω τα Dali menuet.

Τα ηχεία ήρθαν στο προγραμματισμενο ραντεβού αν και δεν ημουν προδιατεθειμένος ότι το ηχείο τα σπάει τόσο πολύ...

Το άνοιγμα της συσκευασίας με βρήκε με μια μινιατούρα με 25 πόντους ύψος με ένα μικρο μεγάφωνο αλλά τρανζίστορ με ποιότητα κατασκευής αναφοράς μιας και ο καπλαμάς είναι πολύ καλής ποιότητας ,εδώ εχει πέσει και βερνικι ώστε να δώσει αίσθηση πολυτέλειας .

Τα ηχεία στήθηκαν ελεύθερα στον χώρο με μεγάλη αποσταση από τον πίσω και πλαϊνό τοίχο σε βάσεις,ώστε να του δώσω το καταλληλο χρόνο στο στρώσιμο και μετά να κρεμαστούν μιας και αγόρασα και τις ειδικές βάσεις για κρέμασμα ...lol.

Με το καλημέρα αν και ο κατασκευαστης συστήνει 50 ώρες στρωσιμο στα menuet,στην κυρολεξία έμεινα με το στόμα ανοιχτό...Ώστε να αναφωνήσω ότι και τα μικρά ηχεία έχουνε ψυχή!
και τι ψυχή,ακραία ανόθευτη μουσικότητα αυτό είναι το χαρακτηριστικο που διακατέχει τα menuet σαν ένα καλοκουρδισμένο όργανο που με την φυσικότητα των φωνών,των οργάνων πλημμυρίζουν τον χώρο σε τεράστια 3d σκηνή,καθηλωμένος στην καρέκλα ώστε να αναρωτιέσαι που είναι τα ηχεία (εξαφανισμένα).

Όπως και με την σειρά zencor που τα πηγαίνει καλά με ολα τα είδη μουσικής,έτσι και το menuet παίζει σε ολα τα ταμπλο αλλά σκοράρει στην ισορροπία και στην μουσικότητα,το τελευταίο χαρακτηριστικο θα κάνει πολλά ηχεία δαπέδου να ντρέπονται...

Αν θα μπορούσα να βαθμολογήσω τα menuet,θα τα βαθμολογούσα με ***** αλλά και !!!! .
Ένα ηχείο που πιστευω κατά την προσωπική μου αποψη θα κερδίσει το αυστηρό audiophile κοινό.

IMG_1641.jpgIMG_1654.jpgIMG_1653.jpgIMG_1652.jpgIMG_1650.jpgIMG_1648.jpg
 

Attachments

  • IMG_1643.jpg
    IMG_1643.jpg
    105.2 KB · Views: 630
  • IMG_1644.jpg
    IMG_1644.jpg
    74.3 KB · Views: 623
  • IMG_1645.jpg
    IMG_1645.jpg
    74.6 KB · Views: 622
  • IMG_1655.jpg
    IMG_1655.jpg
    73.2 KB · Views: 623

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,328
To ηχείο ξεπέρασε τις 50 ώρες στρωσιμο.
Τα κύρια χαρακτηριστικα είναι αυτά που αναφερω πιο πάνω.

Το ηχείο είναι τοποθετημένο πάνω στις βάσεις της Dali συνδυασμός αλουμινίου,γυαλιού και χάλυβα...Τρια διαφορετικά υλικά.
Αν και έχω πειραματιστει να τα φέρω πιο κοντά στον τοίχο δεν παρατήρησα ιδιαίτερη αλλοίωση του χαρακτήρα του ηχείου μιας και το bass-reflex δεν είναι τοποθετημένο οριζόντια στο πίσω μέρος αλλά κάθετα .
Η βάση που δίνεται για τοποθέτηση στον τοίχο εχει αποστάτες ώστε η πλάτη του ηχείου να μην ακουμπά στα τοιχώματα.

