Τα Καλύτερα και τα Χειρότερα Διαδικτυακά Καταστήματα. Εμπειρίες, σχόλια, ειδήσεις.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Athanasis

AVClub Enthusiast
3 August 2009
927
Είμαι προασπιστής της χρήσης μονών γραμμικών νημάτων γιατί προάγουν την παραγωγική συζήτηση. Νομίζω το άνοιγμα αυτού του νήματος θα βοηθήσει στην καταγραφή των θετικών η αρνητικών εμπειριών μας που αφορούν παραγγελίες από διαδικτυακά καταστήματα (online shops). Οι παραγγελίες φυσικά έχουν σχέση με το θέμα "Gadgets, Εργαλεία και Μαστορέματα DIY", μικρά η μεγάλα εξαρτήματα, ηλεκτρονικά ή μηχανικά εξαρτήματα η αναλώσιμα, ή οτιδήποτε άλλο σχετικό. Υπάρχουν διάφορα μέρη από διάφορες χώρες, π.χ ebay.*** (Multinational), amazon.co.uk (Αγγλία), amazon.de (Γερμανία), banggood.com (Κίνα), aliexpress.com (Κίνα) καθώς και άλλα αμέτρητα μικρότερα καταστήματα.

1. Έχουμε είδηση, σύντομη, μικρή ή μεγάλη να βγάλουμε για συγκεκριμένο online καταστήματα?
2. Η παραγγελία μας ήρθε έγκαιρα, ασφαλής, ακριβώς με τα προϊόντα που παραγγείλαμε?
3. Είχαμε πρόβλημα με ελαττωματικά προϊόντα, ελλείψεις ή χαμένο πακέτο? Πώς μας αντιμετώπισε το κατάστημα?
4. Μας χάλασε το προϊόν κατά τον χρόνο της εγγύησης? Πώς μας αντιμετώπισε το κατάστημα μετά την αγορά ?
5. Προβλήματα με τελωνείο, ΦΠΑ, κτλ.
6. Διαβάσαμε κάποιες κριτικές για κάποιο online κατάστημα ή προμηθευτή τις οποίες θεωρούμε σημαντικές?
7. Έχουμε κάποια πληροφορία ή σχόλιο μικρό η μεγάλο σε σχέση με συγκεκριμένο online καταστήματα?

Τότε καλωσορίσατε στο νήμα. Κάποιες εταιρείες π.χ ebay ή amazon (3rd party retailers) έχουν να κάνουν με ανεξάρτητους πωλητές. Καλό είναι να αναφέρονται και αυτοί στην περίπτωση άμεσης αποστολής.

Αθανάσης.
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Καλημέρα. Να αναφέρω μερικά πράγματα για το toolnet.gr. Παρήγγειλα προ διμήνου μερικά εργαλεία αξίας περίπου 100 ευρώ. Μου ήρθε η παραγγελία αλλά έλλειπε μία πέρασα knipex. Αφού τηλεφώνησα μου είπαν ότι δεν την έχουν κ όταν είναι θα μου τη στείλουν. Φυσικά αντέδρασε για τα νέα έξοδα αποστολής αντικαταβολής κλπ. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Προ μηνός έκανα άλλη παραγγελία, δεν ήρθε ποτέ. Έστειλα mail κ μάλλον πήγε στα spam τους!!!
Μακριά.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Ειχα παραγγειλει περυσι απο "petsamolis" δυο γραδομετρα.
Το ενα μου ηρθε σπασμενο μεσα στη θηκη του.
Προσπαθησα να επικοινωνησω και τη πρωτη φορα στο τηλεφωνο απαντησε μαλλον καποιος περαστικος...δεν ηξερε κατι, ειπε να παρω αργοτερα.
Επικοινωνησα αργοτερα, το σηκωσε μια κοπελα και ειπε πως δεν γνωριζει κατι και πως το γραδομετρο το συγκεκριμενο δεν υπηρχε αλλο σε στοκ. Θα ρωταγε το αφεντικο και θα με ενημερωνε. Ακομη το ψαχνει το αφεντικο μαλλον.
Μου ερχονται κατα καιρους καποια μηνυματα sms, απο το site αυτο, αλλα δεν εχουν κειμενο. Νομιζα πως ηταν προσπαθειες να επικοινωνησουν μαζι μου, σαν ενημερωσεις σχετικα με το θεμα μου. Δεν το κυνηγησα περαιτερω μεχρι που μου ηρθε προχθες email διαφημιστικο. "Εφυγε" κατευθειαν στα ανεπιθυμητα.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Re: Τα Καλύτερα και τα Χειρότερα Διαδικτυακά Καταστήματα. Εμπειρίες, σχόλια

