Αγορα νεας tv 55'' εως 700 ευρω.

stergiosbik

New member
6 January 2015
20
Χριστος Ανεστη!

Σκεφτομαι για αγορα νεας τηλεορασης 55'' εως 700 ευρω max.
Mε ενδιαφερει κυριως το media player που θα εχει να κανει DTS downmix,να παιζει mkv αρχεια με srt υποτιτλους και αν ειναι δυνατον να εχει και εισοδο VGA.
3D,smart και τετοια δεν με ενδιαφερουν καθολου.

Eχω στα υπ'οψιν τις HITACHI 55HBW 62 και 55HZT66.
Οπως επισης και τις Samsung UE55J6200
UE55J5100
UE58J5200 (αυτη ειναι 58'' αλλα δε με χαλαει καθολου!)
Oι Samsung δεν εχουν VGA αλλα δε θα κολλησω κιολας εκει.
Αξιζει καμμια τα λεφτα της;
Ισως καποια αλλη προταση με αυτα τα χαρακτηριστικα σε αυτην την τιμη;
 

stergiosbik

New member
6 January 2015
20
Με μια γρηγορη γύρα που εκανα στα καταστηματα ειμαι μεταξυ της HITACHI 55HZT 66 και της SAMSUNG 55J6200.
Kαι οι δυο παιζουν τα παντα απο το media player που εχουν και η HITACHI εχει και το vga που με ενδιαφερει και ειναι λιγο πιο καλα εξοπλισμενη.
Για την samsung εχω διαβασει καλα λογια εδω μεσα.Την HITACHI πως την βλεπετε;Ειναι καλη επιλογη;
 

Terastios

Established Member
21 May 2008
289
Πού να ξέρουμε για την Hitachi.

Λογικά τουρκική vestel είναι
 

stergiosbik

New member
6 January 2015
20
Πού να ξέρουμε για την Hitachi.

Λογικά τουρκική vestel είναι

Ε καλα μια ερωτηση εκανα.Μη βαρας.
Δε ρωτησα αν γνωριζετε τη θεραπεια του καρκινου.
Αν δεν γνωριζεις εχει καλως.Αλλα μην απαντας ειρωνικα.
 

George Kanavas

Established Member
21 November 2013
222
φιλε τεραστιε δεν χρειαζονται τετοιεσ απαντησεισ δεν σου κανω τον δασκαλο στο φορουμ γιατη δεν ειμαι.ο φιλοσ προφανοσ δεν εχει τισ γνωσεισ που εχουν οι αλλοι (κ εγω δεν εχω)κ ψαχνει απαντησεισ οπωσ ολοι στην αρχη.μου φαινεται περιεργω γιατη στο φορουμ εισαι ευγενικοσ ανθρωποσ που προσπαθει να βοηθησει καποιον που εχει λιγοτερη γνωσει του αντηκημενου.
 

Terastios

Established Member
21 May 2008
289
Δεν υπάρχει ειρωνεία πουθενά.

Κυριολεκτικά το είπα, αφού η εταιρεία δεν υπήρχε πουθενά μέχρι πριν λίγο καιρό και δεν υπάρχει κάποια πληροφορία.
Όπως ισχύει και για τις JVC, λογικά είναι τουρκικές vestel, ή ίσως κάποια κινέζικη.

Η 55J6200 είναι μακράν καλύτερη από τις άλλες που ανέφερες.
Δες και την περίπτωση της 55cxm710 στο mediamarkt στα 799 που είναι 4Κ.

Εξαιρετικό vfm
 

stergiosbik

New member
6 January 2015
20
Δεν υπάρχει ειρωνεία πουθενά.

Κυριολεκτικά το είπα, αφού η εταιρεία δεν υπήρχε πουθενά μέχρι πριν λίγο καιρό και δεν υπάρχει κάποια πληροφορία.
Όπως ισχύει και για τις JVC, λογικά είναι τουρκικές vestel, ή ίσως κάποια κινέζικη.

Η 55J6200 είναι μακράν καλύτερη από τις άλλες που ανέφερες.
Δες και την περίπτωση της 55cxm710 στο mediamarkt στα 799 που είναι 4Κ.