Προς το παρόν ειμαι ικανοποιημενος πάνω στις βάσεις και το κρέμασμα αναβάλλεται για την ώρα,η αποσταση από τον πίσω τοίχο είναι στο 1,50 μετρό και ένα 1 μέτρο από τους πλαϊνούς,σίγουρα αυτό δεν είναι κανόνας μας και η ιδιαιτερότης του κάθε χώρου θα πρέπει να προσμετρηθούν αλλά και τα προσωπικά γούστα για όσους αρέσκονται στο χαμηλό αν και οι περισσότερες ηχογραφήσεις είναι ανάμεσα 50 και 60 hz,αν θέλουμε να ακούμε πιστά,υπαρχουν όμως ηχογραφήσεις που κατεβαίνουν πολύ περισσότερο χαμηλά.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε ότι το ηχείο οπως και στη σειρά zencor οτι δεν χρειάζεται να το τσιτώσουμε ,μπορείς να ακούς χαμηλά χωρίς να χάνεις καμία πληροφόρηση και όταν θέλουμε να δώσουμε γκάζια δεν καταλαβαινουν απο παραμορφωση αυτό ίσως να οφείλεται στο μαγνητικό σύστημα των μεγαφώνων αλλά και στα διπλά πηνία.

Ένα αλλο χαρακτηριστικο του menuet είναι ότι με βρήκε να ακούω μουσική στο πίσω μέρος του ηχείου λες και ειχαν κολλήσει μεγάφωνο στο πίσω μέρος ...Εξαλλου σας είχα προδιαθέσει για την τεράστια 3d σκηνή.
είναι μια εξέλιξη 30 χρόνων του menuet....Eχει κερδίσει τους Ιάπωνες που τους παρακολουθώ πιο στενά .

Σαν αρχή οι ακροάσεις έχουνε γίνει μόνο με τον ολοκληρωμένο 2010 ae και βέβαια ένα μικρο δείγμα ...Το video τραβηγμένο με κινητό όπως ολα τα video που που έχω ανεβάσει στο you tube.

https://www.youtube.com/watch?v=LfYJICl6dRU
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,328
Καλημέρα !
Δεν έχω κάνει τίποτα το ιδιαίτερο απλά τα καλώδια δεν τα εχω κουλουριασμένα και μπερδεμένα .
Τον συγκεκριμένο χώρο τον εχω και για Home theater οπότε τα ηλεκτρολογικά κανάλια είναι χρήσιμα .
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Συμφωνώ,καλύτερα αστα έτσι Μάκη,ασε το κρέμασμα.
(και καλοάκουστα! )
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
καλοάσκουστα. πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος που έγινε η ακρόαση και ποιά είναι η απόσταση των ηχείων ?
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,328
Re: Απάντηση: Dali-Menuet

Συμφωνώ,καλύτερα αστα έτσι Μάκη,ασε το κρέμασμα.
(και καλοάκουστα! )
Ευχαριστώ Σωκράτη το κρέμασμα αναβάλλεται μιας και ο χώρος μου επιτρέπει να πειραματιστώ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εξαιρετικά

Ναι για την μουσικότητα τους .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ωραίο στήσιμο!

Ευχαριστώ.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,328
καλοάσκουστα. πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος που έγινε η ακρόαση και ποιά είναι η απόσταση των ηχείων ?

Ευχαριστώ.

Ο χώρος είναι 45 τετραγωνικά,η αποσταση μεταξύ τους είναι 1,80, ένα μέτρο από τους πλαϊνούς και 1,50 από τους πίσω.
Η ακρόαση έγινε σχεδόν στα τυφλά μιας και είχα ακούσει την παλιά έκδοση,η καινούργια δεν υπήρχε στην αντιπροσωπεια,οπότε τα παρήγγειλα...

Όμως,είμαι κατοχος και των zencor 3...Τα menuet τα ήξερα χρόνια με διαφορετικές ονομασίες και είχα διαβάσει εξαιρετικές κριτικές από περιοδικά ΟΧΙ μόνο από μια χώρα.

Η τελική απόφαση πάρθηκε όταν τα άκουσα μέσα από you tube που σίγουρα μπορεί να παραξενέψει πολλούς,αλλά πολλοί από εμάς έχουμε dac που είναι συνδεδεμένα με το κύριο σύστημα μας ,οπότε μπορούμε να πάρουμε μια γεύση...Αλλα σίγουρα η ακρόαση και μόνο στον χώρο μας είναι επιβεβλημένη.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ωραίο στήσιμο.. καλές ακράσεις

Ευχαριστώ πολύ.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,328
Όσο περνάει ο καιρός και τα ηχεία στρώνουν τόσο ξεκάθαρη αποψη έχεις .

