Προβλημα με ηχειο.

DimitrisKk

New member
28 December 2013
50
Καλησπερα!
Εχω 2 ηχεια JBL 4312A και εναν ενισχυτη Yamaha A-S300. Ηρθαν στο σπιτι μου προσφατα οποτε ειπα επιτελους να τα συνδεσω.. Ομως παρατηρησα οτι το ενα ηχειο δεν ακουγεται σχεδον καθολου(ακουγεται ελαχιστα) σε σχεση με το αλλο.. Αλλαξα τα καλωδια ηχειων μπας και φταιει τιποτα αλλα οχι.. Κατεληξα στο συμπερασμα οτι εχει χαλασει το ηχειο..
Γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει?
Μπορω να το φτιαξω μονος μου η θελει τεχνικο?

Ευχαριστω!!!
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Επιπλέον αυτών που λέει ο leo1964, αντιμεταθέστε και τα RCA της πηγής να δούμε τι γίνεται.
 

DimitrisKk

New member
28 December 2013
50
Καλημερα!!!

Δοκιμασα και τα 2 πραγματα που μου ειπατε και δεν εφτιαξε... Οποτε καταληγουμε στο συμπερασμα οτι φταιει το ηχειο?
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Προβλημα με ηχειο.

Καλημερα!!!

Δοκιμασα και τα 2 πραγματα που μου ειπατε και δεν εφτιαξε... Οποτε καταληγουμε στο συμπερασμα οτι φταιει το ηχειο?

Εξήγησε σε παρακαλώ,την διαδικασία που ακολούθησες....
 

DimitrisKk

New member
28 December 2013
50
Re: Απάντηση: Re: Προβλημα με ηχειο.

Εξήγησε σε παρακαλώ,την διαδικασία που ακολούθησες....

Λοιπον.. Ας αρχισουμε με το οτι συνδεσα το χαλασμενο ηχειο σε ολες τις υποδοχες του ενισχυτη και δεν επαιζε ο ηχος σωστα σε αντιθεση με το καλο το ηχειο που το συνδεσα και αυτο στις αντιστοιχες υποδοχες και επαιζε κανονικα..
Επισης αλλαξα και τα καλωδια μεταξυ των ηχειων μηπως και φταει αυτο αλλα οχι..
Τελος αντιμεταθεσα και τα RCA της πηγής οπως μου ειπατε παραπανω και τα αλλαξα και θυρα δηλαδη απο tuner το εβαλα cd αλλα παλι δεν εφτιαξε..

Κατι που παρατηρησα ειναι οτι καθως εχω συνδεδεμενο το χαλασμενο ηχειο στον ενισχυτη και ακουγεται ελαχιστα οταν παω την ενταση στο μεγιστο ο ενισχυτης κλεινει.
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
κλεινει για να μην καει λογο αυτοματου συστηματος προστασιας λογικα. Για το τι φταιει δεν εχω ιδεα, μιλα με το service της yamaha δεν χανεις τιποτα.
 

DimitrisKk

New member
28 December 2013
50
Τι θα μπορεσει να μου κανει το service της yamaha απο την στιγμη που ο ενισχυτης δουλευει μια χαρα και το προβλημα το εχουν τα ηχεια τα οποια ειναι JBL;
Εγω σκεφτηκα πως αμα δεν μπορεσω να το επιδιορθωσω μονος μου να βρω καποιον τεχνικο.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,861
Αθήνα
Αν και μάλλον δείχνει ηχείο, μια που κάνατε τόσα, δεν κουνάτε δεξιά-αριστερά μερικές φορές και τα διακοπτάκια που είναι για την επιλογή αντίστασης ηχείων & power management, στο πίσω μέρος του ενισχυτή, μπας και...
View attachment 126692
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,055
Σαν βλάβη η πατέντα στο crossover μου ακούγεται αν το διατύπωσε σωστά ο ποιητής, ότι δηλαδή ακούγεται σχεδόν καθόλου η ελάχιστα η δεν έπαιζε σωστά και το γεγονός ότι ενισχυτής σβήνει.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Nαι,βραχυκυκλώνει,θέλει μέτρημα το ηχείο.
Αν πιάνουν τα χέρια σου,άνοιξε το ηχείο και ακούμπησε τα καλώδια κατευθείαν στο γούφερ και στο τουίτερ,με τον ενισχυτή σε χαμηλή ένταση.
Θα μπορέσεις να διαπιστώσεις έτσι,αν το πρόβλημα είναι στις μονάδες ή στο κρος
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αν υπάρχει κάπου ένα πολύμετρο εύκαιρο,κάνε πρώτα μια μέτρηση συνέχειας και μετά μια μέτρηση ohm και πες μας.
 