Ειναι pet σαμολης. Κρητη αν δεν κανω λαθος

 

wagelis

AVClub Enthusiast
8 July 2011
1,035
επίσης τα περισσότερα από amazon.de , από Ελλάδα ο ντέτσικας είναι καλός (αν και πολύ τουπέ αντιμετώπιση του πελάτη ) και ο καλύτερος από όλους ο Παυλάτος , πραγματικός επαγγελματίας στην συμπεριφορά ακόμη και στο after sale, χωρίς να φτάνει σε πληρότητα προιόντων τον ντέτσικα . Όταν , κιαν ανοίξουν τα CC πάλι και μόνο από amazon.
 

ikomninos

AVClub Addicted Member
18 November 2011
1,344
Βόλος
Μιας κι αναφερεστε σε μαγαζιά...ο Ντέτσικας αν βάλεις κάτι στο site του για ενημέρωση διαθεσιμότητας πχ αυτό έρχεται ποτέ ενημέρωση ή όχι;
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Re: Τα Καλύτερα και τα Χειρότερα Διαδικτυακά Καταστήματα. Εμπειρίες, σχόλια

Μιας κι αναφερεστε σε μαγαζιά...ο Ντέτσικας αν βάλεις κάτι στο site του για ενημέρωση διαθεσιμότητας πχ αυτό έρχεται ποτέ ενημέρωση ή όχι;

Ερχεται!
 

ikomninos

AVClub Addicted Member
18 November 2011
1,344
Βόλος
Re: Απάντηση: Re: Τα Καλύτερα και τα Χειρότερα Διαδικτυακά Καταστήματα. Εμπειρίες, σχ

Ευχαριστώ
 

Δημήτρης Θ.

AVClub Fanatic
17 June 2006
12,627
Δεν είναι σωστό το νήμα, αλλά θέλω να πω για το πράκτικερ.
ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πέρασα την Παρασκευή να πάρω μια πέργκολα για έναν φίλο και χαζεύω τιμή στο σετάκι της Wolfcraft για τις κρυφές βίδες.
ΜΟΝΟ 59.99 .
ΕΛΕΟΣ
 

panava

Supreme Member
6 June 2014
4,783
Δεν είναι σωστό το νήμα, αλλά θέλω να πω για το πράκτικερ.
ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πέρασα την Παρασκευή να πάρω μια πέργκολα για έναν φίλο και χαζεύω τιμή στο σετάκι της Wolfcraft για τις κρυφές βίδες.
ΜΟΝΟ 59.99 .
ΕΛΕΟΣ

Γενικά έχει ακριβές τιμές αλλά σε πολλές περιπτώσεις συμφέρει. Κάνουμε έρευνα αγοράς πριν αγοράσουμε. Μην το καταδικάζουμε.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Τεραστια διαφορα σε σχεση με αλλα μαγαζια και σε σημειο που να αισθανεσαι ασχημα για οσους ψωνιζουν απο εκει.

Ισως σε καποια προιοντα του φυλλαδιου προσφορων να αξιζει και μονο.
 

thanasisvr

Senior Member
20 October 2015
400
Θεσσαλονίκη
Τεραστια διαφορα σε σχεση με αλλα μαγαζια και σε σημειο που να αισθανεσαι ασχημα για οσους ψωνιζουν απο εκει.