1) Στα menuet όσο πιο περισσότερο και ποιοτικό ρεύμα δόσεις τόσο καλύτερα ακούγονται.

DALI MENUET SPECS

Product series DALI MENUET
Frequency Range (+/-3 dB) [Hz] 59 - 25,000
Sensitivity (2,83 V/1 m) [dB] 86.0
Nominal Impedance [ohms] 4
Maximum SPL [dB] 105
Recommended Amplifier Power [W] 20 - 100
Crossover Frequency [Hz] 3
High frequency driver, Quantity 1 x 28 mm
High frequency driver, Diaphragm type Soft Textile Dome
Low frequency driver, Quantity 1 x 4½"
Low frequency driver, Diaphragm type Wood Fibre Cone
Enclosure type Bass Reflex
Bass Reflex Tuning Frequency [Hz] 63.0
Connection Input Single Wire
Magnetic Shielding No
Recommended Placement On-Wall
Shelf or stand
Recommended Distance From Wall [cm] > 2
Dimensions With Base (HxWxD) [mm] 250 x 150 x 230
Weight [kg] 4.1
Accessories Included Manual
Rubber Bumpers
Optional Accessories Wall Bracket

2) Το χαμηλό έρχεται μετά από πολλες ώρες στρωσιμο ,είναι σφιχτό και περιγραφικό και με άνεση ανταπακρινεται σε πολύπλοκη συμφωνική ορχήστρα ,με φυσικότητα,μουσικότητα και μπορεί να στηθεί σε σοβαρά συστήματα .

3)Το ηχείο παρόλο που δεν είναι ομοκεντρικό ...Εδω ακούγεται ομοκεντρικά,ξεπερνοντας σε λεπτομερεια στα ψιλά τα tannoy που έχω στην κατοχη μου ,χωρις super tweeter και ribbon,εδώ θα πρέπει να αναφερω μιας και μιλαμε για ομοκεντρικά και ακούγοντας και το kef ls 50 που είναι ένα από τα ηχεία που εφόσον στηθεί σωστά και σε ανοιχτό χώρο παίζει παπάδες...Όμως τα μεσαια και την φυσικότητα του menuet και ενός tannoy δεν πρόκειται να την πιάσει πότε,κάλο το marketing όσον αφορά την ακαμψία ενός μεγαφώνου για να αντέχει στις υψηλές εντάσεις,όμως όταν μιλάμε για άρθρωση στα φωνητικά ενός τραγουδιστή,φυσικότητα κιθάρας,πιάνου κτλ ...Το χαρτί η το επεξεργασμενο χαρτί είναι πολύ δύσκολο να νικηθεί.

4)Σε σύγκριση με την σειρά zencor που είναι καταπληκτική σειρά δεν υπαρχει όμως σύγκριση όταν επιλέξουμε να παίξουμε μεμονωμένα όργανα,μιας και τα μεγάφωνα δεν είναι ίδια,φαίνονται ...Άλλα δεν είναι.
Πρόκειται για αλλο twitter και το γουφερ που παρατήρησα εχει περισσότερες ίνες ξύλου αλλά και μια επίστρωση βερνικιού,από ότι φαίνεται η εταιρία παίζει με τα υλικά για να δικαιολογησει και το κόστος.

Κλείνοντας αυτό το προσωπικό review θα συμφωνήσω απολυτα με την εταιρία η οποία αναφέρει οτι το menuet είναι ένα μικρό, αλλά ισχυρό ηχείο που φανερώνει μεγάλη μουσικότητα που θα θέσει νέα πρότυπα για ήχο και την απόδοση από ένα συμπαγές ηχείο....Όσο για μένα η φυσικότητα και η μουσικότητα είναι αδιαπραγματευτη.