DimitrisKk

New member
28 December 2013
50
Re: Απάντηση: Προβλημα με ηχειο.

Nαι,βραχυκυκλώνει,θέλει μέτρημα το ηχείο.
Αν πιάνουν τα χέρια σου,άνοιξε το ηχείο και ακούμπησε τα καλώδια κατευθείαν στο γούφερ και στο τουίτερ,με τον ενισχυτή σε χαμηλή ένταση.
Θα μπορέσεις να διαπιστώσεις έτσι,αν το πρόβλημα είναι στις μονάδες ή στο κρος

Θα μπορουσα να ειχα πιο πολλες οδηγιες μηπως? :Ρ

Αν υπάρχει κάπου ένα πολύμετρο εύκαιρο,κάνε πρώτα μια μέτρηση συνέχειας και μετά μια μέτρηση ohm και πες μας.

Πολυμετρο δυστυχως δεν υπαρχει..


Τα ηχεια ειναι σωστα συνδεδεμενα στον ενισχυτη τα εχω τσεκαρει απειρες φορες και επισης οι διακοπτες του ενισχυτη απο πισω.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Προβλημα με ηχειο.

Θα μπορουσα να ειχα πιο πολλες οδηγιες μηπως? :Ρ



Πολυμετρο δυστυχως δεν υπαρχει..


Τα ηχεια ειναι σωστα συνδεδεμενα στον ενισχυτη τα εχω τσεκαρει απειρες φορες και επισης οι διακοπτες του ενισχυτη απο πισω.
Ανοίγεις το ηχείο,ώστε να έχεις πρόσβαση στο εσωτερικό τους
Τα καλώδια που έρχονται από τα ηχεία και καταλήγουν στις μπόρνες,τα παίρνεις και τα ακουμπάς στους ακροδέκτες του γούφερ πρώτα και του τοίτερ μετα,ή και αντίστροφα,όπως σε βολεύει.Προσοχή στο κόκκινο -μαύρο.Αν οι μονάδες δεν έχουν κόκκινο θα έχουν χρυσαφί ή μια κουκίδα.Αν παίξουν κανονικά δεν φταίνε οι μονάδες αλλά η πλακέτα του κροσόβερ
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πολυ προσοχή κατα την διάρκεια της παραπάνω δοκιμής,σε καμία περίπτωση μην φέρεις τα καλώδια των ηχείων σε μεταξύ τους επαφή.
 

DimitrisKk

New member
28 December 2013
50
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Προβλημα με ηχειο.

Ανοίγεις το ηχείο,ώστε να έχεις πρόσβαση στο εσωτερικό τους
Τα καλώδια που έρχονται από τα ηχεία και καταλήγουν στις μπόρνες,τα παίρνεις και τα ακουμπάς στους ακροδέκτες του γούφερ πρώτα και του τοίτερ μετα,ή και αντίστροφα,όπως σε βολεύει.Προσοχή στο κόκκινο -μαύρο.Αν οι μονάδες δεν έχουν κόκκινο θα έχουν χρυσαφί ή μια κουκίδα.Αν παίξουν κανονικά δεν φταίνε οι μονάδες αλλά η πλακέτα του κροσόβερ

Οι μονες βιδες που υπαρχουν στο ηχειο ειναι αυτες που βρισκονται περιμετρικα απο τα μεγαφωνα στην μπροστα μερια του ηχειου. Δεν υπαρχουν καποιες βιδες ας πουμε στo πισω μερoς της καμπινας ωστε να ανοιξω το ηχειο και να δω ολοκληρωτικα τι υπαρχει...

Επισης αμα δειτε καποια φωτογραφια απο τα ηχεια που εχω υπαρχουν 3 μεγαφωνα απο τα οποια μπορω να ξεχωρισω μονο το γουφερ, τα αλλα 2 δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι midrange η tweeter (καλα καλα δεν ξερω τι ειναι το midrange αι το tweeter).

Οποτε οταν ερθει η ωρα ξεβιδωνω τις βιδες που βρισκονται παραμετρικα του ηχειου?