Ισως σε καποια προιοντα του φυλλαδιου προσφορων να αξιζει και μονο.
Θα συμφωνήσω απόλυτα.
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Καλημέρα. Να αναφέρω μερικά πράγματα για το toolnet.gr. Παρήγγειλα προ διμήνου μερικά εργαλεία αξίας περίπου 100 ευρώ. Μου ήρθε η παραγγελία αλλά έλλειπε μία πέρασα knipex. Αφού τηλεφώνησα μου είπαν ότι δεν την έχουν κ όταν είναι θα μου τη στείλουν. Φυσικά αντέδρασε για τα νέα έξοδα αποστολής αντικαταβολής κλπ. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση.
Προ μηνός έκανα άλλη παραγγελία, δεν ήρθε ποτέ. Έστειλα mail κ μάλλον πήγε στα spam τους!!!
Μακριά.
Σε συνέχεια της ιστοριας με το toolnet, σήμερα τους πήρα τηλέφωνο. Αφού έκαναν μισή ώρα να "βρουν" την παραγγελία μου, επικοινωνούσαν μαζί μου. Ακούστε τι μου είπε ο κύριος. Δεν έχει διαθέσιμο ένα εργαλείο (60 ευρώ κόστος) κ αν το θέλω θα το παραγγείλει. Οκ, λεω. Έγινε, μου λέει, βάλε προκαταβολή!!
Δεν μου έτυχε πάλι να θέλει προκαταβολή, ηλεκτρονικό κατάστημα! Αμαζόν που θέλουν όλοι τους...
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Σε συνέχεια της ιστοριας με το toolnet, σήμερα τους πήρα τηλέφωνο. Αφού έκαναν μισή ώρα να "βρουν" την παραγγελία μου, επικοινωνούσαν μαζί μου. Ακούστε τι μου είπε ο κύριος. Δεν έχει διαθέσιμο ένα εργαλείο (60 ευρώ κόστος) κ αν το θέλω θα το παραγγείλει. Οκ, λεω. Έγινε, μου λέει, βάλε προκαταβολή!!
Δεν μου έτυχε πάλι να θέλει προκαταβολή, ηλεκτρονικό κατάστημα! Αμαζόν που θέλουν όλοι τους...

φίλε Νίκο αυτό σιγά-σιγά θά γίνει μόνιμη κατάσταση,δέν τόν αδικό τόν έμπορα καί εγώ ίσως τό ίδιο νά έκανα τήν σήμερον,λόγο τής γκίνιας πού υπάρχει στήν αγορά,σού λέει ο άλλος θα δώσω εγώ π.χ τάδε ευρώ γιά αγορά,καί άν δέν τό αγοράσει ο πελάτης θά έχω δώσει εγώ τάδε ευρώ νά κάθονται,καί πότε θά το πουλήσω,δέν είναι εποχές γιά πολύ στόκ.
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
φίλε Νίκο αυτό σιγά-σιγά θά γίνει μόνιμη κατάσταση,δέν τόν αδικό τόν έμπορα καί εγώ ίσως τό ίδιο νά έκανα τήν σήμερον,λόγο τής γκίνιας πού υπάρχει στήν αγορά,σού λέει ο άλλος θα δώσω εγώ π.χ τάδε ευρώ γιά αγορά,καί άν δέν τό αγοράσει ο πελάτης θά έχω δώσει εγώ τάδε ευρώ νά κάθονται,καί πότε θά το πουλήσω,δέν είναι εποχές γιά πολύ στόκ.
Οκ. Τα χρόνια που πέρασαν όμως, τα λεφτά τα έκαναν διακοπές κ μπουζούκια. Λίγοι τα έριξαν στην επιχείρηση τους. Αυτοί θα μείνουν τελικά, μαζί με τις πολυεθνικές.
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Οκ. Τα χρόνια που πέρασαν όμως, τα λεφτά τα έκαναν διακοπές κ μπουζούκια. Λίγοι τα έριξαν στην επιχείρηση τους. Αυτοί θα μείνουν τελικά, μαζί με τις πολυεθνικές.

Εντάξει δέν τά έκαναν όλοι διακοπές καί μπουζούκια (υπάρχουν καί αυτοί),κάτι η φορολογία,κάτι τά τρέχων έξοδα και τά μειωμένα έσοδα,κάτι οτι πολλοί προμηθευτές πλέον δέν δίνουν επί πιστώσει,όλα αυτά κάνουν τόν έμπορα πολύ μετρημένο.
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Εντάξει δέν τά έκαναν όλοι διακοπές καί μπουζούκια (υπάρχουν καί αυτοί),κάτι η φορολογία,κάτι τά τρέχων έξοδα και τά μειωμένα έσοδα,κάτι οτι πολλοί προμηθευτές πλέον δέν δίνουν επί πιστώσει,όλα αυτά κάνουν τόν έμπορα πολύ μετρημένο.
Και τα mail γιατί δεν τα στέλνουν να μας ενημερώσουν; τα πληρώνουν κ αυτά;; απλά είναι τυχωδιωκτες κ θα παραμείνουν.