Εξαιρετικό vfm

Ευχαριστω πολυ.
Η αληθεια ειναι,μιας και το ανεφερες,οτι μια JVC που ειδα στον Κωτσοβολο ειχε ακριβως το ιδιο μενου με την HITACHI που ειδα στο Public.
Αρα φορανε το ιδιο πανελ;
To 4K δεν το σκεφτομαι γιατι δεν εχω τετοιο υλικο και δεν βλεπω αμεσα στο μελλον να ασχολουμαι με τετοιες αναλυσεις.
Αλλωστε μετα απο 3-4 χρονια μια σημερινη τηλεοραση με αναλυση 4Κ θα ειναι αρχαιολογια.
Μου χαλασε και η οθονη του υπολογιστη σημερα και δεν ειναι να ξεφευγω με τιποτα απο το μπατζετ των 700 ευρω!
 

kataras

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,172
αποψη μου ειναι να βρεις για την περιπτωση σου την φθηνοτερη 55αρα
οπως f&u,hitachi,jvc που παιζουν απο 450-500 ευ. με ατοκες δοσεις
περιμενοντας την καταλληλη προσφορα και να φυλαξεις τα πολυτιμα ευρω
για καμια αλλη αναγκη
 

stergiosbik

New member
6 January 2015
20
αποψη μου ειναι να βρεις για την περιπτωση σου την φθηνοτερη 55αρα
οπως f&u,hitachi,jvc που παιζουν απο 450-500 ευ. με ατοκες δοσεις
περιμενοντας την καταλληλη προσφορα και να φυλαξεις τα πολυτιμα ευρω
για καμια αλλη αναγκη

Εχεις καποιο δικιο αλλα τα mkv με dts που θα τα παιζω;Οι πιο φθηνες δεν παιζουν αρχεια με dts.Χωρια που δεν εχω δει 55'' με 450-500 ευρω.
Πηγα σημερα και ειδα την Samsung J6200 στο media markt.Βαζουμε στο στικακι πανω και τι να δω....
Μαπα το καρπουζι!
Θολουρα,σπασιματα στην εικονα και υπερτονισμενα χρωματα.
Δε μπορει λεω κατι παιζει.Αφου ολοι την εκθειαζουν.
Λεω στον πωλητη να ασχοληθουμε λιγο με την εικονα κι αυτος αρχισε τα χαζα.
-Δεν γινεται να την πειραξουμε,ειναι τελεια ρυθμισμενη απο εμας (τριχες κατσαρες) κλπ κλπ.
-Βρε καλε μου βρε χρυσε μου δεν βλεπεις οτι κατι ειναι λαθος:
-Το στικακι φταιει!μου απανταει αυτος.
-Καλα.Βαλτο σε μια αλλη να δουμε αν οντως ειναι αυτο.
Το βαζουμε σε LG,Panasonic ολα μια χαρα!Ουτε θολουρα,ουτε σπασιματα στην εικονα.
Τελικα δεν δεχτηκε να πειραξουμε την εικονα στην SAMSUNG.Αν δεν καταφερω να βρω αλλη J6200 σε μαγαζι να δω πως παιζει θα φαει απορριψη.
Καλο χρυσο το ονομα SAMSUNG αλλα δε θα κατσω να σκασω.
 

kataras

AVClub Enthusiast
18 October 2011
1,172
πηγαινε στα public,kotsovolo και δοκιμασε το στικακι σου στις τηλεορασεις που αναφερα
να δεις αν σε καλυπτουν,εγω δεν το ξερω αυτο
αυτο που ξερω ειναι οτι περιμενοντας λιγο αν σε καλυπτουν θα τις βρεις σε αυτες τις τιμες
π.χ η f&u επαιζε στα 550 με δωροεπιταγη 100ευ.δηλ.450 περ.στον κωτσο.πριν λιγες μερες
 

sakis0547

New member
15 August 2011
41
Εχεις καποιο δικιο αλλα τα mkv με dts που θα τα παιζω;Οι πιο φθηνες δεν παιζουν αρχεια με dts.Χωρια που δεν εχω δει 55'' με 450-500 ευρω.
Πηγα σημερα και ειδα την Samsung J6200 στο media markt.Βαζουμε στο στικακι πανω και τι να δω....
Μαπα το καρπουζι!
Θολουρα,σπασιματα στην εικονα και υπερτονισμενα χρωματα.
Δε μπορει λεω κατι παιζει.Αφου ολοι την εκθειαζουν.
Λεω στον πωλητη να ασχοληθουμε λιγο με την εικονα κι αυτος αρχισε τα χαζα.
-Δεν γινεται να την πειραξουμε,ειναι τελεια ρυθμισμενη απο εμας (τριχες κατσαρες) κλπ κλπ.
-Βρε καλε μου βρε χρυσε μου δεν βλεπεις οτι κατι ειναι λαθος:
-Το στικακι φταιει!μου απανταει αυτος.
-Καλα.Βαλτο σε μια αλλη να δουμε αν οντως ειναι αυτο.
Το βαζουμε σε LG,Panasonic ολα μια χαρα!Ουτε θολουρα,ουτε σπασιματα στην εικονα.
Τελικα δεν δεχτηκε να πειραξουμε την εικονα στην SAMSUNG.Αν δεν καταφερω να βρω αλλη J6200 σε μαγαζι να δω πως παιζει θα φαει απορριψη.
Καλο χρυσο το ονομα SAMSUNG αλλα δε θα κατσω να σκασω.
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Μήπως μαζί με την τηλεόραση να αγοραζες και ένα Raspberry pi 3...??

