Προβλήμα με ssd toshiba Q300

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Καλήμερα σε όλους και χρόνια πολλά,


Χθές Μ. Σάββατο είπα και εγώ να βάλω τον ssd στο mbp unibody late 2008 (El capitan). Τον κάνω clone όλα οκ, είδα ότι κάνει boot όποτε είπα να το βάλω μέσα. Τον βάζω και ένα μεγάλο τίποτα, κολλάει στο boot ενώ bootαρει ως usb. Έχει κανένας καμία ιδέα?


Με εκτίμηση
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Πρώτον δοκίμασε να το αφήσεις ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ (κανενα 15λεπτο) να δεις αν μπουτάρει. Αν μπουτάρει πας στο βημα 2. Αν όχι κάνε boot από USB/CD ανοιξε disk utility και πηγαινε στο βημα 2.

Βημα 2: Ανοιξε το disk utility και βρες τον εν λόγω δίσκο. Κάνε repair boot permissions ή τρέξε το First Aid στο δισκο και στο partition.
Το πρόβλημα λογικά είναι ότι δε βλέπει το partition για να μπουτάρει απο κει.
 

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Αγαπήτε, το πρώτο δεν το έχω κάνει, αλλά το βήμα 2 το έχω κάνει και τίποτα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

με βοοτ απο DVD

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

https://discussions.apple.com/thread/7330316?start=0&tstart=0

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

αυτό που περιγράφει κάνει ο ssd
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Αν ισχύει η περίπτωση ασυμβατότητας την πάτησες. Δε νομιζω οτι μπορεις να κάνεις τπτ.
Παρόλαυτά δοκίμασε το 1ο
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Μαλλον την πατησες με ασυμβατοτητα chipset. Απο τη USB χρησιμοποιεί αλλο controller...
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
τον εχω βαλει εγω σε ντεσκ με w8.1 , με κανενα προβλημα κ δουλευει αψογα..αν αυτο βοηθαει
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Μηπως το cloning προκαλει το ζητημα; Αν δεν εχεις εναλλακτικη και τα δεδομένα σου ειναι ασφαλη στον πρωτο σκληρό, συνδεσε τον καινουργιο κανονικά, κανε boot απο το dvd (απο οποια εκδοση εχεις σε dvd) και κανε επανεγκατασταση.. Δε χανεις κατι. Στην καλύτερη να παιζει κατι με τον bootloader, στη χειρότερη αυτο που σου ειπαν τα παιδια πριν.