Και ένα review αν και παλιό που προσωπικά με βρίσκει σύμφωνο μιας και το διαπίστωσα και εγώ ... http://www.sonicflare.com/archives/dali-mentor-menuet-review.php
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,328
Ευτυχής κάτοχος και τον zensor 1 για να ζευγαρώσει με τον denon pma 50 αλλά και ακρόαση στο κύριος σύστημα μου για να μπορέσω να αντιληφθώ τις διάφορες ...Εδώ όμως τα ηχεία ακούστηκαν με τελικό σε τάξη Α τον denon poa 5000 όπου στην κυριολεξία τα ξεβράκωσε ...
Είχαμε λοιπόν τα zencor 1 και 3 και τα menuet.

Θα ξεκινήσω με την σειρά zencor μια καταπληκτική σειρά που αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά που ζητάει ,ειδικά στις κρίσιμες μεσαίες συχνότητες τα ηχεία της Dali δίνουνε ρέστα όμως η συγκεκριμένη σειρά επιβάλει τον δικό της χαρακτήρα όταν τα menuet απλά απογειώθηκαν με τον τελικό,δεν αναφέρομαι για πόσα desibel έπιασε το καθένα απλά αναφέρομαι για την φυσικότητα και την μουσικότητα που διακατέχουν τα μικρά αυτά ηχεία η όλη ροή ήταν γήινη σίγουρα δεν είναι ηχεία για να ακούς heavy metal αλλά ηχεία που φανερώνουν τις δυναμικές αντιθέσεις της φωνής του ερμηνευτή και την φυσικότητα που διακατέχει το κάθε μουσικό όργανο .
Για μένα ένα από το καλύτερα μουσικά ηχεία που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή στην αγορά που αποκτάνε και τσαμπουκά αν τους δώσεις όχι μόνο ρεύματα αλλά ποιοτικά ρεύματα οτιδήποτε άλλο απλά τα αδικείς.
Δεν είναι τυχαίο που η ίδια Dali τα τοποθετεί στην σειρά Rubicon η είσοδος για το high end.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://www.youtube.com/watch?v=2RQSUPy_rSg
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,328
Και κάτι τελευταίο που ξέχασα να αναφερω ...Ανάμεσα στο 1 και στο 3 για την σειρά zencor, το 3 είναι πιο ζωντανό από όλην την σειρά και φυσικά πιο καλύτερο χαμηλό,
Όμως για μένα το 1 είναι πιο ισορροπημένο πιο audiophile και πιο διάφανο που το τελευταίο χαρακτηριστικο με κέρδισε για τα είδη μουσικής που ακούω.
Σίγουρα ο καθένας από εμάς εχει διαφορετικές προτεραιότητες...http://www.stereophile.com/content/dali-zensor-1-loudspeaker#jvHIO5lrfPk5dIJH.97
http://avmentor.gr/reviews/dali_zensor_1_0.htm

Θα ανέβει και το σχετικό video για τα menuet καποια στιγμή ...Ε δω όμως με τον poa 5000.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,328
Από την στιγμή που βλέπεις ότι ακούει το ηχείο πας στο επόμενο βήμα.

in-akustic made Germany,Κρίμα που δεν αντιπροσωπεύονται πια στην Ελλάδαhttp://www.in-akustik.de/

IMG_0073.jpgIMG_0070.jpgIMG_0075.jpgIMG_0074.jpg
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,328
Δυο κουβέντες για την in-akustic χωρίς να ξέρω πως συμπεριφέρονται τα υπόλοιπα καλώδια της ,πάντως τα καλώδια των ηχείων που έχω δοκιμάσει αφού είμαι κάτοχος και των is 502,602 σε καμία περίπτωση δεν είναι Equalizer ,ουδέτερα θα έλεγα,τονίζοντας περισσότερο την διαφάνεια.
Την διαφάνεια την πάει ένα βήμα παραπέρα όμως το ls 1302 ,είναι πιο λεπτομερέστατο στην εκάστοτε ηχογράφηση χωρίς όμως η ανάλυση να πιάνει ταβάνι και να κουράζει .
Αξίζει όμως να σημειωθεί ότι στα tannoy δυο ls 602 (διπλοκαλωδίωση) έπαιξε εξαιρετικά .
Αυτά που έχω είναι τερματισμένα από το εργοστάσιο ...Στα 1302 βιδώνεις ότι ακροδέκτη θέλεις ,Θέλουνε όμως περισσότερο χρόνο για να τα στρώσεις ...