Στάλθηκε από το MI NOTE Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,590
Αθηνα
Εχεις καποιο δικιο αλλα τα mkv με dts που θα τα παιζω;Οι πιο φθηνες δεν παιζουν αρχεια με dts.Χωρια που δεν εχω δει 55'' με 450-500 ευρω.
Πηγα σημερα και ειδα την Samsung J6200 στο media markt.Βαζουμε στο στικακι πανω και τι να δω....
Μαπα το καρπουζι!
Θολουρα,σπασιματα στην εικονα και υπερτονισμενα χρωματα.
Δε μπορει λεω κατι παιζει.Αφου ολοι την εκθειαζουν.
Λεω στον πωλητη να ασχοληθουμε λιγο με την εικονα κι αυτος αρχισε τα χαζα.
-Δεν γινεται να την πειραξουμε,ειναι τελεια ρυθμισμενη απο εμας (τριχες κατσαρες) κλπ κλπ.
-Βρε καλε μου βρε χρυσε μου δεν βλεπεις οτι κατι ειναι λαθος:
-Το στικακι φταιει!μου απανταει αυτος.
-Καλα.Βαλτο σε μια αλλη να δουμε αν οντως ειναι αυτο.
Το βαζουμε σε LG,Panasonic ολα μια χαρα!Ουτε θολουρα,ουτε σπασιματα στην εικονα.
Τελικα δεν δεχτηκε να πειραξουμε την εικονα στην SAMSUNG.Αν δεν καταφερω να βρω αλλη J6200 σε μαγαζι να δω πως παιζει θα φαει απορριψη.
Καλο χρυσο το ονομα SAMSUNG αλλα δε θα κατσω να σκασω.

Εχω και εγω αυτην την τηλεοραση και δεν σου κρυβω οτι μου εκανε μεγαλη εντυπωση η ασχημη εμπειρια σου. Πιο πολυ απο ολα με παραξενεψε το "σπασιματα" που ανεφερες. Μπορεις να μας πεις μερικες λεπτομεριες για το βιντεο που περιειχε το στικακι; Ηταν καποιο test ή ηταν μια ταινια κατεβασμενη σε καλη ποιοτητα; Να ειμαι ειλικρινης δεν εχω δοκιμασει ποτε τον "κλασσικο" media player της τηλεορασης, παρα μονο το ενσωματωμενο plex app και εκει ακομα και σε αρχεια με 20-25mbit peak bitrate (+1.5mbit dts audio) δεν συναντησα κανενα προβλημα.

Σχετικα με το θολουρα, εχω δει οντως ελαφρο clouding, το οποιο ειναι εμφανες μονο σε πολυ πολυ σκοτεινο περιβαλλον και σε σκοτεινες σκηνες. Τα υπερτονισμενα χρωματα πιθανως να ηταν εμφανη λογω του vivid mode στο οποιο ειχαν την τηλεοραση στην εκθεση. Να ειμαι ειλικρινης, ακομα και αν ο πωλητης ειχε την ορεξη να κατσετε να παιξετε με τις ρυθμισεις, αμφιβαλλω κατα ποσο το αποτελεσμα που θα εβλεπες, αν θα αντικατοπτριζε την εμπειρια που θα εχεις σπιτι σου. Ο φωτισμος της εκθεσης ειναι φοβερα εντονος και δεν πιστευω οτι το σπιτι σου εχει αντιστοιχη φωτεινοτητα. Ιδανικα θα ηταν να υπηρχε χωρος στις εκθεσεις που να προσομοιαζει το σαλονι, αλλα αυτο προφανως δεν γινεται για οικονομικους λογους.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Δεν χρειάζεται να κάνεις calibration για να συγκρίνεις, ούτως ή άλλως σε κατάστημα βρίσκεσαι..
Να τις βάλεις όλες σε cinema mode θες για να μην έχεις θέματα κίνησης και καμένων χρωμάτων.
 

stergiosbik

New member
6 January 2015
20
Εχω και εγω αυτην την τηλεοραση και δεν σου κρυβω οτι μου εκανε μεγαλη εντυπωση η ασχημη εμπειρια σου. Πιο πολυ απο ολα με παραξενεψε το "σπασιματα" που ανεφερες. Μπορεις να μας πεις μερικες λεπτομεριες για το βιντεο που περιειχε το στικακι; Ηταν καποιο test ή ηταν μια ταινια κατεβασμενη σε καλη ποιοτητα; Να ειμαι ειλικρινης δεν εχω δοκιμασει ποτε τον "κλασσικο" media player της τηλεορασης, παρα μονο το ενσωματωμενο plex app και εκει ακομα και σε αρχεια με 20-25mbit peak bitrate (+1.5mbit dts audio) δεν συναντησα κανενα προβλημα.

Σχετικα με το θολουρα, εχω δει οντως ελαφρο clouding, το οποιο ειναι εμφανες μονο σε πολυ πολυ σκοτεινο περιβαλλον και σε σκοτεινες σκηνες. Τα υπερτονισμενα χρωματα πιθανως να ηταν εμφανη λογω του vivid mode στο οποιο ειχαν την τηλεοραση στην εκθεση. Να ειμαι ειλικρινης, ακομα και αν ο πωλητης ειχε την ορεξη να κατσετε να παιξετε με τις ρυθμισεις, αμφιβαλλω κατα ποσο το αποτελεσμα που θα εβλεπες, αν θα αντικατοπτριζε την εμπειρια που θα εχεις σπιτι σου. Ο φωτισμος της εκθεσης ειναι φοβερα εντονος και δεν πιστευω οτι το σπιτι σου εχει αντιστοιχη φωτεινοτητα. Ιδανικα θα ηταν να υπηρχε χωρος στις εκθεσεις που να προσομοιαζει το σαλονι, αλλα αυτο προφανως δεν γινεται για οικονομικους λογους.

Συγγνωμη για την καθυστερηση αλλα τωρα ειδα το μην.
Στο στικακι ειχα το SPECTRE σε 6.5gb MKV,το CREED σε 6,7gb MKV.Και τα 2 σε 720p.
Επισης ειχα το THE REVENANT που το ειχα κανει DVD σε 4.1gb.
Μπορει οι ταινιες να μην ηταν στην καταλληλοτερη εκδοση αλλα ηταν κοινο σημειο αναφορας και για την LG που δοκιμασαμε οπως και για την Panasonic.
Αυτες δεν εκαναν τα χαζα της SAMSUNG.
Προβληματιζομαι σοβαρα για την Samsung.
 

stergiosbik

New member
6 January 2015
20
Σημερα εγινε η παραγγελια της Hitachi στα 699 /24 ατοκες και με 5ετη εγγυηση.Αν τυχον δεν μου αρεσει κατι εχω τη δυνατοτητα επιστροφης της και να παρω την Samsung.
 

stergiosbik

New member
6 January 2015
20
Καλησπερα.Μολις μου ηρθε sms απο το Public οτι ακομα αναζητουν την Hitachi.Προφανως η αντιπροσωπεια (westnet) δεν θα χει διαθεσιμη.Αν τυχον μεχρι την Παρασκευη δεν μου την παραδωσουν θα παω για αλλη.
 

stergiosbik

New member
6 January 2015
20
Σε περιπτωση που δεν βρεθει η Ηitachi παω για αλλη.
Αυτη εδω
http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/tileoraseis/Samsung-TV-55-UE55K5500-AWXXH.htm
τι διαφορα εχει απο την
http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/55-65-intses/Samsung-TV-55inches-UE55J6200-UE55J6200AWXXH.htm

Eπισης αυτην εδω λεει τιποτα;Καλη τιμη εχει και παιζει και απο οσο λεει DTS.
http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/tileoraseis/LG-TV-55-55LF5800-AEU.htm
Μια βοηθεια αν γινεται;
 

stergiosbik

New member
6 January 2015
20
Επανερχομαι στο θεμα!!!
Μετα απο τοσες μερες και χιλια δυο προβληματα με το Public (απαραδεκτη εξυπηρετηση και γενικα νοοτροπια οτι να ´ναι) κατεληξα τελικα στην Samsung 55j6200.Aυριο θα την εχω σπιτι.
Θα μου πει καποιος "Αφου ειναι απαραδεκτο το Public ρε φιλε,τι περιμενες τοσες μερες και δεν τους διαολοστελνες";
Ειναι η ρημαδα η προσφορα της επιστροφης του 20% μεσω Eurobank,οι 24 ατοκες δοσεις και η 5ετης εγγυηση που με εκαναν να δειξω γα'ι'δουρινη υπομονη.
Ετσι η Samsung μου κοστισε ουσιαστικα 560 euro και στα 140 euro της επιστροφης προσθεσα αλλα 160 και χτυπησα μια 40αρα Hitachi (εκει κολλημενος εγω!!!) την 40 HBT 42 και αυτην με 5ετη εγγυηση.Αυτη την φορτωσα κατευθειαν στο αυτοκινητο και ηδη απο το απογευμα παιζει στο πατρικο μου.
Την εκανα δωρο στους γονεις μου μιας και ηταν ακομη με μια μαουνα 29αρα Philips του '03 που δεν ελεγε με τιποτα η ρημαδα να χαλασει.